Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λένε ότι άμα θες να παίξεις το παιχνίδι πριν το update κάνεις δεξί κλικ properties>betas> classic 1.32 patch το έκανα και άρχισε να κάνει το παιχνίδι download από την αρχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις να μην τα χρησιμοποιησεις πες οτι δεν υπαρχουν και συνεχιζεις κανονικα. Παντως τι φαση επεσε το performance χωρις καμια διαφορα στην εικονα χωρις RT? Πως το καταφεραν αυτο?

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, απλά να τα αγνοήσω, αν και πολύ πιθανό επίσης να γυρίσω στην beta (προηγούμενο build) και να το αφήσω έτσι. Πολύ καλό που υπάρχει σαν επιλογή.

Τώρα για το performance καλή ερώτηση, μόνο αυτοί ξέρουν, αλλά τουλάχιστον είναι πάλι η ίδια εμπειρία πάνω κάτω, περισσότερο επηρεάζει όσους είχαν λίγο margin για τα 60fps. Αν δεν βαριέμαι μπορεί να κάνω ένα side by side comparison το σκ για το performance.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, just getting started είπε

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, απλά να τα αγνοήσω, αν και πολύ πιθανό επίσης να γυρίσω στην beta (προηγούμενο build) και να το αφήσω έτσι. Πολύ καλό που υπάρχει σαν επιλογή.

Τώρα για το performance καλή ερώτηση, μόνο αυτοί ξέρουν, αλλά τουλάχιστον είναι πάλι η ίδια εμπειρία πάνω κάτω, περισσότερο επηρεάζει όσους είχαν λίγο margin για τα 60fps. Αν δεν βαριέμαι μπορεί να κάνω ένα side by side comparison το σκ για το performance.

Dude κανε και ένα συγκριτικό για το ΑΑ please, βασικά το σοβαρό θέμα που είχε ήταν το shimmering στο chaimail και στα δέντρα, που ήταν ιδιαιτερα εμφανέστατο όταν πίσω από τα δέντρα ήταν ο ουρανός. Μακάρι το TTAU να λύνει το πρόβλημα όπως είπες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Dude κανε και ένα συγκριτικό για το ΑΑ please, βασικά το σοβαρό θέμα που είχε ήταν το shimmering στο chaimail και στα δέντρα, που ήταν ιδιαιτερα εμφανέστατο όταν πίσω από τα δέντρα ήταν ο ουρανός. Μακάρι το TTAU να λύνει το πρόβλημα όπως είπες. :)

Shiiiiiit δεν με πρόλαβες, έχω ήδη βάλει το παλιό :D

Με το που βγήκα από novigrad και πήγα λίγο velen στο 7 cats inn (αν θυμάμαι καλά πώς λεγόταν) έπιανα average 45 με drops στα high 30s και έπεσε κατευθείαν rollback. Άρα ultra πριν με ultra τώρα δεν είναι ακριβώς ίδια. Αν και το μόνα που πρόσεξα διαφορετικά είναι η σκιές που castαρουν τα bonfires (αυτά με τα κάγκελα στους δρόμους στο novigrad) και τα SSR reflections τα οποία όμως είτε high είτε low δεν είχαν αντίκτυπο στο performance

Θα ανέβαζα συγκριτικό αλλά δεν είχα τσεκαρει τις ρυθμίσεις του adrenaline και έκανα record σε 10mbps bitrate. Μπορώ να πω πως δεν βλέπεται, αν ανέβει και yt ζήτημα να φαίνεται το fps counter :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, just getting started είπε

Shiiiiiit δεν με πρόλαβες, έχω ήδη βάλει το παλιό :D

Δεν πειράζει, τώρα θα δεις και το shimmering που λέω στα δέντρα που είχε το παλιό με το default ΑΑ. Το οποιο ακόμα και με 2.25x DSR φαίνεται, μειώνεται σίγουρα, αλλα είναι ακόμα εκεί.

Προφανώς έχουν κάνει αλλαγές οι οποιες είναι universal ασχέτως τα graphical settings, μεγάλη μαλακια για άτομα που είχαν βρει το τέλειο framerate για το rig τους, αλλα CDPR είναι αυτή πια. 😑

Anyways, αφού είναι free και υπάρχει rollback who cares. :)

ps. Μην ξεχάσεις να βάλεις AF στο x16 από CP στην παλιά έκδοση. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας επιπλεον λογος που καποιοι βλεπετε καλυτερες επιδοσεις με DX11 ειναι επειδη οι NVIDIA καρτες τρεχουν καλυτερα στο DX11 (υπαρχει additional DX12 CPU driver overhead στις πρασινες). Γενικα δεν υπαρχει καλο multi-core CPU support γι αυτο καποιοι δεν βλεπετε βελτιωσεις με το DLSS 2. Ενδιαφερον θα εχει να δοκιμασουν τα DX11 και DX12 οι κατοχοι AMD καρτων, μιας και στο DX12 τρεχουν καλυτερα οι κοκκινες και εχουν μικροτερο CPU overhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβηκε το update, αλλά δεν ξεκινά με τίποτα. Δοκίμασα και έπαιξα πριν το update, όλα κομπλέ.

Εδώ, είτε σε dx12 είτε σε 11, τίποτα. Στη διαχέιριση εργασιών, το .exe υπάρχει και απλά έχει φορτώσει 380mb ram, τίποτε άλλο.

Scan/Repair, συνέχεια κατεβάζει 150ΜΒ, τα περνάει, αλλά δεν αλλάζει τίποτα.

Επανεκκινήσεις κλπ, τα ίδια.

Έσβησα το φάκελο με τα mods, τώρα θα δω πάλι αν και δεν είμαι αισιόδοξος.

Μάλλον τα πολλά πειράγματα στην παλιά εγκατάσταση (βρήκα μέσα, εκτός των άλλων, SweetFX, dxvk κι άλλα διάφορα) δεν μπορεί να τα "βρει" με το patch.

E, το πολύ-πολύ νέο κατέβασμα, καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες, άλλος με amd 6800xt ή 6900xt έχει βάλει rt να δει τι παίζει; Ακόμα και αν αφήσω μόνο το global illumination και πάει γύρω στα 50 fps, μου κάνει σπασίματα λες και είναι 10 και έχει και artifacts. Είναι τόσο broken σε amd ή εγώ έχω πρόβλημα; Χωρίς rt είμαι καρφωμένος στα 120 που έχω βάλει cap χωρίς θέματα ολα ultra+ σε 3440x1440... Εννοείται έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και παίζω σε dx12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...