Προς το περιεχόμενο

Panasonic Lumix LZ20 Bridge Camera (16 MP, 21x Optical Zoom, 3 inch LCD)


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δεν έχω μείνει από μπαταρία (εργοστασιακή) σε φωτογραφική μηχανή... απορώ γιατί σας απασχολεί το θέμα της μπαταρίας. Ακόμα και σε ταξίδια που έχω βγάλει πάνω από 100 σε μία εκδρομή, δεν έπεσε ποτέ ούτε στο μισό. Όταν φτάνει στο μισό την βάζω και φορτίζει... Το θέμα της μπαταρίας με απασχολεί μόνο στις βιντεοκάμερες όταν θέλεις να τραβήξεις κάτι που διαρκεί πάνω από ώρα...

 

Νταξει σιγουρα ειναι και υποκειμενικο το θεμα αν ειναι καλυτερο να παρεις φωτογραφικη compact με ΑΑ ή οχι. Αλλους τους βολευει αλλα σιγουρα οχι ολους. Πχ. αν καποιος δεν εχει την δυνατοτητα να εχει ή να κουβαλαει και βιντεοκαμερα μαζι του, τοτε αναγκαστικα το ρολο της βιντεοκαμερα θα τον παιξει η φωτογραφικη οπου και εκει εχουν βελτιωθει τα πραγματα σε συγκριση με τα παλια χρονια. (fps, αναλυση, μοντελα που χρησιμοποιεις το ζουμ κατα την εγγραφη του βιντεο, ορισμενα με stereo ηχο). Και η εγγραφη του βιντεο απαιτει καταναλωση...

 

 

Καποιο Link με μπαταριες και φορτιστη που προτεινετε και πιο το κοστος τους?

 

Για ριξε μια ματια σε αυτο το thread που εχουν γραφτει αρκετα πραγματα. Εχει καποια λεφτακια αλλα δεν ειναι απλος φορτιστης.

 

http://www.insomnia.gr/topic/437738-smart-charger-aaaaa-iq328-27e-fbamazon-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%B1%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1/?hl=%20smart%20%20charger%20%20aaaaa%20%20iq328

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη κατηγορία προς τα πάνω ή προς τα κάτω?

Σίγουρα είναι πιο βολική στη μεταφορά η canon, έχει λιγότερο zoom, αλλά στην ποιότητα λες ότι υπερτερεί η lz20?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αλλα κατι θα ξερουν οι κατασkευαστες (ολοι, οχι μονο η panasonic), δεν τα βγαζουν τυχαια ετσι, δινουν εναλλακτικη διοτι:

 

δεν ξεμενεις απο μπαταρια, ουτε αγοραζεις 2η λιθιου, εχεις μερικες eneloop εξτρα κ αλλαζεις επιτοπου.

Και κανουν για αυτην την φωτογραφικη μηχανη, καθως κ για την επομενη κ ενα σωρο αλλες συσκευες.

Απο αυτην την γωνια θα ελεγα ,καλο κουραγιο σε οσους ξεμενουν απο την μπαταρια κ ψαχνουν φορτιστη κ πριζα μηπως κ προλαβουν να αποθανατισουν το φευγαλεο σκηνικο :-)

ρε παιδια έχω μια bridge panasonic με λιθίου και πραγματικα ξεχνας να την φορτίσεις! με μια φόρτιση εβγαλα 250 φωτογραφίες σε μια βαφτιση και η μπαταρία δεν επεσε ουτε 10%. μετα απο μήνες χρειάστηκε ξανα φορτιση. Τι να την κανεις την δευτερη μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια έχω μια bridge panasonic με λιθίου και πραγματικα ξεχνας να την φορτίσεις! με μια φόρτιση εβγαλα 250 φωτογραφίες σε μια βαφτιση και η μπαταρία δεν επεσε ουτε 10%. μετα απο μήνες χρειάστηκε ξανα φορτιση. Τι να την κανεις την δευτερη μπαταρια;

 

σε κανένα ταξίδι , camping , που δεν έχεις πρίζα  τι κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι λιθίου είναι μια χαρά μπαταρίες είναι καλό να έχεις πάντα μια δεύτερη μπαταρία και οι γνήσιες κοστίζουν πολύ. Υπάρχουν και μη γνήσιες από ebay αλλά σε Nikon μου έτυχε να τις αναγνωρίζει και να μην τις δέχεται οπότε χρειάστηκε να δώσουμε 45 Ευρώ για την γνήσια.

Προσωπικά προτιμώ τις ΑΑ. Έχω 3-4 πακετάκια Eneloop πάντα φορτισμένα, ενώ και μια φορά που έτυχε να μείνω από μπαταρίες στα χιόνια, σταμάτησα σε ένα περίπτερο πήρα ένα πακετάκι αλκαλικές και συνέχισα την φωτογράφιση. Επίσης, ακόμη και άλλη μηχανή να πάρεις αργότερα, ή θα βάλεις τις ίδιες μπαταρίες, ή αν η καινούργια έχει λιθίου, χρησιμοποιείς τις ΑΑ για άλλη δουλειά (τηλεχειριστήρια, κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια έχω μια bridge panasonic με λιθίου και πραγματικα ξεχνας να την φορτίσεις! με μια φόρτιση εβγαλα 250 φωτογραφίες σε μια βαφτιση και η μπαταρία δεν επεσε ουτε 10%. μετα απο μήνες χρειάστηκε ξανα φορτιση. Τι να την κανεις την δευτερη μπαταρια;

 

Καποιος που βγαζει πολλες φωτο με φλας ή γραφει βιντεο διαρκειας, θα τις χρειαστει.

Αν δεν τις χρειαζεσαι εσυ, κανενα προβλημα, απλα δεν ισχυει για ολους.

Αν τεσπα χρειαζεται καποιος 2η μπαταρια, καλυτερα ΑΑ παρα συγκεκριμενη fixed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τεσπα χρειαζεται καποιος 2η μπαταρια, καλυτερα ΑΑ παρα συγκεκριμενη fixed.

Πάντα οι ΑΑ θα είναι χειρότερες σε όλα εκτός απο την τιμή απο τις fixed.

οπότε στο θέμα τιμής κρίνονται όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα οι ΑΑ θα είναι χειρότερες σε όλα εκτός απο την τιμή απο τις fixed.

οπότε στο θέμα τιμής κρίνονται όλα

 

Μπα, μην το λες.

(Και τα ειπα σαν χρηστης ΚΑΙ fixed. Προσωπικα διαλεξα fixed για μια μικρη προχειρη μηχανη και ΑΑ για την μεγαλυτερη κ καλυτερη μηχανη).

Δες πιο πισω για τα πλεονεκτηματα τους, μην τα ξαναλεμε κ διαμαρτυρονται δικαιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

\\οφ τοπικ

 

έχω και απο τις δύο και γνωρίζω απο πρώτο χέρι
και eneloop χρησιμοποιώ και ebay fixed και γνήσιες fixed

το τί είναι καλύτερο, όπως πάντα φαίνεται απο το τί χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την αφήσεις καιρό όμως την φωτογραφική και πας να βγάλεις την "φωτογραφία της στιγμής" θα φας μεγάλο ξενέρωμα με την επαναφορτιζόμενη του κατασκευαστή γιατί θα πρέπει υποχρεωτικά να περιμένεις και χάνεται το momentum. Από την άλλη οι ΑΑ βρίσκονται παντού και πάντα άμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

\\οφ τοπικ

 

έχω και απο τις δύο και γνωρίζω απο πρώτο χέρι

και eneloop χρησιμοποιώ και ebay fixed και γνήσιες fixed

 

το τί είναι καλύτερο, όπως πάντα φαίνεται απο το τί χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες

 

 

Αρα ξερεις κ επιλεγεις οτι επιλεγεις καλυτερα για σενα, καλα κανεις.

Απλα δεν ισχυει σε ολους αυτο, ασε τον κοσμο να εχει κ μια διαφορετικη αποψη/επιλογη.

 

Ομως το αλλο σου επιχειρημα, sorry αλλα ειναι λαθος λογικη, τα των επαγγελματιων ειναι για τους επαγγελματιες, τα των καταναλωτων ή τεσπα υπολοιπων μη επαγγελματιων ειναι διαφορετικα για αυτους. Αυτο ισχυει σε ολα τα προιοντα, πχ τωρα σκεφτομαι διαφορες σε εργαλεια, αυτοκινητα ή ακομη και καφετιερες που εχουν συζητηθει πολλες φορες εδω(!) κλπ. Αλλοιμονο να αγοραζαμε για προσωπικη χρηση με το "ζορι" οτι χρησιμοποιουν οι επαγγελματιες, μεγα δειγμα ανισορροπιας. Θα μου πεις σαν δειγμα, οκ εχει την λογικη του, δεν ειναι ομως απολυτη ενδειξη γιατι ο επαγγελματιας υπολογιζει και εκτιμα παραγοντες οπως πχ ο χρονος, τελειως διαφορετικα απο τις αναγκες του χομπιστα.

Anyway, φυγαμε οντως αρκετα εκτος θεματος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...