Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ενδιαφέρον σχόλιο από το Reddit:

 

 

I am not sure if I really like that.

There is one thing, that I would have a really big problem with: I like Sapkowski, but he will never ever accept the Witcher 1 - 3 (and possibly Gwent, if it gets a campaign) story as a sequel to his books.

That means, that if there is a Netflix series coming now, where Sapkowski is consultant, he will probably continue the story of his books and ignore the video games story. That means, very drastic things, that happened in the video game series, will have never happened. Important people that died will be alive again, important decisions that changed characters will have never happened, and so on.

This would lead to a situation, where fans would be forced to look at the tv series and the gaming series from a "this is a different universe of the Witcher" - standpoint, which sucks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υ.γ. Γκρίνιαξε, γκρίνιαξε και ξαναγκρίνιαξε, τελικά θα τα βγάλει τα φράγκα του ο Sapkowski...

 

Καλά τώρα με αμερικανικη παραγωγή λογικά θα ανεβούν αρκετά οι πωλήσεις των βιβλίων του οποτε έχει να φάει πολύ burger :P

 

 

Ένα ενδιαφέρον σχόλιο από το Reddit:

 

Μάλιστα...δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οποτε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη άμα είναι καλύτερο το story στα games ή στα βιβλία. Ίσως κάποιος που τα έχει διαβάσει να πει την γνώμη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα με αμερικανικη παραγωγή λογικά θα ανεβούν αρκετά οι πωλήσεις των βιβλίων του οποτε έχει να φάει πολύ burger :P

 

 

 

Μάλιστα...δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οποτε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη άμα είναι καλύτερο το story στα games ή στα βιβλία. Ίσως κάποιος που τα έχει διαβάσει να πει την γνώμη του.

 

Τώρα τελειώνω το Lady of the Lake, το τελευταίο βιβλίο. Για μένα το story στα βιβλία είναι ανώτερο των παιχνιδιών. Είναι αρκετά κοντά σε ποιότητα με Game of Thrones & Lord of the Rings.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χαχα να τα μας :-D  :-D  :-D

 

ενταξει τα βιβλια του ειναι εξαιρετικα και εννοειται εχουν αλλου επιπεδου ιστορια σε σχέση με τα παιχνιδια, δεν τιθεται καν θέμα ως προς αυτό

 

 τωρα αμα εμπλέκεται στη σειρά πιστευω πως θα βγει αρκετα καλή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελειώνω το Lady of the Lake, το τελευταίο βιβλίο. Για μένα το story στα βιβλία είναι ανώτερο των παιχνιδιών. Είναι αρκετά κοντά σε ποιότητα με Game of Thrones & Lord of the Rings.

 

Καλο αυτό :) Από εκεί και πέρα είμαι περίεργος πως θα μεταφέρουν στην οθόνη όλα τα τέρατα και εφέ από μαγείες και witcher abilities, ελπίζω να μην βλέπουμε σαπουνόπερα μέχρι να γίνει επιτυχία ώστε να πέσει χρήμα για σοβαρό CGI. Ελπίζω να μην είναι animation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις είδα την είδηση και ήρθα να την γράψω αλλά έχει ήδη δύο σελίδες πάνω σε αυτό  :P

Γενικά πιστεύω όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία θα τα βρουν πολύ ανώτερα απο τα παιχνίδια, οπώς ανέφεραν και πάνω σε επίπεδο game of thrones. Πραγματικά διαβάστε τα, αξίζουν και με το παραπάνω.

 

Βέβαια οπως έγραψαν παραπάνω η ιστορία απο τα παιχνίδια θα φύγει σκουπίδια, (μιας και είναι "κακομούτσουνος" και δεν τα συμπαθεί καθόλου ο συγγραφέας).

Αλλά γενικά νομίζω είναι πολύ θετικό (αν και θα προτιμούσα HBO παραγωγή   :-D  ), ανυπομονώ!

 

Τώρα τελειώνω το Lady of the Lake, το τελευταίο βιβλίο. Για μένα το story στα βιβλία είναι ανώτερο των παιχνιδιών. Είναι αρκετά κοντά σε ποιότητα με Game of Thrones & Lord of the Rings.

Πάντως ένα πρόβλημα διαβάζοντας τα βιβλία μετά το game είναι οτι έχεις φάει ένα κάρο spoilers και το χειρότερο απο όλα είναι οτι ξέρεις το τέλος  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικοτερο ειναι οτι το story των βιβλιων να μεταφερθει στην TV. Τα games ας τα αφησουμε καλυτερα,ουτως η αλλως αν θελουμε να δουμε το story των games σε visual απεικονιση,θα παιξουμε τα games.

 

Ένα ενδιαφέρον σχόλιο από το Reddit:

 

Καταρχην εχουν βγει 8 βιβλια Witcher τα οποια εχουν μπολικο υλικο για να αρκετες σεζον.Οποτε δεν καταλαβαινω για ποιον λογο πρεπει να συνεχιστει μετα τα 8 βιβλια η ιστορια του Geralt...ακομα ομως και να συνεχιστει,καλυτερα να το αφησουμε στον ιδιο τον συγγραφεα παρα την CD Project που ουσιαστικα προσαρμοσε την ιστορια εχοντας και καποιο gameplay στον νου.

 

Μακαρι να αγγιξει επιπεδα παραγωγων Stranger Things και House of Cards,το netflix εχει την ευκαιρια να αποκτησει το δικο του Game of Thrones

 

please be good

 

Α και ξεχασα,κλειστε τον ΤΩΡΑ

 

kohlaas.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί νομίζεις όταν μπορείς να μάθεις?! Ήταν να γίνει ταινία και δεν έγινε ποτε hence the TV show ;) Επίσης το βρίσκω δύσκολο να είναι ο Mikkelsen μιας και έχει ανεβεί αρκετά το καρνέ του. Εγώ πιστεύω όλοι "άγνωστοι" θα είναι άντε με κάνα ψιλό γνωστό φάση GOT. Και εγώ θα ήθελα τέτοιου είδους cast αλλα δεν παίζει ούτε με σφαίρες αν και διαβάζοντας το Netflix πια χτυπάει παραγωγές ύψους HBO αλλα και πάλι δεν.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θα βγει από την σειρά, αλλά προσωπικά τα βιβλία με άρεσαν αρκετά μέχρι το προτελευταίο(γενικά ο τύπος δεν έχει κάποιο στάνταρτ επιπέδου πλοκής, σε κάποια σημεία βγάζει εξαιρετικές ιστορίες με πλοκή που τα σπάει και αλλού τα χαλάει πολύ).

Στο τελευταίο θα έλεγα ότι το "κλείσιμο" ήταν βεβιασμένο, ασύνδετο και δεν με άρεσε τόσο.Ένα νιανια που δεν έχει πολύ στιβαρή λογική συνέχεια και πλοκή.Κάτι ήθελε να πει, είναι φανερό, αλλά δεν του βγήκε δυστυχώς όπως περίμενε.

 

Όσο για το παιχνίδι, δεν έχω καιρό που το άρχισα και δεν ξέρω το τέλος.

Μέχρι τούδε η ιστορία(και οι παράλληλες) ήταν πολύ καλές,όσο τόσο οι καλύτερες που έχουν να προσφέρουν τα βιβλία.

Έτσι θα έλεγα ότι διαφωνώ με κάποιους που λένε ότι τα βιβλία ήταν πολύ καλύτερα του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βρήκα το κλείσιμο της σειράς εντελώς κατάλληλο. Ο πεσσιμισμος, συμβιβασμός και κυνισμός που πρακτικά συνθλίβουν τους ήρωες και τους αναγκάζουν να υποταχτούν στις συνθήκες ταιριάζει πολύ περισσότερο στη σειρά από ένα πιο συμβατικό τέλος. Δεν είναι τυχαίο πως η Ciri, ο Dijkstra και ο Isengrim παίρνουν κατά βάση τον ίδιο δρόμο, αυτό της φυγής, που αποτελεί και τη μόνη δυνατότητα να διατηρήσουν κάποια αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό που σε κάποιο βαθμό δεν αξίζουν κιόλας (ναι, και οι τρεις). Αφήνω στην άκρη την πολυδιάστατη περιγραφή της μάχης μεταξύ Βορρά και Nilfgaard, που για μένα είναι ορόσημο στη φανταστική λογοτεχνία. Ακόμα και ο τρόπος που ολοκληρώνεται η ιστορία των συντρόφων του Geralt είναι τόσο "άδικος" και πικρός όσο χρειάζεται σε έναν τέτοιο κόσμο, που από την πρώτη στιγμή δε χαρίζεται σε κανέναν και δεν ορίζει κανενός είδους κεκτημένο. Ούτε καν αυτό της εξουσίας και της βίας. Δεν υπάρχει κατάληξη, ανταμοιβή, τέλος, "όλα εδώ πληρώνονται", ύβρις - τήσις - νέμεσις, closure. Δεν είναι δράμα ή αρχαία τραγωδία ούτε διδακτικός μύθος, είναι απλά μυθιστόρημα και δεν υποχρεώνεται να "κλείσει" με κανέναν τρόπο. Οι χαρακτήρες συνεχίζουν μια πορεία που, χωρίς να πέφτει στο φαταλισμό, είναι δέσμια του παρελθόντος και των συνθηκών οπότε το καλύτερο που μπορούν να ελπίζουν είναι να μην ισοπεδωθούν πλήρως. Τεχνικά θέματα όπως το πώς κλείνουν οι παράπλευρες ιστορίες, αν και διαχειρίζονται άψογα (συγκλονιστική η σκηνή ανάμεσα στους Skoia'Tael πρόσφυγες και το καραβάνι) τα βλέπω σαν το κερασάκι στην τούρτα. Το καλό είναι πως ο Sapkowski κάνει αρκετά σαφή τα παραπάνω χωρίς να τα ταϊζει με μελοδράματα, αμερικανιές και προκάτ καταστάσεις στον αναγνώστη. Αυτό είναι και ό,τι αγαπάω περισσότερο στο έργο του.

 

Σύγκριση με τα παιχνίδια για μένα δεν υφίσταται, ούτε καν σαν πλοκή, γιατί τα μέσα είναι ριζικά διαφορετικά και υπηρετούν διαφορετικούς στόχους. Αλλιώς δομείς το σενάριο και την αφήγηση ενός video game και αλλιώς ενός βιβλίου. Σκεφτείτε μόνο πόσο νερόβραστα, εκνευριστικά και αποσπασματικά θα ήταν τα κομμάτια της παράλληλης αφήγησης, ειδικά αν σκεφτεί κανείς τα συζητήσιμα κομμάτια stealth στο Witcher 2.

 

Για τη σειρά, τέλος, δηλώνω μάλλον αδιάφορος αλλά είμαι περίεργος για το καστ. Γουστάρω κι εγώ Mads Mikkelsen για το ρόλο του Geralt γιατί είναι ολοκληρωμένος ηθοποιός και θα κάνει καλή δουλειά, αλλά οι υπόλοιπες παρακλήσεις για διανομή ρόλων που βασίζονται στην παρόμοια φυσιογνωμία ηθοποιών από πολύ περιορισμένων μέχρι στα όρια του ατάλαντου με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Θα προτιμούσα casting από άγνωστους ή όχι τόσο αναγνωρίσιμους ηθοποιούς, όπως είδαμε πχ στο Vikings.

 

Τέλος, η παραπάνω φωτογραφία είναι αίσχος. Τι φταίμε? Τι αμαρτίες πληρώνουμε? Γιατί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...