Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω τα έχω βάλει και είναι πολύ καλά.

Η λίστα μου:

Graphics:

  • modHDReworkedProject: Βελτιώνει τα textures παντού. Πολύ καλό! -fps
  • modImmersiveCam: Σου δίνει τον έλεγχο της κάμερας. (+headtracking, etc..)
  • Next Generation LOD: Βελτιώνει το lod. Είναι beta και δεν λειτουργεί για όλες τις περιοχές, οπότε το έβγαλα. -fps
  • modNitpicker: Βελτιώνει θέματα πάνω σε armors η σε άλλα ελαττωματικά textures. 
  • NoDirtyLensEffect: Αφαιρεί από την κάμερα το φίλτρο που την δείχνει σαν να έχει χώματα.
  • Scabbards: Προσθέτει scabbards σε όλους.
  • Hairworks On Evertyhting but Geralt: Απενεργοποιεί το hairworks στα μαλλιά του Geralt. Τεράστιο performance boost αν έχεις hairworks on.
  • Realistic Weather: Προσθέτει δυναμικό καιρό βελτιώνονται πολύ το immersion.
  • Beautiful Grass: Βελτιώνει κατα πολύ το foliage και το κάνει πιο πυκνό. Προσοχή είναι πολύ βαρύ σε fps.

 Gameplay:

  • Brutal Blood: Κάνει το παιχνίδι πιο gory/bloody και προσθέτει gore στα πιο μεγάλα τέρατα.
  • ColorMapMarkers and MapQuestObjectives: Βελτιώνει το map. Πολύ χρήσιμο!
  • EnhancedTargeting for UPatch: Βελτιώνει το targeting. Πολύ καλό.
  • FriendlyHud/Meditation/Stash:  Προσθέτει στο hud/meditation configurations. Προσθέτει stash στον roach.
  • modJumpSprint and modGallop: Σου επιτρέπει να τρέξεις σε ρηχό νερό και να τρέχεις με το άλογο μέσα σε πόλεις.
  • Pirouettes: Αλλάζει το roll σε πιο lore-friendly pirouettes.
  • CombatAnimations: Προσθέτει νέα attack animations.
  • Instant Sign Casting for Controller: Σου επιτρέπει να εκτελείς τα signs μέσω shortcuts. Π.χ. με RL+x aard, RL+y quen, κτλ.. Ισως το καλύτερο mod.
  • Preparation: Αλλάζει εντελώς πως δουλεύει το alchemy. 

Επίσης δοκίμασα τα W3EE και GhostMode.

W3EE: Εκπληκτικό mod, αλλάζει όλο το gameplay και μάλιστα έχει ενσωματωμένα πολλά απο τα πάνω mods.. αλλά ρε γαμώτο είναι τρομακτικά δύσκολο. Αλλάζει τα πάντα απο μάχη, επιτρέποντας να στοχεύεις όπου θέλεις και προσθέτει κουμπιά για short/medium/long επιθέσεις,  μέχρι και την οικονομία του παιχνιδιού, όπου σε μετατρέπει σε κακομοίρη φτωχό witcher. Τέλος αφαιρεί τα levels και αναπροσαρμόζει τα πάντα ανάλογα την δυσκολία του εκάστοτε τέρατος. Ουσιαστικά αμα γουστάρεις  μπορείς "lvl1" να πας skelliga και να κάνεις τα πάντα εκεί... άμα καταφέρεις να περάσεις την πρώτη μάχη με τα ghouls με το mod αυτό 😂. Βγήκε και η 4.0 με ένα κάρο ακόμα βελτιώσεις. 

Ghost: Αφού τα βρήκα σκούρα με το απο πάνω mod, έβαλα το ghost και βρήκα την υγειά μου. Και αυτό αυξάνει την δυσκολία του παιχνιδιού αλλά όχι σε σαδομαζοχιστικό επίπεδο. Σκοπος του είναι να βελτιώσει το πρόβλημα που μετά το lvl12 η δυσκολία του παιχνιδιού πέφτει κατακόρυφα. Προσθέτει stamina στις κινήσεις σου ώστε να μην τις σπαμάρεις επάπειρον χωρις επιπτώσεις. Αλλάζει τα quests exps ώστε  να μην γίνεσαι εύκολα overleveled άμα θες να τα κάνεις όλα. Aλλάζει και αυτό το alchemy και την οικονομία ώστε να μην γίνεσαι απίστευτα πλούσιος. Γενικώς είναι πολύ καλό και δουλεύει με όλα τα παραπάνω mods.. αρκεί να γνωρίζεις πως δουλεύει ο script merger. 

Επίσης δες την λίστα του {TDi}Dj2k..infc απο πάνω.

Για reshade έβαλα απλά του k-putt. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο reshade που να διατηρεί το original ύφος τόσο καλά. 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανάρχισα το witcher 3, μετά από 2+ χρόνια.

Ήθελα μια διαφορετική εμπειρία από την πρώτη φορά, διότι όντως από ένα σημείο και μετά γίνεσαι OP.

Είδα τι κάνει το W3EE και δεν ήθελα τέτοιες αλλαγές.

Έτσι πήγα στο ghost. Τόση προσπάθεια για να κάνω τα μοντς να δουλέψουν, άνω των 7 ωρών και ακόμη δεν τελείωσα, δεν είδα στην "γκέιμινγκ καριέρα" μου... Σχεδόν όλο τον ελεύθερο χρόνο του ΣΚ σε αυτό το πέρασα.

Το ghost είναι πολύ δύσκολο να αλλαχθεί/ενσωματωθεί με άλλα μοντ σε 3 κρίσιμα σημεία. Το πρώτο είναι το durability στα όπλα, το δεύτερο είναι περισσότερα ελεύθερα κουτιά στα skills και το τρίτο είναι μεγαλύτερη διάρκεια στα potions. Προσπάθησα πολλαπλά μοντς και μόνο μετά από μεγάλη δυσκολία έβαλα μαζί 2 από τα τρια που θέλω.

Στην κυριολεξία έψαξα/άλλαξα το script στο notepadd++/δοκίμασα/έτρεξα scrip merger πολλαπλάσιες ώρες από ότι έπαιξα. Ούτε στην δουλειά να ήμουν.

Δεν ξέρω εάν αξίζει στην τελική ένα μοντ, όταν χρειάζεται τόσος κόπος για να ρυθμίσω 3 απλά πράγματα...

 

BTW: Για μια στιγμή έκανε το παιχνίδι να κρασάρει ανεξέλεγκτα και χρειάστηκε να τα σβήσω όλα (mods + κάποια scripts) για να δουλέψει. Πολλές ώρες έφυγαν και από εκεί.

 

Εδιτ: Μόλις τελείωσα όλα τα μοντς και βλέπω ότι είναι σταθερό! Σε μόλις 7.4 ώρες προσπάθειας!😅

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τόσες έχασα και γω για να σετάρω το ghost mode και άλλες τόσες για να δοκιμάσω και το W3EE. To πρόβλημα με αυτά τα τεράστια mods είναι οτι αλλάζουν τόσα πολλά πράγματα που όλα τα υπόλοιπα mods πρέπει να εχουν δημιουργηθεί ώστε να το υποστηρίζουν ή θα πρέπει να βρεις άκρη ξεψαχνίζοντας τα scripts. Τουλάχιστον ανταμείβεσαι με το αποτέλεσμα και το κατα πολύ ανώτερο gameplay/visuals/πρόσθετες ευκολίες που αποκτάς.

Για το durability και τα "περισσότερα ενεργά skills" δεν έχω ασχοληθεί αλλά για τους χρόνους σε potions/skills αλλάζουν πολύ εύκολα με το χέρι, αρκεί να βρεις σε ποιο xml αρχείο βρίσκονται οι αλλαγές. Πχ το ghost mode έχει βάλει πολύ μικρό χρόνο στο yrden και για να το αλλάξεις πρέπει να πειράξεις το νούμερο (πχ. απο 5s σε 10s) μέσα στο geralt_skills.xml αρχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys friendly suggestion να αποφεύγετε τέτοιου είδους mods, καλύτερα 100 μικρά mods παρα 1 με τόσες αλλαγές και αυτό γιατί μπορεί να βαρέσει κόλλημα οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο playthrough και μιλάμε το game είναι άπειρες ώρες δεν θες να ξεκινάς από την αρχή. Good luck. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Guys friendly suggestion να αποφεύγετε τέτοιου είδους mods, καλύτερα 100 μικρά mods παρα 1 με τόσες αλλαγές και αυτό γιατί μπορεί να βαρέσει κόλλημα οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο playthrough και μιλάμε το game είναι άπειρες ώρες δεν θες να ξεκινάς από την αρχή. Good luck. :)

Κάτσε να την παλέψω να φτάσω στο 1/3 και άσε τα playthrough.😄

Μετά το ξενέρωμα του ΣΚ, εάν με βγάλει έστω και κάτι παραπάνω το παρατάω και πιάνω το Kindom come. Το οποίο το είχαν για 20€ με ένα DLC το ΣΚ. Τίμια προσφορά θαρρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλή τιμή, αλλά είναι συνηθισμένα για τον συγκεκριμένο τίτλο. Σε GOG το δίνουν συχνά-πυκνά σε τιμή χώμα.

Αλλά επίσης να μην ξεχνάμε ότι είναι ουσιαστικά παιχνίδι τετραετίας, δεν βγήκε χθες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Πολύ καλή τιμή, αλλά είναι συνηθισμένα για τον συγκεκριμένο τίτλο. Σε GOG το δίνουν συχνά-πυκνά σε τιμή χώμα.

Αλλά επίσης να μην ξεχνάμε ότι είναι ουσιαστικά παιχνίδι τετραετίας, δεν βγήκε χθες..

Δεν βγήκε χτες ναι αλλα ακόμα ένα game να ξεπεράσει την διάρκεια του δεν έχει βγει, ίσως το CP :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και με την τιμη χωμα,παλι υπαρχει κοσμος ο οποιος δεν το εχει αγορασει γιατι μαλλον περιμενει να  το δωσει δωρεαν κανα site τυπου humblebundle μετα απο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξεκίνησα το witcher σπασμένο για να δω αν μου ταιριάζει σαν παιχνίδι μιας και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να μου αρέσει κάτι. Αφού λοιπόν έπαθα την πλάκα μου αποφάσισα να το αγοράσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την υπάρχουσα πρόοδο του παιχνιδιού από το κατεβασμένο στο αγορασμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, ξεκίνησα το witcher σπασμένο για να δω αν μου ταιριάζει σαν παιχνίδι μιας και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να μου αρέσει κάτι. Αφού λοιπόν έπαθα την πλάκα μου αποφάσισα να το αγοράσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την υπάρχουσα πρόοδο του παιχνιδιού από το κατεβασμένο στο αγορασμένο?

Άμα έχεις τον φάκελο "...\the Witcher3\gamesaves" μέσα  στα Documents ({drive}:\Users\{username}\Documents σε W10) τότε θα τα αναγνωρίσει κατευθείαν το steam ή gog.  

Το πρόβλημα είναι οτι δεν γνωρίζω που μπορεί να βρίσκονται τα saves απο τον θείο. Πιθανώς να βρίσκονται ήδη εκεί και να μην χρειάζεται να κάνεις τίποτα, οπότε θα δουλεύουν, αρκεί να μην τα διαγράψεις κατα το unistall.  Οπότε πριν προχωρήσεις σε αυτήν την ενέργεια, εντόπισε τα saves και κάνε κανα backup καλού κακού.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 24/11/2018 at 14:51, >-Nosakos<- said:

Και γω τα έχω βάλει και είναι πολύ καλά.

Η λίστα μου:

Graphics:

  • modHDReworkedProject: Βελτιώνει τα textures παντού. Πολύ καλό! -fps
  • modImmersiveCam: Σου δίνει τον έλεγχο της κάμερας. (+headtracking, etc..)
  • Next Generation LOD: Βελτιώνει το lod. Είναι beta και δεν λειτουργεί για όλες τις περιοχές, οπότε το έβγαλα. -fps
  • modNitpicker: Βελτιώνει θέματα πάνω σε armors η σε άλλα ελαττωματικά textures. 
  • NoDirtyLensEffect: Αφαιρεί από την κάμερα το φίλτρο που την δείχνει σαν να έχει χώματα.
  • Scabbards: Προσθέτει scabbards σε όλους.
  • Hairworks On Evertyhting but Geralt: Απενεργοποιεί το hairworks στα μαλλιά του Geralt. Τεράστιο performance boost αν έχεις hairworks on.
  • Realistic Weather: Προσθέτει δυναμικό καιρό βελτιώνονται πολύ το immersion.
  • Beautiful Grass: Βελτιώνει κατα πολύ το foliage και το κάνει πιο πυκνό. Προσοχή είναι πολύ βαρύ σε fps.

 Gameplay:

  • Brutal Blood: Κάνει το παιχνίδι πιο gory/bloody και προσθέτει gore στα πιο μεγάλα τέρατα.
  • ColorMapMarkers and MapQuestObjectives: Βελτιώνει το map. Πολύ χρήσιμο!
  • EnhancedTargeting for UPatch: Βελτιώνει το targeting. Πολύ καλό.
  • FriendlyHud/Meditation/Stash:  Προσθέτει στο hud/meditation configurations. Προσθέτει stash στον roach.
  • modJumpSprint and modGallop: Σου επιτρέπει να τρέξεις σε ρηχό νερό και να τρέχεις με το άλογο μέσα σε πόλεις.
  • Pirouettes: Αλλάζει το roll σε πιο lore-friendly pirouettes.
  • CombatAnimations: Προσθέτει νέα attack animations.
  • Instant Sign Casting for Controller: Σου επιτρέπει να εκτελείς τα signs μέσω shortcuts. Π.χ. με RL+x aard, RL+y quen, κτλ.. Ισως το καλύτερο mod.
  • Preparation: Αλλάζει εντελώς πως δουλεύει το alchemy. 

Επίσης δοκίμασα τα W3EE και GhostMode.

W3EE: Εκπληκτικό mod, αλλάζει όλο το gameplay και μάλιστα έχει ενσωματωμένα πολλά απο τα πάνω mods.. αλλά ρε γαμώτο είναι τρομακτικά δύσκολο. Αλλάζει τα πάντα απο μάχη, επιτρέποντας να στοχεύεις όπου θέλεις και προσθέτει κουμπιά για short/medium/long επιθέσεις,  μέχρι και την οικονομία του παιχνιδιού, όπου σε μετατρέπει σε κακομοίρη φτωχό witcher. Τέλος αφαιρεί τα levels και αναπροσαρμόζει τα πάντα ανάλογα την δυσκολία του εκάστοτε τέρατος. Ουσιαστικά αμα γουστάρεις  μπορείς "lvl1" να πας skelliga και να κάνεις τα πάντα εκεί... άμα καταφέρεις να περάσεις την πρώτη μάχη με τα ghouls με το mod αυτό 😂. Βγήκε και η 4.0 με ένα κάρο ακόμα βελτιώσεις. 

Ghost: Αφού τα βρήκα σκούρα με το απο πάνω mod, έβαλα το ghost και βρήκα την υγειά μου. Και αυτό αυξάνει την δυσκολία του παιχνιδιού αλλά όχι σε σαδομαζοχιστικό επίπεδο. Σκοπος του είναι να βελτιώσει το πρόβλημα που μετά το lvl12 η δυσκολία του παιχνιδιού πέφτει κατακόρυφα. Προσθέτει stamina στις κινήσεις σου ώστε να μην τις σπαμάρεις επάπειρον χωρις επιπτώσεις. Αλλάζει τα quests exps ώστε  να μην γίνεσαι εύκολα overleveled άμα θες να τα κάνεις όλα. Aλλάζει και αυτό το alchemy και την οικονομία ώστε να μην γίνεσαι απίστευτα πλούσιος. Γενικώς είναι πολύ καλό και δουλεύει με όλα τα παραπάνω mods.. αρκεί να γνωρίζεις πως δουλεύει ο script merger. 

Επίσης δες την λίστα του {TDi}Dj2k..infc απο πάνω.

Για reshade έβαλα απλά του k-putt. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο reshade που να διατηρεί το original ύφος τόσο καλά. 

Αυτά μέσω του Νέξους τα κούμπωσες; Ή ένα-ένα, ξεχωριστά. Η αλήθεια είναι οτι δεν ασχολήθηκα στο παρελθόν με τα mods του W3. Και μετά από 4 χρόνια, αποφάσισα να αγοράσω το Xpansion Pass ώστε να παίξω τις 2 επόμενες ιστορίες του Geralt :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δουλειά έγινε με τον witcher 3 mod manager και τον script merger απο nexus. Το πρώτο πρόγραμμα χειρίζεται ότι χρειάζεται για να εγκατασταθεί ένα mod και το δεύτερο βοηθάει στο να κολλήσεις 2 mods μαζί όταν πειράζουν τα ίδια αρχεία (εφόσον αυτό είναι εφικτό). 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο απο τα μεγάλα "overhaul mods" σαν βάση, πχ. ghost mode ή το W3EE και να χτίσεις γύρω τους διάφορα άλλα mods. Το W3EE, που μεταμορφώνει το παιχνίδι σε κάτι εντελώς νέο, έχει ήδη αρκετά mods απο μόνο του, οπότε άμα βάλεις αυτό, δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Για το ghost mode (που χρησιμοποιώ και εγώ), και είναι πιο πιστό στο "vanilia feel", μπορείς να  βάλεις όλα τα παραπάνω mods. Βέβαια, θυμάμαι ότι, μέχρι να το στήσω έφαγα ένα ολόκληρο ΣΚ. Οπότε οπλίσου με υπομονή, αν θες κάτι τέτοιο.

Το μόνο πρόβλημα είναι και τα 2 απο πάνω "overhauls" αυξάνουν την δυσκολία αισθητά, ειδικά το W3EE.  Οπότε αν αυτό δεν είναι του γούστου σου, μπορείς να βάλεις όλα τα υπόλοιπα mods που έχω στην λίστα μου. Μάλιστα θα σου πρότεινα να δεις και άλλα Mods απο Nexus που δεν εχω προσθέσει εδώ καθώς δεν ήταν συμβατά με το ghost.     

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...