Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εκανα μια παραγγελια απο καταστημα ενδυσης απο Αμερικη χωρις να ξερω τι παιζει με τα τελωνεια. Η παραγγελια για καποιο λογο εσπασε σε δυο μερη μου ηρθε σημερα ειδοποιηση για το ενα μερος της και πηγα ελτα και το παρελαβα χωρις να πληρωσω κατι. Ειδα στη συνεχεια απο το track order οτι και το υπολοιπο της παραγγελιας εχει ερθει στα ελτα και οταν πηγα να το παρω μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω γυρω στα 100 ευρω. Η εταιρεια αναγραφει στο μειλ μετα την παραγγελια οτι χρεωνει μονο αν επικυρωθει η παραλαβη απο τον πελατη οποτε αν με εχει χρεωσει μονο για αυτα που παρελαβα (τα δυο πακετα εχουν διαφορετικο αριθμο αποστολης) μπορω να αφησω το αλλο εκει μεχρι να το στειλουν πισω/ να συνεννοηθω με την εταιρεια και να τα παρουν πισω και να μην πληρωσω τα τελη ή θα πρεπει να πληρωθουν αναγκαστικα αφου εχουν χρεωθει στο ονομα μου; Υπαρχει περιπτωση να χρεωσει η εταιρεια τα τελη στην καρτα μου σε περιπτωση που δεν παραλαβω ποτε το πακετο; Εχει σημασια οτι εχω παραλαβει το μικρο πακετο;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aν δεν το παρεις θα γυρισει πισω...μπορεις να στειλεις email στην εταιρια να ρωτησεις τι θα συμβει αν το αφησεις να γυρισει ( αν δηλαδη σε χρεωσουν μεταφορικα για το δευτερο πακετο που δεν εχεις προθεση να παραλαβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν το παρεις θα γυρισει πισω...μπορεις να στειλεις email στην εταιρια να ρωτησεις τι θα συμβει αν το αφησεις να γυρισει ( αν δηλαδη σε χρεωσουν μεταφορικα για το δευτερο πακετο που δεν εχεις προθεση να παραλαβεις)

 

Σε περιπτωση που γυρισει πισω τα τελη διαγραφονται ετσι; Επισης υπαρχει περιπτωση τα τελη να αφορουν και τα δυο ξεχωριστα πακετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τέλος, αν το αφησεις να γυρισει πισω δεν το γνωριζω, καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνακι στα ΕΛΤΑ.

Οσον αφορα για τα πακετα σαν αποστολες ...το καθε πακετο ειναι ξεχωριστο απο οτι καταλαβαινω οπως τα περιεργραψες αφου ηρθαν σε διαφορερικες ημερομηνιες αρα ηρθαν σαν ξεχωριστα επιστολες/δεματα  οποτε για το πρωτο που παρελαβες και πληρωσες εισαι κομπλε...οποτε ρωτα μονο για το δευτερο πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που γυρισει πισω τα τελη διαγραφονται ετσι; Επισης υπαρχει περιπτωση τα τελη να αφορουν και τα δυο ξεχωριστα πακετα;

 

Τα τέλη πληρώνονται όταν παραλαμβάνεται το δέμα.

Εάν δεν παραληφθεί, μετά από κάποιο διάστημα, το δέμα θα επιστρέψει στον αποστολέα, χωρίς, φυσικά, να έχουν πληρωθεί τα τέλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή, όπως προείπα, πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με κινεζομάγαζα, μπορεί κάποιος να δώσει info στο πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν τα δέματα από banggood, gearbest και aliexpress; Όταν γράφουν για τα registered 7-14 μέρες, είναι ακριβές αυτό ή να μην έχω τόσες ελπίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή, όπως προείπα, πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με κινεζομάγαζα, μπορεί κάποιος να δώσει info στο πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν τα δέματα από banggood, gearbest και aliexpress; Όταν γράφουν για τα registered 7-14 μέρες, είναι ακριβές αυτό ή να μην έχω τόσες ελπίδες;

 

Να μην έχεις τόσες ελπίδες. 13-15 μέρες στην καλύτερη περίπτωση, 20-30 μέρες κατά μέσο όρο. Υπάρχουν και μεγαλύτεροι χρόνοι σε σπάνιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να μην έχεις τόσες ελπίδες. 13-15 μέρες στην καλύτερη περίπτωση, 20-30 μέρες κατά μέσο όρο. Υπάρχουν και μεγαλύτεροι χρόνοι σε σπάνιες περιπτώσεις.

 

Αυτό γιατί συμβαίνει; Για παράδειγμα, παρήγγειλα κάτι από zapals στις 20/10 και έφτασε εδώ προχτές γιατί θεώρησαν σωστό να το στείλουν 10 μέρες μετά την παραγγελία. Οκ, να την καταλάβω αυτή την περίπτωση.

 

Έχω βάλει όμως δυο παραγγελίες από banggood, οι οποίες είναι ήδη «in transit». Ε πόσο καιρό θα είναι «in transit»; Θέλω να πω, βάζεις μια παραγγελία, άντε να κάνουν 2-3 μέρες να τη στείλουν, άντε να κάνει και 6-7 μέρες να φτάσει εδώ από την άλλη άκρη της γης, άντε να καθυστερήσουν και 3-4 μέρες τα ΕΛΤΑ, ε τι διάολο πως μπορεί να κάνει ένα δέμα 20 και 30 μέρες για να το παραλάβεις;

 

Μιλάω πάντα:

α) για μικρά και φθηνά δέματα που -θεωρητικά- δεν θα περάσουν τελωνείο

β) για την περίπτωση που ο αποστολέας θα στείλει σύντομα το δέμα

γ) για registered δέματα

 

Και φυσικά, την ίδια απορία έχω και για μαγαζιά εκτός Κίνας. Το αγγλικό amazon έχει κάνει κάτι ξεγυρισμένα τρι-βδόμαδα να μου στείλει δέματα κάποιες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποθέσεις που κάνεις για τους χρόνους είναι μάλλον αυτές που θα ήθελες και όχι οι πραγματικές.

 

Δεν λαμβάνεις υπόψη ότι 1) θέλει περισσότερες μέρες για να φύγει πραγματικά το δέμα από το κινεζομάγαζο για τη μεταφορική, 2) μερικές φορές κάνει το δέμα εσωτερική διαδρομή στην Κίνα (από την πόλη που είναι η αποθήκη μέχρι την πόλη που θα φύγει για το εξωτερικό), 3) οι μεταφορικές που επιλέγει το κινεζομάγαζο είναι από όλες τις χώρες της Ασίας και της Ευρώπης και πολλές φορές το ταξίδι περνάει τις 3 βδομάδες, 4) στο αεροδρόμιο μπορεί να μείνει ο σάκος πολλές μέρες μέχρι να τον ανοίξουν και να σκανάρουν τα δέματα που έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.Σκέφτομαι να παραγγείλω απο Gearbest μια βαλίτσα και τοι διαστάσεις του κουτιού είναι Package Dimension: 39.00 x 24.00 x 57.00 cm.Λέτε να περάσει απο τελωνείο λόγω μεγέθους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Συγννωμη διοτι γνωριζω οτι εχει απαντηθει παρα πολλες φορες. Θα ηθελα να ρωτησω στο amazon.co.uk οταν θα πληρωσω με χρεωστικη η prepaid θα πληρωσω σε ευρω η λιρες;Επισης αυτη τη στιγμη η λιρα με ευρω βρισκεται στο 1,15-1,16 ενω το αμαζον δειχνει 1,20. Τι μπορω να κανω για να γλιτωσω οσο γινεται περισσοτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Συγννωμη διοτι γνωριζω οτι εχει απαντηθει παρα πολλες φορες. Θα ηθελα να ρωτησω στο amazon.co.uk οταν θα πληρωσω με χρεωστικη η prepaid θα πληρωσω σε ευρω η λιρες;Επισης αυτη τη στιγμη η λιρα με ευρω βρισκεται στο 1,15-1,16 ενω το αμαζον δειχνει 1,20. Τι μπορω να κανω για να γλιτωσω οσο γινεται περισσοτερα;

 

Δεν αναφέρεις αφενός το ποσό που θα ξοδέψεις στην αγορά αφετέρου την τράπεζά σου.

Έχουν σημασία και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...