Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

... Λεφτά υπάρχουν ...

 

Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα συλλεκτικά που αγόρασες, γνωρίζοντας, εκ των προτέρων, ότι, αφενός τα στέλνουν με courier αφετέρου θα πληρώσεις αυξημένα έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνώριζα ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι οι τιμές είναι νορμάλ ούτε ήξερα οτι θα κάνανε τη μαλακία να το στείλουνε σε 2 κομμάτια για να πληρώνω διπλά φόρους. Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνηθίζω να είμαι μίζερος με τα λεφτά των άλλων και να κάνω τέτοιου είδους σχόλια, αλλά 1000€ για "σουβενίρ" του WOW ρε φίλε; Μου φαίνεται εξωπραγματικό το ποσό και απίστευτη σπατάλη... Μήπως συνέφερε να πάρεις το αεροπλάνο στην τελική και να πας να το πάρεις ο ίδιος από καμιά Αγγλία ή δεν υπάρχει εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία είναι τα μεταφορικά. Για Ιταλία που το έβαλα δοκιμαστικά ήθελε 85$, για Ελλάδα 350$. Απο που προκύπτει αυτή η διαφορά, η Fedex μόνο ξέρει. Και το πιο ηλίθιο είναι οτι στο φόρο μετράνε και τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία είναι τα μεταφορικά. Για Ιταλία που το έβαλα δοκιμαστικά ήθελε 85$, για Ελλάδα 350$. Απο που προκύπτει αυτή η διαφορά, η Fedex μόνο ξέρει. Και το πιο ηλίθιο είναι οτι στο φόρο μετράνε και τα μεταφορικά.

 

 

Στην αξία CIF συνυπολογίζεται και η ασφάλεια, αν την επιλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνηθίζω να είμαι μίζερος με τα λεφτά των άλλων και να κάνω τέτοιου είδους σχόλια, αλλά 1000€ για "σουβενίρ" του WOW ρε φίλε; Μου φαίνεται εξωπραγματικό το ποσό και απίστευτη σπατάλη... Μήπως συνέφερε να πάρεις το αεροπλάνο στην τελική και να πας να το πάρεις ο ίδιος από καμιά Αγγλία ή δεν υπάρχει εκεί;

Και εμενα μου φανηκε τεραστιο το ποσο αλλα καλυτερα πιστευω να μην σχολιαζουμε ποσα αγορων τριτων ατομων για ευνοητους λογους.

 

Το παρηγορο ειναι οτι θα τα παρει στο μελλον τα λεφτα του πισω καθως τα συγκεκριμενα ειδη στο μελλον πιανουν τεραστια ποσα σε δημοπρασιες (μετα απο 10-15 χρονια) ...απο το να τα φαει σε σουβλακια καλυτερα θα του βγει και κερδος  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πρόσφατα ανακάλυψα το παρακρατώ site https://www.aliexpress.com θέλω να κάνω μια αγορά σε μια

mothebord socet 1156 (https://www.aliexpress.com/item/For-P7H55-M-original-motherboard-Socket-LGA-1156-DDR3-H55-16GB-for-i3-i5-i7-CPU/32576386018.html?spm=2114.01010208.3.2.Knu3Rk&ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_2_10057_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=5fd3f995-8d53-49cf-adef-9341d922e9d2)  που δεν μωρό να βρω εύκολα σε άλλα sait 

 

                                                                          μήπως γνωρίζετε τη πεζή με αυτό το site  τα προϊόντα είναι καινούργια - μεταχειρισμένα

και αν στέλνουν Ελλάδα 

                                                                        ---ευχαριστώ---

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aliexpress είναι σαν το ebay και η μητρική που θες να αγοράσεις είναι μεταχειρισμένη.

 

Για μένα μην μπλεξεις με τέτοιου ειδους αγορες απο το συγκεκριμένο site και ειδικα με μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και εκτελώνισα τα δέματα που έλεγα παραπάνω.

Ήταν εύκολο τελικά, οι υπάλληλοι ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικοί, δεν χρειαστηκε να συμπληρώσω τίποτα μόνος μου απλά πήγαινα τα χαρτιά απο γραφείο σε γραφείο. Μάλιστα μία κυρία σηκώθηκε και με πήγε η ίδια στο γραφείο που έπρεπε. Επιπλέον πήγα και δωρεάν με το λεωφορείο Χ95 απο και προς το τελωνείο γιατί είναι μόνο 2 στάσεις απο το αεροδρόμιο και οδηγοί μου είπανε άσε μην πληρώνεις για 2 στάσεις.

 

 

Τα έξοδα τώρα ήταν: 62€ για να παραλάβω τις διατακτικές, 179,13€ ΦΠΑ και δασμός, 60,69€ για την αποθήκη (?), σύνολο 301,82€.

 

666,38€ + 301,82€ = 968,20€

Αν βάλω και 10€ τα εισιτήρια του μετρό + άλλα 6€ το ταξί πάει 984,20€.

 

Αν δεχόμουν τις προσφορές που μου είχαν κάνει για να το εκτελωνίσουν θα είχα πληρώσει 220,08€ για το ένα και 133,08€ για το άλλο, σύνολο 353,16€.

 

666,38€ + 353,16€ = 1019,54€

 

Είχα λοιπόν ένα κέρδος 35,34€ που το εκτελώνισα μόνος μου.

 

Κατά τα άλλα θα προσπαθήσω απο εδώ και πέρα να αποφεύγω το τελωνείο γιατί είναι πολύ άγριο για την τσέπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και ελπίζω να διαβάσουν αυτό το αναλυτικό post όσοι σκέπτονται να χρησιμοποιήσουν στο μέλλον εταιρεία courier για να μεταφέρει το δέμα τους από τρίτη χώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίκειται μια αγορά μου (1600€) από amazon.co.uk, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο χρηματικο όριο στις αγορές από εξωτερικό μέσω κάρτας της εθνικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...