Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε skype kai google earth!!!


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.εχω θεμα με το skype και το google earth.στο skype ενω στην κληση με τον συνομιλητη μου μιλαμε κανονικα και ακουγομαστε κανονικα στους ηχους ειδοποιησεων οπως εισοδου εξοδου και στον ηχο κλησεις δηλαδη οταν με καλουν σε κληση ο ηχος ακουγετε σαν ρομποτακι,επισεις στης ρυθμισεις καμερας δεν εχει ρυθμιση φωτισμου κτλ.χρειαζετε καποιο προγραμμα για αυτο;;;και ειναι στα αγγλικα και δεν ξερω αν αλλαζει και πως η γλωσσα.

στο google earth εχω προβλημα με τα γραμματα μου εμφανιζει ακαταλαβιστικα.δεν ειναι καν καποια αλλη γλωσσα.δεν εμφανιζει και το μενου για να παω στις ρυθμισεις και οταν παω στην αναζητηση για να γραψω καποιο σημειο που θελω να παω δεν παει,παω χειροκινητα απο την υδρογειο.

σημειωση:και τα 2 προγραμματα τα εγκατεστησα με το software manager γιατι δεν ειμαι και πολυ εμπειρος χρηστης για να χρησημοποιω εντολες αν και θα επρεπε να εξασκουμε.για αυτο εβαλα linux mint cinnamon και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα εχω 1-2 θεματακια οπως ειπα.

περιμενω απαντηση σας το συντομοτερο.ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές:

 

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

 

Για το skype η μόνη επιλογή που μου έχει εμένα για τον φωτισμό είναι να κάνω disable το auto-exposure. Δεν γνωρίζω αν έχει κάτι άλλο.  Για τον ήχο μάλλον φταίει το pulseaudio. Μπορείς να το βγάλεις και να βάλεις alsa. Για αυτό θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος άλλος γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς πως γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μου εβγαλε αυτο που εγω καταλαβαινω οτι υπαρχει ειδη η γραμματοσειρες που μου ειπες να βαλω.

 

makis@makis-Compaq-615 ~ $ sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
[sudo] password for makis:
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
το ttf-mscorefonts-installer είναι ήδη η τελευταία έκδοση.
το ttf-mscorefonts-installer έχει εγκατασταθεί με το χέρι
Τα ακόλουθα πακέτα εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δεν χρειάζονται πλέον:
  libasprintf0c2:i386 libgomp1:i386
Χρησιμοποιήστε 'apt-get autoremove' για να τα διαγράψετε.
0 για αναβάθμιση, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 10 δεν αναβαθμίζονται

 

τωρα για το skype θα δω τι θα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εγραψα σωστα την τελευταια εντολη που μου εδωσες και μου λεει οτι ειναι ειδη εγκατεστημενη η τελευταια εκδοση.αλλα τα γραμματα στο google earth εξακολουθουν να ειναι οτι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγκατεστησα απο το κεντρο λογισμικου και μου εγκατεστησε την εκδοση 6 αλλα επειδη εβγαζε γραμματα οτι ναναι κατεβασα το deb  απο τη σελιδα και το ετρεξα αν και ξερω οτι ειναι λαθος.η εκδοση που εβαλα με το αρχειο deb ειναι η 7.0.2.8415.
τα γραμματα και η εμφανιση διορθωθηκαν απλα τωρα οταν γραφω ενα σημειο στην αναζητηση με παει οπου θελει αυτο και οχι εκει που εγραψα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...