Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάγαινε στο GOG και όπου δεις είτε στις γενικές ρυθμίσεις, είτε στις ρυθμίσεις το υπαιγνιδιού για "In game...something...overlay", κλείσε το.

 

Επίσης, αν έχεις κανένα Fraps κλπ, το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω κανα 10ωρο στο παιχνιδι.

Αλλα τρωω τρελο stuttering.

Εχω δοκιμασει v-sync,Limit στα 60 μεσα απο το game,limit στα 59 απο rivatuner,αλλαξα μια αλλη επιλογη που ελεγαν στο nvidia control panel,τιποτα.

Ειμαι με Limit στα 60 και πεφτουν τα fps στα 50 και η καρτα να ειναι στο 60% usage.

Και το θεμα ειναι οτι πονοκεφαλιαζω μετα απο λιγο και δε μπορω να ευχαριστηθω το game.

Άφησε ανοιχτά τα 60fps limit και Vsync.

Κλείσε οτιδήποτε είναι Hardware accelerated στο παρασκήνιο όπως Browser, Viber, κλπ.

Από τις ρυθμίσεις της nvidia άσε τα όλα Default.

Αν δεν πιάσει δοκίμασε να κλείσεις το limit και το Vsync από το παιχνίδι και βάλε adaptive από το Control Panel της nvidia.

Πάγαινε στο GOG και όπου δεις είτε στις γενικές ρυθμίσεις, είτε στις ρυθμίσεις το υπαιγνιδιού για "In game...something...overlay", κλείσε το.

 

Επίσης, αν έχεις κανένα Fraps κλπ, το ίδιο.

Είναι το popup που βγάζει στα achievements αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησε ανοιχτά τα 60fps limit και Vsync.

Κλείσε οτιδήποτε είναι Hardware accelerated στο παρασκήνιο όπως Browser, Viber, κλπ.

Από τις ρυθμίσεις της nvidia άσε τα όλα Default.

Αν δεν πιάσει δοκίμασε να κλείσεις το limit και το Vsync από το παιχνίδι και βάλε adaptive από το Control Panel της nvidia.

Είναι το popup που βγάζει στα achievements αυτό;

Το ειχα με Limit 60 και vsync και δε βοηθησε.

Τα εχω ολα κλειστα και απο πισω και παλι τα ιδια.

 

Βελτιωθηκε η κατασταση λιγο με το που απενεργοποιησα το overlay απο παντου αλλα και παλι ειναι υπαρκτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παιχνίδι μέσα βάλε το Vertical Sync στο off, και τα frames στο Unlimited.

 

Στο Control Panel της κάρτας βάλε το  Vertical Sync στο on και το Maximum pre-rendered frames στο 1.

 

Τώρα πάνε στο Riva Tuner και βάλε Framerate Limit κάτι από το οποίο δεν θα πέφτεις κάτω στις περισσότερες περιοχές και μάχες.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι ρυθμίσεις αυτές. Εμένα έλυσαν το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως ηρθε στα ισα του τωρα.

Παρολα αυτα δε μου φαινεται να πηγαινει νερο το παιχνιδι,ισως να ειναι ιδεα μου,ισως να δουλευει ετσι το παιχνιδι.

Τουλαχιστον δε τρωει τα σκαλωματα που ετρωγε.και χαλαγαν την εμπειρια.και πραγματικα ειναι πολυ ωραιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις σε SSD ; βοηθάει λίγο. Τώρα αν νιώθεις κάπως την κίνηση του Geralt ή γενικότερα λίγο σαν σκάλωμα τότε έτσι είναι το παιχνίδι (δεν μιλάω για τραγικές καταστάσεις stuttering). Αυτό που είναι βασικό είναι να είναι σταθερά τα frames. Προτιμότερο είναι πχ να είναι σταθερά 45 παρά να παίζουν μεταξύ 45 - 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλετε ''Maximum pre-rendered frames = 1'' για να είναι εντάξει η κίνηση. Επίσης το παιχνίδι έχει σημαντικά χαμηλότερο input lag εάν το κλειδώσεις στα 30FPS, αν και τελευταία στο B&W που έπαιξα και στα 60FPS ήταν οκ. Από 'κει και πέρα αν τα σκαλώματα στην κίνηση συνεχίζονται, δοκιμάστε V-Sync + Triple buffering από CP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλετε ''Maximum pre-rendered frames = 1'' για να είναι εντάξει η κίνηση. Επίσης το παιχνίδι έχει σημαντικά χαμηλότερο input lag εάν το κλειδώσεις στα 30FPS, αν και τελευταία στο B&W που έπαιξα και στα 60FPS ήταν οκ. Από 'κει και πέρα αν τα σκαλώματα στην κίνηση συνεχίζονται, δοκιμάστε V-Sync + Triple buffering από CP.

Στο forum του παιχνιδιού οι ίδιοι οι devs έχουν δηλώσει ότι το κλείδωμα μέσα από προγράμματα τύπου riva tuner είναι καλύτερο και δεν δημιουργεί input lag σε αντίθεση με το in game setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονιμα πανω απο 60fps ημουν,δεν εχει θεμα εκει.

Δε τρωει σκαλωματα στη κινηση (πλεον,πριν ετρωγε) απλα το πως ρεει ολο το παιχνιδι σου δινει την αισθηση οτι μπορουσε και καλυτερα.

Δε το χω σε ssd αλλα σε ξεχωριστο δισκο που δουλευει μονο για το game.

Οπως και να χει τουλαχιστον τωρα ειναι ανεκτο.

Πραγματικα παντως το παιχνιδακι αξιζει πολυ και ειμαι μολις level 10.και δεν τα πολυγουσταρα αυτα,γιατι συνηθως σε εβαζαν για το καθε quest να τρεχεις μισο χαρτη,αλλα εδω με το fast travel που εχει παντου ταμπελες,δεν υπαρχει αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το popup που βγάζει στα achievements αυτό;

 

Νομίζω ναι.

 

Επίσης και αντίστοιχα με τη μλκια του Origin, σου πετάει και την ενημέρωση πότε μπήκε ο φίλος σου που και τί παίζει κλπ.

 

Η διαφορά που εγώ είδα με αυτή και μόνο τη ρύθμιση, ήταν δραματική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε ότι ο χειρισμός του ώρες ώρες είναι να φρικάρεις. Μιλάμε για τρελό lag το χειριστήριο. Σκαλώνει σε κάτι πετρούλες και πρέπει να κάνεις τούμπα... Μιλάμε για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε ότι ο χειρισμός του ώρες ώρες είναι να φρικάρεις. Μιλάμε για τρελό lag το χειριστήριο. Σκαλώνει σε κάτι πετρούλες και πρέπει να κάνεις τούμπα... Μιλάμε για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

Με το αλογο ειδικα.Να τρεχεις πανω σε δεντρο και να συνεχιζει.Εαν υπαρχει εχθρος καπου,να μπαινει σε mode μαχης και να μη μπορεις να πηδηξεις η να χρησιμοποιησεις witcher senses.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το αλογο ειδικα.Να τρεχεις πανω σε δεντρο και να συνεχιζει.Εαν υπαρχει εχθρος καπου,να μπαινει σε mode μαχης και να μη μπορεις να πηδηξεις η να χρησιμοποιησεις witcher senses.

Αυτό με κάνει να ανακατεύομαι από τα νεύρα μου.

Τραγικό. Θα έπρεπε εγώ να διαλέγω σε τι mode θέλω να είμαι. Φοβερό πραγματικά. Έχουν κάνει ένα αριστούργημα και η ομάδα που ασχολείται με αυτό κοιμόταν. Δεν το είδαν ότι είναι βλακεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το γεγονός ότι τρέχεις στην πόλη και χτυπάς ανθρώπους σκουντώντας τους είναι επίσης κακό. Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι όπως στο Assassin's Creed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...