Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ναι εμείς γιατί κοιτάξτε μας είπανε πως το witcher θα έχει καλά γραφικά αλλά μετά το άλλαξαν αλλα ύστερα οτι αυτό θέλαμε και δεν μας τα έδωσαν και οτι θα είναι έτσι και είπαμε εμείς εντάξει και οτι εμείς θέλουμε αλλά δε δεχτήκαμε αλλά ότι ...ότι εντάξει είναι τα γραφικά αλλά αυτοί θέλανε να μας δώσουνε πως ούτε και ούτε όπως μας είπανε ότι κάνανε...αυτό τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα καλά , δεν έχετε καταλάβει οτι μας κάνουν έκπληξη;;;;; Όταν στις 19 ξεκινήσει το παιχνίδι, θα έχει γραφικάρες από το 2013 και όχι απο το 2015 (τρολλολ!)

 

Booya bitches!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oh come on....

 

Θα πάει πάλι για κλείδωμα.....

 

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου post, απλά εκφράζω μια άλλη άποψη για τους λόγους του downgrade. Ότι δηλαδή οι υπεύθυνοι της CDPR δεν είναι απατεώνες, όπως ισχυρίζονται μερικοί, αλλά απλά άμπαλοι, τόσο στο optimization όσο και στις δημόσιες σχέσεις. :)

 

Αφενός δεν θίγω κανέναν, αφετέρου, όσο κι αν έχει κουράσει το θέμα, δεν παύει να είναι σημαντικό. Μην πάμε δηλαδή και στο άλλο άκρο και να πούμε ότι τα gfx δεν έχουν και καμία σημασία. Πάντα είχαν στο gaming. Εγώ θυμάμαι από εποχές Pixel να εκθειάζουν όλοι το Shadow of the Beast που από άποψη gameplay είναι από τα χειρότερα side scrollers που έχω παίξει (oh yes, I went there).

 

Λογικές σαν αυτές της Crytek ("δεν υπάρχει ακόμη ο υπολογιστής που μπορεί να το τρέξει στα ultra") μπορεί να έχουν χίλια άδικα, αλλά έχουν σημαντική συνεισφορά στην εξέλιξη των βιντεοπαιχνιδιών. Υπάρχουν πάντα δύο πλευρές σε κάθε νόμισμα. Ως φαίνεται πλέον η κατάσταση αντιστρέφεται και αντί να ωθεί το software (games) το gaming, το περιορίζει το hardware. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση για άλλο νήμα.

 

Όπως και να 'χει, σε τρεις μερούλες βγαίνει το παιχνίδι και όσοι το έχουν ήδη προπαραγγείλει θα μπορέσουν να μας διαφωτίσουν, οπότε θα σταματήσω κι εγώ να γράφω σεντόνια και θα πάρω θέση "ακροατή" :Ρ. Επί του παρόντος μόλις εγκατέστησα το 2 στο Galaxy και σήμερα αύριο το ξεκινάω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς το g2a δεν έχει φόρους,αν δηλώσεις ότι δεν έχεις εταιρικό vat και αυτό δεν ισχύει δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα?

 

Όχι, γιατί δεν υπάρχει κανένας έλεγχος. Από ποιον να έχεις πρόβλημα; Δεν σου ζητάει κανενός είδους επιβεβαίωση, πραγματικό όνομα ή οτιδήποτε άλλο. Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν μέχρι πριν 1-2 μήνες αφού είχα αγοράσει κάμποσα παιχνίδια από εκεί, δεν νομίζω όμως να έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε την Titan X, εδώ δεν αξιοποιείται η 960, όταν με 980 βλέπεις τα ίδια με Ps4..Πόσο πιο δυνατή είναι ΕΣΤΩ μια 960 από την GPU του Ps4 είπαμε ; Η διαφορά 30 vs 60FPS δεν μου λέει τίποτα από μόνη της, ακόμα και οι 970/980 είναι για πολύ περισσότερα από αυτό.

 

Aγαπητέ οι καρτες που κυκλοφόρησαν το 2012/13 ειναι πολύ μπροστά  απο τα ps4 και xboxone, πχ η δικιά μου βγάζει 3.49 teraflops ενώ του ps4 1.8 teraflops ειναι πιο πισω ακομη και απο την προηγουμενη μου καρτα HD 5850 με 2.09 teraflops. Κάποτε ειχα πει πως κάρτες σαν τις GTX 680, 770, 780 κτλ ηταν πολύ μπροστά για την εποχή τους με βάση το τι κυκλοφορούσε τότε, δηλαδή ήταν too large για τα περισσοτερα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν πριν 1-2 χρονια και ήταν ανεπτυγμένα με βάση αρχαιο hardware του 2005. Eτσι δεν μου φαινεται καθόλου παράξενο που συμφωνα με τους Γερμανους οι GTX 770 και R9 280X το σηκώνουν στα ultra σε 1080p (δεν ξερω αν βαζουν μεσα και hairworks), και γιατι να μη μπορούν με το σωστο optimization όταν τα ps4 και one ειναι 1.8 και 1.2 tflops αντιστοιχα ενώ αυτές οι κάρτες ειναι 3.4+ tflops.

 

Ως ενα βαθμο σας καταλαβαινω οσον αφορα την γκρινια για το downgrade, αν και παλι το παιχνιδι τουλάχιστον για μενα ειναι πανέμορφο, αλλά απο την γκρινια το να πηγαινεται στο παραλληλιμα το βρισκω τουλάχιστον υπερβολικό εως ενοχλητικο για πολύ κοσμο εδώ μέσα, ποσο μάλλον οταν φθάνει στα επιπεδα του spam. Nαι το downgrade έγινε και λογω κονσολών αλλά και για να μην έχει το παιχνιδι υπερβολικά μεγάλες απαιτήσεις και τρέχει σκατά σε medium pc, γιατι νομιζω πως αυτοι ως μετρο βάζουνε το medium pc και όχι το enthusiast. Aν λοιπόν ηταν υπερβολικά απαιτητικό και τοτε θα υπήρχε γκρινια και μάλιστα και μεγαλύτερη καθώς πολύς κοσμος ίσως να μην μπορούσε καν να ευχαριστηθει το παιχνίδι. Βεβαια και απο τη μεριά της CD projekt θα ήταν θεωρητικά πιο ορθο να το παραδεχτει αυτο αλλα τέλος πάντων μη τα θέλουμε και ολα. Και μονο που λεγεται πως το παιχνιδι έχει εξαιρετική βελτιστοποιηση και δεν έχουμε περιπτωσεις σαν αυτές των τρισαθλίων ports της σιχαμένης ubisoft εμένα προσωπικά μου φθάνει. Γιατι στην τελική αυτο μετράει περισσοτερο, το παιχνιδι να τρέχει ομαλά σε πολύ κόσμο, και όχι να γινει γνωστο για προβλήματα τύπου stuttering. Oπότε ηρεμηστε λιγο, το παιχνίδι με βάση αυτά που λεγονται και τις βαθμολογιες που παιρνει ειναι έπος, ισως game της δεκαετιας οπως είπε ενα μέλος παραπάνω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου post, απλά εκφράζω μια άλλη άποψη για τους λόγους του downgrade. Ότι δηλαδή οι υπεύθυνοι της CDPR δεν είναι απατεώνες, όπως ισχυρίζονται μερικοί, αλλά απλά άμπαλοι, τόσο στο optimization όσο και στις δημόσιες σχέσεις. :)

 

Αφενός δεν θίγω κανέναν, αφετέρου, όσο κι αν έχει κουράσει το θέμα, δεν παύει να είναι σημαντικό. Μην πάμε δηλαδή και στο άλλο άκρο και να πούμε ότι τα gfx δεν έχουν και καμία σημασία. Πάντα είχαν στο gaming. Εγώ θυμάμαι από εποχές Pixel να εκθειάζουν όλοι το Shadow of the Beast που από άποψη gameplay είναι από τα χειρότερα side scrollers που έχω παίξει (oh yes, I went there).

 

Λογικές σαν αυτές της Crytek ("δεν υπάρχει ακόμη ο υπολογιστής που μπορεί να το τρέξει στα ultra") μπορεί να έχουν χίλια άδικα, αλλά έχουν σημαντική συνεισφορά στην εξέλιξη των βιντεοπαιχνιδιών. Υπάρχουν πάντα δύο πλευρές σε κάθε νόμισμα. Ως φαίνεται πλέον η κατάσταση αντιστρέφεται και αντί να ωθεί το software (games) το gaming, το περιορίζει το hardware. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση για άλλο νήμα.

 

Όπως και να 'χει, σε τρεις μερούλες βγαίνει το παιχνίδι και όσοι το έχουν ήδη προπαραγγείλει θα μπορέσουν να μας διαφωτίσουν, οπότε θα σταματήσω κι εγώ να γράφω σεντόνια και θα πάρω θέση "ακροατή" :Ρ. Επί του παρόντος μόλις εγκατέστησα το 2 στο Galaxy και σήμερα αύριο το ξεκινάω...

Δεν ήταν για το δικό σου post συγκεριμένα, (θα είχα κάνει quote) ίσα ίσα που που ο τρόπος που τα λες θεωρώ οτι δε θίγει.

Bad timing i guess :-D να βρεθεί κάτω απο το δικό σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις αξίζει να διαβαστούν πριν πιάσουμε το παιχνίδι ;

 

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τους ρήξεις μια ματία ειδικά άμα δεν έχεις θέμα να τα διαβάζεις στα αγγλικά.Θα βοηθήσει και να καταλάβεις τι παίζει με τους χαρακτήρες και τις σχέσεις μεταξύ τους αλλά και με τα πολλά references που πάντα κάνουν στα βιβλία.

Το πρώτο βιβλίο "Last wish" είναι μια συλλογή απο μικρές ιστορίες όπου γίνεται και η παρουσίαση της Yenefer.Εδώ αντιλαμβάνεσαι λίγο τι εστι witcher και ποιο συγκεκριμμένα τι εστι Gerarld.

Τo δεύτερο βιβλίο "Sword of destiny" υπάρχει μόνο σε fan translation και είναι και αυτό μια συλλογή απο μικρές ιστορίες αλλά για μένα είναι απο τα κορυφαία βιβλία της σειράς με υπερμαμάτες ιστοριούλες. Όπου στο τέλος γίνεται και το introduction της Chiri.

Απο το τρίτο βιβλίο "Blood of Elves "και μετά ξεκινάει η ιστορία με την Chiri.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω απλά εκφράζω την προσωπική μου άποψη. Φυσικά κάντε το skip όσοι δεν γουστάρετε .

Είμαι 37. Ως εκ τούτου, το πιθανότερο είναι να μην θαμπώνομαι από τα γραφικά, εδώ και αρκετό καιρό. Πάνω από όλα βάζω το σενάριο και την ατμόσφαιρα.
(για αυτό ακόμα θεωρώ το Deus Χ( το 1ο), ως το καλύτερο παιχνίδι ever).

Καταλαβαίνω την gaming βιομηχανία. Το κόστος ανάπτυξης είναι τεράστιο, ακόμα περισσότερο το ρίσκο.

Λογικό το άνοιγμα στις κονσόλες = περισσότερα λεφτά = resources, ενώ ποιος ξέρει τί παίζεται στο παρασκήνιο (τυχόν συμφωνίες με προυποθέσεις κτλ).

Από την άλλη δεν δέχομαι την κοροιδία και την εξαπάτηση.

Όσοι κατεφεύγουν σε τέτοιες τακτικές θα έπρεπε να τιμωρούνται.

Σχεδόν εύχομαι να πατώσει στις πωλήσεις , ως ένδειξη μη αποδοχής τέτοιων τακτικών (αν και φαίνεται παιχνιδάρα κατά τα άλλα).
Με τον ίδιο τρόπο που εύχομαι να πατώσει πχ το PCars μιας και μας έλεγαν για τον καλύτερο εξομειωτή και πήραμε τα @ρχίδια μας (ενώ κ τα γραφικά απέχουν παρασάγκας από τα screenshots).

Θα ήταν έντιμο, εξαρχής να βγάλουν το παιχνίδι όπως είχαν σκοπό, χωρίς να εξαπατήσουν κανέναν. (πχ όπως το Assetto Corsa από ένα μικρό studio, που έκανε ότι υποσχέθηκε και ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, για αυτό το αγαπάω και αυτο και το studio). Αυτές τις τακτικές πρέπει να επιβραβεύουμε.

 

Φυσικά είναι κοινωνικό/ψυχολογικό φαινόμενο και η αντιμετώπισή του έγκειται στον καθένα ξεχωριστά. 

 

Αυτά από εμένα και καλό κάψιμο.

 

Υ.Γ. Υποδειγμα optimization είναι πχ το GTA V. Παίζει άψογα στο παλιό μου σύστημα (χαμηλωμένες/μεσαίες επιλογές) κ ο έχων ιπποδύναμη απολαμβάνει αυτό που θα έπρεπε. Άνοιγμα στον casual gamer με κονσόλα αλλά και σεβασμό στον PC enthusiast

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gta v ομως βγει δυο χρονια μετα τις κονσολες . αν καθυστερουσαν 2 χρονια την εκδοση του pc θα καναν παπαδες . δεν νομιζω να ειχε ομως κανενας την υπομονη να το παιξει μετα απο 2 χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα και στο Section των κονσολων,για οποιον ενδιαφερεται εχει Witcher event στο Athenes Mall απο Πλαισιο. https://www.facebook.com/plaisio.gr?fref=nf

 

Πωπω, δεν τα μπορώ καθόλου αυτά, ελπίζω ότι από 'κει που θα πάω να το πάρω να μην έχει τέτοια.

 

Έχω κάνει και προπαραγγελία τη συλλεκτική, τρομάρα μου. Καλά να πάθω...

 

Τέλος πάντων, τουλάχιστον εύχομαι οι κριτικές που βγήκαν στις 12 να μην είναι φίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...