Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Για hairworks σε AMD κάρτες χωρίς σημαντικό performance hit (όπως αναφέρουν τουλάχιστον αυτοί που το προτείνουν).
Βασικά λένε για custom catalyst profile που κάνει override το Tessellation Mode (προτείνουν κάτι από 4x και πάνω) και ρύθμιση του HairWorksAALevel στο rendering.ini (αυτό το τελευταίο είναι και για τις Nvidia cards).

 

http://gearnuke.com/witcher-3-run-hairworks-amd-nvidia-gpus-without-crippling-performance/

 

Νέοι AMD Drivers όχι ακόμα. 

https://twitter.com/amd_roy/status/601055843669266432

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το WItcher 1 το ειχα παιξει κανα 8ωρο πριν απο χρονια και το Witcher 2 το ειχα φτασει καπου Chapter 4 παιζουν τιποτα βιντεο με τις ιστοριες απο τα 2 προιγουμενα σε movie φαση? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το WItcher 1 το ειχα παιξει κανα 8ωρο πριν απο χρονια και το Witcher 2 το ειχα φτασει καπου Chapter 4 παιζουν τιποτα βιντεο με τις ιστοριες απο τα 2 προιγουμενα σε movie φαση? :)

The Witcher Retrospective - Part 1:

 

Και το part 2 ειναι το Witcher 2

68 εμενα.Αλλα το ειχα παρατηρησει και πριν 3 μηνες στο dai

Παιδες εχουν σφυξει και οι ζεστες σιγα σιγα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ με windows 10 και νεους driver nvidia για 10αρια με το hairworks στο on και foliage στο medium εχω καθαρα 60αρια, κ σπανια θα πεσει στα 50κατι. και ολα τα αλλα ultra. 1920x1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ με windows 10 και νεους driver nvidia για 10αρια με το hairworks στο on και foliage στο medium εχω καθαρα 60αρια, κ σπανια θα πεσει στα 50κατι. και ολα τα αλλα ultra. 1920x1200.

Επειδη κερδιζεις 10 fps λογο του foliage στο medium :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους χρηστες AMD και ATI ποτε θα βγουν drivers ?

Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι, βέβαια δε τρέχει και άσχημα, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, οπότε θα περιμένω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδη πολλοι μπορει να αναζητατε πως τα παει η συγκεκριμενη καρτα ανεβασα ρνα βιντεο.. η αληθεια ειναι οτι περιμενα να τα παει καλυτερα

στα 1¨57 εχω ενεργοποιησει και το nvidia hairworks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aekoupoli πες τι ακριβώς έκανες με το reshade και το toggle. Θα ήθελα να το ξέρω πέρα από τα ετοιματζιδικα αρχεία που παρεθεσες(και καλά έκανες thx)γιατί ψάχνονται τόσα άτομα στο site του SweetFX, θα ήταν χρήσιμο και για εδώ να το γνωρίζουμε.

 

Και εγώ 7αρια έχω και toggle δεν κάνει.

 

Το μόνο preset που μου δουλεύει το toggle και χρησιμοποιώ πλέον είναι αυτό.

https://sfx.thelazy.net/games/preset/3705/

 

Βγάζει τελείως τα "ζεστά χρώματα" και φεύγει αυτή η καρτουνοκιτρινιλα που επικρατεί χρωματικά στο game.

 

Θεωρώ πως είναι το preset με την μεγαλύτερη διαφορά στον χρωματισμό και δουλεύει το toggle κανονικά με το F12.

 

Καλό και το project reality preset(βγήκε και το 1.4)αλλά η κιτρινίλα πάει σύννεφο και πάλι.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί οι devs αποφάσισαν να έχει το game αυτές τις ζεστές /χαρούμενες χρωματικές παλέτες.

 

Επίσης κάντε την χάρη στον εαυτό σας και ιδιαίτερα στα ματάκια σας να βγάλετε το chromatic aberration και το vignette από το game.

 

Άλλη μια πίπα που δεν καταλαβαίνω γιατί την έκαναν είναι ότι το game μόνο σε full-screen έχει στα video settings να πειράξεις gamma.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aekoupoli πες τι ακριβώς έκανες με το reshade και το toggle. Θα ήθελα να το ξέρω πέρα από τα ετοιματζιδικα αρχεία που παρεθεσες(και καλά έκανες thx)γιατί ψάχνονται τόσα άτομα στο site του SweetFX, θα ήταν χρήσιμο και για εδώ να το γνωρίζουμε.

 

Και εγώ 7αρια έχω και toggle δεν κάνει.

 

Δεν ξέρω αν θα πω βλακεία αλλά έχω την εντύπωση πως είναι παλιότερη έκδοση reshade (0.16?) το αρχείο του Aekoupoli με το SweetFX 2.0 και πιθανόν γι'αυτό δουλεύει. Και στο δικό μου σύστημα με reshade πρώτη φορά είδα να δουλεύει το toggle.

 

Edit: Δοκίμασα το preset που προτείνεις Alex. Καταρχην τρώει γύρω στα 10fps. Φτιάχνει ωραία τα χρώματα αλλά μου φαίνεται σαν να προσθέτει Chromatic Aberration feeling ενώ το έχω κλειστό όπως και τα sharpening και vignette. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδια graphic settings με τα δικα σου + motion blur ενεργοποιημενο + Reshade , ULTRA και χωρις nvidia hairworks .. πιανω 35 fps

 

με i5 4690, R9 280

Άμα πιάνεις 35 fps βάλε καλύτερα 30 fps limit, πίστεψε με θα είναι καλύτερη εμπειρία από ένα framerate που κυμαίνεται γύρω στα 35. Επίσης βάλε shadows medium ή high και foliage distance high.

 

A και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό που έλεγα για το ότι το gpu boost είναι φόλα βγήκε στην επιφάνεια τώρα με όλους που κρασαρουν με maxwell κάρτες... Το Witcher 3 είναι ίσως το ιδανικό game για να δείξει το πρόβλημα του GPU boost. Αυτό που γίνεται είναι ότι ανεβοκατεβαίνουν τα clocks/voltage ταυτόχρονα και σε κάποιο από τα σκαλιά τρώει τα μούτρα της η κάρτα και κρασάρει. Σίγουρα εξηγεί γιατί εγώ δεν έχω ούτε ένα crash έχοντας custom bios πάνω στην 970 που απενεργοποιεί το gpu boost σε 3d load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...