Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση αρχείου σε mac partition


dazeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Δεν είμαι βέβαιος εάν ποστάρω στην κατάλληλη θέση, το ερώτημά μου είναι το εξής:

Σε ένα partition στο pc έχω εγκαταστήσει mac (iatkos ml2). Επειδή έκανα μια μ@@..ί@ τα mac δεν ξεκινάνε. Το πρόβλημα λύνεται εάν σβήσω μια γραμμή σε ένα αρχείο. Ξεκινάω με parted magic, βλέπω το partition και όλα τα αρχεία, μπαίνω στο αρχείο διορθώνω, αλλά δεν μπορώ να σώσω.  Μου βγάζει κάτι μηνύματα περί δικαιωμάτων, που τώρα δεν τα θυμάμαι ακριβώς να τα γράψω έχουν σχέση όμως σίγουρα με attributes. Δοκίμασα να δώσω δικαιώματα με το chmod, αλλά τίποτα. Έψαξα στο internet κάτι βρήκα για sudo αλλά δεν τα πολυκαταλαβαίνω :fear: . Μπορεί κάποιος να μου πει με απλά λόγια τι να κάνω ή να ακολουθήσω κάποιον οδηγό;

Στο pc έχω και windοws μπορώ να κάνω κάτι απο κεί;  Θυμάμαι κάποτε που είχα τον dreambox είχα εγκαταστήσει κάποιον driver(;) και μέσα απο τα windows έβλεπα και διόρθωνα αρχεία linux σε ένα στικάκι...

Το συγκεκριμένο partition είναι hfs+ και μάλλον είναι κλειδωμένο απο τα mac. Στα windows έχω το virtualbox με mac, θα μπορούσα να κάνω κάτι απο κεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω να προτεινω κατι, απλα να ενημερωσω οτι το περιβαλλον του parted magic τρεχει με δικαιωματα root, οποτε οποιο προγραμμα και να τρεξεις μεσα απο εκει τρεχει και αυτο και δικαιωματα root χωρις sudo κλπ.

Μπορεις παντα να εγκαταστησεις κατι στα windows που να διαβαζει hfs partitions (σιγουρα θα βρεις κατι απο την paragon και στο γνωστο τορρενταδικο) και να το αλλαξεις απο τα windows.

 

Αυτα παντα υπο την προϋποθεση πως δεν εχει καποιο προβλημα το ιδιο το filesystem και το parted magic δεν το κανει mount σαν read only για λογους ασφαλειας των δεδομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

Αυτα παντα υπο την προϋποθεση πως δεν εχει καποιο προβλημα το ιδιο το filesystem και το parted magic δεν το κανει mount σαν read only για λογους ασφαλειας των δεδομενων.

 

Τώρα που το λές, μάλλον αυτό κάνει. Πώς αλλάζει αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa! usbfix=yes :cry: (δεν δουλεύουν οι usb 3 και είπα άς δοκιμάσω)

άσε Κυριάκο, εχει σκάσει ο μικρός απο χθές ...

για πές μου τη γνώμη σου να εγκαταλείψω τον ιατκος και να ακολουθήσω τις οδηγίες σου στο hellas; Πρέπει να πατσάρω bios, και το σκέφτομαι ...

Έχω: asrock z77 extreme4, i5 3570k, nvidia gtx 660 oc, Corsair Vengeance 8GB 1600MHz DDR3,  Thermaltake Berlin 630W 80PLUS PSU, και Antec Kühler H2O 620.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαθε καλα το ποστ bios και προχώρα ετσι, μονο τοτε θα λυθούν τα προβλήματα σου,απο την αλλη καλα κάνεις και φοβάσαι και εγω στην θεση σου το ιδιο θα έκανα.. ως τοτε είπαμε,macDrive. (και αλλαγή μητρικής καλή ιδέα είναι) στα υπόλοιπα είσαι τούμπανο..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε μήνα δεν την έχω, μακάρι να το ήξερα απο πρίν, αλλά δεν έιχα σκεφτεί κάν για mac. Ύστερα απο πίεση του μικρού, ασχολήθηκα με το iatkos, τα βρήκα μπαστούνια, κι αυτό με πείσμωσε να καταφέρω να τα εγκαταστήσω. Τα καταφέραμε ύστερα απο καμμιά 20αριά προσπάθειες, αλλά τώρα τα χάσαμε απο μια γραμμή. Σε ευχαριστώ πολύ Κυριάκο, θα επιχειρήσω με macdrive κα τα λέμε, ή εδώ ή εκεί.

Ευχαριστώ και τον φίλο jim_p, βρήκα και το HFS+ for Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...