Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οποτε δεν παίζει λόγω των capital controls να μου μπλοκάρει την συναλλαγή ετσι;

 

Ουδέποτε υπήρξε -ατομικό για κάθε κάρτα- όριο στις συναλλαγές με κάρτες κατά τη διάρκεια των cc. Το λέγατε και το ξαναλέγατε μερικοί αυτό και ήταν λάθος. Υπήρχε (και υπάρχει ακόμα) απαγόρευση σε είδη συναλλαγών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδέποτε υπήρξε -ατομικό για κάθε κάρτα- όριο στις συναλλαγές με κάρτες κατά τη διάρκεια των cc. Το λέγατε και το ξαναλέγατε μερικοί αυτό και ήταν λάθος. Υπήρχε (και υπάρχει ακόμα) απαγόρευση σε είδη συναλλαγών.

Οι κάρτες δεν έχουν ημερήσιο όριο αγορών; Άλλο είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τράπεζα βάζει όριο στις ημερήσιες συναλλαγές με κάρτα, και αυτό, για την προστασία του συνδρομητή, σε περίπτωση κλοπής της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπωσδήποτε, όχι.

 

Τα απαγορευμένα είναι:

Ωστόσο, δεν επιτρέπονται οι ακόλουθες οκτώ (8) γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:
1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια.
4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
5.  Γενικοί  κωδικοί  στους  οποίους  εντοπίζεται  πλειοψηφία  συναλλαγών  που  αφορούν  σε πορνογραφικό υλικό.
6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
8. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.
Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες δεν έχουν ημερήσιο όριο αγορών; Άλλο είναι αυτό;

 

Γενικά, νομίζω μιλάω και γράφω καλά Ελληνικά, ίσως τώρα να μην ήμουν απόλυτα σαφής: δεν υπήρχε και δεν υπάρχει όριο που να καθορίζεται από τους περιορισμούς λόγω capital controls, Οι κάρτες έχουν όριο συναλλαγών, αλλά αν μια συναλλαγή επιτρέπεται από τις περιοριστικές διατάξεις, επιτρέπεται μέχρι του ορίου αυτού και δεν υπήρξε ποτέ το "αυτό το κινητό κάνει 50€ ας το επιτρέψουμε να αγοραστεί, το άλλο που κάνει 500€ θα απορρίψουμε τη συναλλαγή".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, νομίζω μιλάω και γράφω καλά Ελληνικά, ίσως τώρα να μην ήμουν απόλυτα σαφής: δεν υπήρχε και δεν υπάρχει όριο που να καθορίζεται από τους περιορισμούς λόγω capital controls, Οι κάρτες έχουν όριο συναλλαγών, αλλά αν μια συναλλαγή επιτρέπεται από τις περιοριστικές διατάξεις, επιτρέπεται μέχρι του ορίου αυτού και δεν υπήρξε ποτέ το "αυτό το κινητό κάνει 50€ ας το επιτρέψουμε να αγοραστεί, το άλλο που κάνει 500€ θα απορρίψουμε τη συναλλαγή".

Ναι, μετά σκέφτηκα ότι εννοούσες αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα. Ψάχνομαι για Macbook τελευταία και βρήκα στο amazon.de κάτι πωλητές που δίνουν το macbook  για ένα 500αρικο. Αλλά λένε όλοι να επικοινωνήσει ο υποψήφιος πωλητής πρώτα σε ένα email που τελειώνει σε @web.de

 

("Vor dem Kauf, schreiben Sie uns eine E-Mail an:~BOMSTORE(at)WEB DE~ LIEFERUNG frei") 

 

Αυτοί ρε παιδιά είναι απατεώνες; Το άμαζον δεν είναι ebay και δεν μπαίνει όποιος θέλει... Αλλά δεν καταλαβαίνω, ξέρετε τίποτα επί τούτου;

 

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00VUKM0R0/ref=dp_olp_used?ie=UTF8&condition=used

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon όντως δεν είναι ebay αλλά μπορεί να μπει και να πουλάει όποιος θέλει.

Και συ μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό ως πωλητής (με ότι στοιχεία θέλεις) και να βάλεις ότι θέλεις για πώληση.

Έλεγχος θα γίνει κάποια στιγμή αλλά όχι στο άνοιγμα του λογαριασμού.

 

 

Αυτά που έβαλες και ξεκινούν από 550€ είναι μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα. Ψάχνομαι για Macbook τελευταία και βρήκα στο amazon.de κάτι πωλητές που δίνουν το macbook  για ένα 500αρικο. Αλλά λένε όλοι να επικοινωνήσει ο υποψήφιος πωλητής πρώτα σε ένα email που τελειώνει σε @web.de

 

("Vor dem Kauf, schreiben Sie uns eine E-Mail an:~BOMSTORE(at)WEB DE~ LIEFERUNG frei") 

 

Αυτοί ρε παιδιά είναι απατεώνες; Το άμαζον δεν είναι ebay και δεν μπαίνει όποιος θέλει... Αλλά δεν καταλαβαίνω, ξέρετε τίποτα επί τούτου;

 

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00VUKM0R0/ref=dp_olp_used?ie=UTF8&condition=used

Γενικά πάντως κάτι έχει ακουστεί τελευταία για απατεώνες πωλητές στο amazon, οπότε πρόσεχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο amazon.de αναφέρει ότι πάνω απο 29€ αγοράς δεν χρεώνει μεταφορικά. Σε μια εικονική μου παραγγελία των 35 € με χρεώνει 8 € μεταφορικά. Ισχύει μόνο για συγκεκριμμένες χώρες; Αν όχι υπάρχει κάποιος τρόπος που γίνεται να μην τα χρεωθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο amazon.de αναφέρει ότι πάνω απο 29€ αγοράς δεν χρεώνει μεταφορικά. Σε μια εικονική μου παραγγελία των 35 € με χρεώνει 8 € μεταφορικά. Ισχύει μόνο για συγκεκριμμένες χώρες; Αν όχι υπάρχει κάποιος τρόπος που γίνεται να μην τα χρεωθω;

 

Όχι.

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά, αυτό το σφυρί που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα είχε ένα πρόβλημα και τώρα μου στέλνουνε καινούριο. Δεν πιστεύω να σταματήσει πάλι τελωνείο ε; Το εχουν βάλει 0€ αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το στείλουν, σιγούρεψε ότι θα γράψουν πάνω στο αυτοκόλλητο ότι αντικαθιστά το προηγούμενο (με σχετικά στοιχεία αποστολής για ταυτοποίηση), λόγω ελαττώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...