Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν ακολουθεί το στόρυ του 2;

 

Στο 2 o Geralt βρίσκει την μνήμη του, θυμάται την Yennefer και τι έγινε με το Wild Hunt, η Nilfgaard κάνει επίθεση στον Νότο. Aυτά ισχύον και στο 3. Τώρα τι θα παιχτεί με κεντρικούς χαρακτήρες του 2 (Letho, Saskia, Philippa, κλπ), αν τους άφησες να ζήσουν, θα δείξει.

 

Οκ, το 2 δεν ακολουθούσε το στόρυ του 1 τόσο (πολύ λίγα πράγματα λεγόντουσαν για την επανάσταση) και αφού τέλειωσε και η ιστορία με τον Alvin / Grandmaster, τον ξέχασαν τελείως. :P

 

Αλλά το Wild Hunt υπήρχε πάλι σαν entity στο 1, ενώ στο 2 ήταν περισσότερο σε flashbacks.

 

Edit: By the way, τον Letho τον σκότωνα πάντα στο 2. Έτσι για το epic duel της κατάστασης. ;)

(και επειδή κερδίζει τον Geralt την πρώτη φορά, οπότε το είχα πάρει "προσωπικά")

Καλά στο ένα με τον Alvin (super mindfuck) το άφησαν απότομα. Στο 3 επειδή δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και προφανώς δεν έχω παίξει το game σε ένα video review λέει ότι είναι μια περιπέτεια αναζήτησης των δύο γυναικών και δεν αναφέρει κάτι για wildhunt, politics και γενικά για εμπλοκή στα δρώμενα του πολέμου.

 

P.S Για τον Letho δεν περιμένω τίποτα (ίσως μια cameo εμφάνιση) άλλωστε την έκανε στο δικό μου για άλλες Πολιτείες (viper school).

 

Ghost στα βιβλία τι ακριβώς παίζει ξέρεις;

Ουπς με πρόλαβες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εμ ghost, νομιζω λες spoilers, κρυψτα φαστ :P

 

Είχα βάλει στην αρχή, αλλά νομίζω όλοι εδώ έχουν τερματίσει το 2 και το 1.

 

Καλά στο ένα με τον Alvin (super mindfuck) το άφησαν απότομα. Στο 3 επειδή δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και προφανώς δεν έχω παίξει το game σε ένα video review λέει ότι είναι μια περιπέτεια αναζήτησης των δύο γυναικών και δεν αναφέρει κάτι για wildhunt, politics και γενικά να εμπλοκή στα δρώμενα του πολέμου.

 

P.S Για τον Letho δεν περιμένω τίποτα (ίσως μια cameo εμφάνιση) άλλωστε την έκανε στο δικό μου για άλλες Πολιτείες (viper school).

 

Ε, όπως έχουμε δει από τα trailers (και τον τίτλο) το Wild Hunt παίζει βασικό ρόλο, όπως και ο αυτοκράτορας της Nilfgaard. Εμπλοκή κύρια σε πολεμικά μέρη δεν έχει (τουλάχιστον για πολύ) ποτέ ο Geralt στα παιχνίδια, αλλά θα δείξει.

 

Ούτε εγώ έχω διαβάσει τα βιβλία και πρέπει να το κάνω. :P

 

Edit: Και κάθομαι στο γραφείο με τα ακουστικά και ακούω το soundtrack... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα ο Alvin είναι ένας σημαντικός λόγος να ξεκινήσει κάποιος από το 1 την σειρά έστω και αν έχει θέμα με τα graphics του 2007 και το combat system.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδες απο οσο ξέρω, εκει που σταματάνε τα βιβλία ξεκινάει το Witcher 1. Τα βιβλία γαμανε btw, ασχημα κιόλας, ειναι must!

 

I know, αλλά δεν έχω κάτσει να τα ψάξω ακόμα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες απο οσο ξέρω, εκει που σταματάνε τα βιβλία ξεκινάει το Witcher 1. Τα βιβλία γαμανε btw, ασχημα κιόλας, ειναι must!

Βρε θα μας βάλεις σε μεγάλα έξοδα, τι είναι αυτό που πες :) εγώ χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα νόμιζα ότι τα παιχνίδια της σειράς ακακολουθούν τα βιβλία "πιστά".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βρε θα μας βάλεις σε μεγάλα έξοδα, τι είναι αυτό που πες :) εγώ χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα νόμιζα ότι τα παιχνίδια της σειράς ακακολουθούν τα βιβλία "πιστά".

 

Τα παιχνίδια είναι "based on". Πάντως χαρακτήρες ρίχνουν spoilers για τον Geralt και μερικά story cameos για άλλους χαρακτήρες που είναι μόνο στα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 δευτερόλεπτα ήμουν στο ίδιο :) έλα πες τα όλα τώρα, πόσα είναι; πρέπει να έχει και άλλο που βγήκε πριν αλλά έχει γεγονότα και story after.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελληνικά είναι μόνο η πρώτη συλλογή διηγημάτων, το Last Wish, και η μετάφραση είναι αρκετά καλή όσο θυμάμαι. Πολύ αφιβάλλω αν το Blood of elves έχει μεταφραστεί αλλά κοίτα στον εκδοτικό οίκο.

 

Στα αγγλικά υπάρχουν μεταφρασμένα τα τρία πρώτα (Blood of Elves, Times of contempt, Baptism of Fire) και το Μάιο βγαίνει μια εμβόλιμη συλλογή διηγημάτων, το Tower of the Swallow. Eπειδή μάλιστα ξυπνήσανε, η προπαραγγελία του είναι κοντά στο εικοσάρικο αντί για τα 15 που ήταν τα προηγούμενα.

 

Δε διαπραγματεύομαι την αξία τους σα βιβλία (από τα καλύτερα fantasy που έχω διαβάσει και ο Sapkowski είναι και πολύ καλός συγγραφέας εκτός από μυθοπλάστης).

 

EDIT - Για όποιον ενδιαφέρεται, τα δύο τελευταία βιβλία (The Tower of the Swallow/ The Lady of the Lake) υπάρχουν στα αγγλικά σε fan made μεταφράσεις που και διαβάζονται άνετα και είναι αρκετά καλές, χωρίς να λείπουν τα λάθη. Όποιος θέλει ή/ και βαριέται να ψάχνει στο google, ΠΜ :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Sword of Destiny νομιζω ειναι το 2ο που θα πρέπει να διαβάσει κάποιος, το οποίο βγαίνει σε αγγλική μετάφραση στο release date του W3 :P, και μετα παει το Blood of Elves.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκεφτείτε πάντως ότι χωρίς τα παιχνίδια, εκτός της Πολωνίας, θα ήταν αρκετά πιο..."underground" η σειρά των βιβλίων και γενικά ο χαρακτήρας του Geralt.

 

Εδώ όταν εμφανίστηκε στο πρώτο video-game αν δεν κάνω λάθος, πετάχτηκαν πολλοί fanbois (μέχρι και ο ίδιος ο συγγραφέας του Elric, νομίζω) να πουν ότι ήταν αντιγραφή του Elric του Melnibone, επειδή είχε μακρύ άσπρο μαλλί και λεγόταν κι εκείνος "The White Wolf"... -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω μπέρδεψα τους τίτλους έχετε δίκιο.

 

Το Tower of the Swallow είναι άλλη μια συλλογη διηγημάτων (έχει για πχ το The hunt for the Golden Dragon) οπότε όντως καλύτερα να τα διαβάσει κανείς εμβόλιμα. Η αρχή της ιστορίας είναι ένα διήγημα από το The Last Wish και συνεχίζει στο Blood of Elves. Τα δύο τελευταία είναι The Tower of the Swallow και The Lady of the Lake, τα οποία και έχω διαβάσει.

 

Ας κάνω edit και το quote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...