Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κατέβηκε το update, αλλά δεν ξεκινά με τίποτα. Δοκίμασα και έπαιξα πριν το update, όλα κομπλέ.

Εδώ, είτε σε dx12 είτε σε 11, τίποτα. Στη διαχέιριση εργασιών, το .exe υπάρχει και απλά έχει φορτώσει 380mb ram, τίποτε άλλο.

Scan/Repair, συνέχεια κατεβάζει 150ΜΒ, τα περνάει, αλλά δεν αλλάζει τίποτα.

Επανεκκινήσεις κλπ, τα ίδια.

Έσβησα το φάκελο με τα mods, τώρα θα δω πάλι αν και δεν είμαι αισιόδοξος.

Μάλλον τα πολλά πειράγματα στην παλιά εγκατάσταση (βρήκα μέσα, εκτός των άλλων, SweetFX, dxvk κι άλλα διάφορα) δεν μπορεί να τα "βρει" με το patch.

E, το πολύ-πολύ νέο κατέβασμα, καλύτερα.

Δεν λειτούργησε η αναβάθμιση με κανένα τρόπο τελικά, απεγκατάσταση και νέο κατέβασμα από την αρχή.

Με τη μία σε DX12, ultra+, fsr2 quality, noRT, 1440P, χωρίς τον τελευταίο οδηγό ΑΜΔ που είναι για το συγκεκριμένο, η 6700ΧΤ κρατάει άνετα 90fps που έδωσα, αλλά πρέπει να χρειάζεται τουλάχιστον 5' για να στρώσει από αναταράξεις, σπασίματα και διάφορες χαζομάρες.

Είδε και τα saves μου, παρεμπιπτόντως.

Κλείσιμο (άντε να κάνω αύριο μια δοκιμή με δχ11) και ξεκίνημα το 2, μέχρι να βγουν οι επόμενες εκδόσεις οδηγών και 1-2 Patches για μια καλύτερη εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα ΕΑ είναι εδώ:

The Witcher 3 next-gen update tested: worse performance, even without ray tracing

Σαγαπω μωρη cdpr, τα έχεις καταφέρει!

Είναι η αγαπημένη μου εταιρεία πλέον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, just getting started είπε

Αν είσαι χωρίς rt δεν υπάρχει κανένας λόγος για dx12, έχει εμφανώς χειρότερη απόδοση.

Δοκιμές έκανα, απλά να δω πώς συμπεριφέρεται λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Δεν λειτούργησε η αναβάθμιση με κανένα τρόπο τελικά, απεγκατάσταση και νέο κατέβασμα από την αρχή.

Με τη μία σε DX12, ultra+, fsr2 quality, noRT, 1440P, χωρίς τον τελευταίο οδηγό ΑΜΔ που είναι για το συγκεκριμένο, η 6700ΧΤ κρατάει άνετα 90fps που έδωσα, αλλά πρέπει να χρειάζεται τουλάχιστον 5' για να στρώσει από αναταράξεις, σπασίματα και διάφορες χαζομάρες.

Είδε και τα saves μου, παρεμπιπτόντως.

Κλείσιμο (άντε να κάνω αύριο μια δοκιμή με δχ11) και ξεκίνημα το 2, μέχρι να βγουν οι επόμενες εκδόσεις οδηγών και 1-2 Patches για μια καλύτερη εμπειρία.

Βρε Peter κάνε μου τη χάρη please. Βάλε ένα rt να μου πεις τι βλέπεις. Μόνο το πρώτο το global και ρίξε όλα τα άλλα settings στα τάρταρα με fsr performance αν χρειαστεί, να πιάνεις 50-60fps. Πως συμπεριφέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chrisde είπε

Βρε Peter κάνε μου τη χάρη please. Βάλε ένα rt να μου πεις τι βλέπεις. Μόνο το πρώτο το global και ρίξε όλα τα άλλα settings στα τάρταρα με fsr performance αν χρειαστεί, να πιάνεις 50-60fps. Πως συμπεριφέρεται;

Ναι, ευχαρίστως το απόγευμα. Αν δεις ότι πάει για βράδυ και δεν, σφύρα εδώ, θα το έχω ξεχάσει εντελώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η απόδοση του είναι κατά πολύ χειρότερη από αυτή του Cyberpunk.

Στο Cyberpunk με 2080Ti και 9900Κ τα έχω όλα τερματισμένα σε 2Κ/DLSS και με VRR δεν αντιλαμβάνομαι καμία πτώση στο framerate. Αν μαξάρω το Witcher γίνεται ο χαμός από stuttering και τόσο χαμηλά fps που ούτε το VRR δεν το σώζει. 

Όλα αυτά με RT βέβαια.

Θα μου πεις είναι μια δωρεάν αναβάθμιση. Αλλά αφού δεν ήταν έτοιμο κακώς το έσπρωξαν τόσο νωρίς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι εχετε θεμα με το RTSS OVERLAY  του msi afterburner και δεν δειχνει  υπαρχουν αυτες οι λυσεις

https://forums.guru3d.com/threads/msi-ab-rtss-development-news-thread.412822/page-190

Got Witcher 3 Next Gen installed and peeked into the problem source. Game indeed ships with local copy of DirectX runtime (d3d11on12.dll located in .\bin\x64_dx12.dll), which is different from system one and which breaks all overlays dependent on it (which includes RTSS, Steam overlay and other third party products) due to version mismatch. Two solutions are available:

The first solution in unified and can be used to fix compatibility with any overlay, which is currently broken in this game. As you may simply rename/remove d3d11on12.dll located in .\bin\x64_dx12.dll. This way you will force the game to use system version of this library instead of their local one and it will fix Steam, RTSS overlay and many other affected products. I guess the game developers will do the same in the nearest patches and remove d3d11on12.dll from distributive too.

Second solution way is RTSS architecture specific. RTSS contains two optional OSD renderers for D3D12 applications: D3D11on12 (used by default) and native D3D12 based. You may simply create a profile for Witcher 3 Next Gen and make RTSS using native D3D12 OSD rendered for it instead. So it won't depend on D3D11on12 and won't be affected by Witcher's d3d11on12.dll versions conflict. To do it add the following profile template for it:

witcher3.exe.cfg
 

Code:
[RendererDirect3D12]
D3D11on12                = 0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που έχουν τις σωστές προτεραιότητες σε αυτό το στούντιο. Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε και άλλα διαμάντια στο μέλλον...

image.jpeg.435c5aeffc4a4dc81947eed4255d0fbd.jpeg

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisde είπε

Βρε Peter κάνε μου τη χάρη please. Βάλε ένα rt να μου πεις τι βλέπεις. Μόνο το πρώτο το global και ρίξε όλα τα άλλα settings στα τάρταρα με fsr performance αν χρειαστεί, να πιάνεις 50-60fps. Πως συμπεριφέρεται;

με 6700 xt δεν πιανει 60 με το global ( RT ) ειναι στα 37-39  και με τα αλλα ανοικτα (RT ULTRA) παει 31-32 με fsr 2

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...