Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέλος προσφορών και αύξηση τιμής έως και 500% από 1η Φεβρουαρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ’ αρέσει που κάποιοι σχολιάζουν την τιμή και λένε ότι θα κρατήσουν τα W7.. μάλλον ξεχνάνε πόσο κόστιζαν τα 7

Εκτός και αν τα πλήρωσαν χωρίς να το καταλάβουν, με την αγορά ενός laptop, ή τα έχουν σπασμένα..

Οι τιμές πάντα ήταν απαράδεκτες… τουλάχιστον τώρα είχε κ μια προσφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον 15 χρόνια πίσω μιας και τα 98 ήταν η έκδοση πριν τα μιλενιουμ. Πάντως η Ms το έχει 1-1 στα λειτουργικά 95 μαπα 98 καλα μιλενιουμ κλαφτα ΧΡ σούπερ Vista σvista 7 σούπερ περιμένω την έκδοση μετά τα 8 όταν η ms καταλάβει ότι άλλο κινητό άλλο ταμπλετ κι άλλο pc. Εκτός αν βγει ενδιάμεσα Android για pc και πάμε γι αλλά...

Τι δε σ'αρεσε στα 8?

Γιατί αν μου πεις το metro&start,ξεκινά από τώρα να μετακομίζεις στα android!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ, αν πάρεις λάπτοπ χωρίς οθόνη αφής,θα κτυπησεις,ένα downgrade σε 7?

Χαχαχα οχι ρε αν θα παρω νεο θα παρω μονο με οθονη αφης αλλιως μια χαρα με βολευευει το toshiba satellite μου, εχω και εναμιση χρονο εγγυηση ακομα οποτε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αναμενόμενα σχόλια.

α) Ο ένας δεν το κουνάει από το windows 7 γιατί είναι καλύτερα (που έλεγε τα ίδια όταν βγήκαν τα 7, "δεν τον κουνάω από τα xp),

β) ό άλλος κοτσάνες για να γίνουν open source (να γεμισουμε 200 εκδόσεις, να γίνει το μπάχαλο του android)

γ) ο τρίτος ότι ειναι ακριβά και θα τα παρει από το θείο (τόσο καιρό που ήταν φτηνά δεν τα πήρε, τώρα που ακρίβυναν φταέι η τιμή τους για αυτό και υπάρχει πειρατεία).

 

Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια. Τελικά το μόνο πράγμα δεν έχει όριο, έιναι για την ανθρώπινη ηλιθιότητα.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα οχι ρε αν θα παρω νεο θα παρω μονο με οθονη αφης αλλιως μια χαρα με βολευευει το toshiba satellite μου, εχω και εναμιση χρονο εγγυηση ακομα οποτε μια χαρα.

Οπόταν συμφωνείς ότι θα κινηθούν όπως και τα 7,με τις OEM άδειες?

Άσε που με τα 8 και τις touch οθόνες,θα ξανά αναστηθεί η netbook αγορά!Που μετά το τσουνάμι των tablet,πήγαινε για εξαφάνιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που παραξένεψε τόσο κόσμο και "εκνεύρισε" άλλο τόσο!

 

Πρώτα από όλα ήταν δηλωμένο εξ αρχής πως τέλη γενάρη τέλος και η "προσφορά".

 

Δεύτερον η τιμολογιακή πολιτική της μα δεν άλλαξε. Με τις τιμές που ακούω όσο πούλαγε τα προηγούμενα λειτουργικά τόσο πουλάει και τα 8 (ίσως λίιγο φτηνότερα; ).

 

Επομένως όσοι δυσανασχετούν με την τιμή φαντάζομαι το κάνουν επειδή θεωρούν πως η μα κοστολογεί ακριβά το λειτουργικό της ΑΝΕΚΑΘΕΝ όχι τώρα...

 

3 χρονάκια μόνο για τα 7... Τι κι αν ήταν σταθερά και καλά, τι κι αν είχε βολευτεί ο κόσμος και οι εταιρείες σταδιακά, τι κι αν είχε δώσει τα ωραία του λεφτά τόσος κόσμος μετά την "αποτυχία" των vista... εκείνοι έκριναν σκόπιμο πως πρέπει να αγοράσουμε και πάλι λειτουργικό !

 

Αφού σας τη σπάει αυτό γιατί τα αγοράζετε και τα βάζετε στον υπολογιστή σας; Δεν πρόκειτε να πέσει η μα "έξω" έτσι, ούτε πρόκειτε να αλλάξει στάση. Αφού τόσο τα αγοράζετε τόσο θα τα πουλάει.

 

Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που τους τα αγοράζει ο θείος... και πάλι όμως σε κάθε σπίτι μέσα είναι... και ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει την τιμή παρά μόνο εάν ο κόσμος στραφεί ΚΑΙ αλλού.

 

Και η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι αν δεν θέλαμε τα παιχνίδια δεν θα τα χρειαζόμασταν στο ελάχιστο (εκτός των επαγγελματιών).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπόταν συμφωνείς ότι θα κινηθούν όπως και τα 7,με τις OEM άδειες?

Άσε που με τα 8 και τις touch οθόνες,θα ξανά αναστηθεί η netbook αγορά!Που μετά το τσουνάμι των tablet,πήγαινε για εξαφάνιση!

Λογικα ναι.

Βασικα μια και το θιγουμε το θεμα το θεωρεις λογικο να πληρωνουμε απο την τσεπη μας το ΛΣ σε νεα συσκευη και μαλιστα να μην το εχεις κιολας πχ εγω πηρα το φορητο με windows 7 64bit αλλα μεσα εχει μονο το δισκακι των 32 οποτε η θα κανω μπακ απ η θα σκασω 50 ευρω για να μου τα περασουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσανε από τα σύννεφα πολλοί. Ε, λογικό! Μήπως το είχε ανακοινώσει εδώ και κάτι μήνες ότι τέλος Ιανουαρίου, λήγει η προθεσμία; Μήπως κάνανε τόσο κανονικά και οι προηγούμενες εκδόσεις των windows; Καμία σχέση! Οπότε, λογικό που ξαφνιάστηκαν μερικοί...

 

Τόσο καιρό που τα δίνει με 30 euro, δε σας πείραξε, τώρα που έηξε η προσφορά θέλετε να τα πάρετε όλοι. Fail, απλά.

 

Τόσα χρόνια, τα κατεβάζετε πειρατικά, και καλά κάνετε. Τώρα σας πείραξε η τιμή, στα 8. Αργήσατε κάμποσα χρόνια να ενοχληθείτε στο θέμα αυτό. Κι επίσης, σου δίνει τη δυνατότητα με 30 euro, να πας από πειρατικά σε αυθεντικά.

 

Και όποιος του πήρε τόσους μήνες για να καταλάβει ότι του αρέσουν και θέλει να τα βάλει, κι έχει λήξει η πρόσφορα τα κατεβάζει πειρατικά. Οπότε, αφού υπάρχουν λύσεις, την γκρίνια και τη μιζέρια σας δεν μπορώ να τις καταλάβω.

 

Και όσον αφορά την τιμή γενικότερα, πριν αρχίσετε να γκρινιάζετε, κρατάτε μικρό καλάθι, γιατί έρχονται τα windows blue, που λένε ότι θα ακολουθήσουν τα ετήσια updates και άρα και την πολύ χαμηλότερη τιμή.

 

Το μόνο θέμα με τα blue που με παραξενεύει είναι ότι ακούγεται πως πρέπεις να έχεις αυθεντικά windows (ούτε με ενεργοποίηση μέσω skype, ούτε τίποτα άλλο, πέρα από γνήσιο αυθεντικό κλειδί). Από την άλλη, ακούγεται ότι η microsoft θέλει να είναι η έκδοση των windows που θα εγκαταστήσουν όλοι. Προσωπικά, πιστεύω ότι επίτηδες άφησε να βγει βρώμα για κάτι τέτοιο ώστε να κάνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι την αναβάθμιση. Όπως και να 'χει, σε κανένα εξάμηνο θα ξέρουμε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, περιμενω λοιπον την 1η Φεβρουαριου για να αγορασω επιτελους και εγω το γνησιο αντιγραφο της Εταιριας. Τοσο καιρο θεωρουσα ευτελιστικη την τιμη διαθεσης για τον κοπο που εχουν κανει και δεν αγοραζα. Μολις παει στα 200 δολλαρια δηλαδη 250 ευρω για τους Ευρωπαιους και 300 ευρω για τους πλουσιους κατοικους ενος μικρου χωριου στην ακρη του συγχρονου κοσμου θα παρω μια αδεια, μαλλον θα παρω και δευτερη γιατι θεωρω πολυ καλη την τιμη, ΕΥΚΑΙΡΙΑ. Λεφτα υπαρχουν.

 

ΥΓ Με τα 8αρια αισθανομαι οπως οταν ειχα τον πρωτο υπολογιστη μου με τα 95, εψαχνα ολη ημερα να βρω πως κανει αυτο και εκεινο, ετσι ειναι παλι τωρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 για desktop ειναι Α Π Ο Τ Υ Χ Ι Α.

 

Ακομα και η Microsoft το παραδεχεται κ πεταει τα 8 στα σκουπιδια πριν καλα καλα πουλησουν για να "επανορθωσει" με τα blue.

 

Γιατι ειναι αποτυχια? γιατι μετετρεψαν το desktop os σε app κινητου!! 

 

Γιατι το καναν αυτο?

1, Γιατι το νεο αφεντικο ειναι καθυστεριμενο βλεπε το βιντεο. 

2.  Δε εχει 2 τωρα που το σκεφτομαι το 1 με καλυπτει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε, έπρεπε να γίνει μια πραγματική ανανέωση. Δεν κάνει τόσο "μεγάλες" αλλαγές και σε κάθε έκδοση, ώστε να δικαιολογείται όλη αυτή η γκρίνια.

 

Δε θέλω να φανταστώ, και αυτό δεν πάει για το post του orcx, αν με το πανεύκολο στην εκμάθηση περιβάλλον του modern ui, δυσκολεύεστε τόσο πολύ, πόσο σας πήρε για να μάθετε να χειρίζεστε android και ios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσες αδειες W8 πουληθηαν δεν λεει κατι.

αυτο που εχει πραγματικα σημασια ειναι τι ποσοστα μεριδιου εχει η MS στις smartphone,tablet και desktop πλατφορμες, μαζι με ολα τα λειτουργικα της.

υπαρχουν επισημα στοιχεια γιαυτο;

 

 

Αυτο εχει σημασια για εμας για να "αλληλοχτυπιομαστε".

 

Η MS ειναι ομιλος και χωρισμενη σε τμηματα/εταιριες (Divisions).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Product_Divisions

 

Αν καποιο τμημα(division/εταιρια) δεν παει καλα θα την αναδιοργανωσει ή θα την κλεισει ή θα την πουλησει ή τελος παντων θα κανει οτι νομιζει το φαλακρο αγορι με το διοικητικο συμβουλιο. οπως εκανε η IBM με τους σκληρους δισκους.

 

δλδ. Οταν βγαζει ανακοινωση το Windows Division δεν ασχολειται με το Entertainment & Devices division εκτος αν εχουν κοινο Project (πχ αν ενοποιηθουν τα windows σε ολες τις πλατφορμες).

 

Για ολη την εταιρια συνηθως μαθαινουμε τα αποτελεσματα του ομιλου για αυτο μιλαει για ολη την MS τοτε. Προσωπικα μου ειναι αδιαφορα μιας και δεν εχω μετοχες.

 

Τελος, συμφωνω με τα παιδια οτι ο μπαλμερ μοιαζει "λιγος" σε σχεση με τον Gates. Ας μας διαψευσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ναι.

Βασικα μια και το θιγουμε το θεμα το θεωρεις λογικο να πληρωνουμε απο την τσεπη μας το ΛΣ σε νεα συσκευη και μαλιστα να μην το εχεις κιολας πχ εγω πηρα το φορητο με windows 7 64bit αλλα μεσα εχει μονο το δισκακι των 32 οποτε η θα κανω μπακ απ η θα σκασω 50 ευρω για να μου τα περασουν!

Σου δωσαν δισκάκι με το λογισμικό?

Από κάτω από το λάπτοπ δεν έχει το κλειδί για τα 64?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...