Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι η καλυτερη εταιρια που σου παρεχει διευθυνση στην Αγγλια? Μετα φυσικα να στο στέλνει στην κανονική σου διευθυνση (ελλάδα).

Θελω να αγορασω απο Amazon.co.uk (αγγλια) αλλα δεν στελνουν Ελλάδα.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τη Forward2Me εδώ και 3 χρόνια περίπου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πλέον σου δίνει δωρεάν διεύθυνση στην Αγγλία. Μετά αφού παραλάβουν τα προϊόντα σου, σου εμφανίζουν μια λίστα με τις μεταφορικές μαζί με το κόστος και το χρόνο παράδοσης. Αν πάρεις ψιλοπράγματα, μπορείς να επιλέξεις το απλό ταχυδρομείο που έχουν και τα μεταφορικά είναι γύρω στα 7-8 ευρώ. Αλλιώς υπάρχει και η επιλογή για DHL 1 bussiness day delivery. Αν πληρώσεις μέχρι τις 3 το μεσημέρι. Το έχεις εγγυημένα την επόμενη εργάσιμη μέρα. Τέλος παρέχουν 30 μέρες δωρεάν αποθήκευση δεμάτων στην αποθήκη τους κάτι που είναι πολύ χρήσιμο αν περιμένεις αρκετές παραγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

" Έχουν, όμως, το δικαίωμα να ανοίξουν ένα δέμα, στο οποίο η περιγραφή του περιεχομένου δεν αντιστοιχεί, κατά την κρίση τους, με την αναγραφόμενη αξία και να κοστολογήσουν το περιεχόμενο με βάση τα στοιχεία και τα δεδομένα που έχουν. "

 

Επειδη αυτο με ανησυχει καθε φορα που περνω κατι καινουργιο. Υπαρχει κανενα παραδειγμα που να εχει ανοιχτει δεμα τιμης λιγοτερο 45 ευρω απο απλο ταχυδρομιο; 

 

πιο συγκεκρημενα εγω αγοραζω συχνα προιοντα απο Ιαπωνια. 

μεχρι τωρα με τα manga (κομικς ουσιαστικα) δεν ειχα θεμα, τωρα πηρα ενα μπρελοκ και ενα ημερολογιο γραφειου μαζι με ενα τομο manga. συνολικα 35 περιπου ευρω μαζι με μεταφορικα.

 

περνω παντα με ταχυδρομιο και η τιμη δεν ξεπερνα τα 45 ευρω αρα το μονο που εχω να ανησιχω ειναι μην ειμαι απλα ατυχος. θα ηθελα ομως να ξερω αν γινεται τι να αποφυγω και τι ειμαι πιο ελευθερος να περνω

 

 

 

επισης κατι ακομα, σε περιπτωση που το δεμα σταματησει στο τελωνειο και εκτελωνιστει, να περιμενω να πληρωσω  100+ (τοσο περιπου δεν παει; ) ανεξαρτητος της τιμης του δεματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει τις ατέλειες αφού εκείνη των 45€ αφορά σε αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή αντικείμενα που διακινούνται πχ μεταξύ συγγενών. Για τα αντικείμενα που αγοράζουμε από ηλεκτρονικά μαγαζιά ισχύει η ατέλεια των 22€.

 

Καλά κάνεις και επιλέγεις αποστολή με ταχυδρομείο αφού η διαδικασία είναι πιο χαλαρή και, σε περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, τα έξοδα λιγότερα αφού πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ και, ενδεχομένως, τέλη ΕΛΤΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει τις ατέλειες αφού εκείνη των 45€ αφορά σε αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή αντικείμενα που διακινούνται πχ μεταξύ συγγενών. Για τα αντικείμενα που αγοράζουμε από ηλεκτρονικά μαγαζιά ισχύει η ατέλεια των 22€.

 

Καλά κάνεις και επιλέγεις αποστολή με ταχυδρομείο αφού η διαδικασία είναι πιο χαλαρή και, σε περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, τα έξοδα λιγότερα αφού πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ και, ενδεχομένως, τέλη ΕΛΤΑ. 

Συγνώμη, αλλά τι εννοείς με τον όρο "ατέλειες" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αγορά από ebay, Αγγλία, μου το έστειλε 5 Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχει έρθει.


Επικοινώνησα μαζί του, μου λέει το έχει στείλει κανονικά και μου είπε επίσης να κοιτάξω εδώ στην ελλάδα μήπως έχει ξεχαστεί σε καμιά αποθήκη ταχυδρομείου ή σε κάποιο γραφείο διαλογής.


 


Πως μπορώ να ελέγξω αν βρίσκεται σε καμιά αποθήκη εδώ?


Δεν μου είχε δώσει tracking number. Το έστειλε με: Royal Mail International Standard (Small Packets)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έκανα αγορά από ebay, Αγγλία, μου το έστειλε 5 Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχει έρθει.

Επικοινώνησα μαζί του, μου λέει το έχει στείλει κανονικά και μου είπε επίσης να κοιτάξω εδώ στην ελλάδα μήπως έχει ξεχαστεί σε καμιά αποθήκη ταχυδρομείου ή σε κάποιο γραφείο διαλογής.

 

Πως μπορώ να ελέγξω αν βρίσκεται σε καμιά αποθήκη εδώ?

Δεν μου είχε δώσει tracking number. Το έστειλε με: Royal Mail International Standard (Small Packets)

 

 

 

Πηγαινε αυριο τοι πρωι στο ταχυδρομιο της περιοχης σου και κανε μια ερωτηση.

Υπαρχει και το ενδεχομενο να στο βουτηξε καποιος ελαφροχερης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ τη Forward2Me εδώ και 3 χρόνια περίπου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πλέον σου δίνει δωρεάν διεύθυνση στην Αγγλία. Μετά αφού παραλάβουν τα προϊόντα σου, σου εμφανίζουν μια λίστα με τις μεταφορικές μαζί με το κόστος και το χρόνο παράδοσης. Αν πάρεις ψιλοπράγματα, μπορείς να επιλέξεις το απλό ταχυδρομείο που έχουν και τα μεταφορικά είναι γύρω στα 7-8 ευρώ. Αλλιώς υπάρχει και η επιλογή για DHL 1 bussiness day delivery. Αν πληρώσεις μέχρι τις 3 το μεσημέρι. Το έχεις εγγυημένα την επόμενη εργάσιμη μέρα. Τέλος παρέχουν 30 μέρες δωρεάν αποθήκευση δεμάτων στην αποθήκη τους κάτι που είναι πολύ χρήσιμο αν περιμένεις αρκετές παραγγελίες.

 

Καλησπέρα φίλε μου. Μπορείς μήπως να επιβεβαιωσεις οτι όντως για μικροδεματα η τιμή είναι αυτη που αναφέρεις (7-8€?) Γιατι στο site τους στο Pricing βλεπω ότι η φθηνότερη επιλογή (με untracked service) είναι στις 14 λίρες + 20% VAT ≈ 17 λίρες ≈ 19€

Μήπως έχεις τυχόν καιρό να το χρησιμοποιήσεις και έχουν αλλάξει οι τιμές ή βλέπω κάτι εγώ λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει τις ατέλειες αφού εκείνη των 45€ αφορά σε αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή αντικείμενα που διακινούνται πχ μεταξύ συγγενών. Για τα αντικείμενα που αγοράζουμε από ηλεκτρονικά μαγαζιά ισχύει η ατέλεια των 22€.

 

Καλά κάνεις και επιλέγεις αποστολή με ταχυδρομείο αφού η διαδικασία είναι πιο χαλαρή και, σε περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, τα έξοδα λιγότερα αφού πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ και, ενδεχομένως, τέλη ΕΛΤΑ. 

 

οπα, οσες φορες εχω παρει κατι η τιμη ξεπερναγε τα 22 ευρω αλλα δεν πληρωσα ουτε ΦΠΑ.

 

θα υποθεσω εχει να κανε με το:

"Οι τελωνειακοί υπάλληλοι, όμως, επειδή είτε η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα αυτό είτε δεν χάνουν το χρόνο τους για δέματα μικρής αξίας, δεν τους δίνουν σημασία, συνήθως, με αποτέλεσμα αφενός σε δέματα με περιεχόμενο αξίας μέχρι 150€ να μην επιβάλλεται ΦΠΑ"

 

επισης εχω διαβασει οτι οι τιμες εκτελωνισμου πανε συνολικα 100+ ευρω, αυτη  η τιμη θα υποθεσω ειναι για εκτελωνισμο courier ετσι;

μηπως ξερεις ποσο περιπου παει αν εκτελωνιστει απο το ταχυδρομιο;

 

ειλικρινα δεν νομιζω ανοιξουν ενα δεμα 35 ευρω που περιεχει τα παραπανω αντικειμενα (ετσι;) αλλα δυστιχως για εμενα ανυσιχω ευκολα ακομα και για μικρες πιθανοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,περιμενω εναν φακελο με usps και tracking number LC582603318US οπου εγινε shiped 26/9

σε οποιο site αναζητησης το βαλω ομωσ δεν μου βγαζει τπτ στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος γιατί ακόμη και η usps δεν το αναγνωρίζει.

Καλημερα,σωστό ειναι το tracking,μονο μεσα στο eBay μου βγαζει οτι ξεκίνησε 14 μερες πριν https://imgur.com/a/0M8bS τι μπορει βα συμβαίνει ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,σωστό ειναι το tracking,μονο μεσα στο eBay μου βγαζει οτι ξεκίνησε 14 μερες πριν https://imgur.com/a/0M8bS τι μπορει βα συμβαίνει ;

τα νουμερα αυτα δεν υποστηρίζουν ανίχνευση, είναι απλό ταχυδρομείο. Κάποια στιγμή θα στο φέρει ο ταχυδρόμος σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...