Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου τον λογο που κανανε το οποιο downgrade τον ξερεις γιατι θες να το ακουσεις και επισημα και γιατι κολλας τοσο πολυ???? Ας ειναι το παιχνιδι φοβερο και τα Expansion packs αξιολογα και το downgrade χαλαλι,οχι γιατι δεν θελω να βλεπω καλυτερα γραφικα αλλα γιατι πανε οι εποχες των PC exclusives οπως τις ξεραμε εδω και χρονια.

 

Είναι η CDPR, γι' αυτό κολλάω τόσο. Αν ήταν Ubisoft/EA θα έλεγα οκ, συνηθισμένα πράγματα. Όταν βγήκε το Witcher 2 θυμάμαι λέγαμε τότε, να το παιχνίδι που είναι ένα βήμα πάνω από το Crysis 1 οπτικά(Για πολλούς τουλάχιστον) και φυσικά και σαν παιχνίδι τα έσπαγε. Ήταν ολοκληρωμένο, είχε το ''wow factor'' που λέμε. Και επειδή μ' αυτά που έδειχναν περίμενα και στο Witcher 3 τα ίδια, ξενερώνω. Σε κάλυψα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει και θέλει επίσημα να το παραδεχτούν ότι έτρεχε με 10 fps στο xbone και για αυτό το downgrade, γιατί όταν δείχνανε αυτό:

 

original.gif

 

προφανώς όλος ο υπόλοιπος χάρτης ήταν άδειος, αλλα το "preorder" μια χαρά το είχανε ανοίξει, το ξαναλέω δεν με χαλάει η φάση αλλα συμφωνώ με psycho ότι χωρίς λόγο γίνονται ρεζίλι, man up CDPR! :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Παιδιά, δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι είμαι παλιός gamer και οι πρώτες μου αναμνήσεις είναι από το zxspectrum του nzeppos, αλλά έχω εντελώς διαφορετική προσέγγιση του όλου θέματος. Χαίρομαι που έζησα τις πιο αγνές εποχές του gaming σε μια αντίστοιχα αγνή ηλικία, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω ότι εδώ και χρόνια έχει εξελιχθεί σε μία κολοσσιαία mainstream βιομηχανία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Θεωρώ, λοιπόν, υπερβολή να "νιώθω προδομένος" ή να απαιτώ ηθική ακεραιότητα από μία εταιρεία που απώτερος σκοπός της είναι (και πρέπει να είναι) να βγάλει λεφτά. Είτε αυτή λέγεται EA, είτε Ubisoft, είτε Valve, είτε CDPR. Όλοι οι κολοσσοί που κράζουν οι πουριτανοί γιατί "μολύνουν το gaming", σε κάποιο γκαράζ/υπόγειο ξεκίνησαν, από πέντε δέκα νέρντουλες που κατά πάσα πιθανότητα είχαν τις αγνότερες των προθέσεων. Όταν, όμως, ξεπερνάς ως εταιρεία ένα συγκεκριμένο επίπεδο, τα περί "αγνότητας" και "ηθικής" φαντάζουν τουλάχιστον αφελή.

   Η δική μου, λοιπόν, προσέγγιση επί του θέματος είναι ότι δεν αγιοποιώ, αλλά ούτε και δαιμονοποιώ κανέναν, όπως κάνουν ορισμένοι νοσταλγοί του πάλαι ποτέ "PC gaming". Θυμάμαι πριν δύο χρόνια περίπου είχα κράξει την CDPR για το φτωχό optimization του Witcher 2 και έπεσαν όλοι να με φάνε. "Πολλή πίκρα βγάζεις ρε ektelion" θυμάμαι μια χαρακτηριστική ατάκα. "Το PC gaming ήταν πάντα ακριβό χόμπι. Δεν φταίει η CDPR που δεν σηκώνει το χρέπι σου το Witcher 2 στα Ultra". Ε λοιπόν, φάτε στον κώλο enhanced edition και patches συνολικού μεγέθους 10,5GB ένα χρόνο μετά.

   Συμπέρασμα: Καλό είναι να ξεχωρίσουμε το corporate από το gaming σκέλος των βιντεοπαιχνιδιών. Και ας μη δίνουμε ανθρώπινη διάσταση σε εταιρείες που τελικός σκοπός τους είναι - φυσικά και εύλογα - ο μεγαλύτερος δυνατός τζίρος. Και όταν με το καλό βγει το παιχνίδι, όσοι επιλέξουμε να το παίξουμε σε PC, εδώ θα είμαστε να συζητήσουμε και για τα γραφικά του, να επισημάνουμε τα όποια τεχνικά θέματα, να ανταλλάξουμε specs και συμβουλές για καλύτερο performance και ε, να πούμε και καμιά κουβέντα για το σενάριο, το gameplay και την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Παιδιά, δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι είμαι παλιός gamer και οι πρώτες μου αναμνήσεις είναι από το zxspectrum του nzeppos, αλλά έχω εντελώς διαφορετική προσέγγιση του όλου θέματος. Χαίρομαι που έζησα τις πιο αγνές εποχές του gaming σε μια αντίστοιχα αγνή ηλικία, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω ότι εδώ και χρόνια έχει εξελιχθεί σε μία κολοσσιαία mainstream βιομηχανία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Θεωρώ, λοιπόν, υπερβολή να "νιώθω προδομένος" ή να απαιτώ ηθική ακεραιότητα από μία εταιρεία που απώτερος σκοπός της είναι (και πρέπει να είναι) να βγάλει λεφτά. Είτε αυτή λέγεται EA, είτε Ubisoft, είτε Valve, είτε CDPR. Όλοι οι κολοσσοί που κράζουν οι πουριτανοί γιατί "μολύνουν το gaming", σε κάποιο γκαράζ/υπόγειο ξεκίνησαν, από πέντε δέκα νέρντουλες που κατά πάσα πιθανότητα είχαν τις αγνότερες των προθέσεων. Όταν, όμως, ξεπερνάς ως εταιρεία ένα συγκεκριμένο επίπεδο, τα περί "αγνότητας" και "ηθικής" φαντάζουν τουλάχιστον αφελή.

   Η δική μου, λοιπόν, προσέγγιση επί του θέματος είναι ότι δεν αγιοποιώ, αλλά ούτε και δαιμονοποιώ κανέναν, όπως κάνουν ορισμένοι νοσταλγοί του πάλαι ποτέ "PC gaming". Θυμάμαι πριν δύο χρόνια περίπου είχα κράξει την CDPR για το φτωχό optimization του Witcher 2 και έπεσαν όλοι να με φάνε. "Πολλή πίκρα βγάζεις ρε ektelion" θυμάμαι μια χαρακτηριστική ατάκα. "Το PC gaming ήταν πάντα ακριβό χόμπι. Δεν φταίει η CDPR που δεν σηκώνει το χρέπι σου το Witcher 2 στα Ultra". Ε λοιπόν, φάτε στον κώλο enhanced edition και patches συνολικού μεγέθους 10,5GB ένα χρόνο μετά.

   Συμπέρασμα: Καλό είναι να ξεχωρίσουμε το corporate από το gaming σκέλος των βιντεοπαιχνιδιών. Και ας μη δίνουμε ανθρώπινη διάσταση σε εταιρείες που τελικός σκοπός τους είναι - φυσικά και εύλογα - ο μεγαλύτερος δυνατός τζίρος. Και όταν με το καλό βγει το παιχνίδι, όσοι επιλέξουμε να το παίξουμε σε PC, εδώ θα είμαστε να συζητήσουμε και για τα γραφικά του, να επισημάνουμε τα όποια τεχνικά θέματα, να ανταλλάξουμε specs και συμβουλές για καλύτερο performance και ε, να πούμε και καμιά κουβέντα για το σενάριο, το gameplay και την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. 

 

Αυτό.

 

Και να μη ξεχνάμε ότι είμαστε απλά καταναλωτές και gamers που βάση των γούστων τους και της τσέπης τους αγοράζουν ή όχι ένα παιχνίδι με σκοπό τη ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ. Δεν είμαστε επενδυτές και μέτοχοι της κάθε εταιρίας για να κρίνουμε τη κάθε τους κίνηση και προσέγγιση παρά μόνο τα προϊόντα τους και αν είναι καλά ή όχι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CA είναι το Chromatic Aberration, κάτι που θεωρείται καρκίνος για τα περισσότερα παιχνίδια και οι περισσότεροι δεν το γουστάρουν. ΑΑ on/off(Που λογικά είναι FXAA), αν δεν έχει άλλες επιλογές για ΑΑ, έχουν πουληθεί 100% στις κονσόλες οι τύποι.

 

Ότι να 'ναι λέει ο τύπος, ουσιαστικά μας λέει ότι Downgrade = Optimization. Ζορίζεται πολύ πάντως, όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο επιβεβαιώνεται ότι κατάντησαν Ubisoft 2.

 

Κάν' τους μήνυση. Call Saul.

 

Αν εμεις ειμαστε ηλιθιοι που το παιχνιδι μπορουμε να το αγορασουμε Day One κοντα στα 25ευρω http://www.allkeyshop.com/blog/buy-the-witcher-3-wild-hunt-cd-key-compare-prices/ τι να πουν δηλαδη και οι κονσολαδες που και κατωτερο παιχνιδι θα παιξουν,και με Frame Drops και θα το πληρωσουν διπλασια τιμη  http://www.skroutz.gr/s/4990894/The-Witcher-3-Wild-Hunt-PS4.html?from=adam_recent ? :P

 

32 ευρώ στο G2A, ένα από τα ελάχιστα site τα οποία έχεις τη δυνατότητα να μην πληρώσεις καθόλου φόρο (δηλώνοντας ότι έχεις εταιρικό VAT ακόμα κι αν δεν έχεις). Στα "25άρια" συνήθως προστίθεται ένα +23% ελληνικού ΦΠΑ και φτάνουν πολύ παραπάνω από όσο αρχικά διαφημίζονται. Στο Xbox One το παιχνίδι κοστίζει 45 ευρώ από Hong Kong store (όσοι ξέρουν αγοράζουν από εκεί και όχι από Ευρώπη). Οπότε η διαφορά στην τιμή δεν είναι τόσο τραγική.

 

Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε έκδοσης τα έχουμε αναλύσει πολλάκις. Φυσικά πολλά μηνύματα στην συζήτησή μας δεν είναι πολύ αντικειμενικότερα των απόψεων του Τσουκαλά περί Ολυμπιακού και τέτοιες καταστάσεις είναι που με κάνουν να ντρέπομαι να χαρακτηρίσω εαυτόν ως "PC gamer" (άσχετα αν όντως είμαι).

 

Όπως πολλοί είχαμε προβλέψει το παρόν thread δεν σώζεται με τίποτα, ακόμα και μετά από δύο κλειδώματα. Βρισκόμαστε αισώς στις 160 σελίδες και τουλάχιστον ένα στα δύο μηνύματα δεν είναι τίποτα άλλο παρά γκρίνια/μίρλα για τα γραφικά. Που να κυκλοφορήσει και το παιχνίδι και να αρχίσουν τα benchmarks και οι προτάσεις για sweetfx. Για όσους ανησυχούν πως δεν θα πιάνουν 60 (ή 120) fps ή πως η φτέρνα του Geralt θα έχει κάλους ποιότητας 2K αντί για 4Κ, προτείνω αφέψημα βαλεριάνας τουλάχιστον για μην χάνουν τον ύπνο τους.

 

Οπότε λέω να μετακομίσω στο διπλανό νήμα και να σας αφήσω στην ησυχία σας. Πρώτα όμως να μου επιτρέψετε να αναθεωρήσω τις αρχικές προβλέψεις μου:

 

  • fps/benchmarks/GPU/drivers/vsync/MSAA/AF/SLI/Crossfire/temperatures/DX11/κλπ: 50%
  • γραφικά/αναλύσεις/textures/χορτάρια/κουτσουλιές πάνω στις πέτρες/τρίχες: 46%
  • άλλα (πχ. bugs, ξεπουλημένη CD Projekt Red ένεκα κονσολών, DLC κλπ): 3%
  • gameplay/σενάριο: 1%
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει και θέλει επίσημα να το παραδεχτούν ότι έτρεχε με 10 fps στο xbone και για αυτό το downgrade, γιατί όταν δείχνανε αυτό:

 

original.gif

 

προφανώς όλος ο υπόλοιπος χάρτης ήταν άδειος, αλλα το "preorder" μια χαρά το είχανε ανοίξει, το ξαναλέω δεν με χαλάει η φάση αλλα συμφωνώ με psycho ότι χωρίς λόγο γίνονται ρεζίλι, man up CDPR! :D

Τωρα αυτό τι το εβαλες; Θα με πάρουν τα ζουμιά πάλι. Aπο game of thrones σε ταινία της pixar.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, τα παλιά ντέμο παραείχαν καλά γραφικά και τα έριξαν επίτηδες για να μην ζαλιζόμαστε. Εντάξει, για καλό το έκαναν οι άνθρωποι.

 

Τέσπα, για ακόμα μία φορά να επαλάβω ότι -προσωπικά- χέστηκα για τα γραφικά. Αυτό που με θλίβει είναι ότι νιώθω πως με κορόιδεψαν. Και δυστυχώς, επιμένουν να μας κοροϊδεύουν με τέτοιου είδους δηλώσεις. Κρίμα, περίμενα περισσότερα από τη συγκεκριμένη εταιρεία από τέτοιες γελοίες δηλώσεις.

 

 

Αυτο ακριβως εχει τεραστια σημασια και ολοι το περνανε στο ντουκου....και εγω θα το αγορασω το παιχνιδι γιατι οντως ειναι εξαιρετικο οπως αναμενοταν(τουλαχιστον σε ολους τους αλλους τομεις περνα γραφικων),ωστοσο η υποτιμηση του IQ μου απο στελεχη εταιριων δεν τους τιμαει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω να ξαναπέφτει κλειδάκι στο θέμα.

Και το αστείο είναι οτι έχουν δίκιο και οι δύο πλευρές...και οτι έπεσε κοροιδία αλλά και οτι το game είναι όμορφο και cool ετσι όπως είναι οπότε προσπερνάμε το προηγούμενο η δεν μας ενδιαφέρει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Αυτο ακριβως εχει τεραστια σημασια και ολοι το περνανε στο ντουκου....και εγω θα το αγορασω το παιχνιδι γιατι οντως ειναι εξαιρετικο οπως αναμενοταν(τουλαχιστον σε ολους τους αλλους τομεις περνα γραφικων),ωστοσο η υποτιμηση του IQ μου απο στελεχη εταιριων δεν τους τιμαει

 

Αυτό είναι που τρελαίνει και μένα και το ακόμα χειρότερο είναι ότι σε όλα τα νήματα, είχα ως παράδειγμα την CDPR για τη συμπεριφορά της στο PC. Τέσπα, 5 μέρες έμειναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έδειχναν τα γραφικά του τελικού προϊόντος εξαρχής, να ξέρω τι να περιμένω. Μη μου υπόσχεσαι παπάδες και μετά τα ρίχνεις για να ξενερώσω και να περιμένεις να σε στηρίξω και με full price. Όχι Spartan, δεν θα το κατεβάσω πειρατικό, θα το αγοράσω αλλά σε όσο πιο χώμα τιμή το βρω.

 

Eντάξει, μέχρι και το τρόλινγκ του οροκουσάκι δεν ενοχλεί τόσο. 2 κλειδώματα μετά και τα ίδια λες και ξαναλές για να μας τσιτώσεις και να ξανακλειδωθεί.

 

Πάρτο το παιχνίδι όταν το βρεις σε τιμή χώμα και έλα μετά να κλάψεις για τα γραφικά, μας έπρηξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CD Project επρεπε να ακολουθησει τακτικη Witcher 2 και για αυτον τον τιτλο...Δηλαδη να το βγαλει σαν PC exclusive το παιχνιδι οπως το χαμε δει ακριβως στα trailer του 2013 και μετα να καθοντουσαν ενα χρονο για να κανουν ενα πετσοκομενο,αλλα optimized port στις κονσολες,το οποιο ωστοσο θα εδειχνε παλι καλυτερο απ'οτι τα τωρινα builds....

 

Φυσικα θα χανανε πολυ απτις πωλησεις  στο console market λογω της πραγματικης διαφορας PC με κονσολων(aka  static hardware) και το κερδος τους θα ταν πολυ μικροτερο παρολο που θα εβγαζαν στη φορα ενα καλυτερο προιον....Thats the truth και δε χρειαζεται να τα αναλυσει κανενας insider στο neogaf.Οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η CD Project επρεπε να ακολουθησει τακτικη Witcher 2 και για αυτον τον τιτλο...Δηλαδη να το βγαλει σαν PC exclusive το παιχνιδι οπως το χαμε δει ακριβως στα trailer του 2013 και μετα να καθοντουσαν ενα χρονο για να κανουν ενα πετσοκομενο,αλλα optimized port στις κονσολες,το οποιο ωστοσο θα εδειχνε παλι καλυτερο απ'οτι τα τωρινα builds....

 

Φυσικα θα χανανε πολυ απτις πωλησεις  στο console market λογω της πραγματικης διαφορας PC με κονσολων(aka  static hardware) και το κερδος τους θα ταν πολυ μικροτερο παρολο που θα εβγαζαν στη φορα ενα καλυτερο προιον....Thats the truth και δε χρειαζεται να τα αναλυσει κανενας insider στο neogaf.Οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει...

 

Αυτο ειναι οντως κατι ρεαλιστικο και κανονικα ετσι επρεπε να γινει.Αναθεμα που τα νουμερα των πωλησεων που εχουν γραψει οι νεες κονσολες,ειδικα το Ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει και θέλει επίσημα να το παραδεχτούν ότι έτρεχε με 10 fps στο xbone και για αυτό το downgrade, γιατί όταν δείχνανε αυτό:

 

original.gif

 

προφανώς όλος ο υπόλοιπος χάρτης ήταν άδειος, αλλα το "preorder" μια χαρά το είχανε ανοίξει, το ξαναλέω δεν με χαλάει η φάση αλλα συμφωνώ με psycho ότι χωρίς λόγο γίνονται ρεζίλι, man up CDPR! :D

 

 

Αν είναι δυνατόν, του άλλαξαν τα φώτα.

Τα ξύλα λουστραρισμένα τα έχουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...