Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για linux-swap partition


jumper_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα τα ubuntu σε dual boot στο laptop μου αλλα επειδη εχω εναν ssd 128 gb ειπα να μην δωσω πολλα gb μιας και δε θα κρατουσα αρχεια στο ubuntu partition.. Οποτε πιστευα οτι 10 gb θα ηταν καλα..

 

Τα partition που μου δημιουργησε ομως κατα την εγκατασταση ειναι το ext4 στα ~5,5gb και το swap στα ~4gb με αποτελεσμα να μη με φτανει ουτε για τα βασικα που ηθελα να κανω install..

 

Οποτε ηθελα να ρωτησω το swap partition μπορει να χρησιμοποιηθει ή το χρησιμοποιει μονο το συστημα;

Διαφορετικα γινεται να κανω καπως με το GParted "προσθηκη" μερικων ακομα gb απο το windows partition στο ubuntu partition;

post-184771-0-43020300-1358942160_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες με ενα live cd που να εχει το gparted εγκατεστημενο, σβησε το swap και επεκτεινε το partition διπλα του ωστε να πιασει ολο το χωρο που αφησε το διεγραμμενο swap.

 

Μετα μπαινεις και το διαγραφεις απο το /etc/fstab σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λεει ο τζιμης...το κανα προσφατα στο νετμπουκ..γιατι 4γιγα στο swap δεν ειχανε πιασει ποτε δουλεια.

Δεν ειχα θεμα χωρου..αλλα γιατι να καθονται

 

οποτε... swapoff /dev/sdX οπου Χ το partition του swap.

 

σβηνεις την εγγραφη απο το /etc/fstab

κανεις επανεκκινηση και μπουταρεις με καποιο bootable iso του gparted (ειτε σε usb ειτε σε cd)

σβηνεις το partition του swap , κανεις resize το root partition και περιμενεις μερικα λεπτα και εισαι κομπλε...κανενα προβλημα κανενας κινδυνος

 

ΥΓ : στην περιπτωση σου /dev/sda5 = swap , /dev/sda6 = root partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τα resize δεν τα πάω καλά, αλλά για το swap γενικότερα μπορώ να σου πω ότι δεν θα σου χρειαστεί, ειδικά 4gb. Δεν ξέρω αν θες να κάνεις hibernate και τι παίζει τότε, αλλά για άλλες δουλειές το σύστημα δεν θα το δουλέψει όταν μιλάμε για desktop μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...