Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επομενως ας πληρωθουν οι εργαζομενοι λιγοτερο απο οτι αξιζουν και προσφερουν, για να μπορουμε εμεις να παιζουμε την παιχνιδαρα μας σε λογικη τιμη.  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι δεν καταλαβαινεις ακριβως? Αν οι μισθοι π.χ ανεβαιναν 50% και το Witcher 3 ηθελε 3 χρονια για να φτιαχτει,τωρα θα επρεπε να φτιαχτει σε 2 χρονια πραγμα αδυνατο. Οποτε η θα επρεπε σε 2 χρονια να κανουν δουλεια 3 χρονων οι εργαζομενοι συμπυκνωμενα χωρις να πληρωθουν εξτρα η να παρουμε ενα τελικο προιον το οποιο θα ταν μια μετριοτητα.

 

Αν ακομα δεν καταλαβαινεις,δεν μπορω να στο εξηγησω πιο λιανα

Ή απλά θα ήταν λιγότερα τα κέρδη της εταιρείας.

Σωστό και μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα θα πρέπει να δούμε και ροές εσόδων τα επόμενα χρόνια και το τι κόστη ανάπτυξης/ licencing/ κλπ υπήρχαν μετά. Να προσθέσω σε αυτό και τα λειτουργικά έσοδα/ κόστη από το GOG, που δεν ξέρουμε πόσο συνεισφέρει στη CDP. Για να προσλαμβάνουν πάντως όλο και περισσότερο Δυτικούς, πάει να πει πως για αυτό το προσωπικό θα έδιναν κάτι συγκρίσιμο με Δ. Ευρώπη, σίγουρα χαμηλότερο όμως.

 

Και επειδή γράφτηκε παραπάνω, οι μισθοί αναφέρονται μέσα στο βίντεο και ακούγεται και ξεκάθαρα πως για Πολωνία είναι αρκετά ως πολύ καλοί. Ξεκινούν από 1000 με 2000 για χαμηλά στελέχη, 2 - 4 για μεσαία και 4 - 6 για ανώτερα. Επίσης αναφέρεται ένα μέσο ενοίκιο, που είναι 350 δολάρια. Αν το κόστος ζωής είναι ανάλογο του ενοικίου (έστω 400) τότε μπαίνει στην άκρη ένα 25% για το ελάχιστο. Να κάνουμε το αντίστοιχο με το Λος Άντζελες ή το Λονδίνο?

Προφανώς χωρίς συγκεκριμένα νούμερα δεν μπορούμε να ξέρουμε και απλά κάνουμε εικασίες.

Αλλά αν πήγαιναν όλα με τη λογική αφού είσαι σε φθηνότερη χώρα έχεις χαμηλότερους μισθούς, αντίστοιχα χαμηλότερη θα έπρεπε να είναι και η τιμή. Κάτι που δεν έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαινεις ακριβως? Αν οι μισθοι π.χ ανεβαιναν 50% και  το Witcher 3 ηθελε 3 χρονια για να φτιαχτει,τωρα θα επρεπε να φτιαχτει σε 2 χρονια πραγμα αδυνατο. Οποτε η θα επρεπε σε 2 χρονια να κανουν δουλεια 3 χρονων οι εργαζομενοι συμπυκνωμενα χωρις να πληρωθουν εξτρα η να παρουμε ενα τελικο προιον το οποιο θα ταν μια μετριοτητα.

 

Αν ακομα δεν καταλαβαινεις,δεν μπορω να στο εξηγησω πιο λιανα

 

Αυτό που λες βγάζει νόημα μόνο αν είμαστε 100% σίγουροι ότι τα λεφτά του development δόθηκαν δικαίως και μοιραστήκαν όπως έπρεπε στους εργαζόμενους, λογαριασμούς, συνεργάτες κτλπ. Το όλο θέμα που γίνεται αυτή τη στιγμή γίνεται επειδή υπάρχει η υποψία ότι αυτό δεν έγινε και φαντάζομαι ότι έφαγαν τα λεφτά τα ανώτερα στελέχη. Δεν θα ταν ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία εταιρεία που θα κάνει κάτι τέτοιο. Δεν το έχω παρακολουθήσει ιδιέταιρα το ζήτημα παρεπιμπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά θα ήταν λιγότερα τα κέρδη της εταιρείας.

 

Για να εχει κερδη η εταιρεια,πρεπει να επενδυσει πρωτα ορισμενο κεφαλαιο. Το ρευστο απτα κερδη του Witcher 3 ηρθε 3 χρονια μετα την επενδυση του κεφαλαιου και ΧΩΡΙΣ να ειναι σιγουρα απο πριν. Δηλαδη αν το παιχνιδι πωλουσε λιγοτερο απτο αναμενομενο,θα εμπαινε μεσα η εταιρεια, επειδη καποιος NickTG ηθελε μεγαλυτερο μισθο εργαζομενων βλεποντας βιντεο στο youtube?

 

Αν θες μια συμβουλη φιλε μου, μην γινεσαι οικονομολογος του καναπε(η του youtube). 

 

Αυτα απο μενα,δεν υπαρχει κατι περισσοτερο να ειπωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε ομως η εταιρεια να τους δωσει ενα bonus, εφοσων το παιχνιδι εγινε μια τοσο μεγαλη εμπορικη και κριτικη επιτυχια. με αυτον τον τροπο, ολοι θα παραμεινουν ικανοποιημενοι.

δεν ξερω, τους εδωσε τιποτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το περίεργο στην όλη κουβέντα είναι πως δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί και οι δύο πηγές του βίντεο λένε πως από πλευράς μισθών και υποχρεώσεων η CDP ήταν εντάξει απέναντί τους, παραπονιούνται για οτιδήποτε άλλο σχεδόν εκτός από τα λεφτά που έπαιρναν. Και ο "δημοσιογράφος" και η πρώτη πηγή μάλιστα αποδίδουν τα παράπονα για "χαμηλούς μισθούς" σε όσους ήρθαν τα τελευταία χρόνια από τη Δύση και συνέκριναν τα απόλυτα νούμερα. Συζητάμε λίγο σε ξένο αχυρώνα :P 

 

Για την ιστορία, δεν ακούστηκε τίποτα για bonus που δε δόθηκαν, κατακράτηση χρημάτων ή πχ η διοίκηση να τρώει λεφτά και να παίρνει υπέρογκα μπόνους (αναφέρθηκε μάλιστα συγκεκριμένη κλίμακα μισθών). Από οικονομικής πλευράς δεν υπήρχε διαμαρτυρία.

 

Πολύ περισσότερος χρόνος αφιερώνεται σε κακοδιοίκηση, συγκρούσεις, κακή οργάνωση, χαμένο χρόνο κλπ, για τα οποία έγραψα τη γνώμη μου παραπάνω.

 

Εν πολλή συντομία, άλλο πράγμα η διάκριση τιμών, άλλο η σχέση των αμοιβών ανάμεσα σε διοίκηση και προσωπικό (ή κερδών ανάμεσα σε μετόχους και εργαζόμενους) και άλλο η σχέση των μισθών με το μέσο όρο ή το βιοτικό επίπεδο μιας χώρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχει κερδη η εταιρεια,πρεπει να επενδυσει πρωτα ορισμενο κεφαλαιο. Το ρευστο απτα κερδη του Witcher 3 ηρθε 3 χρονια μετα την επενδυση του κεφαλαιου και ΧΩΡΙΣ να ειναι σιγουρα απο πριν. Δηλαδη αν το παιχνιδι πωλουσε λιγοτερο απτο αναμενομενο,θα εμπαινε μεσα η εταιρεια, επειδη καποιος NickTG ηθελε μεγαλυτερο μισθο εργαζομενων βλεποντας βιντεο στο youtube?

 

Αν θες μια συμβουλη φιλε μου, μην γινεσαι οικονομολογος του καναπε(η του youtube).

 

Αυτα απο μενα,δεν υπαρχει κατι περισσοτερο να ειπωθει

 

Ίσως αυτή τη συμβουλή να τη δώσεις σε κάποιον Alastor192 γιατί εγώ είπα συγκεκριμένα πράγματα.

Ούτε καν είδα το βίντεο άλλωστε αφού το σχόλιο μου ήταν πάνω σε κάτι που έγραψε ο Tobajara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια σκοπεύω να το ξεκινήσω από την αρχή και να χαθώ ξανά στον μαγικό του κόσμο. Αυτήν την φορά θα βάλω την Steam έκδοση που αγόρασα στην προσφορά πρίν λίγο καιρό. Η απορία μου είναι, αφήνω ανοιχτό στο Steam το cloud ή το κλείνω από την αρχή; Τα local saves υπάρχει περίπτωση να έχουν μπέρδεμα με τα local από την GOG έκδοση ή πάνε σε άλλο φάκελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια σκοπεύω να το ξεκινήσω από την αρχή και να χαθώ ξανά στον μαγικό του κόσμο. Αυτήν την φορά θα βάλω την Steam έκδοση που αγόρασα στην προσφορά πρίν λίγο καιρό. Η απορία μου είναι, αφήνω ανοιχτό στο Steam το cloud ή το κλείνω από την αρχή; Τα local saves υπάρχει περίπτωση να έχουν μπέρδεμα με τα local από την GOG έκδοση ή πάνε σε άλλο φάκελο;

 

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει (ένα backup στα παλιά σου save δεν είναι κακή ιδέα), απο όσο λέει στο SaveGameLocation, οι δύο εκδόσεις χρησιμοποιούν διαφορετικά path, οπότε λογικά δεν παίζει να μπερδευτούν τα saves μεταξύ εκδόσεων.

 

Windows (GOG) %userprofile%\Documents\The Witcher 3\gamesaves

Windows (Steam) Steam\userdata\10912720\20920\remote

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cloud ανοιχτό στο Steam ή όχι; Τα saves του Steam δεν πάνε στον ίδιο φάκελο με αυτά του GOG όπως έγραψε ο φίλος από πάνω. Προσοχή σε όσους σκοπεύουν να ξεκινήσουν με save import από Witcher 2 να επιλέξουν το τελευταίο autosave που δεν είναι το τελευταίο της λίστας (εκείνο είναι το τελευταίο manual save).

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν το περίμενα να μου σπάσει τα νεύρα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Άφησα την έκδοση του Steam (δεν ανοίγει το παιχνίδι) και έβαλα ξανά του GOG (Unistall-install). Ε δεν μπορώ να κάνω καθαρή εγκατάσταση με τίποτα. Κάθε φορά το cloud κατεβάζει τις προηγμένες ρυθμίσεις. Έσβησα τα save μέσα από το παιχνίδι αλλά οι ρυθμίσεις στα γραφικά και στο gameplay παραμένουν. Εγώ θέλω έτσι γιατί μου την έδωσε να κάνω εγκατάσταση από το 0. Αν θυμάστε στην καθαρή εγκατάσταση σε ενημερώνει με pop-up και για τα δύο DLC, βλέπεις και intro video κτλ. Μήπως αν απενεργοποιήσω το cloud από τα settings του GOG και κάνω μετά εγκατάσταση το πετύχω; Help παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να σου πω paths (use win search) αλλα πρέπει να βρείς τον φάκελο που αποθηκεύονται τα saves/settings, αφού σβήσεις εκείνον θα έχεις αυτό το "fresh start" που λες που φυσικά δεν βρίσκω τον λόγο γιατί, but hey who am i to judge ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάμαι να σου πω paths (use win search) αλλα πρέπει να βρείς τον φάκελο που αποθηκεύονται τα saves/settings, αφού σβήσεις εκείνον θα έχεις αυτό το "fresh start" που λες που φυσικά δεν βρίσκω τον λόγο γιατί, but hey who am i to judge ;)

Δεν έχεις άδικο απλά είναι κάποιες φορές που μου γυρίζει το μάτι και το μυαλό και θέλω έτσι πεισματικά και χωρίς λόγο να γίνει το δικό μου. Αυτό που έκανα είναι να σβήσω ότι υπάρχει από φακέλο W3 στο mydocuments, να κλείσω το cloud από τα settings του GOG και να κατεβάσω ξανά το παιχνίδι (μέχρι το βράδυ θα κατέβει). Θα δούμε τι ψάρια θα πιάσω. Άλλωστε ποτέ δεν ήμουν φαν του cloud.

 

Latest news: Όχι που θα μου γλίτωνε το άτιμο, τελικά πέτυχε χε χε

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν απενεργοποιήσω το cloud από τα settings του GOG και κάνω μετά εγκατάσταση το πετύχω; Help παιδιά.

Είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα, αρκεί μονο το παραπανω μαζί με τη διαγραφή του φακέλου που έχει τα settings στο my documents ενω εχεις το παιχνιδι ηδη εγκατεστημενο και ξαφνικα γίνετε "καινουριο" με τα πάντα στο default, πραγματικά δεν υπήρχε απολύτως κανενας λογος να το ξανακατεβασεις απ την αρχή.

Επιβεβαιωμένο και 100% έγκυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα, αρκεί μονο το παραπανω μαζί με τη διαγραφή του φακέλου που έχει τα settings στο my documents ενω εχεις το παιχνιδι ηδη εγκατεστημενο και ξαφνικα γίνετε "καινουριο" με τα πάντα στο default, πραγματικά δεν υπήρχε απολύτως κανενας λογος να το ξανακατεβασεις απ την αρχή.

Επιβεβαιωμένο και 100% έγκυρο.

Τσάμπα τους πληρώνω τους κερατάδες το internet κάθε μήνα ; κατέβασμα ρε να τρέχουν τα mb :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...