Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ@λοκονσολες....ελεος πια με αυτο ποιημα...Nextgen και ξυσε μην πω τι...

 

 

Επειδή οι νεες κονσολες ειναι κουβάδες έπρεπε να κατακρεουργήσουμε το game...

 

*Αναστεναγμός*

 

Πάμε πάλι με την παραβολή της Ferrari και των Ιωαννίνων:

 

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε ένα νέο topic σε άλλο forum με το όνομα "Νέα Εθνική Οδός". Σκεφτείτε τα εξής post:

 

Κάτοχος Ferrari: "Μας κοροϊδεύουν. Πριν 2 χρόνια μας είπαν για δρόμο που θα μπορούμε να πηγαίνουμε με 250χλμ/ώρα και τώρα μας λένε για 3 λωρίδες 80-120-150χλμ/ώρα. Τι την έχω τη Ferrari? Τα ίδια με τη προηγούμενη κυβέρνηση και την Εγνατία οδό! Θα φάνε άκυρο και δε θα τη χρησιμοποιήσω.

 

Κάτοχος Golf: "Ρε αδερφέ ας είναι σωστός ο δρόμος επιτέλους να φτάνουμε σε νορμάλ χρόνο στο προορισμό μας και ασφάλεια και ποιος νοιάζεται για τη μέγιστη ταχύτητα?"

 

Κάτοχος Lamborgini: "Ποιος νοιάζεται? Όποιος έχει lamborgini και Ferrari νοιάζεται. Γιατί τα πήραμε αυτά τα αμάξια? Για να τρέχουμε όσο εσείς με τις σακαράκες σας? Γιατί μας είπαν για λωρίδα 250χλμ/ώρα πριν 2 χρόνια?

 

Κάτοχος Αγνώστου Αυτοκινήτου: "Ρε αδερφέ ίσως ή να έπρεπε να καθυστηρήσει πολύ για να φτιαχτεί δρόμος 4 λωρίδων ή ίσως να έπρεπε να κοπεί μια απ'τις άλλες λωρίδες για να μπεί η 250χλμ/ώρα και να έκριναν ότι οι άλλες είναι σημαντικότερες. 

 

Και τώρα το πρόβλημα:

 

Μέσα σ'όλη αυτή τη διαφωνία ρωτάνε κάθε τόσο κάποιοι δύσμοιροι:

- Ποια έξοδο παίρνω για Ιωάννινα?

- Πώς είναι ο δρόμος? Η ολισθηρότητά του? Είναι ασφαλής? Πόσο είναι τα διόδια?

 

Και όλα αυτές οι σημαντικές ερωτήσεις χάνονται μέσα σε 10άδες post που οι μεν θέλουν το δρόμο για τη πάρτυ τους οι άλλοι τους λένε να βάλουν τη Ferrari στο κώλο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυο λόγια για το soundtrack, επειδή το έχω λιώσει όλη μέρα.

 

Τα τραγούδια που ακούγονται είναι διασκευές υπαρκτών τραγουδιών από Σλάβικες και Ανατολικοευρωπαϊκές χώρες. Κοινώς ό,τι είναι πιο πάνω από εμάς μέχρι και τη Βαλτική. Κροατία, Βουλγαρία, Ουγγαρία, Πολωνία κλπ. Τα όργανα που ακούγονται είναι αντίστοιχης παράδοσης (υπάρχει πχ μπουζούκι, ούτι, κεμεντζές, νομίζω και κανονάκι). ΤΕΡΑΣΤΙΑ μαγκιά των Πολωνών και πολλά συγχαρητήρια για τις εξαιρετικές διασκευές. Ορίστε μερικά παραδείγματα.

 

# 19 - ...Steel for humans - αποδεικνύεται πως είναι παραδοσιακό Βουλγάρικο τραγούδι γάμου (!!!) Εδώ διασκευή του από τη μπάντα Percival, στίχοι στα σχόλια

 

 

# 15 - Widow-maker - Η γλώσσα είναι κροάτικα και ορίστε το κανονικό κομμάτι.

 

 

Ελπίζω να μην έχω καταλάβει κάτι στραβά μόνο γιατί σήμερα είναι περίεργη μέρα :P

 

σλαβικός πολιτισμός FTW :-D

slaviccountries.gif

 

 

Έχεις δίκιο, γι' αυτό το πρώτο Crysis ήταν στα top selling παιχνίδια.

 

καλα το Crysis ηταν μπροστά απο την εποχή του τουλάχιστον 3 χρόνια.

 

 

Και 'δω λέει γιατί και τι έκαναν downgrade:

 

900x900px-LL-fe851a3c_lie1.png

 

 

 

αυτό κατά 95% ειναι μουφα, insider και πίπες πες ονομα., πετάγεται ο καθένας λεει κάτι και σου λεει μετά απο insider ειναι, κοινώς πιπες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

*Αναστεναγμός*

 

Πάμε πάλι με την παραβολή της Ferrari και των Ιωαννίνων:

 

δανείζομαι αναλογία. το θέμα είναι οτι όλοι, μα όλοι σου ζητάνε να βάλεις κατοστάρα, τρομερή βενζίνη με όλα τα οκτάνια με μπράτσα και μπερτα. και μετά σου λένε να την βάλεις στο yugo :P

 

 

Εχω λιωσει, ο τύπος δεν παίζεται :D Μπεστ ριβιου εβερ!

 

Αν το game είναι τόσο καλό όσο τα πρώτα 5 δεύτερα του βίντεο, είμαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καμμένοι στο NeoGaf, οχι εγω :P

 

Χαμος παλι με το review απο το Polygon

http://www.polygon.com/2015/5/13/8533059/the-witcher-3-review-wild-hunt-PC-PS4-Xbox-one

 

Οχι τοσο για το score που εβαλε, το οποίο ειναι μια χαρα, αλλα οτι ο reviewer θιγει οτι το W3 περνάει full μισογυνιστικα, σεξιστικα και ρατσιστικα γεγονότα/μηνύματα! Σεβομενος την άποψή του, οκ που το επισημανε στο review του, ΑΛΛΑ μιλαμε για ενα φακιν FANTASY GAME!

 

@ghost Φαντάσου να του δινανε να κανει review το manga "Berserk"!!! O_O (δεν ξερω αν το εχεις ακουστά though.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι καμμένοι στο NeoGaf, οχι εγω :P

 

Χαμος παλι με το review απο το Polygon

http://www.polygon.com/2015/5/13/8533059/the-witcher-3-review-wild-hunt-PC-PS4-Xbox-one

 

Οχι τοσο για το score που εβαλε, το οποίο ειναι μια χαρα, αλλα οτι ο reviewer θιγει οτι το W3 περνάει full μισογυνιστικα, σεξιστικα και ρατσιστικα γεγονότα/μηνύματα! Σεβομενος την άποψή του, οκ που το επισημανε στο review του, ΑΛΛΑ μιλαμε για ενα φακιν FANTASY GAME!

 

Ε, και από το πρώτο παιχνίδι κιόλας θα έπρεπε να έλεγαν για σεξισμό και ρατσισμό, είναι το στυλ του. :P

 

Πάντως, άν και "το ταξίδι μετράει και όχι ο προορισμός", γράφει πως ξεφουσκώνει προς το τέλος το παιχνίδι.

Φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα το θέμα με το να φτιάχνουν τελικά arcs που είναι λίγο...meh. Μέχρι να φτάσουμε εκεί όμως, θα πρέπει να έχει μπόλικο ψωμί.

 

Ακόμα να έρθει η Τρίτη; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καμμένοι στο NeoGaf, οχι εγω :P

 

Χαμος παλι με το review απο το Polygon

http://www.polygon.com/2015/5/13/8533059/the-witcher-3-review-wild-hunt-PC-PS4-Xbox-one

 

Οχι τοσο για το score που εβαλε, το οποίο ειναι μια χαρα, αλλα οτι ο reviewer θιγει οτι το W3 περνάει full μισογυνιστικα, σεξιστικα και ρατσιστικα γεγονότα/μηνύματα! Σεβομενος την άποψή του, οκ που το επισημανε στο review του, ΑΛΛΑ μιλαμε για ενα φακιν FANTASY GAME!

 

@ghost Φαντάσου να του δινανε να κανει review το manga "Berserk"!!! O_O (δεν ξερω αν το εχεις ακουστά though.)

 

E ναι έπρεπε να είναι σαν το DA:I που το 80% των χαρακτήρων είναι gay και λεσβίες και το 90% των γυναικών μοιάζουν με goblin. Το μονο που μπορώ να πω για άτομα σαν αυτόν που κάνει το review είναι να βγούν και λίγο έξω μπας και κάνουν κάποια επαφή με την πραγματικότητα.

 

Γι' αυτό πριν από κάποιους μήνες είπα ότι το polygon και το kotaku είναι για γέλια και για κλάματα τώρα. Περιμένω και την Anita να βγει και να πει ότι το TW3 είναι misogyny simulator απλά και μονο για να δημιουργήσει βαβούρα και να βγάλει λεφτά από τον κάθε καημένο/καημένη στο tublr που δεν ξέρει τι να κάνει με την ζωή του. Αυτό κάνει και το polygon, clickbait = $$$. Πολύ αμφιβάλλω αν τους ενδιαφέρει το 1% από αυτά που λένε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε, και από το πρώτο παιχνίδι κιόλας θα έπρεπε να έλεγαν για σεξισμό και ρατσισμό, είναι το στυλ του. :P

 

Αυτό ακριβώς. Ο Geralt ποτέ δεν φημιζόταν για τα φεμινιστικά του ιδεώδη. Ίσα ίσα, είναι ο ορισμός του alpha male, μόνο σφάζει και πηδάει (και μαζεύει και κανά λουλουδάκι να φτιάξει potions:P)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε τιε εχει να γινει ετσι και επιβεβαωθουν οι φημες οτι εκαναν downgrade στην pc εκδοση επειδη τους πληρωσαν η microsoft και η sony!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μία πηγή μέσα από τη CDProjekt" βγήκε και είπε ακριβώς αυτά που ήθελαν να ακούσουν όσοι νιώθουν ριγμένοι, ακριβώς για τα settings που γκρίνιαζαν, ακόμα και για πράγματα που όπως είπε ο vfragos διορθόνωνται με ένα slider.

 

ΟΚ, με πείσανε.

 

Να δεχτώ σαν παράπονο το ότι τα ultra textures δεν είναι 4Κ αλλά μόνο 2Κ ή αυτό που λέτε για τα χρώματα, που μου θυμίζει την κατάχρηση του bloom effect που γινόταν μια εποχή. Πράγματα που φαίνονται να είναι γραμμένα εκ των υστέρων και στοχευμένα τα τρώω λίγο δύσκολα. Κυρίως με τεκμηρίωση τύπου "μου είπε ένα πουλάκι". Όταν το παληκάρι που ανέφερε πως όταν επισκέφθηκε τα γραφεία της Ubisoft του είπαν πως ηξεραν ότι το Unity ήταν μισοφτιαγμένο αλλά το κυκλοφόρησαν έτσι κι αλλιώς το έκανε επώνυμα, αναφέροντας πολύ συγκεκριμένα πράγματα για το πού, πώς, πότε, ποιός. Εδώ...

Θα ήθελα επίσης να ξέρω από πού είναι το post. Από το GAF?

 

 

 

 

*** Για τα περί Geralt και σεξισμού, η πλάκα είναι πως ούτε σεξιστής είναι ούτε ρατσιστής (κάθε άλλο), ούτε στα βιβλία ούτε - κατά τη γνώμη μου - στα παιχνίδια. Αν λειτουργούμε με τη λογική "ό,τι κινείται πυροβολείται" είναι δικό μας θέμα, το παιχνίδι ούτε ενθαρρύνει ούτε επιβραβεύει κάτι τέτοιο και ίσα ίσα η απεικόνιση τέτοιων σκηνών στο 2 ήταν ιδιαίτερα ώριμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μας λείπει είναι να πεταχτούν οι FEMEN και να αρχίσουν τα δικά τους..

 

Witcher 3 Looks Even Better With Color Correction; Comparison with Pre-Release Build
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*** Για τα περί Geralt και σεξισμού, η πλάκα είναι πως ούτε σεξιστής είναι ούτε ρατσιστής (κάθε άλλο), ούτε στα βιβλία ούτε - κατά τη γνώμη μου - στα παιχνίδια. Αν λειτουργούμε με τη λογική "ό,τι κινείται πυροβολείται" είναι δικό μας θέμα, το παιχνίδι ούτε ενθαρρύνει ούτε επιβραβεύει κάτι τέτοιο και ίσα ίσα η απεικόνιση τέτοιων σκηνών στο 2 ήταν ιδιαίτερα ώριμη.

 

Ε, καλά τώρα, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Όταν πηδάς μία γκόμενα και σου χαρίζει το παιχνίδι καρτούλα με το γυμνό της σώμα σε προκλητική στάση, μια χαρά επιβράβευση είναι.

 

Έχει σεξιστικά στοιχεία μέσα η σειρά. Είμαι σίγουρος ότι ο reviewer υπερβάλει, αλλά έχει. Από 'κει και πέρα, δεν βρίσκω γιατί αυτό να είναι κάτι το αρνητικό. Ίσα ίσα, συμβάλει στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού, στην εξέλιξη του χαρακτήρα του Geralt και στο γενικότερο ρεαλισμό της σειράς. Σιχαίνομαι το politically-correct όσο τίποτα άλλο και ευτυχώς τα Witcher μόνο τέτοια δεν ήταν.

 

In other news, αρχίζω και ψήνομαι να το πάρω day-one. Ειδικά τώρα που βλέπω ότι σιάζουν τα γραφικά.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ίσα ίσα, συμβάλει στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού, στην εξέλιξη του χαρακτήρα του Geralt και στο γενικότερο ρεαλισμό της σειράς. Σιχαίνομαι το polirically-correct όσο τίποτα άλλο και ευτυχώς τα Witcher μόνο τέτοια δεν ήταν.

 

Συμφωνώ (για τα παιχνίδια πάντα, μιας και δεν ξέρω πώς ακριβώς πάει το setting στα βιβλία), ο κόσμος του Witcher όπως έχουμε δει, είναι πολύ σκουρόγκριζος (τι είπα πάλι...) και όχι ένα χαρούμενο / ωραίο μέρος γενικά για να μείνεις. :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...