Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν χρειαζεται να χτυπιεται κανεις παιδια,αλλο τα τεχνικα θεματα γραφικων και τα bugs και αλλο η αποδοση. Η αποδοση δεν θα φτιαξει, αντε να παρεις στο τσακιρ κεφι ενα 10% και να φτιαξουν τα frametimes λιγο, αλλα ολα δεξα και κρεμα 70-80fps δεν νομιζω ουτε ο Χριστος τετοια θαυματα..   

Δεν ειναι ολα θεμα "optimization" ,το παιχνιδι ειναι μια enhanced edition που για να τρεξει ειδικα με τα RT fx σε καθε αναλυση, θελει και καλο αναλογικα h/w.. 

Το witcher 3 εχει κριθει προ πολλου δεν θα κριθει τωρα..

Εχεις δικιο . Ηδη απο το πρωτο hotfix οσοι απενεργοποιουν τα rtx / ultra + εχουν την ιδια αποδοση που ειχαν πριν το patch . Οποτε δε μιλαμε πια για "προβληματικη " ειτε μας αρεσει ειτε οχι . Απλα ειναι παιχνιδι του 2015 και πολλοι  καπου  ηλπιζαν οτι θα παει τρενο με rtx on σε νεο hardware . 

 

Προσωπικα με μια ταπεινη αλλα αξιοπρεπη 3060 ti ειμαι ικανοποιημενος με αυτο που βλεπω στην οθονη μου κ τα frames που περνω . Τωρα οτι οχι υπαρχουν καλυτερες ρυθμισεις ultra + κτλ που δεν ειναι πρακτικα playable σε εμενα δε με νοιαζει . Και οταν κυκλοφορησε συμβιβασμους εκανα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Εχεις δικιο . Ηδη απο το πρωτο hotfix οσοι απενεργοποιουν τα rtx / ultra + εχουν την ιδια αποδοση που ειχαν πριν το patch . Οποτε δε μιλαμε πια για "προβληματικη " ειτε μας αρεσει ειτε οχι . Απλα ειναι παιχνιδι του 2015 και πολλοι  καπου  ηλπιζαν οτι θα παει τρενο με rtx on σε νεο hardware . 

 

Προσωπικα με μια ταπεινη αλλα αξιοπρεπη 3060 ti ειμαι ικανοποιημενος με αυτο που βλεπω στην οθονη μου κ τα frames που περνω . Τωρα οτι οχι υπαρχουν καλυτερες ρυθμισεις ultra + κτλ που δεν ειναι πρακτικα playable σε εμενα δε με νοιαζει . Και οταν κυκλοφορησε συμβιβασμους εκανα 

Aκριβως απο την στιγμη που λυθηκε το θεμα με τις ιδιες ρυθμισεις να εχεις χαμηλοτερη αποδοση πλεον λιγα μπορεις να πεις περαν των bugs/gfx glitches..

Προφανως και απο τα λεγομενα σου βλεπω οτι εχεις την αντιληψη να καταλαβεις οτι δεν ειναι θεμα του ποσο παλιο ειναι το παιχνιδι και ποσο καλα επαιζε στο h/w μας εκεινη η εκδοση, εδω μιλαμε για κατι τελειως διαφορετικο που 1. δεν γραφτηκε ο κωδικας εξ αρχης με raytraced path στο μυαλο αρα θα υπαρχουν και πολλα workarounds ή πραγματα που δεν μπορουν να ειναι τελεια optimized και 2. στανταρ βαζει το χερακι της και η nvidia που τα εχει και καλα με την cdpr και δουλευει μαζι της εδω και καιρο να τρεχει το αναλογο h/w με τις αναλογες επιδοσεις, προωθοντας και την ada lovelace με τα features της.. 

Το ειδαμε στο portal rtx που ουσιαστικα ειναι ενα interactive tech demo για να "φλεξαρει" αυτο που θελει να δειξει για τις 4090 (δεν θα μπορουσαν να φτιαξουν μια εκδοση ευκολα χωρις pathtrace να τρεχει με 100fps για πλακα; )

Το βλεπουμε και εδω που για να παιξεις σε 4k με full RT fx δεν φτανει ουτε η 4090 με τετοια frametimes, το παρακανουν επιτηδες ετσι ωστε να προμοταρουν και το DLSS3  με το frame generation και για να δειξουν τις διαφορες σε RT performance..

Σε καθε περιπτωση δεν μιλαμε για μια γελοιοτητα τυπου Portal π.χ που ξεκαθαρα προμοταρει το h/w της η nvidia, εδω το παιχνιδι με τα RT fx δειχνει πανεμορφο και αλλαζει δραστικα σε αρκετα σημεια.. Eιναι πραγματικα πολυ βαρυ αλλα οκ εδω βαζεις διαφορα gfx mods σε παιχνιδια με ultra hd textures και rt reshade κ.ο.κ και γινονται θεοβαρα.. 

Και για να μην λεμε μονο τα ασχημα της nvidia το rtx remix πρεπει να τα σπαει και θα βοηθησει πολλους να κανουν ωραια πραγματακια..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

 Και για να μην λεμε μονο τα ασχημα της nvidia το rtx remix πρεπει να τα σπαει και θα βοηθησει πολλους να κανουν ωραια πραγματακια..

Το portal  ναι οντως ηταν απλα κατι σαν showcase demo κοιταξε τι κανουν οι gpu μας αλλα στο τελος του παιχνιδιου που αλλαζει το σκηνικο και φευγεις απο τα ασπρα δωματια αρχιζεις και σκεφτεσαι "τι ωρα θα ηταν ενα half life 2 με rtx " και τσουπ να σου τα πρωτα mods. Οχι ολα τα επιπεδα και ουτε χωρις bugs / προβληματα αλλα καποια στιγμη θα γινει . 

-------

Και για να επιστρεψω στο θεμα . 

 5800 3d / 3060 ti / 16gb ram 1440p dlss ultra performance ΟΛΑ δεξια /on  εκτος απο shadows που ειναι σε ultra κ οχι ultra + , 40  - 45 frames εντελως playable για εμενα . Ειδα κ κατι 35 frames αλλα αμα δεν ειχα πανω δεξια τα frames απο nvidia panel δε θα το καταλαβαινα . Cut scene ομιλια νυχτα επιασε κ 55 frames / 58 κατι τετοιο . 

 

Αυτο το πραγμα που βλεπεις τα frames να πανε πανω κατω με rtx on πολυ πιθανο να εξαρταται απο τις πηγες φωτισμου που υπαρχουν στη σκηνη κατι που δεν ειναι αμεσα αντιληπτο . 

 

Native 1080p χωρις dlss κτλ ολα δεξια 30 -34 frames αλλα δε βλεπεται το παιχνιδι απο το κοκκο / χαμηλη αναλυση. 

 

edit :

Προφανως βεβαια με dlss στο ultra perfomance δε το λες κ τερμα τα γραφικα αλλα αυτο που βλεπω ειναι φανταστικο

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να κανω φορματ το pc μου (κανει restarts ή κρασαρει οταν παιζω witcher)

Τα save μου θα μεινουν στην μνημη του steam?

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Allan-Wake είπε

Θελω να κανω φορματ το pc μου (κανει restarts ή κρασαρει οταν παιζω witcher)

Τα save μου θα μεινουν στην μνημη του steam?

Γιατί όχι.Βρες και το savegame φάκελο και κάνε backup εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Allan-Wake είπε

Θελω να κανω φορματ το pc μου (κανει restarts ή κρασαρει οταν παιζω witcher)

Τα save μου θα μεινουν στην μνημη του steam?

Cloud saving, τα κρατάει το steam στους servers του και πλέον και η cdpr. 

Και μπορείς να συνεχείς το progress σου σε άλλες κονσόλες αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2022 στις 1:37 ΜΜ, nickk0kkav είπε

5800 3d / 3060 ti / 16gb ram 1440p dlss ultra performance ΟΛΑ δεξια /on  εκτος απο shadows που ειναι σε ultra κ οχι ultra + , 40  - 45 frames εντελως playable για εμενα

Χωρίς το patch μέτρησες fps? Εγώ με 3060 1080p και όλα ultra + 100 mods είχα 90fps Novigrad. Το game συνεχίζει να έχει τουλάχιστον 10% loss με το νέο patch στα ίδια settings από ότι βλέπω. Ακόμα και με gsync τα 40-45 fps είναι very noticeable.

Ακόμα και με DSR 1.75x είχα κοντά στα 70fps. Με λίγα λόγια το update είναι για όσους έχουν μπόλικα fps να κάψουν για RT. Για τους υπολοιπους δεν αξίζει imho, τα ultra+ settings άλλωστε μπορείς να τα βάλεις από ini και λίγοι θα καταλάβουν οπτική διαφορα.

Anyways free update είναι και υπάρχει roll back, οποτε κανένα πρόβλημα, πέρα από ότι η CDPR sucks. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Χωρίς το patch μέτρησες fps? Εγώ με 3060 1080p και όλα ultra + 100 mods είχα 90fps Novigrad. 

Οχι δεν εχω μετρο συγκρισης . Διαβασα οτι μετα το 1ο hotflix η next gen εκδοση εχει τα ιδια frames στα παλια ultra settings με την παλια εκδοση στις ιδιες ρυθμισεις . Απο το διαβασα μεχρι στο ισχυει εχει διαφορα ομως , δε ξερω σιγουρα .

Σε κλειστους χωρους τα frames φτανουν τα 60 οπου κ κοβονται απο το vsync . Το βραδυ το ιδιο . Σε αλλες συνθηκες εφτασαν τα 35 στιγμιαια αλλα οταν θα φτασω novigrand φανταζομαι θα ζορισει το πραγμα κ θα πρεπει να κατεβασω αρκετα τις ρυθμισεις . Μεχρι τωρα αν δεν ειχα το μετρητη frames απο τους drivers δε θα καταλαβαινα καν τη πτωση στα frames . Μετα αμφιβαλλω αν θα συνεχισει να ισχυει αυτο . 

 

Btw εφαγα ενα χαζο crash (μονο το game) καποια στιγμη παγωσα το παιχνιδι πατησα printscreen , εκανα alt tab τσεκαρα τα thermals / usage απο hwinfo και εκανα copy paste την εικονα στη ζωγραφικη. Εμεινα απο virtual memory με 16gb ram . Αυτο εκανα κ στο αρχικο witcher 3 ειχα ξεχασει ποσο ομορφο παιχνιδι ειναι . Μετα λεω για κατσε μια στιγμη... η νεα εκδοση εχει ενα υπεροχο photo mode συχνα πυκνα σταματαω για screenshot .

Γενικα περασα το πρωτο σημαντικο σημειο 

Spoiler

Το griffin 

Ως τωρα απολαμβανω το παιχνιδι . Ευτυχως δε το καλοθυμαμαι μετα απο τοσα χρονια . Χρειαζομουν ενα φρεσκαρισμα 

 

 

Οσο για το θεμα της αποδοσης κ γιατι το παιχνιδι τρεχει χρειροτερα απο cb 2077 ελυσε το θεμα το video του digital foundry που ανεβηκε κ στο topic . Κακη υλοποιηση dx 12 με το παιχνιδι να μαξαρει 1 core και οι αλλοι καθονται !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα δεξιά. 4K και hairworks on:

Χωρίς DLSS : 49 fps μέσο όρο.

Μόνο με DLSS 3 ενεργό : 82 fps.

Mόνο DLSS 2 Quality ενεργό : 72 fps.

Με DLSS 2 Quality και DLSS 3 : 110 fps.

i9 13900K stock - RTX 4090 Stock - Corsair Vengeance DDR5 5600

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παρατηρήσει οτι μετά από ένα σημείο στο παιχνίδι με hairworks on, πέφτει το gpu usage στο 80-85% και έχω -10 frames. Με hairworks off(έτσι το έχω τώρα) το gpu usage είναι στο 100%. Στην αρχή του παιχνιδιού πάντως και με hairworks on , δούλευε μια χαρά. Με μια γρήγορη αναζήτηση διαπίστωσα ότι γενικώς υπάρχει αυτό το θέμα στο game.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Όλα δεξιά και hairworks on:

Χωρίς DLSS : 49 fps μέσο όρο.

Μόνο με DLSS 3 ενεργό : 82 fps.

Mόνο DLSS 2 Quality ενεργό : 72 fps.

Με DLSS 2 Quality και DLSS 3 : 110 fps.

i9 13900K stock - RTX 4090 Stock - Corsair Vengeance DDR5 5600

Ανάλυση;

Επίσης σαν να βελτιώθηκε η κατάσταση με το τελευταίο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον Launcher υπάρχει τρόπος να τον  βγάλουμε; Γιατί δοκίμασα κάτι που λένε στα σχόλια του steam οτι πας στο Launch Options και γράφεις:
--launcher-skip 
αλλά ο launcher συνεχίζει να βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σε αυτήν την περίπτωση τρέχει απευθείας dx12, οπότε για αυτούς που τρέχουν την παλιά έκδοση, απλά δεν ανοίγει τίποτα. Απορώ πώς δεν το σκέφτηκαν σαν σενάριο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...