Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά τι σημαίνει ότι περνάει transit για τη χώρα προορισμού;

 

Αδερφέ συνοπτικά και για να μην το ψάχνεις πολύ: αποστολή με ταχυδρομείο από gearbest (και τα παρόμοια κινεζομάγαζα) = πρακτικά μηδενικές πιθανότητες εξόδων τελωνείου. Ξέρουν τι κάνουν οι Κινέζοι σε αυτά τα ζητήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρήγγειλα κάτι από aliexpress

και ο πωλητής μου έστειλε λάθος tracking number.

Αυτό που παρήγγειλα όμως ήρθε. (οχι συστημενο)

Πρέπει να κάνω κάτι ή να πατήσω ότι το παρέλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνω κάτι ή να πατήσω ότι το παρέλαβα;

 

Τίποτα δεν "πρέπει" υποχρεωτικά. Αν θέλεις επιβεβαιώνεις ότι παρέλαβες. Βοηθάς στο να δίνονται στους άλλους αγοραστές ακριβείς εκτιμήσεις για το χρόνο παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα το γράφω κι εδώ

 

Για επιστροφή στο Amazon Γερμανίας σε προιόν που δεν μου έκανε (οχι ελλατωματικό) μου έστειλαν ενα 3 φυλλο να εκτυπώσω , πάνω γράφει τα στοιχεία μου και απο κάτω τα στοιχεία του άμαζον όπως επίσης και Bill to amazon .

 

αυτο σημαίνει οτι ειναι με χρέωση παραλήπτη δηλαδή του amazon ; 

 

Επίσης αν πάω στα Ελτα θα δεχτουν να το στείλουν με χρέωση παραλήπτη ή πρεπει να πάρω Elta courier ή κάποιο άλλο courier; 

 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο θυμάμαι σε δική μου επιστροφή σε Amazon αγγλικό (co.uk), ελαττωματικού προϊόντος, είχα βάλει στο δέμα την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ και μου τα επιστρέψαν μαζί με το υπόλοιπο ποσό, όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχει κανει κανεις καμια παραγγελια απο banggood; εχω παραγειλει κανα μηνα αλλα δεν προχωραει 

 

 

 

Έχεις δει τι είναι το Βανουάτου και που βρίσκεται στο χάρτη; Μια χαρά προχωράει αναλογικά... Είναι καθ' οδόν εδώ και μόλις 20 μέρες θα γυρίσει τη μισή υδρόγειο και τελικά θα φτάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορές από το εξωτερικό (gearbest) με την επιλογή Netherlands Registered σημαίνει ότι θα πάει πρώτα Ολλανδία και μετά Ελλάδα; έτσι γλυτώνεις το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πάει πρώτα Ολλανδία αλλά δεν βγαίνει από το αεροδρόμιο για να εκτελωνιστεί εκεί.

Προωθείται αμέσως για το αεροδρόμιο Αθηνών.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, άμεσος όπως πάντα στις απαντήσεις, άρα στην ουσία είναι κάτι σαν ενδιάμεσο ώστε να αποφεύγεις το τελωνείο, στην Ελλάδα δεν ελέγχουν από εκεί και πέρα ένα δέμα; με την λογική ότι ήρθε από Ολλανδία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, άμεσος όπως πάντα στις απαντήσεις, άρα στην ουσία είναι κάτι σαν ενδιάμεσο ώστε να αποφεύγεις το τελωνείο, στην Ελλάδα δεν ελέγχουν από εκεί και πέρα ένα δέμα; με την λογική ότι ήρθε από Ολλανδία;

 

Όχι δεν προκύπτει αυτό από αυτό που σου έγραψε ο makfil. Αντιθέτως. Αν είναι να περάσει τελωνείο αυτό θα γίνει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησο το εξης, εχω λογαριασμο τραπεζης στην εθνικη με maestro καρτα. Αν βαλω τον λογαριασμο στο paypal θα μπορω να κανω αγορες με το paypal?

 

Το πιθανότερο όχι. Ξέχνα τη Maestro. Μου κάνει εντύπωση! Ακόμα δεν τις άλλαξε σε όλους όσους ξεμείνατε αυτές τις πεθαμένες τις Maestro η Εθνική; Αν αργεί να λήξει πήγαινε σε ένα κατάστημα ΕΤΕ και ζήτα αντικατάσταση με τη Mastercard που δίνει πλέον εδώ και 1,5 χρόνο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...