Προς το περιεχόμενο

χειροκίνητη εγκατάσταση ubuntu και windows


MrJimiAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εκεί είναι τα Windows. Μία καλή ιδέα είναι αυτή που μου πρότεινες... Να φορμάρω ένα σχετικά μεγάλο κομμάτι του δίσκου σε ntfs για αποθήκη. 

 

Υπάρχει κάποιο όρια σε Gb που απαιτύνται για τα "Παράθυρα" ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To C: καλό είναι να έχει πάντα 50% κενό για να γίνεται σωστά το defragment. Χώρο στο δίσκο έχεις, μην κάνεις τσιγκουνιές λοιπόν.

 

Το ακόλουθο είναι ένα "safe" scheme.

 

sda1: 100 το "C:" (NTFS)

sda2: 300+ για το "D:" (NTFS)

sda3: 20-50 το "/home" (ext4)

sda4: 50 το "/" (ext4)

 

To "D:" δηλαδή παίρνει ότι μένει από τα υπόλοιπα. Θεωρητικά το "D:" θες να είναι το τελευταίο partition δηλαδή το /sda4 γιατί η ανάγνωση είναι γρηγορότερη στους πρώτους κύλινδρους του δίσκου. Δε νομίζω να είναι αισθητή η διαφορά όμως. Βάζοντας λοιπόν το D: στο sda2, αν ποτέ χρειαστείς χώρο στο "C:" ή στο "/home" μπορείς να τον δώσεις από το D: χωρις προβλήματα. Με 50 GB στο "/" αποκλείεται να σου λείψει χώρος.

 

Επειδή εσύ δεν έχεις θέμα χώρου, εγώ θα το έκανα κάπως έτσι, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δε θα μου λειφτεί ποτέ χώρος.

 

sda1: 100 το "C:" (NTFS)

sda2: 50 το "/" (ext4)

sda3: 50 το "/home" (ext4)
sda4: 300 για το "D:" (NTFS)

 

Στο τελευταίο, αν το ακολουθήσεις σκέψου μήπως θελήσεις να κάνεις το sda4 extended partition και όχι primary. Με τον τρόπο αυτό, αν για κάποιο λόγο χρειαστείς ποτέ να φτιάξεις ένα καινούριο partition, τότε θα μπορείς να το κάνεις χωρις να χρειαστεί να κάνεις format στο D:
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο ευκολη λυση ειναι βαλε τα windows σε ολο τον δισκο και στησε ενα vbox/vmware και ριξε 50 διανομες να χορτασει η ψυχη σου!

 

dual boot και πιπες..ποτε δεν τα συμπαθησα αυτα τα ντεμι σκηνικα :) (αν και η πρωτη μου επαφη με λινουξ ηταν με dual boot με windows 95 σε 850αρι δισκο...πιο στενοκωλα και απο το τζην της ντεζυ στους ντιουκς :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To C: καλό είναι να έχει πάντα 50% κενό για να γίνεται σωστά το defragment. Χώρο στο δίσκο έχεις, μην κάνεις τσιγκουνιές λοιπόν.

 

Το ακόλουθο είναι ένα "safe" scheme.

 

sda1: 100 το "C:" (NTFS)

sda2: 300+ για το "D:" (NTFS)

sda3: 20-50 το "/home" (ext4)

sda4: 50 το "/" (ext4)

 

To "D:" δηλαδή παίρνει ότι μένει από τα υπόλοιπα. Θεωρητικά το "D:" θες να είναι το τελευταίο partition δηλαδή το /sda4 γιατί η ανάγνωση είναι γρηγορότερη στους πρώτους κύλινδρους του δίσκου. Δε νομίζω να είναι αισθητή η διαφορά όμως. Βάζοντας λοιπόν το D: στο sda2, αν ποτέ χρειαστείς χώρο στο "C:" ή στο "/home" μπορείς να τον δώσεις από το D: χωρις προβλήματα. Με 50 GB στο "/" αποκλείεται να σου λείψει χώρος.

 

Επειδή εσύ δεν έχεις θέμα χώρου, εγώ θα το έκανα κάπως έτσι, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δε θα μου λειφτεί ποτέ χώρος.

 

sda1: 100 το "C:" (NTFS)

sda2: 50 το "/" (ext4)

sda3: 50 το "/home" (ext4)

sda4: 300 για το "D:" (NTFS)

 

Στο τελευταίο, αν το ακολουθήσεις σκέψου μήπως θελήσεις να κάνεις το sda4 extended partition και όχι primary. Με τον τρόπο αυτό, αν για κάποιο λόγο χρειαστείς ποτέ να φτιάξεις ένα καινούριο partition, τότε θα μπορείς να το κάνεις χωρις να χρειαστεί να κάνεις format στο D:

 

Χρήσιμο!! Ευχαριστώ ! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dual boot και πιπες..ποτε δεν τα συμπαθησα αυτα τα ντεμι σκηνικα

Ειναι περιπτωσεις που ειναι απαραιτητα. Το virtualbox ειναι φυσικα καλυτερο αλλα πρεπει να το σηκωνει και ο υπολογιστης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χρησιμα..αλλα και παλι..στο desktop που χω και παραθυρα και λινουξ , δεν τα εχω "μπλεξει"...εννοω το καθενα τον bootloader του...και οταν θελω εναλλαγη , κουμπακι F-ταδε , και επιλεγω τον δισκο που θελω να μπουταρει...

 

δεν γουσταρω το μπλεξιμο με τα bootloaders...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χρησιμα..αλλα και παλι..στο desktop που χω και παραθυρα και λινουξ , δεν τα εχω "μπλεξει"...εννοω το καθενα τον bootloader του...και οταν θελω εναλλαγη , κουμπακι F-ταδε , και επιλεγω τον δισκο που θελω να μπουταρει...

 

δεν γουσταρω το μπλεξιμο με τα bootloaders...

Πολύ πρακτικό φαντάζομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

 

Εγώ έχω δύο σκληρούς. Στον SSD το Arch και στον HDD τα win. Έχω διαλέξει από το Bios να ξεκινάει ο SSD(που έχει πάνω του τον GRUB).

 

Αν πάθει κάτι ο SSD, ο bootloader των win θα μείνει απείραχτος και θα μπορώ να μπουτάρω κανονικά. Καλύτερο νομίζω από το να περιμένω το post με το F στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μασκ2011...κατι τετοιο σκεφτομουν και γω..γιατι αυτο με το Φ εχει καταντησει μαλακια

 

δηλαδη να κανει το κονε με τα παραθυρα ο grub...οποτε και να παθει κατι ο grub..να υφισταται ο bootloader των παραθυρων ανεγγιχτος.

 

καλη φαση , αλλα βαριεμαι να ασχοληθω ....:)

 

σιγουρα ειναι το πιο βολικο ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...