Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ετοιμάζεται να υποστηρίξει τα CardDAV και CalDAV στα Windows Phone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πληροφορίες της ιστοσελίδας The Verge, η Microsoft προτίθεται να υποστηρίξει επίσημα στην πλατφόρμα των Windows Phone, τα (ανοιχτά) πρωτόκολλα CardDAV και CalDAV.Η κίνηση αυτή της Microsoft έρχεται μετά την απόφαση της Google να τερματίσει στις 30 Ιανουαρίου την υποστήριξη του Exchange ActiveSync. Ως αποτέλεσμα, οι νέοι κάτοχοι Windows Phone, δε θα μπορούν μετά από αυτή την ημερομηνία να συγχρονίσουν τον email λογαριασμό τους στο Gmail, τις επαφές αλλά και το ημερολόγιο τους. Η λύση του IMAP είναι η μοναδική λύση για το συγχρονισμό email αν και με αρκετούς περιορισμούς ενώ δεν υπάρχει εναλλακτική λύση για το συχρονισμό επαφών και ημερολογίου.

 

Οι πληροφορίες του Verge αναφέρουν ότι η Microsoft είχε ενημερωθεί επίσημα ήδη από το καλοκαίρι του 2012 για τις προθέσεις της Google. Λόγω ολοκλήρωσης της έκδοσης 8.0 των Windows Phone αλλά και θερινών διακοπών για αρκετά στελέχη της εταιρείας, η Microsoft προσπάθησε να εξασφαλίσει 6μηνη παράταση στην κατάργηση του Exchange ActiveSync, ένα αίτημα που όμως δεν έγινε δεκτό.

 

Σε κάθε περίπτωση, εξελίξεις αναμένονται άμεσα αφού η 30η Ιανουαρίου πλησιάζει και αν δεν υπάρξει κάποια εξέλιξη, εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες θα αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα.

 

Link.png Site: http://www.theverge.com/2013/1/21/3832838/windows-phone-carddav-caldav-support[/url]']theverge.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται πως η google την εχει δει καπως εδω και καμποσο καιρο.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

 

Μαζί σου. 'Εχει λίγο καιρό που ξέχασε νομίζω το στυλ που έλεγαν ότι είναι. Και δεν είναι και πολύ καλή πολιτική για business αφού κόβεις μερίδα πελατών. Μοιάζει να θέλουν να τιμωρήσουν όσους δεν είναι σε Android. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου. 'Εχει λίγο καιρό που ξέχασε νομίζω το στυλ που έλεγαν ότι είναι. Και δεν είναι και πολύ καλή πολιτική για business αφού κόβεις μερίδα πελατών. Μοιάζει να θέλουν να τιμωρήσουν όσους δεν είναι σε Android. :P

 

Επίσης η Google ξέχασε τόσα χρόνια τα δικαιώματα που της έδωσε η Microsoft και όλα τα καλούδια για να αναπτυχθεί.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποιος έχει το πάνω χέρι , άλλωστε δεν μ αρέσουν τα μονοπώλια , το μόνο που με νοιάζει είναι η εξυπηρέτηση των πελατών που έχουν πληρώσει και αγόρασαν  ένα προιόν και έρχεται μια στιγμή που ο πελάτης είναι ξεκρέμαστος για καθαρά ιδιοτέλεια της εταιρείας.

Νομίζω ότι η Microsoft δεν είπε την τελευταία  της λέξη, προς το παρόν φαίνεται η Google να έχει καλύτερους νομικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα κάνει η google δηλαδή ;

 

Θα πει σε business πελάτες της ότι θα σταματήσει να παρέχει υποστήριξη στο exchange activesync , ενώ έχουν πληρωμένα services για αυτό ;

 

Πως ακριβώς θα μετράει αγωγές μετά από αυτό ;

Σε χιλιάδες ή σε εκατομμύρια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει ο Vasilisxd. Η π@π@ρι@ εδώ είναι της Microsoft που λόγω διακοπών (ελληνικό δημόσιο FTW) δεν "υιοθέτησε" το πρότυπα.

 

Συγνώμη κυρία Google αλλά επειδή κάνουμε τα μπανάκια μας στη Χαβάη καθυστερήστε το λιγάκι. Ήμαρτον.

 

Και η Google κάνει βλακείες αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση η Microsoft έπρεπε να έχει αντιδράσει πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...