Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση ubuntu σε εξωτερικο σκληρο δισκο


giannisdoukas23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να εγκαταστήσω τα ubuntu σε έναν εξωτερικό σκληρό και να τα τρέχω από εκεί γιατί δεν θέλω να δημιουργήσω partiotion στο PC μου. Ξέρει κανένας πως μπορώ να το κάνω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κατά την εγκατάσταση θα επιλέξεις τον εξωτερικό για να γίνει η εγκατάσταση και το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να βάλεις εκεί και τον grub. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα κανει αυτο απλα μετα τα partiotion οπου ειχαν δημιουργιθει στον εξωτερικο δεν ηταν ορατα και δε μπορουσα να μπω απο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν ήταν ορατά; Για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Τι βήματα είχες ακολουθήσει;

 

Δες και το δεύτερο ποστ από εδώ. Link.png Site: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2084736">link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω γιατί δεν κάνεις τον εξωτερικό δίσκο δεύτερο εσωτερικό και απο το βιος να επιλέγεις απο που θα κάνεις βοοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ακολουθισει αυτες τις εντολες και ειχα φτιαξει τα partiotion οπου λεει και οταν συνδεα τον σκληρο μου εδειχνε μονο το ενα partiotion το οποιο ηταν αδειο.... βασικα εγω κατι τετοιο ηθελα να κανω, για να κανω boot απο εκει αλλα δε ξερω πως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες εντολές εννοείς; 

 

Η λύση είναι μία.

1. Μπαίνεις στο Live cd, εκεί δηλαδή που λέει try without installing. 

2. Ανοίγεις το Gparted. Είναι στο system tools. Φτιάχνεις ένα partition στον εξωτερικό σκληρό(να είσαι πολύ προσεκτικός!!!!) και διαλέγεις να έχει filesystem ext4.

3. Κάνεις επανεκκίνηση ή ξεκινάς τον installer.

4. Όταν έρθει η ώρα διαλέγεις το partition που έχεις φτιάξει για να γίνει η εγκατάσταση.

5. Βάζεις τον grub στον εξωτερικό. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Δεν τον βάζεις στο ίδιο partition με την εγκατάσταση αλλά στην αρχή του εξωτερικού. Δηλαδή αν είναι sdb ο εξωτερικός θα το βάλεις εκεί, όχι στο sdb1 που έκανες την εγκατάσταση.

6. Έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εκανα κανονικα την εγκατασταση αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου και μπαινω στο μπουτ μενου δεν μου εμφανιζει τον εξωτερικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...