Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες μια ερωτηση σχετικα με το πρωτο witcher γιατι θελω να τα παιξω με την σειρα!Προσπαθω να παιξω με controller του xbox 360 και δεν με αφηνει!

 

νομιζω δεν παιζεται, αλλα μια χαρά ειναι ο χειρισμος με ποντικι πληκτρολογιο, σε αυτά βασιστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο παντως που με προβληματιζει γενικα στην ολη ιδεα της αγορας ακριβων καρτων γραφικων ειναι οτι τις περισσοτερες φορες οπως εχουμε αναφερει  και εγω και ο Psycho και οι περισσοτεροι,ειναι οτι δεν αξιοποιουνται οι καρτες αυτες καθως δεν βλεπουμε το οπτικο αποτελεσμα που να δικαιολογει πραγματικα την αγορα τους σε σχεση με φθηνοτερες καρτες. 

Εστω πχ οτι βγαινει η 980ti η οποια εχει επιδοσεις ιδιες μα την Titan και κοστιζει 500ευρω. Τι να το κανεις ομως οταν θα εχεις το ιδιο σε γενικες γραμμες οπτικο αποτελεσμα με καποιον που εχει μια 7970 καρτα η οποια κοστιζει τωρα στις αγγελιες 150ευρω.

 

Σε αναλυσεις 1600p και πανω ειναι κατανοητο λογω της αναλυσης,ειδικα στο περιβοητο 4κ.

 

Εγω πχ σε 1440p οπως και ο Spartan εχω δοκιμασει πχ ρυθμισεις και σε παλιοτερα παιχνιδια μεταξυ για παραδειγμα Mediu-high με αναλογα φιλτρα,High και Very High/ultra και πραγματικα στα περισσοτερα παιχνιδια οι διαφορες οπτικα ειναι τραγικα ελαχιστες που να δικαιολογουν τις ακριβοτερες καρτες και τα παραπανω χρηματα που ζητανε.

 

Βεβαια εν μερη ειναι κατανοητο ολο το βαρος να πεφτει στα 1080p καθως και ειναι η αναλυση που παιζουν οι περισσοτεροι(υπαρχουν αρκετοι που παιζουν και σε χαμηλοτερη αναλυση βεβαια πχ 1680x1050 κλπ),και λογω των κονσολων που μεχρι 1080p μπορουν(με το ζορι βεβαια)αλλα και γιατι η πλειοψηφια γενικα δεν διαθετει πολλα χρηματα σε ακριβες καρτες γραφικων αφου ακριβως δεν εχουν και εξ αρχης ακριβα συστηματα κλπ.

 

Εχει πχ ο αγαπητος Xtrmsnpr την R9 280x,δινει αλλα 250ευρω και παιρνει αλλη μια για Crossfire και οι διαφορες απο την μονη του καρτα ειναι ελαχιστες οπτικα και σε καποιες περιπτωσεις σχεδον καθολου :P


Παιδες μια ερωτηση σχετικα με το πρωτο witcher γιατι θελω να τα παιξω με την σειρα!Προσπαθω να παιξω με controller του xbox 360 και δεν με αφηνει!

Δεν σε αφηνει γιατι δεν εχει Support για gamepad(οπως και αλλα παιχνιδια πχ Mass Effect 3).Για να παιξεις με Gamepad πρεπει να κατεβασεις/αγορασεις ξεχωριστο προγραμμα ετσι ωστε να μπορεις να περασεις ολες τις λειτουργιες στο gamepad του,οπως μπορεις να δεις και εδω σε σχετικο θεμα http://www.gog.com/forum/the_witcher/playable_with_an_xbox_360_controller 

 

Αλλη μια δυστηχως καταντια του Pc gaming το Support απο τις ιδιες τις εταιριες σε gamepad,αλλα και μεγαλη μαγκια που υπαρχουν προγραμματα να κανεις οτι γουσταρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχει πχ ο αγαπητος Xtrmsnpr την R9 280x,δινει αλλα 250ευρω και παιρνει αλλη μια για Crossfire και οι διαφορες απο την μονη του καρτα ειναι ελαχιστες οπτικα και σε καποιες περιπτωσεις σχεδον καθολου :P

εμ με βάζεις να κάνω upgrade και να πάρω ένα αδερφάκι στην 280χ μου,εμ διαφορά δεν θα δώ!Εμ δεν έχω τα λεφτά!

Δεν είναι πράγματα αυτά!

Κατα εμέ, sli/crossfire είναι πεταμένα λεφτά,αφού έχει προβλήματα,απόδοση δεν έχει ιδιαίτερη και με τα ίδια λεφτά που θα χεις δώσει,μπορείς να πάρει ένα πολύ καλύτερο μοντέλο!(πεστε να με φάτε)

 

btw,που θα βάλω την 2η κάρτα;Δεν χωράει στο άλλο slot πλέον :P με την ψύκτρα της gigabyte  ..με βάζεις σε έξοδα,θα πρέπει να πάρω μητρική!Ενώ μαζεύω για ram :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ με βάζεις να κάνω upgrade και να πάρω ένα αδερφάκι στην 280χ μου,εμ διαφορά δεν θα δώ!Εμ δεν έχω τα λεφτά!

Δεν είναι πράγματα αυτά!

Κατα εμέ, sli/crossfire είναι πεταμένα λεφτά,αφού έχει προβλήματα,απόδοση δεν έχει ιδιαίτερη και με τα ίδια λεφτά που θα χεις δώσει,μπορείς να πάρει ένα πολύ καλύτερο μοντέλο!(πεστε να με φάτε)

 

btw,που θα βάλω την 2η κάρτα;Δεν χωράει στο άλλο slot πλέον :P με την ψύκτρα της gigabyte  ..με βάζεις σε έξοδα,θα πρέπει να πάρω μητρική!Ενώ μαζεύω για ram :P

Ε και την R9 290x να επαιρνες πχ μην φανταστεις οτι θα εβλεπες διαφορες :D

 

Οσο για την Ram γιατι ποση Ram εχεις??

 

Και για οσους ασχολουνται τα ιδια και χειροτερα απο πλευρας performance ειναι και στους επεξεργαστες,βλεπε Intel(βεβαια αυτο ειναι καλο για την τσεπη μας :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και την R9 290x να επαιρνες πχ μην φανταστεις οτι θα εβλεπες διαφορες :D

 

Οσο για την Ram γιατι ποση Ram εχεις??

 

Και για οσους ασχολουνται τα ιδια και χειροτερα απο πλευρας performance ειναι και στους επεξεργαστες,βλεπε Intel(βεβαια αυτο ειναι καλο για την τσεπη μας :P)

και αυτήν,να έκανα αιμομηξίες στο pc μου

 

έχω

οχτωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε 8gb καλα ειναι για παιχνιδια γιατι χρειαζεσαι παραπανω?:D

 

Ερώτηση: η άσπρη λεπτή μπάρα/γραμμή ακριβώς πάνω απο το life (την κόκκινη μπάρα) τι είναι ???

Σου δινει το Exp για το Lvl αν θυμαμαι καλα,exp bar κοινως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε 8gb καλα ειναι για παιχνιδια γιατι χρειαζεσαι παραπανω? :D

 

Σου δινει το Exp για το Lvl αν θυμαμαι καλα,exp bar κοινως :D

8minimum,i want MOAR!!!

το μόνο που θα κάνει το pc να πετάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο παντως που με προβληματιζει γενικα στην ολη ιδεα της αγορας ακριβων καρτων γραφικων ειναι οτι τις περισσοτερες φορες οπως εχουμε αναφερει  και εγω και ο Psycho και οι περισσοτεροι,ειναι οτι δεν αξιοποιουνται οι καρτες αυτες καθως δεν βλεπουμε το οπτικο αποτελεσμα που να δικαιολογει πραγματικα την αγορα τους σε σχεση με φθηνοτερες καρτες. 

 

Αυτό έχει αναφερθεί πολλές φορές και γνωρίζουμε όλοι τους λόγους. Είναι από τις χειρότερες, αν όχι η χειρότερη, περίοδος για να έχεις κορυφαίο μηχάνημα και να τρέχεις max settings (και η πλάκα είναι πως ακόμα και όταν τα σηκώνεις το κακογραμμένο παιχνίδι πάλι θα βγάζει θέματα).

 

Από την άλλη, αν είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις το ultra για high και να κάνεις αναβάθμιση ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία ενός hardware, ή να κινηθείς σε λύσεις μεταχειρισμένων, βγαίνεις αρκετά κερδισμένος και σε μεγαλύτερο μήκος χρόνου. Το θέμα είναι πως το καλώς εννοούμενο ψώνιο πληρώνεται πολύ αδρά πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει αναφερθεί πολλές φορές και γνωρίζουμε όλοι τους λόγους. Είναι από τις χειρότερες, αν όχι η χειρότερη, περίοδος για να έχεις κορυφαίο μηχάνημα και να τρέχεις max settings (και η πλάκα είναι πως ακόμα και όταν τα σηκώνεις το κακογραμμένο παιχνίδι πάλι θα βγάζει θέματα).

 

Από την άλλη, αν είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις το ultra για high και να κάνεις αναβάθμιση ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία ενός hardware, ή να κινηθείς σε λύσεις μεταχειρισμένων, βγαίνεις αρκετά κερδισμένος και σε μεγαλύτερο μήκος χρόνου. Το θέμα είναι πως το καλώς εννοούμενο ψώνιο πληρώνεται πολύ αδρά πια.

 

Ειχα προτεινει πιο παλια στον τομεα καρτας γραφικων το εξης σε καποιο ενδιαφερομενο. Διεθετε γυρω στα 150ευρω να αγορασει καρτα γραφικων και του ειχε κατσει στο μυαλο η 750ti. Εγω του προτεινα να ριξει μια ματια και στις αγγελιες που μπορουσε να βρει 7970 με εγγυηση στα ιδια χρηματα(τον καλυπτε και το τροφοδοτικο). Η απαντηση του ηταν οτι ηθελε Nvidia και καρτα του κουτιου και τελικα πηρε την 750ti,ουτε καν την R9 270 :D

 

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πισω αλλα να αναφερω οτι αναλογα τις επιλογες οσων εκαναν απο το Witcher 2 υπαρχει στο 3 και ο Letho 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο παντως που με προβληματιζει γενικα στην ολη ιδεα της αγορας ακριβων καρτων γραφικων ειναι οτι τις περισσοτερες φορες οπως εχουμε αναφερει  και εγω και ο Psycho και οι περισσοτεροι,ειναι οτι δεν αξιοποιουνται οι καρτες αυτες καθως δεν βλεπουμε το οπτικο αποτελεσμα που να δικαιολογει πραγματικα την αγορα τους σε σχεση με φθηνοτερες καρτες. 

Εστω πχ οτι βγαινει η 980ti η οποια εχει επιδοσεις ιδιες μα την Titan και κοστιζει 500ευρω. Τι να το κανεις ομως οταν θα εχεις το ιδιο σε γενικες γραμμες οπτικο αποτελεσμα με καποιον που εχει μια 7970 καρτα η οποια κοστιζει τωρα στις αγγελιες 150ευρω.

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι από τη μία έχεις τις κονσόλες (που πρέπει να "δείχνουν" nex-gen και ας μη το σηκώνουν, άρα περιορίζονται οι επιλογές του κάθε dev), και από την άλλη εταιρείες όπως η Nvidia που πρέπει να βρουν τρόπο να σου δικαιολογήσουν ότι το 1000ρικο της Titan ή το 600άρι της 980 που έδωσες έπιασε τόπο.

 

Για αυτό το λόγο υπάρχουν θεόβαρια settings που πολλές φορές δεν έχουν αισθητή διαφορά οπτικά, και γι'αυτό έχουμε downgrades σε παιχνίδια.

Και το πρόβλημα της αξιοποίησης ακριβότερων καρτών πιστεύω θα χειροτερέψει με το dx12 που θα διαχειρίζεται καλύτερα τους πόρους συστήματος. 

 

Να γιατί η 970 είναι η ιδανικότερη πρόταση για αγορά κάρτας, όπως άλλωστε ήταν πάντα τα μοντέλα GTX x70 και όχι τα πιο πάνω.

Το ίδιο ισχύει και για τις αντίστοιχες AMD...(εφόσον βέβαια υπάρχουν σωστοί drivers).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο τελειωσα μετα απο περιπου 80 ωρες ( σχετικο ειναι αυτο καθως θελω τουλαχιστον αλλες 20 με 30 ωρες για να κανω οσα side quests μου εχουν μεινει και να επισκευτω ολα τα ερωτηματικα) .Ας πω λιγα λογια χωρις να αναφερθω σε σποιλερ.


 


Ας παρουμε τα θετικα αρχικα. 


+Τεραστιος κοσμος , μεγαλυτερος απο οποιοδηποτε εχουμε δει μεχρι τωρα σε παιχνιδι , και το πιο αξιοθαυμαστο ειναι οτι ειναι γεματος και ζωντανος. χαιρεσαι να τριγυρνας με τα ποδια . πολυ σπανια χρησημοποιησα fast travel και αυτο λεει κατι . 


+Ενα απο τα καλυτερα στορυ σε open world rpg , μου πηρε γυρω στις 40 ωρες και θα ηθελα να συνεχιστει και για αλλες 40 δεν με κουρασε λεπτο. 


+ Βest side quests ever . Οτι καλυτερο μεχρι τωρα σε rpg .Καθε side quest ηταν διαφορετικο και πολλες φορες ηταν πιο ενδιαφερον και απο το main quest. Κατι το ιδιαιτερο που δεν εχουμε ξανασυναντησει ειναι οτι τα side quest ηταν αμεσα συνδεδεμενα με το main story  και το αντιστροφο .


+Το καλυτερο combat system στην σειρα. πολυ πιο αναβαθμισμενο απο το 2 και πολυ πιο ευχριστο παιζεται ανετα με keyboard και ποντικι. παρολα αυτα υπαρχουν περιθορια για περαιτερο αναβαθμιση  


+Φοβεροι χαρακτηρες με τον καθενα να εχει την δικια του προσωπικοτητα. Πραγματικα σε εκανε να νοιαζεσαι ακομα και για τον τελευταιο περαστικο που χρειαζοταν βοηθεια. 


+Υπεροχο voice over , πραγματικα οι ανθρωποι ηταν λες και το ζουσαν , εδειχναν πολυ καλα τα συναισθηματα της καθε στιγμης. Του Γκεραλτ του Vas απο το far cry 3 και του Αdam απο του DEUS EX τους συγκαταλεγω στους τοπ που εχω δει σε παιχνιδια. 


+Απιθανο γραψιμο , το καλυτερο που εχουμε δει στο ειδος και ενα απο τα καλυτερα γενικα που εχουμε συναντησει στα video games. Πολυ καλο χιουμορ τις στιγμες που χρειαζοταν . Φοβερη αποτυπωση της γυναικιας  ψυχολογιας  :P


+Πολυ καλα γραφικα παρα του downgrade . Εδιναν τρομερη ατμοσφαιρα στο παιχνιδι . Με τοπ στιγμες την ωρα που ανετειλε και εδυε ο ηλιος. Τα καιρικα φαινομενα και κυριως ο αερας ηταν κατι το υπεροχο .Επισης τα μοντελα των χαρακτηρων συγκαταλεγονται στα καλυτερα που εχω δει σε παιχνιδι.Πολυ καλη αποτυπωση των συναισθηματων στα προσωπα. 


+Best soundrack ever ταιριαζε απιστευτα στο στιλ του Witcher . 


+Ειναι ενα ''ωριμο'' παιχνιδι καταπιανετε με διαφορα θεματα οπως τον ρατσιμο ,την θρησκεια, το σεξ . 


+Πολυ καλο optimization , προσωπικα δεν ειχα ουτε ενα crash με μια μιξη Ultra /high και κλειστο το hairwork ειχα 40με 60 fps. ( asus 280x 8 gb ram i5 3570 )


+παρα πολλα αντικειμενα με τις πανοπλιες να ειναι σχεδον διαφορετικες σε εμφανιση η μια απο την αλλη . 


+και αλλα πολλα οπως το gwent , τους αγωνες με τα αλογα κτλπ 


 


Στα αρνητικα τωρα. 


-Καποια προβληματα  με τον χειρισμο του χαρακτηρα , και καθως και με το περπατηματα του , ηταν καπως ατσουμπαλο. 


Κυριως το παρατηρησα οταν ηθελα να παρω loot η ειμουν κατω απο την θαλασσα. 


- η ΑΙ του αλογου θα μπορουσε να ειναι καλυτερη κυριως οταν το φωναζεις.


-Οι 100 ωρες ηταν λιγες 


- Εχασα επαφη με τον εξω κοσμο αυτες τις 6 μερες


-Και το κυριοτερο εκανε τα υπολοιπα παιχνιδια να ειναι πολυ ''λιγα'' μπροστα του


 


9.8/10 απο μενα με το 10 αρη να περιμενει οταν βγει η enhanced edition


Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ερωτηση σχετικα με το πρωτο witcher γιατι θελω να τα παιξω με την σειρα!Προσπαθω να παιξω με controller του xbox 360 και δεν με αφηνει!

 

Το Witcher 1 δεν υποστηρίζει χειριστήρια.

 

Πάρα ταύτα εγώ την 2η φορά (ή 3η?) το τερμάτισα με XBOX360 χειριστήριο και το Xpadder, με το οποίο έκανα εξομοίωση keyboard-mouse. Δούλευε άψογα, εκτός από το inventory όπου εκεί ο χειρισμός του ήταν αρκετά πιό αργός απ' ότι με ποντίκι.

 

Δεν ήταν όμως ενοχλητικό και έβγαλα όλο το παιχνίδι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...