Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/1/2018 στις 11:27 ΠΜ, alex52 είπε

Μιλησα με το GEEKBUYING σχετικά με το Xiaomi mi5x από την  αποθηκη στην Ιταλία και την γίνετε με χρεώσεις και αποστολή τους δέματος και η απάντηση τους είναι η εξής. Δεν ξέρω όμως τι παίζει με αυτή την μεταφορική. 

Hi,dear sir
Our IT stock is included taxes.
And we will send by Italy-DHL.
Sue
Customer Service Representative
Geekbuying 

Έχω πάρει 2 xiaomi απο geek απο Ιταλία με DHL. Από ιταλία πήγε Γερμανιά και επόμενη (κυριολεκτικα) εργάσιμη τα είχα στην πόρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

Μην δίνεις σημασία στο οτιδήποτε γράφει ο Slavation81 πρόκειται είτε για troll είτε για έναν redneck δίχως καμία γνώση.

@ababapanos

Κάνε paypal dispute με λόγο αλλαγή μεθόδου αποστολής υπάρχει ως επιλογή.

Πραγματικα πολυ ασχοληθηκα με τον καθε αγνωστο τυχαρπαστο εδω μεσα, θα αφησω την διαχειρηση να αναλαβει.

3 ώρες πριν, argas είπε

Γειά σας. Πολύ αναλυτικό το θέμα με τις αγορές. Να κάνω και γω μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει:. Άν έρθει κάτι από φίλο εκτός Ευρώπης (από Αυστραλία) με μικρό σχετικά μέγεθος, συστημένο με tracking number στα ΕΛΤΑ και είναι μεταχειρισμένο είδος (προσωπικό αντικείμενο), δεν είναι κάτι καινούργιο σε original συσκευασία,  και δεν είναι προιόν συναλλαγής, τι γίνεται αν κολλήσει στο τελωνείο και σου ζητήσουν απόδειξη συναλλαγής; Επίσης θα υπάρχει η ένδειξη από το φίλο ότι το στέλνει σαν δώρο. Το ανοίγουν και βάζουν μια τιμή κατ' εκτίμηση ή αφού τους δηλώσεις ότι είναι δώρο από γνωστό σου περνάει ελεύθερα; Το αντικείμενο (παπούτσια) ήταν αξίας περίπου 120 ευρώ (όταν ήταν καινούργια). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δυστυχως παπουτσια δεν το λες και μικρο αντικειμενο. Αν ηταν σε μεγεθος φακελου το πιο πιθανο να περναγε αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Πραγματικα πολυ ασχοληθηκα με τον καθε αγνωστο τυχαρπαστο εδω μεσα, θα αφησω την διαχειρηση να αναλαβει.

Πες τα ρε salvation!

Που ειναι το κράτος; Που είναι η πολιτεία; Κάποιος υπευθυνος δεν υπάρχει;
 

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

 

Δυστυχως παπουτσια δεν το λες και μικρο αντικειμενο. Αν ηταν σε μεγεθος φακελου το πιο πιθανο να περναγε αερα.

Ο άνθρωπος ρώτησε τι μπορεί να γίνει για κουτί με μεταχειρισμένα παπουτσια, οχι μικρό φάκελο. Απάντηση που να βοηθά τον argas έδωσε ο makfil.

Επειδή σε βλέπω απολυτα σιγουρο, λύσε μου μια απορία. Αν ξάρδερφος στην Αυστραλία, μου στειλει μικρό φάκελο με δηλωμένη αξία 52 aud, ενω η αρχική αγορά ήταν 136aud, θα περάσει αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, isay είπε

Ναι. Αποδιδουν κανονικα γιατί δεν τα αποδίδει στο ελληνικο κράτος, αλλα απευθείας στην ευρωπαική ένωση, με μια λίστα τύπου Τοσα απο Ελληνες,  Τοσα απο Ιταλους, Τόσα απο Βέλγους, κλπ.

Κάτι (σχεδόν) αναλογο γίνεται με τα έσοδα απο ολα τα τελωνεια της ΕΕ, οπου τα χρήματα πάνε σε ενα κοινό κουμπαρα.

Αναλόγως, έτσι ξεκίνησε και μια επιχειρηματική δραστηριότητα με μεγάλο κέρδος και όγκο που λέγεται "Γραφείο Εκκαθάρισης ΦΠΑ"
Εκκαθαρίζουν και αποδίδουν από πολυεθνικές εταιρείες τον ΦΠΑ στην κάθε Ευρωπαϊκή χώρα. Γιατί να το κάνει η εταιρεία; Δίνει τα στοιχεία στο γραφείο εκκαθάρισης και αυτό με βάση την λίστα πράττει τα δέοντα.

Επεξ/σία από taksidiotis2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, isay είπε

Πες τα ρε salvation!

Που ειναι το κράτος; Που είναι η πολιτεία; Κάποιος υπευθυνος δεν υπάρχει;
 

Ο άνθρωπος ρώτησε τι μπορεί να γίνει για κουτί με μεταχειρισμένα παπουτσια, οχι μικρό φάκελο. Απάντηση που να βοηθά τον argas έδωσε ο makfil.

Επειδή σε βλέπω απολυτα σιγουρο, λύσε μου μια απορία. Αν ξάρδερφος στην Αυστραλία, μου στειλει μικρό φάκελο με δηλωμένη αξία 52 aud, ενω η αρχική αγορά ήταν 136aud, θα περάσει αέρα;

Δεν μπορω να καταλαβω η αρχικη αγορα τι ρολο βαραει, δλδ θα εχει απο την μια την αποδειξη της αγορας πανω στον φακελο και απο την αλλη δηλωμενη αξια θα ειναι αλλη; Γινε πιο συγκεκριμενος γιατι το παραδειγμα σου δεν βγαζει νοημα.

ΥΓ : Και στις 2 περιπτωσεις μπορει να μην περασει ακομα και τα 52AUSD (33 Ευρω) ειναι πανω απο το επιτρεπομενο οριο των τελωνειων (22Ευρω). Εξαρταται το πως ερχεται, απλο ταχυδρομειο ναι πολυ πιθανο να περασει ακομα και με 52AUSD. DHL η UPS, FedEx, TNT το πιο πιθανο να κολησει.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους 

και συγνομη αν ειναι σε λαθος θεμα  εχω να παραγγειλω πολυ καιρο απο εξωτερικο και εχω χασει τη μπαλα σκεφτομαι να αγορασω ενα ξυριστικη μηχανη safety razor παλαια τυπου απο ινδια συνολο 15€ με μεταφορικα και ξυραφακια απο αγγλια 10€ κοστος το πολυ τα οποια στην ελλαδα βγαινουν παραπανησια λετε να εχω προβληματα τελωνειου η κατι αλλο να θεωρουνται παρανομο εχει παραγγειλει κανεις κατι τετοιο ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω η αρχικη αγορα τι ρολο βαραει, δλδ θα εχει απο την μια την αποδειξη της αγορας πανω στον φακελο και απο την αλλη δηλωμενη αξια θα ειναι αλλη; Γινε πιο συγκεκριμενος γιατι το παραδειγμα σου δεν βγαζει νοημα.

ΥΓ : Και στις 2 περιπτωσεις μπορει να μην περασει ακομα και τα 52AUSD (33 Ευρω) ειναι πανω απο το επιτρεπομενο οριο των τελωνειων (22Ευρω). Εξαρταται το πως ερχεται, απλο ταχυδρομειο ναι πολυ πιθανο να περασει ακομα και με 52AUSD. DHL η UPS, FedEx, TNT το πιο πιθανο να κολησει.

Το παραδειγμα - ερωτημα προς εσενα ήταν ξεκάθαρο γιατί ειναι σχεδόν ίδια περιπτωση με του συμφορουμίτη με τα μεταχειρισμένα παπουτσια, στον οποιο απαντησες οτι αμα ήταν σε μικρό φακελο θα παιρνουσε αερα. Είναι εξάρτημα μικρό, μεταχειρισμένο, που αγοράστηκε πριν απο 4 χρόνια 136aud, τώρα δεν υπάρχει στην αγορα, δεν υπάρχει αποδειξη αγορας, μου το στελνει δώρο ο ξάδερφος και επειδή ζητήθηκε να δηλώσει αξία, έβαλε μια μέση τιμή που το βρίσκει μεταχειρισμένο στην τοπική αγορα (μαζί με μεταφορικά για ελλαδα). Το μονο που θα προσθεσω στο αρχικό post ειναι οτι η αποστολή γίνεται με austrialian post (τα αντιστοιχα ελτα).

Σε ρώτησα λοιπον, με βαση τη σιγουριά που εξέφρασες οτι αν ήταν μικρο πακέτο, θα περνουσε αέρα (ασχετα τα ποσά που ειχε δηλωσει ο συνφορουμιτης). Θα εχω λοιπον χρεώση απο το τελωνειο ή εισαι σιγουρος οτι οχι, γιατί ειναι μικρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Το παραδειγμα - ερωτημα προς εσενα ήταν ξεκάθαρο γιατί ειναι σχεδόν ίδια περιπτωση με του συμφορουμίτη με τα μεταχειρισμένα παπουτσια, στον οποιο απαντησες οτι αμα ήταν σε μικρό φακελο θα παιρνουσε αερα. Είναι εξάρτημα μικρό, μεταχειρισμένο, που αγοράστηκε πριν απο 4 χρόνια 136aud, τώρα δεν υπάρχει στην αγορα, δεν υπάρχει αποδειξη αγορας, μου το στελνει δώρο ο ξάδερφος και επειδή ζητήθηκε να δηλώσει αξία, έβαλε μια μέση τιμή που το βρίσκει μεταχειρισμένο στην τοπική αγορα (μαζί με μεταφορικά για ελλαδα). Το μονο που θα προσθεσω στο αρχικό post ειναι οτι η αποστολή γίνεται με austrialian post (τα αντιστοιχα ελτα).

Σε ρώτησα λοιπον, με βαση τη σιγουριά που εξέφρασες οτι αν ήταν μικρο πακέτο, θα περνουσε αέρα (ασχετα τα ποσά που ειχε δηλωσει ο συνφορουμιτης). Θα εχω λοιπον χρεώση απο το τελωνειο ή εισαι σιγουρος οτι οχι, γιατί ειναι μικρό;

Καταρχην πως ξερει ο τελωνειακος ποσο κοστιζαν τα παπουτσια καινουργια. Δεν μπορει να γνωριζει οποτε το 136ausd ειναι εντελος αστοχο. Ο τελωνειακος θα δει το 52ausd και δεν νομιζω να ασχοληθει περεταιρω ειδικα για μεταχειρισμενα παπουτσια.

Απο εκει και περα ο ογκος με απλα ΕΛΤΑ παιζει ΜΕΓΑΛΟ ρολο και νομιζω πως οσοι εχουν ασχοληθει το γνωριζουν αυτο πολυ καλα. Προσωπικα Δεν κανω αγορες απο Κινα αλλα επειδη μου ερχονται συνεχεια δεματα απο Κινα και Αμερικη (δειγματα οπως εχω ξαναπει) καποια τα κραταει το τελωνειο, καποια οχι. Αυτα που κραταει παντα ειναι οσα εχουν μεγαλο ογκο Ανεξαρτητου αναγραφομενης τιμης (τι μικρη τι μεγαλη τα κρατανε) ενω οσα ειναι σχετικα μικρα ΑΝ η τιμη στο πακετο ειναι μικρη περνανε σχεδον παντα.

Μεχρι και σημερα δεν εχει κρατησει Ποτε το τελωνειο κατι που ηταν σε μεγεθος φακελου αλλα μονο καμια 10αρια σε ολα μου τα χρονια εχουν ερθει με τιμη ανω των 22Ευρω που οριζει το τελωνειο οποτε δεν μπορω να ειμαι απολυτος. Γιαυτο λεω πως ακομα και με αναγραφομενη τιμη τα 52ausd ενας φακελος μπορει να περνουσε (βεβαια οταν ειπα στον φιλο θα περνουσε αερα εννοουσα με τιμη μεχρι τα 22Ευρω και οχι παραπανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρηγορη ερωτηση παιδια. θελω να αγορασω εναν ενισχυτη ακουστικων. τον βρηκα στο ιμπει σε πολυ καλη τιμη (60 ευρω) απο εναν πωλητη, ο οποιος ειναι στο ισραηλ.

Θεωρειται οτι ειναι στην ευρωπαικη ενωση ή οχι? το ξερω χαζη ερωτηση αλλα εδω η μακαμπι ειναι στην ευρωλιγδα στο μπασκετ. οποτε...

υπαρχει ο κινδυνος τελωνειου ή αποτελη εξαιρεση η συγκεκριμενη χωρα? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, burnin είπε

μια γρηγορη ερωτηση παιδια. θελω να αγορασω εναν ενισχυτη ακουστικων. τον βρηκα στο ιμπει σε πολυ καλη τιμη (60 ευρω) απο εναν πωλητη, ο οποιος ειναι στο ισραηλ.

Θεωρειται οτι ειναι στην ευρωπαικη ενωση ή οχι? το ξερω χαζη ερωτηση αλλα εδω η μακαμπι ειναι στην ευρωλιγδα στο μπασκετ. οποτε...

υπαρχει ο κινδυνος τελωνειου ή αποτελη εξαιρεση η συγκεκριμενη χωρα? ευχαριστω

το ισραηλ δεν ειναι μελος της ευρωπαικης ενωσης.συνεπως ειναι πολυ πιθανο να χρεωθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Καταρχην πως ξερει ο τελωνειακος ποσο κοστιζαν τα παπουτσια καινουργια. Δεν μπορει να γνωριζει οποτε το 136ausd ειναι εντελος αστοχο. Ο τελωνειακος θα δει το 52ausd και δεν νομιζω να ασχοληθει περεταιρω ειδικα για μεταχειρισμενα παπουτσια.

Απο εκει και περα ο ογκος με απλα ΕΛΤΑ παιζει ΜΕΓΑΛΟ ρολο και νομιζω πως οσοι εχουν ασχοληθει το γνωριζουν αυτο πολυ καλα. Προσωπικα Δεν κανω αγορες απο Κινα αλλα επειδη μου ερχονται συνεχεια δεματα απο Κινα και Αμερικη (δειγματα οπως εχω ξαναπει) καποια τα κραταει το τελωνειο, καποια οχι. Αυτα που κραταει παντα ειναι οσα εχουν μεγαλο ογκο Ανεξαρτητου αναγραφομενης τιμης (τι μικρη τι μεγαλη τα κρατανε) ενω οσα ειναι σχετικα μικρα ΑΝ η τιμη στο πακετο ειναι μικρη περνανε σχεδον παντα.

Μεχρι και σημερα δεν εχει κρατησει Ποτε το τελωνειο κατι που ηταν σε μεγεθος φακελου αλλα μονο καμια 10αρια σε ολα μου τα χρονια εχουν ερθει με τιμη ανω των 22Ευρω που οριζει το τελωνειο οποτε δεν μπορω να ειμαι απολυτος. Γιαυτο λεω πως ακομα και με αναγραφομενη τιμη τα 52ausd ενας φακελος μπορει να περνουσε (βεβαια οταν ειπα στον φιλο θα περνουσε αερα εννοουσα με τιμη μεχρι τα 22Ευρω και οχι παραπανω).

Με αυτή σου την απάντηση ΣΥΝ το "εννουσα" στην τελευταία σου παρένθεση, αναίρεσες μόνος σου αυτό που εγραψες νωρίτερα (και με σιγουριά μάλιστα) οτι τα μικρά περνάνε αέρα. Είναι το τρίτο σφάλμα ημιμάθειας που σου μετρώ τις τελευταίες ημέρες. Αν δεν σου αρέσει η λέξη "ημιμάθεια", πες το "λαθος διατύπωση" ή "ελλειπή διατύπωση" ΑΛΛΑ τα αρχικά σου γραφόμενα έδιναν καθαρά λανθασμένο νόημα ή συναγερμό.

Σου έγραψα και παλιότερα οτι εδω ειμαστε να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και να αλληλοβοηθούμαστε, οχι να αλληλομπερδευόμαστε και επειδή αυτά που γράφουμε μπορεί να κάψουν κόσμο, αν δεν είμαστε σίγουροι για αυτά που γράφουμε, είτε συμπεριλαμβάνουμε την αβεβαιότητα μας ή διασταυρώνουμε πριν το γράψουμε ή δεν απαντάμε καθόλου. ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ!

Ομως είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη και αν μας το υποδείξουν, το "έξυπνο" είναι είτε να το παραδεχτουμε ή να σιωπήσουμε, οχι να αρχίσουμε να ζητάμε επέμβαση διαχειριστών, της πολιτείας ή του θεου.

Ενημερωτικά το παράδειγμα που σου εδωσα ειναι πραγματικό. Ηλεκτρονικό εξάρτημα σαν μικρή πλακέτα, που εστάλη σε φίλο μου τον περασμένο Δεκέμβριο, απο τον ξάδερφο του απο την Αυστραλία απο ίδιο μηχανημα που ο ξαδερφος του το ειχε παροπλισει. Ιδιο επώνυμο αποστολέα-παραλήπτη, η πλακέτα με εμφανη σημάδια χρήσης και απλό φακελος με φυσαλίδες αέρα. Βγήκε χρεώση σαν εμπορικό ειδος. Ουτε δώρο, ουτε συγγενείς, ουτε μη εμπορική συναλλαγή και αρχικά του βγήκε τελωνειο για αυθαίρετη τιμολογηση 100 ευρω. Πήγε για αναδασμολόγηση και ο φίλος μου εστειλε ενα κάρο χαρτουρα (ακομα και υπευθυνη δηλωση του αποστολέα, οτι ήταν δικό του και το στέλνει δώρο στο συγγενή του). Αυτό απέχει ετη φωτός απο αυτό που αβίαστα έγραψες οτι "τα μικρά περνάνε αέρα".

 

1 ώρα πριν, burnin είπε

μια γρηγορη ερωτηση παιδια. θελω να αγορασω εναν ενισχυτη ακουστικων. τον βρηκα στο ιμπει σε πολυ καλη τιμη (60 ευρω) απο εναν πωλητη, ο οποιος ειναι στο ισραηλ.

Θεωρειται οτι ειναι στην ευρωπαικη ενωση ή οχι? το ξερω χαζη ερωτηση αλλα εδω η μακαμπι ειναι στην ευρωλιγδα στο μπασκετ. οποτε...

υπαρχει ο κινδυνος τελωνειου ή αποτελη εξαιρεση η συγκεκριμενη χωρα? ευχαριστω

Λες; Τότε και η Ρωσσία ειναι στις εξαιρέσεις (CSKA) και η Τουρκία (Φενερ)

Δεν είναι μονο το μπάσκετ. Είναι και η EUROvision

Spoiler

Το Ισραήλ δεν ειναι στην ΕΕ, το τελωνειο καραδοκεί

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, isay είπε

Με αυτή σου την απάντηση ΣΥΝ το "εννουσα" στην τελευταία σου παρένθεση, αναίρεσες μόνος σου αυτό που εγραψες νωρίτερα (και με σιγουριά μάλιστα) οτι τα μικρά περνάνε αέρα. Είναι το τρίτο σφάλμα ημιμάθειας που σου μετρώ τις τελευταίες ημέρες. Αν δεν σου αρέσει η λέξη "ημιμάθεια", πες το "λαθος διατύπωση" ή "ελλειπή διατύπωση" ΑΛΛΑ τα αρχικά σου γραφόμενα έδιναν καθαρά λανθασμένο νόημα ή συναγερμό.

Σου έγραψα και παλιότερα οτι εδω ειμαστε να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και να αλληλοβοηθούμαστε, οχι να αλληλομπερδευόμαστε και επειδή αυτά που γράφουμε μπορεί να κάψουν κόσμο, αν δεν είμαστε σίγουροι για αυτά που γράφουμε, είτε συμπεριλαμβάνουμε την αβεβαιότητα μας ή διασταυρώνουμε πριν το γράψουμε ή δεν απαντάμε καθόλου. ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ!

Ομως είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη και αν μας το υποδείξουν, το "έξυπνο" είναι είτε να το παραδεχτουμε ή να σιωπήσουμε, οχι να αρχίσουμε να ζητάμε επέμβαση διαχειριστών, της πολιτείας ή του θεου.

Ενημερωτικά το παράδειγμα που σου εδωσα ειναι πραγματικό. Ηλεκτρονικό εξάρτημα σαν μικρή πλακέτα, που εστάλη σε φίλο μου τον περασμένο Δεκέμβριο, απο τον ξάδερφο του απο την Αυστραλία απο ίδιο μηχανημα που ο ξαδερφος του το ειχε παροπλισει. Ιδιο επώνυμο αποστολέα-παραλήπτη, η πλακέτα με εμφανη σημάδια χρήσης και απλό φακελος με φυσαλίδες αέρα. Βγήκε χρεώση σαν εμπορικό ειδος. Ουτε δώρο, ουτε συγγενείς, ουτε μη εμπορική συναλλαγή και αρχικά του βγήκε τελωνειο για αυθαίρετη τιμολογηση 100 ευρω. Πήγε για αναδασμολόγηση και ο φίλος μου εστειλε ενα κάρο χαρτουρα (ακομα και υπευθυνη δηλωση του αποστολέα, οτι ήταν δικό του και το στέλνει δώρο στο συγγενή του). Αυτό απέχει ετη φωτός απο αυτό που αβίαστα έγραψες οτι "τα μικρά περνάνε αέρα".

Λες; Τότε και η Ρωσσία ειναι στις εξαιρέσεις (CSKA) και η Τουρκία (Φενερ)

Δεν είναι μονο το μπάσκετ. Είναι και η EUROvision

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το Ισραήλ δεν ειναι στην ΕΕ, το τελωνειο καραδοκεί

Ειναι γνωστο πως τα μικρα περνανε Αερα απο απλο ταχυδρομειο σε σχεση με κουριερ, αυτο ειναι δεδομενο (δεν ισχυριστηκα ποτε πως περνανε 100% ολα τα πακετα φυσικα).
Δεν θεωρω ουτε ημιμαθεια ουτε λαθος διατυπωση αυτο που ειπα. Ισα ισα που Παντα λεω πως ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι σιγουρο. Μπορει καποιος να περασει ρολοι 1000ε απο το τελωνειο χωρις δασμους (ανετα και το εχω δει να γινεται ασχετα αν καποιοι εδω μεσα το παιζουν ιστοριες και το θεωρουν τραβηγμενο) και μπορει καποιος οπως ο φιλος σου να τυχει να πληρωσει τελωνειο.
Επισης δεν αναφερθηκα ποτε στο θεμα "Δωρο" γιατι πολυ απλα το τελωνειο σου λεει στα ισια πως ΔΕΝ υπαρχει δωρο στον νομο και εν μερη εχουν δικιο εφοσον για το Δωρο θα εχουν πληρωθει δασμοι/ΦΠΑ σε αλλο κρατος και οχι στην Ελλαδα (βεβαια αυτο ισχυει για κρατη εκτος ΕΕ).
Επισης επεμβαση διαχειριστων ζητησα για την συμπεριφορα του εν λογο ατομου, αν δεν μπορεις να το κατανοησεις αυτο τοτε να αρχισουμε ολοι να ριχνουμε καντηλια εδω μεσα και να δουμε μεχρι που θα φτασει αυτο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα παλι το πρωτο ποστ. θελω να αγορασω κατι απο τον καναδα. συνολικη αξια 50 ευρω. απο ebay θα αγορασω, θα πληρωσω με paypal. και το προιον ειναι εμφανως μεταχειρισμενο. καινουργιο βεβαια εχει 150 ευρω.

αν περασει τελωνειο, φανταζομαι δε μπορουν να κοστολογησουν την αρχικη τιμη σαν αξια ετσι? αφου ειναι μεταχειρισμενο, θα εινα ιχωρις κουτι κτλ.

αν το κοστολογησουν σαν αξια 50 ευρω (οσο πληρωσα) θα δωσω μονο το φπα? δηλαδη 11,5 ευρω? ή ειναι και κατι ακομα? η πρωτη σελιδα μιλαει μονο για το φπα. γιαυτο ρωταω. θα ερθει απο καναδα με surface mail. στην ατυχη περιπτωση που το κοστολογησουν παραπανω απο οτι το πηρα, μπορω να τους δειξω την αποδειξη αγορας απο πειπαλ και να με αναδασμολογησουν βαση της αξιας αυτης?? η διαδικασια εχει τρεξιμο ή μπορει να γινει ηλεκτρονικα? σε περιπτωση κακης τιμολογησης πρεπει να το παραλαβω πρωτα ή κανω αρνηση παραλαβης και επιτοπου ζηταω αναδασμολογηση? σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimlykos είπε

Μία γρήγορη ερώτηση στην παρέα. Από lightinthebox η ασφάλεια τελωνείου πότε ακριβώς εμφανίζεται ως επιλογή στην πορεία της παραγγελίας;

Στο checkout, στο πλαίσιο "shipping method", εμφανίζεται ως "duty & tax insurance" και σε παρένθεση το κόστος της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...