Προς το περιεχόμενο

χειροκίνητη εγκατάσταση ubuntu και windows


MrJimiAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιος μετέφρασε το gparted να λέει "αδιάθετα"??? ώρες ώρες δεν παιζόμαστε οι έλληνες μεταφραστές...

 

MrJimi όχι δεν θα ήταν καλύτερα. Το καλύτερο είναι να μάθεις να κάνεις partitions σωστά. Δεν είναι δύσκολο και με λίγη προσοχή και λίγο διάβασμα θα είσαι οκ.

Για παράδειγμα: αν κάνεις μόνο 4 partitions δεν χρειάζεσαι logical partitions που σου έκανε το ubuntu (κάποιοι λέμε ότι έχουν χαμήλοτερη απόδοση).

Επίσης θα μάθεις ότι δεν θες swap αν δεν κάνεις compile συνέχεια και δεν είσαι server (ή αν θες swap μπορείς να κάνεις swapfile).

 

To linux είναι ένας ενδιαφέρων κόσμος, αλλά αν είσαι νεοεισερχόμενος είναι ένας κόσμος, διαφορετικός :)

 

υγ: αν δεν έχεις κωδικό administrator στα windows μπορεί να σε ταλαιπωρήσει το fixmbr, προτετοιμάσου!

Ευχαριστώ πολύ mandos :) :)

 

Αυτό που λες ισχύει! Ενώ διαβάζω παντού ότι το linux είναι φοβερό και ενδιαφέρον, το βάζω και μου φαίνεται βουνό... αλλά είναι πρόκληση για κάποιον! Αν και τα χω παίξει... :P Ακόμα δεν τα έβαλα και να πρόβλημα. Και δεν μπορώ και να το λύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειμαι ο μονος που ΔΕΝ βλεπω partition με windows ?

 

βλεπω ενα partition 15gb που λογικα ειναι καποιο recovery partition αν κρινω απο το label.

βλεπω ενα partition 100MB που λογικα ειναι το boot partition που φτιαχνουν τα 7αρια/8αρια κατα την εγκατασταση

και μετα βλεπω καποια partitions που εχουν σχεση με το λινουξ.

 

ΔΕΝ βλεπω καπου τα windows...εκτος και αν εννοειται οτι ειναι στο "αδιαθετο" κομματι..λιγο χλωμο..γιατι θα ειχε filesystem (πιθανοτατα ntfs)..

 

 

αρα τι fixmbr να κανει?να boot-αρουν τα windows που ειναι που ? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ότι τα 15gb είναι το restore? Αρχίζω να φοβάμαι ότι έχεις δίκιο και ότι έχουν σβηστεί τα Windows...

 

mrJimi τρέξε το gparted από το live-cd και όχι μέσα από το ubuntu που έχεις βάλει στο δίσκο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το PQSERVICE ειναι κλασικο label  που βαζουν οι κατασκευαστες σε recovery partitions σε φορητα.

Και υποθετω οτι ειμαστε σε φορητο μιας και βλεπω πανω στο taskbar battery status ;)

 

Αρα ναι εχω και γω την ιδια υποψια...οτι windows....καπουτ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω καιρό να πιάσω laptop στα χέρια μου με το σχετικό partition, οπότε δεν ξέρω. Αλλά για να το λες.

 

Οπότε mrJimi τα νέα είναι διαφορετικά... έχεις μόνο το system restore των windows (το βρίσκεις μέσω f2/f10 ή κάτι τέτοιο στο boot).

Δεν έχεις όμως εγκατεστημένα windows.

 

Το αρνητικό είναι ότι έχεις χάσει τα data σου. Το έχουμε πάθει όλοι μας όμως, αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα :)

Ελπίζω τα σοβάρα data να τα έχεις φυλάξει.

To θετικό, ή μάλλον τα θετικά, είναι:

έμαθες the hard way για να μην την ξαναπάθεις (αν δεν πάθεις δε θα μάθεις)

δεν έχεις να χάσεις κάτι άλλο, οπότε μπορείς να κάνεις δοκιμές ελεύθερα :)

 

Αν σβήσεις και το restore part τότε δεν θα μπορείς να βάλεις windows παρά μόνο με dvd και δεν θα έχεις τα προγραμμάτα που σου έδινε μαζί ο laptop vendor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To θετικό, ή μάλλον τα θετικά, είναι:

έμαθες the hard way για να μην την ξαναπάθεις (αν δεν πάθεις δε θα μάθεις)

δεν έχεις να χάσεις κάτι άλλο, οπότε μπορείς να κάνεις δοκιμές ελεύθερα :)

 

Αν σβήσεις και το restore part τότε δεν θα μπορείς να βάλεις windows παρά μόνο με dvd και δεν θα έχεις τα προγραμμάτα που σου έδινε μαζί ο laptop vendor.

 

 

οπως καταλαβαινεις μπορει να χασει και αλλα αν θελει χαχα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεωρούσα πάντα άχρηστο, τα vendor windows είναι πιο αργά και από το θάνατο. Ειδικά αν είναι και απο restore-part και όχι restore-cd είναι και fragmented το τελικό σύστημα.

 

Αυτα ίσχυαν πριν μερικα χρόνια, δεν νομίζω να άλλαξαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vendor windows , εχουν 2 θετικα..μονο.

 

1. ειναι pre-activated 

2. πολλες φορες αυτο το bloatware που τα ακολουθει δεν υπαρχει στο net.

 

Θα μου πεις γιατι ειναι θετικο το 2ο.Θυμαμαι μια φορα σε ενα φορητο , υπηρχε ενα application του κατασκευαστη (δεν θυμαμαι ποιο και τι εκανε αλλα θυμαμαι οτι ηταν σημαντικο) που δεν υπηρχε ονλαιν , στο σαιτ με τα downloads του φορητου.Οποτε ο μονος τροπος να το εχεις ηταν μεσω των εργοστασιακων windows...

 

Βεβαια και το 1 και το 2 ειναι κατι που μπορεις το 99% των περιπτωσεων να ζησεις και χωρις.Μονο μεταπωλιακη αξια μπορει να εχει...αν θες να το πουλησεις σε καποιον και βαριεσαι να σβηνεις και να περνας παραθυρα χειροκινητα...τραβας ενα recovery και ασε τον επομενο να καθαρισει την σαβουρα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω καιρό να πιάσω laptop στα χέρια μου με το σχετικό partition, οπότε δεν ξέρω. Αλλά για να το λες.

 

Οπότε mrJimi τα νέα είναι διαφορετικά... έχεις μόνο το system restore των windows (το βρίσκεις μέσω f2/f10 ή κάτι τέτοιο στο boot).

Δεν έχεις όμως εγκατεστημένα windows.

 

Το αρνητικό είναι ότι έχεις χάσει τα data σου. Το έχουμε πάθει όλοι μας όμως, αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα :)

Ελπίζω τα σοβάρα data να τα έχεις φυλάξει.

To θετικό, ή μάλλον τα θετικά, είναι:

έμαθες the hard way για να μην την ξαναπάθεις (αν δεν πάθεις δε θα μάθεις)

δεν έχεις να χάσεις κάτι άλλο, οπότε μπορείς να κάνεις δοκιμές ελεύθερα :)

 

Αν σβήσεις και το restore part τότε δεν θα μπορείς να βάλεις windows παρά μόνο με dvd και δεν θα έχεις τα προγραμμάτα που σου έδινε μαζί ο laptop vendor.

Η αλήθεια είναι πως έχασε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αρχεία αλλά δεν πειράζει... τα σημαντικά για καλή μου τύχη τα έχω σε εξωτερικό δίσκο. Ευτυχώς ;) Και να σκεφτείς την Πέμπτη πήρα τον σκληρό για αυτόν τον λόγο... να αποθηκεύσω τα σημαντικά για να αρχίσω να πειραματίζομαι... Και την Παρασκευή έπαθα αυτό που έπαθα! Αν και το βλέπω από την θετική πλευρά...

 

:)

 

Οπότε τώρα τι μου μένει να κάνω;;; 

 

 

 

Από τις επιλογές (πατώντας f2) δεν είδα κάτι που να μπορώ να κάνω.

 

Μετά από αυτό έχουμε τις εξής επιλογές:

 

~Ubuntu

 

~Advanced options for Ubuntu    ->Ubuntu με Linux 3.5.0-22 - generic

                                                    ->Ubuntu με Linux 3.5.0-22 - generic (λειτουργία ανάκτησης)

                                                    ->Ubuntu με Linux 3.5.0-17 - generic

                                                    ->Ubuntu με Linux 3.5.0-17 - generic (λειτουργία ανάκτησης)

~Memory test (memtest 86+)

 

~Memory test (memtest 86+, serial console 115200)

 

~Windows Recovery Environment (loader) (on/dev/sda1) -> Acer eRecovery Management (v.8.0.6) -> από εδώ επιλέγω: Επαναφορά λειτουργικού συστήματος στις εργοστασιακές προεπιλογές -> και μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα (φωτο) :

post-252900-0-23697200-1358725447_thumb.jpg

 

 

~Windows 7 (loader) (on /dev/sda2) -> Εμφανίζει ένα μήνυμα ότι δεν υπάρχει επαρκής μνήμη που είναι λογικό αφού τα Windows γιοκ!

 

Αυτά!

 

Υ.Γ.: Έχω τα Windows 7 γραμμένα σε CD και φυσικά τα Ubuntu σε CD.

post-252900-0-23697200-1358725447_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι τι θες να βαλεις..

 

λινουξ?

windows?

και τα 2?

 

αν θες και τα 2 ...εγω στην θεση σου θα εκανα το εξης...

 

1.θα εσβηνα ολα τα partitions εκτος του PQSERVICE.

2.θα εφτιαχνα ενα partition για τα παραθυρα π.χ. 200γιγα (μικροτερο ή μεγαλυτερο αναλογως ποσο εχεις σκοπο να το γεμισεις)

3.θα εφτιαχνα ακομα ενα για να βαλω λινουξ (καμμια 100στη γιγα συνολο νομιζω θα σε καλυψει)

4.και τον υπολοιπο δισκο οσο εμενε θα τον φορμαρα σε ntfs και θα τον ειχα για αποθηκη

 

επειτα θα τραβαγα ενα recovery να περαστουν τα παραθυρα...και μετα θα εβαζα στο 2ο partition του (2) δηλ , το λινουξακι μου....

(καλο θα ηταν το βημα2 να γινει μετα το recovery για να μην γινει καμμια μαλακια και περαστουν τα παραθυρα οπου ναναι)

 

δηλ

 

σβησιμο partitions εκτος PQSERVICE--partition 150-200gb - recovery windows -- boot windows -- partition 100gb -- partition ολο το υπολοιπο σε ntfs. -- περασμα λινουξ στο 100αρι partition.

 

ετσι εχεις και τα 2 λειτουργικα σου...και ενα κομματι "αποθηκη" προσβασιμο και απο τα 2 και χωρις να εμπλεκεται αμεσα με το λειτουργικο και να κινδυνευει....

 

ΥΓ: το μηνυμα στο βγαζει γιατι το recovery δεν φτιαχνει partitions οποτε ετσι οπως ειναι τωρα τα partitions δεν βρισκει χωρο/partition να κανει την δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερα! Και Windows και Ubuntu λειτουργούν μια χαρά! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

 

Με την μνήμη swap τελικά τι να κάνω;;;

 

εγκυκλοπαιδικα πες μας και τι εκανες ....τι partitions εφτιαξες κλπ....

 

swap χεστην....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα μπορούσε να λυθεί πολύ γρήγορα αυτό το πρόβλημα... εγκατεστησα το gparted. Από εκεί τα δημιούργησα ένα partition ntfs με τα "αδιάθετα" 481GB.

 

Μετά επανεκίνηση -> Windows Recovery Environment (loader) (on/dev/sda1) -> και μέσω το Acer eRecovery Management επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις των Windows. (Τα οποία πριν το "καθάρισμα" ήταν πιο αργά και απ' τον θάνατο)

 

Το λάθος μου: Όταν έβαλα το CD Live των Ubuntu χώρισα έτσι όπως χώρισα τον δίσκο και δεν δημιούργησα ένα partition ntfs για τα Windows... ήταν αυτό που έγραφε "αδιάθετα" 481Gb. (Βασιζόμενος στην διαδικασία που ακολούθησα πιστεύω πως εκεί ήταν το λάθος :) )

 

Το μόνο κακό είναι ότι χαθήκαν πολλά αρχεία! Αλλά δεν πειράζει... καλό είναι αυτό για να μαθαίνουμε! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...