Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 ισως να μην θελει να δωσει 2 φορες και πανω τα λεφτα μιας και αυτην την περιοδο δεν τρεχουν απτα μπατζακια μας

Απο τα 5 και 10ευρω των αγγλικων βιβλιων αγαπητε θα σωθουμε? Δεν δινω παραπανω εκταση,παρολο που αφορα το Witcher 3 το θεμα αυτο αλλα το παραπανω το βρισκω λιγο υπερβολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 20 ευρω το βιβλιο μαγκες δεν μαμησε κανεις. Προτεινω οποιος γνωριζει αγγλικη γλωσσα επιπεδου advance/proficiency να τα αγορασει απο amazon με 7,50 € το καθενα,Εγω εχω τα πρωτα 6 στα αγγλικα και συντομα θα παρω και το 7ο

 

επειδη ειναι βιβλιο φαντασίας, συνηθως, θα έχει αρκετά εξεζητημενο λεξιλογιο ακομη και για ντόπιους, εγώ προσωπικά σε κάποια σημεια θα χρειασθω λεξικο, αντιθετως ενα αλλο βιβλιο πχ ιστοριας θα το διαβάσω πιο άνετα και ευχάριστα στα αγγλικά,

 

απο φαντασιας μονο Aρχοντα των Δαχτυλιδιών εχω πάρει στα αγγλικά, και βεβαιως πρώτα τα πηρα στα ελληνικά.

 

περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι περί ορέξεως μονο, όλα τα βιβλία που μεταφράζονται χάνουνε πολλά και ειδικά άμα είναι από συγκεκριμένους συγγραφείς. Το καλύτερο είναι να το διαβάσεις στην γλώσσα που γράφτηκε αρχικά, άμα μπορείς. Ειδικά σε ψαγμένα βιβλία οι μεταφράσεις είναι για γέλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι περί ορέξεως μονο, όλα τα βιβλία που μεταφράζονται χάνουνε πολλά και ειδικά άμα είναι από συγκεκριμένους συγγραφείς. Το καλύτερο είναι να το διαβάσεις στην γλώσσα που γράφτηκε, αρχικά άμα μπορείς. Ειδικά σε ψαγμένα βιβλία οι μεταφράσεις είναι για γέλια.

Νομιζω οτι λιγο πολλοι οι λογοι που θα προτιμησει καποιος να διαβασει εν λογω βιβλια στα Ελληνικα σε σχεση με τα αγγλικα ειναι λιγο πολυ γνωστοι. Επισης ακομα και καποια πραγματα να χασεις στην μεταφραση(ακομα και στο witcher 3)το ολο θεμα ειναι να κατανοησεις αυτο που διαβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνω ακόμα περισσότερο off topic αλλά ας είναι.

 

Γλωσσικά οι Έλληνες μεταφραστές - όταν μιλάμε για σοβαρό εκδοτικό οίκο - είναι πολύ αξιόλογοι, χωρίς να λείπουν και τα τερατουργήματα. Ειδικά στις κλασσικές ευρωπαϊκές γλώσσες υπάρχουν εξαιρετικές εκδόσεις, βραβευμένες από τις αντίστοιχες ξένες ακαδημίες, και προσωπικά γνωρίζω ελάχιστα κλασσικά κείμενα να έχουν τύχει άσχημης μεταχείρισης. Από την άλλη, οι Άγγλοι μεταφραστές είναι του σκοινιού και του παλουκιού, σε σημείο που το κείμενο κυριολεκτικά να μη βγάζει νόημα (και αφήνω στην άκρη συντακτικά και υφολογικά ζητήματα, εκεί πρόκειται για οικτρή κατάσταση στην πλειοψηφία). Έχουν μια απίστευτη ικανότητα να διαστρεβλώνουν και να απονευρώνουν εντελώς το κείμενο. Το Witcher, επειδή είναι πιο σύγχρονο κείμενο, φαίνεται να έχει τύχει καλής μεταχείρισης αλλά για τα ελληνικά αφήνω μια αμφιβολία για το αν είναι μετάφραση από πολωνικά ή δεύτερο χέρι από αγγλικά. Υποψιάζομαι το δεύτερο, οπότε θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει τόσες καλές κριτικές για το the wither 3 και σκεφτόμουν να το πάρω. Δεν είμαι και άτομο που έχει μεγάλη εμπειρία στα rpg πρόσφατα τερμάτισα ds3 στο pc με cop αφού τα βρήκα σκούρα έχοντας παίξει επίσης λίγο ds2 και bloodborne στο ps 4 άντε και κάνα fallout3/4. Δηλαδή δεν είναι και το αγαπημένο μου είδoς αλλά οι καλοί τίτλοι του είδους μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Θέλω να μου πουν άτομα που το έχουν παίξει και δεδομένου ότι είναι open world σε σχέση με τα προηγούμενα που προανέφερα αν έιναι βαρετό , αν θέλει συνέχεια ψάξιμο και διάβασμα,πόση δράση έχει και αν είναι δύσκολο. Επίσης αξίζει να το αγοράσει κανέις αν δεν είναι τόσο του είδους ή είναι must για όλους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει τόσες καλές κριτικές για το the wither 3 και σκεφτόμουν να το πάρω. Δεν είμαι και άτομο που έχει μεγάλη εμπειρία στα rpg πρόσφατα τερμάτισα ds3 στο pc με cop αφού τα βρήκα σκούρα έχοντας παίξει επίσης λίγο ds2 και bloodborne στο ps 4 άντε και κάνα fallout3/4. Δηλαδή δεν είναι και το αγαπημένο μου είδoς αλλά οι καλοί τίτλοι του είδους μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Θέλω να μου πουν άτομα που το έχουν παίξει και δεδομένου ότι είναι open world σε σχέση με τα προηγούμενα που προανέφερα αν έιναι βαρετό , αν θέλει συνέχεια ψάξιμο και διάβασμα,πόση δράση έχει και αν είναι δύσκολο. Επίσης αξίζει να το αγοράσει κανέις αν δεν είναι τόσο του είδους ή είναι must για όλους;

 

Δοκίμασε το κι αν βαρεθείς την πρώτη ώρα θα ξέρεις τι είναι και τι κάνει.

Είναι σουπερ στο είδος του, πολύ πολύ πολύ καλύτερο από το 2 και πολύ καλύτερο από το Skyrim σε όλα τα επίπεδα.

 

Δοκιμάσε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το κι αν βαρεθείς την πρώτη ώρα θα ξέρεις τι είναι και τι κάνει.

Είναι σουπερ στο είδος του, πολύ πολύ πολύ καλύτερο από το 2 και πολύ καλύτερο από το Skyrim σε όλα τα επίπεδα.

 

Δοκιμάσε το.

Συγνώμη αλλά πιστεύω ότι μία ώρα δεν είναι αρκετή για να νοιώσεις το μεγαλείο αυτού του παιχνιδιού...
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει τόσες καλές κριτικές για το the wither 3 και σκεφτόμουν να το πάρω. Δεν είμαι και άτομο που έχει μεγάλη εμπειρία στα rpg πρόσφατα τερμάτισα ds3 στο pc με cop αφού τα βρήκα σκούρα έχοντας παίξει επίσης λίγο ds2 και bloodborne στο ps 4 άντε και κάνα fallout3/4. Δηλαδή δεν είναι και το αγαπημένο μου είδoς αλλά οι καλοί τίτλοι του είδους μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Θέλω να μου πουν άτομα που το έχουν παίξει και δεδομένου ότι είναι open world σε σχέση με τα προηγούμενα που προανέφερα αν έιναι βαρετό , αν θέλει συνέχεια ψάξιμο και διάβασμα,πόση δράση έχει και αν είναι δύσκολο. Επίσης αξίζει να το αγοράσει κανέις αν δεν είναι τόσο του είδους ή είναι must για όλους;

 

εγω προτεινω να το κατεβασεις απτον θειο και να δεις αν σου αρεσει.Παιξε οσες ωρες χρειαστει μεχρι να σιγουρευτεις.Αν σ'αρεσει προτεινω να το αγορασεις γιατι τα αξιζει τα λεφτα του πραγματικα.Αν δε σ'αρεσει, τοτε ουτε γατα ουτε ζημια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας το πάρουμε από την αρχή...

 

ΑΠΛΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ!!!

Και αν δεν του αρεσει και το παρατησει τα χρηματα θα του τα δωσεις εσυ πισω?

Έχω διαβάσει τόσες καλές κριτικές για το the wither 3 και σκεφτόμουν να το πάρω. Δεν είμαι και άτομο που έχει μεγάλη εμπειρία στα rpg πρόσφατα τερμάτισα ds3 στο pc με cop αφού τα βρήκα σκούρα έχοντας παίξει επίσης λίγο ds2 και bloodborne στο ps 4 άντε και κάνα fallout3/4. Δηλαδή δεν είναι και το αγαπημένο μου είδoς αλλά οι καλοί τίτλοι του είδους μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Θέλω να μου πουν άτομα που το έχουν παίξει και δεδομένου ότι είναι open world σε σχέση με τα προηγούμενα που προανέφερα αν έιναι βαρετό , αν θέλει συνέχεια ψάξιμο και διάβασμα,πόση δράση έχει και αν είναι δύσκολο. Επίσης αξίζει να το αγοράσει κανέις αν δεν είναι τόσο του είδους ή είναι must για όλους;

Μιας και εχεις και ps4,ριξτου μια ενοικιαση εκει ενα Π/Σ/Κ να δεις αν σαρεσει και αν σαρεσει το παιρνεις στο pc.

 

πολυ κριμα παντως που αρκετος κοσμος προσπερασε το Witcher 2 παρολο που την προηγουμενη χρονια απο το Witcher 3 υπηρχε ξηρασια τιτλων και το Witcher 2 ειναι συνεχεια στα steam sales στα 3.5-5ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προχωρήσει πολύ στο Witcher 3 καθώς το δοκίμαζα στον θείο μου και ήρθε η ώρα να το αγοράσω σιγά σιγά. Όμως σκέφτομαι να αγοράσω και τα πρώτα γιατί έχω πάθει πλάκα με τον κόσμο του παιχνιδιού. Το 1 δεν το βρίσκω σε κλειδάδικο για στιμ. Έχεις κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να το βρω κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...