Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω το ειχα βαλει πριν κανα 2 χρονια, το εβγαλα στο 2ωρο γιατι ειχε συνεχη κρασαρισματα στο steam...

Βασικά το gameplay δεν παλευόταν. Έβαζες να βαράει έναν εχθρό και καθόσουν και αναρωτιόσουν: Άμα πάω για καφέ και τον αφήσω εδώ ανοιχτό, θα καταλάβει κανείς ότι λείπω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω το ειχα βαλει πριν κανα 2 χρονια, το εβγαλα στο 2ωρο γιατι ειχε συνεχη κρασαρισματα στο steam...

Εγώ που τα περνάω ένα χέρι κάθε τόσο :) σας λέω ότι σε Steam έκδοση παίζει μια χαρά. Ο χειρισμός αν τον συνηθίσει κάποιος (εγώ τον βρίσκω απλό και εύκολο) θα απολαύσει ένα κορυφαίο σενάριο, θα μάθει τον κόσμο του και θα γνωρίσει τον Geralt δεν το έκανα λάθος το όνομα τώρα γκουχ γκουχ Ghost :) και αρκετούς από τους ήρωες της τριλογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ δεν πρόκειται να το υποστώ ξανά με το 1 (τρίτη φορά), προτίμησα να κατεβάσω τα βιβλία και να διαβάσω τί γίνεται με το σενάριο ενώ παράλληλα παίζω το 3. Το witcher 2 δεν ξέρω τι παίξει αλλά παρόλο που είναι γραμμικό θα το έβαζα γιατί είναι action το combat του σαν το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα το δευτερο οποτε εχω μαθει λιγο το lore. Μπορει να ξεκινησω το πρωτο πριν παω στο 3.

Πίστεψε με άσε το 3 για το τέλος. Γενικά παίξε όσα Rpg έχεις στην άκρη πριν αρχίσεις το 3 γιατί υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχεις πρόβλημα μετά την εμπειρία σου με το παιχνίδι όπως να βαριέσαι απίστευτα αντίστοιχα παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ δεν πρόκειται να το υποστώ ξανά με το 1 (τρίτη φορά), προτίμησα να κατεβάσω τα βιβλία και να διαβάσω τί γίνεται με το σενάριο 

Μεγαλη απογοητευση τα βιβλια επειδη

1)Ειναι αρκετα αυτα που εχουν βγει

2)Ειναι σχεδον ανυπαρκτη η μεταγλωτιση στα Ελληνικα

 

Απο οσο ξερω μονο το 1 εχει βγει στα Ελληνικα το οποιο και εχω αλλα γιαυτο και δεν το εχω διαβασει ακομα.

https://www.skroutz.gr/books/4242138.%CE%97-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%85%CF%87%CE%AE.html

Το εχει και το Public στα 12.50 ευρω

http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/science-fiction/i-teleytaia-eyhi/prod5363281pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις κάνα site που πουλάει brain wash/format να τα ξανά παίξω όλα από την αρχή?! :P

Εγώ επειδή έχω θέμα πλέον και το Cyberpunk θα αργήσει αρκετά χρόνια λέω να κάνω την υπέρβαση και να μπω σε δύσκολα μονοπάτια (Pillars & Divinity).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μια χαρά συμπαθής είναι. :P

 

Το θέμα είναι ότι το σύμπαν, όπως και ο Geralt δεν πάνε απλά σε άσπρο/μαύρο όπως τα περισσότερα RPGs. Είναι γενικά πιο πολύ σε "σημερινό timeline" στυλ αλλά μεσαιωνικά.

 

Ο Geralt επίσης έχει backstory από τα βιβλία και 2 προηγούμενα παιχνίδια, γενικά είναι με αυτό το snarky στυλάκι και δεν ανοίγεται σε κόσμο πολλές φορές.

 

 

Αυτό το στυλ ακριβώς είναι που δεν μου αρέσει, με τη τετριμμένη χαρακιά στο πρόσωπο, τα μαλλιά ξωτικού και το δήθεν μελαγχολικό ύφος του τυπά που λέει σας κατουράω όλους. Επίσης το ότι δεν είναι άσπρο μαύρο με ενοχλεί. Μου αρέσουν οι μη γραμμικές ιστορίες με συνέπειες και ελευθερία επιλογών κτλ απλά προτιμώ τους καλούς και τους κακούς να είναι διακριτοί όπως πχ συμβαίνει στη σειρά TES. Η γκρίζα οπτική των πραγμάτων έχει αρχίσει και αυτή να γίνεται πολύ κλισέ, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και χάνει σε αληθοφάνεια αφού σε μεσαιωνικού τύπου σύμπαντα τέτοιες αντιλήψεις είναι εκτός τόπου και χρόνου.  

 

Τέσπα, απόψεις είναι αυτές. Κάτι που δεν αρέσει σε κάποιον, για κάποιον άλλο είναι διαμάντι. B) Άλλοι πχ σιχαίνονται τα Gothic λόγω χειρισμού ενώ για μένα είναι εύκολα στην πρώτη 5αδα των κορυφαίων RPG.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν εχω ενα παραπονο ειναι που ηθελα παραπανω να δω Wild hunt που ειναι αλλωστε και ο τιτλος του παιχνιδιου. Επισης πειτε με γεροπαραξενο αλλα παρολο που ο Geralt εχει προιστορια σαν χαρακτηρας,πιο πολυ με γεμισε η ciri σε αυτο το παιχνιδι παρα ο Geralt.

Ερχεται το Wild Hunt να τα διαλυσει ολα(μην πω την γνωστη λεξη απο γ :P)που το περιμεναμε πως και πως απο το 2και ο Geralt το εχει ριξει στο να ψαχνει κοπελες για να περασει την ωρα του ή στο να κανει διαφορες αγγαρειες για διαφορους χωρικους?:P

 

Τα περι πολιτικης και βασιλειαδων,ειδικα λογω και του GOT ειναι αρκετα πετυχημενα,αλλα θα ηθελα να δινανε παραπανω βαση στους κακους του παιχνιδιου να τους κανανε δηλαδη να δειχνουν πιο badass απο οτι τελικα τους ειδαμε(δεν ειναι κατι για spoiler αυτο),κοινως να ηταν πιο memorable οι κακοι και οι μαχες τους.

 

Ενταξυ δεν ειπα να τον κανανε τον Geralt τυπου Dante.


απλά προτιμώ τους καλούς και τους κακούς να είναι διακριτοί όπως πχ συμβαίνει στη σειρά TES.

Μεχρι και το oblivion ισχυει αυτο και μαζι σου αλλα στο Skyrim τα χαλασαν αρκετα(κυριως στο θεμα του καλου)σε καποια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικά θα ήθελα να τα πάρω με τη σειρά και να τα τελειώσω αντιστοίχως φτάνοντας στην κορύφωση με το 3. Απ' όσο αντιλαμβάνομαι κάθε ένα με τη σειρά του είναι και πιο απολαυστικό από το προηγούμενο. Το πρώτο δεν ξέρω εάν εν τέλει καταφέρω να το αντέξω οπτικά όταν θα έρθει η ώρα του, το δεύτερο όμως θεωρώ ότι δεν έχει γεράσει ακόμα. Δε νομίζω ότι θα το παρακάμψω. Είναι και πιο εύπεπτο συνολικά από το πρώτο νομίζω λόγω κάμερας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο όμως έχει το καλύτερο story by far και είναι τελείως Witcher business χωρίς ιδιαίτερες διαπλοκές. Όσο για τα βιβλία προσωπικά δεν διαβάζω μεταφρασμένα θεωρώ ότι χάνονται πολλά στην μετάφραση. Επίσης το combat του πρώτου με τα 3 stances υποτίθεται είχαν δηλώσει ότι θα υπάρχει στο 3 αυτομάτως ανάλογος τι πολεμάς αλλα...δεν. :(

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To witcher 1 το έβγαλα στο 2 ωρο . Αθλιος χειρισμός.

Εγώ πάλι είχα διαλέξει την χρήση ποντικιού με την κάμερα από ψηλά, όπου στην μάχη έπρεπε να κάνεις κλικ σε κάποια συγκεκριμένα σημεία που γινόταν κόκκινος ο δείκτης-σπαθί του ποντικιού, και το λάτρεψα.

Τόσο, που είχα νευριάσει που δεν είχαν δώσει ίδια επιλογή και στο Witcher 2.

 

Νομίζω είναι και το μοναδικό παιχνίδι που έχω τερματίσει περισσότερες από 3 φορές (το αμέσως επόμενο είναι το πολυ-αγαπημένο adventure Indiana Jones and the Fate of Atlantis που είχε path με 3 διαφορετικούς τερματισμούς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο όμως έχει το καλύτερο story by far και είναι τελείως Witcher business χωρίς ιδιαίτερες διαπλοκές. Όσο για τα βιβλία προσωπικά δεν διαβάζω μεταφρασμένα θεωρώ ότι χάνονται πολλά στην μετάφραση

Πιστεψε με πιο πολλα χανονται αν καποιος προσπαθει να διαβασει τετοια βιβλια μονο στα αγγλικα αν δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις παρα στα Ελληνικα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρώτο όμως έχει το καλύτερο story by far και είναι τελείως Witcher business χωρίς ιδιαίτερες διαπλοκές. Όσο για τα βιβλία προσωπικά δεν διαβάζω μεταφρασμένα θεωρώ ότι χάνονται πολλά στην μετάφραση. Επίσης το combat του πρώτου με τα 3 stances υποτίθεται είχαν δηλώσει ότι θα υπάρχει στο 3 αυτομάτως ανάλογος τι πολεμάς αλλα...δεν. :(

 

Για να προσθέσω, έχει πολλά ωραία και το 1 αλλά και το 2, αν και στο 2 έχει το θέμα ότι πρέπει να παίξεις ξανά για το διαφορετικό Act II.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...