Προς το περιεχόμενο

Fedora 17 kde και dual monitor optimal setup αποριούλες


lexmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα σας! :)

 

Εν αναμονή της νέας μου 2ης οθόνης έχω μερικές "ενοχλήσεις" που θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να τις λύσω/διορθώσω. 

 

Προϊστορία:

 

Είμαι με fedora 17 kde και έχω συνδεδεμένες 2 οθόνες πάνω σε μια GeForce 9600 GT.

 

Με τη βοήθεια το xrandr έχω κάνει τις ρυθμίσεις για τις 2 οθόνες και έχω φτιάξει και 2 scripts για να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ τη 2η όποτε το θέλω. 

 

Έχω προσθέσει ένα panel στην δεύτερη οθόνη και έχω βάλει στο διαχειριστή εργασιών να εμφανίζει τα ανοικτά παράθυρα το κάθε ένα στην οθόνη του.... και εδώ είναι το πρόβλημά μου - ενόχληση: 

 

όταν είναι απλά ανοικτά (όχι μεγιστοποιημένα) τα εμφανίζει κανονικά. Αν κάνω μεγιστοποίηση σε κάποιο παράθυρο τότε αυτό εμφανίζεται και στα 2 panel. Αυτό πως γίνεται να το κόψω; 

 

Επίσης, όταν πατάω Alt+Tab η εναλλαγή γίνεται μεταξύ όλων των παραθύρων που είναι ανοικτά και στις 2 οθόνες. Μπορώ να το κάνω να γίνεται μεταξύ των παραθύρων της οθόνης στην οποία βρίσκεται εκείνη την ώρα το ποντίκι μου ή κάτι τέτοιο; 

 

Βάζω μερικές πληροφορίες από το σύστημα σε περίπτωση που τις θέλετε (και αν θέλετε επίσης, πείτε αν κάτι έχω κάνει λάθος να το αλλάξω):

 

lscpi -v

 


VGA compatible controller: nVidia Corporation G94 [GeForce 9600 GT] (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])
        Subsystem: Giga-byte Technology Device 3482
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16
        Memory at f8000000 (32-bit, non-prefetchable)
        Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable)
        Memory at f6000000 (64-bit, non-prefetchable)
        I/O ports at df00
        [virtual] Expansion ROM at f9000000 [disabled]
        Capabilities: [60] Power Management version 3
        Capabilities: [68] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+
        Capabilities: [78] Express Endpoint, MSI 00
        Capabilities: [b4] Vendor Specific Information: Len=14 <?>
        Capabilities: [100] Virtual Channel
        Capabilities: [128] Power Budgeting <?>
        Capabilities: [600] Vendor Specific Information: ID=0001 Rev=1 Len=024 <?>
        Kernel driver in use: nvidia

 
xrandr
 


Screen 0: minimum 8 x 8, current 3200 x 1080, maximum 8192 x 8192                                     
DVI-I-0 connected 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 476mm x 268mm
   1920x1080      60.0*+
   1680x1050      60.0  
   1600x1200      60.0  
   1600x900       60.0  
   1440x900       59.9  
   1280x1024      75.0     70.0     60.0  
   1280x960       60.0  
   1152x864       75.0  
   1024x768       75.0     70.1     60.0  
   800x600        75.0     72.2     60.3     56.2  
   640x480        75.0     72.8     59.9  
DVI-I-1 connected 1280x1024+1920+56 (normal left inverted right x axis y axis) 337mm x 270mm
   1280x1024      60.0*+   75.0  
   1024x768       75.0     75.0     70.1     60.0  
   800x600        75.0     72.2     60.3     56.2  
   640x480        75.0     72.8     59.9  
TV-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-I-2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-I-3 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

 

xorg.conf

 

 

 

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 304.60  (mockbuild@)  Thu Oct 25 17:56:54 CEST 2012
 
# RPM Fusion - nvidia-xorg.conf
 
Section "ServerLayout"
    Identifier     "Default Layout"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection
 
Section "InputDevice"
 
    # generated from data in "/etc/sysconfig/keyboard"
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
    Option         "XkbLayout" "us"
    Option         "XkbModel" "pc105"
EndSection
 
Section "InputDevice"
 
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/input/mice"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
 
Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Philips 221TE"
    HorizSync       30.0 - 83.0
    VertRefresh     56.0 - 76.0
EndSection
 
Section "Device"
    Identifier     "Videocard0"
    Driver         "nvidia"
EndSection
 
Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce 9600 GT"
EndSection
 
Section "Screen"
    Identifier     "Default Screen"
    Device         "Videocard0"
    Monitor        "Monitor0"
EndSection
 
Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "Stereo" "0"
    Option         "nvidiaXineramaInfoOrder" "CRT-0"
    Option         "metamodes" "CRT-0: nvidia-auto-select +0+0, CRT-1: 1280x1024_60 +1920+56; CRT-0: nvidia-auto-select +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

 

 

 

 

Ενεργοποίηση 2ης οθόνης

 

#!/bin/sh
xrandr --output DVI-I-2 --off --output DVI-I-1 --mode 1280x1024 --pos 1920x56 --rotate normal --output DVI-I-0 --mode 1920x1080 --pos 0x0 --rotate normal --output DVI-I-3 --off --output TV-0 --off

 
Απενεργοποίηση 2ης οθόνης
 

#!/bin/sh
xrandr --output DVI-I-2 --off --output DVI-I-1 --off --output DVI-I-0 --mode 1920x1080 --pos 0x0 --rotate normal --output DVI-I-3 --off --output TV-0 --off

 

Εδώ να προσθέσω (αν έχει σημασία πουθενά) ότι για την ενεργοποίση/απενεργοποίηση της 2ης οθόνης τα script τα έχω κάνει εκτελέσιμα και έχω πετάξει μια συντόμευση τους στην επιφάνεια εργασίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σορρυ κιόλας, αλλά ακόμα ψαχνόμουν για μερικά. Λεπόν, το maximized tasks που φαίνονται και στις 2 οθόνες από ότι φαίνεται είναι bug από το kde 4.8.4. Αυτό που έκανα είναι να δοκιμάσω να αλλάξω windows decorations και themes χρησιμοποιώντας μερικούς συνδυασμούς για να δω που θα μου δουλέψει. Το bug αναφέρεται και Source.png Πηγή: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=268259">εδώ και τη λύση αυτή την προτείνει και ο τύπος στο comment 5. 

 

Δεν με πείραξε και τόσο, γιατί έτσι κι αλλιώς ήθελα κάποια στιγμή να κάνω μερικές δοκιμές με αυτά γιατί δεν τα είχα πειράξει από την αρχή. 

 

xrand έγραψα ο π....? randr ήθελα να γράψω. Με το arandr έκανα τα script για το κλείσιμο/άνοιγμα της 2ης οθόνης. Πολύ απλό. 

Από το nvidia settings το δοκίμασα πρώτη φορά, εκτός του ότι θα έπρεπε κάθε φορά να ξανακάνω κάποιες διορθωσούλες για το allingment της 2ης οθόνης το βρήκα πολύ φασαρία. Ψάχτηκα για κάτι πιο απλό και έπεσα πάνω στο arandr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα μπορείς να το κάνεις με το xbindkeys αλλά δεν ξέρω πως

θα πρέπει να τρέξει ένα script δλδ που να διαβάζει τα παράθυρα στην οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

 

Καταρχήν καλημέρα. 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση σου martinoff, ήταν αυτή που με οδήγησε να βρω τη λύση (αν και η λύση  είναι τελείως άσχετη σε σχέση με αυτό που πρότεινες :P - αλλά σε αυτό φταίω εγώ :D ).

 

Λεπόν, η γρήγορη εκδοχή: 

Ρυθμίσεις συστήματος -> Συμπεριφορά παραθύρων -> Εναλλαγή εργασιών-> Φιλτράρισμα παραθύρων κατά -> Οθόνες -> Τρέχουσα οθόνη. *

 

Η ιστορία:

Έψαχνα να βρω για διάφορα script και γενικώς περισσότερες πληροφορίες για το xbindkeys, όταν σκέφτηκα ότι κάτι παρόμοιο θα μπορούσα, ίσως, να κάνω με το kwin. Συνεχίζοντας την αναζήτηση για σκριπτακια του kwin είπα να κοιτάξω και στο Συμπεριφορά παραθύρων -> Σενάρια Kwin (εκεί βρήκα και το demands attention only on current desktop που και αυτό με ψιλο-ενοχλούσε :D ). 

 

Anw, είπα να δοκιμάσω και στο "Εναλλαγή εργασιών" μπας και έχει κάτι έτοιμο, και τελικά είχε. 

 

 

 

Ρε παιδιά τα " <-αυτά (πως τα λένε), το αντίστοιχο τους το ελληνικό, πως μπορώ να το βάλω στο πληκτρολόγιο; (ο συνδυασμός τους στα Windows είναι Alt+[ και Alt+] )

 

 

 

* Edit:

 

Η συμπεριφορά του με το Alt+Tab όταν έχεις ενεργοποιημένο αυτό είναι να κάνει την εναλλαγή των παραθύρων στην οθόνη που έχεις το ενεργό σου παράθυρο. Αν έχεις επιλεγμένο να φαίνεται και η επιφάνεια εργασίας κατά το Alt+Tab, όταν το αφήσεις στην επιφάνεια εργασίας, κάνει minimize τα παράθυρα και των 2 οθονών.

 

Για όποιον τον ενδιαφέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την καθυστέρηση :)

 

@pmav99

 

«Thnx man» (AltGr +, και AltGr + . )

 

 

I'm so bookmarkinfg this! :D

 

 

@coffeex

Δεν με βόλεψε γιατί, για κάποιο λόγο, δεν κρατούσε τις αλλαγές που έκανα και έπρεπε κάθε φορά που ενεργοποιούσα την 2η οθόνη να τις κάνω από την αρχή -> οι 2 οθόνες έχουν, μέχρι στιγμής, διαφορετικές αναλύσεις. Αλλά και να μην είχα αυτό το θέμα, με το arandr βγήκε τελικά πιο απλό γιατί έχω κάνει 2 συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας και απλά με ένα διπλό κλικ κάνω τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nvidia-settings -h

 

......

 

-l, --load-config-only
      Load the configuration file, send the values specified therein to the X server, and exit.  This mode
      of operation is useful to place in your xinitrc file, for example.

 

......

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nvidia-settings -h

 

......

 

-l, --load-config-only

      Load the configuration file, send the values specified therein to the X server, and exit.  This mode

      of operation is useful to place in your xinitrc file, for example.

 

......

 

:P

 

 

 

That's what I was talking about. Το είχα πει και παραπάνω: 

Βάζω μερικές πληροφορίες από το σύστημα σε περίπτωση που τις θέλετε (και αν θέλετε επίσης, πείτε αν κάτι έχω κάνει λάθος να το αλλάξω):

Κοινώς, αν λέω/έκανα μαλακία πείτε το με απλά λόγια (πρωτάρης γαρ) :P

 

 

 

Το είδα αυτό αλλά δεν το κατάλαβα. Δεν θα πρέπει πρώτα να φτιάξω 2 διαφορετικά config files (ένα για μονή οθόνη και ένα για διπλή) και μετά να δώσω «-l»; Αν ναι πως τα φτιάχνω; Αν όχι, τι παίζει; 

 

Όταν μου έλεγαν για το nvidia-settings παραπάνω τα παιδιά είχα στο νου μου αυτό: 

 

1_006.jpg

 

Από εκεί, όποτε επανενεργοποιώ την proview πρέπει να ξαναφτιάξω τη θέση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...