Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες Καλησπέρα..Λοιπόν παρήγγειλα ένα πακετάκι από Τσάινα μεριά (gearbest) ΑΛΛΑ έκανα το λάθος να το παραγγείλω unregistered..Το πακέτο έφτασε Ελλάδα 26/2(η παραγγελία είχε γίνει 11/2)..Μένω στο Ρέθυμνο στην Πανεπιστημιούπολη και θα θελα να ρωτήσω τα εξής 1. Πόσο καιρό θα κάνει να μου ρθει πάνω κάτω και 2. και κυριότερο επειδή εδώ που μένω τα ΕΛΤΑ δεν φέρνουν τα πακέτα σπίτι μου (τουλάχιστον ο,τι δεματάκι έρχεται από Αθήνα) υπάρχει περίπτωση να μου ρθει ειδοποιητήριο ότι : Είναι στο Κατάστημα έλα να το πάρεις ή μπορεί να το βρω και πεταμένο καμιά μέρα στην είσοδο της πολυκατοικίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Εξαρτάται από το αν μπει στο τελωνείο (δεν γράφεις το περιεχόμενο) ή όχι.

2. Εάν είναι μικρό το δέμα θα το φέρει ο ταχυδρόμος στη διεύθυνση που έχεις γράψει, αλλιώς θα αφήσει ειδοποιητήριο. Εάν μπει στο τελωνείο και χρεωθείς με έξοδα, θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι μικρό το πακέτο μπορεί να στο φέρει ο ταχυδρόμος , εμένα το αφήνει στο γραμματοκιβωτιο.

Εαν είναι μεγάλο θα αφήσει ειδοποίηση στην δνση σου

Τώρα που θα το αφήσει στην σχολή εσυ ξέρεις.

Μήν αγχώνεσαι μπορείς να δεις από το sky56 που είναι το δέμα

& Εάν δεν βρεις ειδοποιήση να πας ΕΛΤΑ εφόσον δεις ότι είναι στο κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εξαρτάται από το αν μπει στο τελωνείο (δεν γράφεις το περιεχόμενο) ή όχι.

2. Εάν είναι μικρό το δέμα θα το φέρει ο ταχυδρόμος στη διεύθυνση που έχεις γράψει, αλλιώς θα αφήσει ειδοποιητήριο. Εάν μπει στο τελωνείο και χρεωθείς με έξοδα, θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Τελωνείο μάλλον όχι γιατί είναι κάτι καλώδια micro usb και κάτι ακουστικά ασύρματα..η αξία τους 20,22 ευρώ και βάρους 0,49 κιλών..Απλά επειδή εδώ είναι χωριό δεν σου φέρνουν τίποτα σπίτι..Να φανταστείς και το ειδοποιητήριο στο μίνι μάρκετ του χωριού πάει οχι στα σπίτια μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω ένα πομπό για το φλάς της φωτογραφικής.

 

Κόστος, κινα, 60ε περίπου, δωρεάν μεταφορικά.

 

Στη χειρότερη περίπτωση, θα πληρώσω ΦΠΑ 24% και το τέλος 3ε των ΕΛΤΑ ?

 

(θεωρώ δεδομένο πως ο πωλητής θα αναγράψει επακριβώς τι έχει το δέμα)

 

Υ.Γ. τιμή ελλάδος 115e + μτφ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σίγουρα έχει αναφερθεί, μήπως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία αγοράς απο Ebay με προπληρωμένα τέλη;

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι που μόνο από Us seller το βρίσκω και στον οποίο γράφει "Customs services and international tracking provided" .  Πως είμαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα χρεώσουν και εδώ εκτελωνισμό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σίγουρα έχει αναφερθεί, μήπως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία αγοράς απο Ebay με προπληρωμένα τέλη;

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι που μόνο από Us seller το βρίσκω και στον οποίο γράφει "Customs services and international tracking provided" .  Πως είμαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα χρεώσουν και εδώ εκτελωνισμό ;

 

Τα επιπλέον χρήματα που πληρώνεις, καλύπτουν τον εκτελωνισμό στην χώρα της Ε.Ε. (δασμοί επιβάλλονται όταν εισάγεται κάτι και όχι κατά την εξαγωγή) μέσω της οποίας σου στέλνει το πακέτο ο πωλητής από όσο ξέρω. Το περνάει δηλαδή π.χ. μέσω Αγγλίας πληρώνει το τελωνείο εκεί και τέλος. Ο Έλληνας τελωνειακός δεν έχει δικαίωμα να επιβάλλει τίποτα παραπάνω στη συνέχεια γιατί προέρχεται από χώρα της Ε.Ε. πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον οδηγό αναφέρεται πως το Amazon Global Expedited είναι η φθηνότερη επιλογή. Αυτό ισχύει λαμβάνοντας υπόψην τις υπηρεσίες μεταφοράς;

 

Θέλω να παραγγείλω από Αμερική τρία προιόντα σύνολο κάτω των 110 (δεν τα βρίσκω στην Ευρώπη) και σκέφτομαι να συμπεριλάβω και άλλα δύο με συνολικό κόστος όλων γύρω στα 200. Σκέφτηκα πως αφού θα αυξηθούν κατά πολύ λίγο τα handling και import fees να τα πάρω όλα μαζί. Δοκίμασα να επικοινωνήσω με την byserv αλλά έχουν περάσει μέρες χωρίς απάντηση.

 

Δεν καίγομαι για τα προιόντα πέρα από αυτά που κοστίζουν 110.

Να επιλέξω global expedited γι αυτά των 110, καθώς ο όγκος τους είναι αρκετά μικρός; Είναι ασφαλές να συμπεριλάβω και τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω κατι απο gearbest και μου γραφει οτι το εχει και στη Ευρωπαϊκή αποθηκη. Τα φθηνοτερα ταχυδρομικα ειναι με flat rate shipping. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το flat rate??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!Ασχολούμαι μέρες με το θέμα και ψάχνομαι για το τι ισχύει με το τελωνείο και τις μεταφορικές.Έχω καταλάβει ότι προφανώς κάθε αντικείμενο από Τρίτη χώρα(χώρα εκτός Ε.Ε) πρέπει να εκτελωνιστεί.Επίσης κατάλαβα ότι αν έχεις αγοράσει κάτι αξίας μικρότερης των 22 Eυρώ δεν επιβαρύνεται με επιπλέον έξοδα.Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινίσει το εξής:Εφόσον λοιπόν έκανες αγορά αξίας κάτω των 22 Ευρώ και την περιμένεις με ιδιωτική εταιρία courier (DHL) το δέμα θα χρεωθεί με ποιάεπιπλέον έξοδα εφόσον μεβάση το τελωνειακό καθεστός περνάει στη χώρα χωρίς επιπλεόν επιβαρύνσεις?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...