Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ubuntu σε OptiPlex 7400


giannisgokus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτο το desktop και θελω να δοκιμασω  τη διανομη linux ubuntu. Tα εκανα εγκατασταση απο usb αλλα δεν λειτουργουν σωστα,crashαρουν καπως ετσι!

Εχει τυχει σε καποιον αλλο,καμια  λυση  παιζει ή τα ξεχναμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδοιαφερον.

Δεν εχω ιδεα απο linux και δεν ξερω τη σημαινει grub. Διαφωτισε με λιγο. Αν ειναι κατι δυσκολο δε βλεπω να ασχολουμαι και να μη σε βαζω και εσενα σε κοπο χωρις λογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο δεν είναι αλλά πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μάθεις πως λειτουργεί το Linux.. Αν δεν έχεις τον χρόνο ή τη διάθεση να μάθεις καινούρια πράγματα τότε, όπως είπες και εσύ είναι καλύτερα να μην ασχοληθείς. Ρίξε ένα μάτι στην εισαγωγή:

 

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82#.CE.95.CE.B9.CF.83.CE.B1.CE.B3.CF.89.CE.B3.CE.AE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ενα δευτερο pc το οποιο δε "παιζει" τα linux!  Τα δοκιμασα μεσω usb στο πρωτευων pc,για λιγο, και μου αρεσαν! Οταν λεω να μην ασχοληθω εννοω με το προβλημα, δηλαδη που κανει κατι τρελά η οθονη! Απλα ηθελα κατι διαφορετικο αλλα δεν παιζει. Δε ξερω τι μπορει να φταιει και ελεγα μηπως υπαρχει καμια λυση. 

 Δοκιμασα και  lubuntu και δεν υπηρχε προβλημα ομως εγω θελω ubuntu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσουμε να το λύσεις, θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το pc και για το Ubuntu. Τι κάρτα γραφικών έχεις, και ποια έκδοση ubuntu βάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου κανει για προβλημα με την καρτα γραφικων....

 

στο pdf -> http://web.amd.com/en-us/partners/dell/docs/opti_740techspecs.pdf αναφερει μια Integrated nVIDIA® Quadro® NVS 210S και καποιες ΑΤΙ Χ1300 .

Αναλογα το μοντελο προφανως...

 

Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις την τελευταια εκδοση του ubuntu ..την 13.04 (ανεπισημη μεν , δουλευει καλα δε ) μπας και υποστηριζει περισσοτερες καρτες...

Και δεν χρειαζεται να το εγκαταστησεις αερα πατερα... "Try it" πρωτα να δεις οτι δουλευουν ολα καλα και μετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσουμε να το λύσεις, θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το pc και για το Ubuntu. Τι κάρτα γραφικών έχεις, και ποια έκδοση ubuntu βάζεις?

και   Ubuntu 12.10  και Ubuntu 12.04 LTS.

Πληροφοριες εχω δωσει.

 

Εμενα μου κανει για προβλημα με την καρτα γραφικων....  Αυτο  πιστευω και εγω.

 

στο pdf -> http://web.amd.com/en-us/partners/dell/docs/opti_740techspecs.pdf αναφερει μια Integrated nVIDIA® Quadro® NVS 210S και καποιες ΑΤΙ Χ1300 .

Αναλογα το μοντελο προφανως...

 

Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις την τελευταια εκδοση του ubuntu ..την 13.04 (ανεπισημη μεν , δουλευει καλα δε ) μπας και υποστηριζει περισσοτερες καρτες...

Και δεν χρειαζεται να το εγκαταστησεις αερα πατερα... "Try it" πρωτα να δεις οτι δουλευουν ολα καλα και μετα....

Οταν παω σπιτι θα τα δοκιμασω και αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...