Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

ναι επειδή όμως έχω πρόβλημα με το όνομα στο PayPal και θέλω να το αλλάξω αλλά τα προβλήματα γίνονται όλο και περισσότερα..μου ζητάει κάποιο λογαριασμό στο όνομα μου δεν έχω...τι μπορώ να τους στείλω??περιμένω απάντηση τους...και έλεγα αν πλήρωνα με την κάρτα και τελείωνα πιο γρήγορα...και τη σημαίνει το add shipping insurance to your order??

Είναι ασφάλιση για τη μεταφορά.

Συνήθως δεν βάζουμε αφού μας καλύπτει το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Είναι ασφάλιση για τη μεταφορά.

Συνήθως δεν βάζουμε αφού μας καλύπτει το paypal.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια....Αρα ο καλύτερος τρόπος....1 να επιλέξω Belgium post...2 να βάλω και ασφάλεια για την μεταφορά...3 να πληρώσω άφοβα με πιστωτική...το αντικείμενο είναι μικρό 16.07 η τιμή του +2,32 Belgium post +1.17=19.55 μας κάνει και έχει βάρος 0.198kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 διαφορετικές παραγγελίες απο aliexpres μεταξυ 28-30/12 και παρελαβα σημερα χωρις να δωσω κατι παραπανω B)B)

Το ακριβοτερο μαλιστα αντικειμενο (15€) ηταν ογκωδες αλλα και αυτο περασε χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο μήνες αισίως με την παραγγελία από Gearbest κολλημένη σε status "Southall, Your parcel is on its way", δηλαδή δεν έχουν στείλει τίποτε ακόμα και τώρα κωλυσιεργούν και στο refund. Αυτό πρώτη φορά.

Τους ζήτησα και μου απάντησαν να περιμένω και ότι σε διεθνείς αποστολές είναι πιθανό να υπάρχουν καθυστερήσεις και λυπούνται για την καθυστέρηση και μπλα μπλα. Απατεώνες, όχι αστεία. Τους έστειλα μήνυμα επιμένοντας στο refund. Αν δε το αποδεχτούν και τώρα, έφτασε και μένα η σειρά μου για το πρώτο μου paypal dispute. Δεν έχω κάνει ποτέ στο παρελθόν.

Και εκεί που είχα πει ότι μπορεί να τους δώσω κάποια ευκαιρία στο μέλλον, θα με κάνουν να μην ξαναψωνίσω ποτέ από αυτούς.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geoge xperria είπε

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια....Αρα ο καλύτερος τρόπος....1 να επιλέξω Belgium post...2 να βάλω και ασφάλεια για την μεταφορά...3 να πληρώσω άφοβα με πιστωτική...το αντικείμενο είναι μικρό 16.07 η τιμή του +2,32 Belgium post +1.17=19.55 μας κάνει και έχει βάρος 0.198kg

καλυτερα να περιμενεις να γυρισει το priority του banggood και μετα αποφασιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kasp123 είπε

καλυτερα να περιμενεις να γυρισει το priority του banggood και μετα αποφασιζεις

δεν εχει το συγκεκριμενο αντικειμενο...εκτος απο αυτο εγω θα ηθελα μια απλη απαντηση...αν ειναι ασφαλη αγορα με την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2018 στις 11:23 ΜΜ, cineaste είπε

Ορίστε τι διάβασα στο Facebook:
'Ειμαι πολλα χρονια μελος στο Insomnia και ειχα τα ιδια οταν ειχα μιλησει για το Priority Line Eu Express με ωραιες βρισιες προς το μερος μου,για το Priority Direct Mail του Banggood,για την καλυψη του τελωνειου οταν εκαναν τις αποστολες με postnl αντι Priority Line κλπ.

Στον προηγουμενο συμβουλο ειχα αναφερει και τον τρελαρα απο το myphone που ουρλιαζε "θα μου πληρωσετε εσεις το τελωνειο;" και 30 ατομα με επιβεβαιωμενες παραγγελιες δεν μπορουσαν να κανουν καλα εναν τρελο  

Καλα τα Forums αλλα απο την στιγμη που δεν μπορεις να φιλτραρεις ποιος ειναι απο πισω και τι συμφεροντα εχει (οπως χτες κιολας σκρουτζομαγαζατορας σε Unboxing Video φιλου αρχισε να πεταει " εθνοπροδοτες" και αλλα ομορφα) δεν δινω σημασια.

Εχω αποδειξει οτι δεν ειμαι απλα ενας κλοουν κουπονοσπρωχτης και οτι η συνεργασια μου με τα καταστηματα ειναι ανωτερη απο μια επικοινωνια με τον καθε Evan σε σπαστα αγγλικα.

Το οτι δεν μπορει να βγει ανοιχτα το Gearbest να μιλησει για καποια θεματα σας το ανελυσα και στις Lucky Bags με την Mirrorless που επειδη εσπασε το MAP (minimum advertised price) το καμουφλαρισε με ενα τετοιο τεχνασμα.

Το οτι το κανουν αλλοι δεν παιζει ρολο γιατι το κινεζικο κρατος προωθει το ecommercing αλλα εχει θεσει κανονες στα καταστηματα και βαζει υπο επιτηρηση οποιο θελει 1f609.png;)

Και ξαναλεω απο την στιγμη που δεν ειμαι one trick pony/υπαλληλος καποιου καταστηματος δεν θα ρισκαρω το καναλι μου για να μου στειλουν ενα κινητο και ενα bluetooth speaker.

Ειμαι ο πρωτος που εκραξα το Gearbest οταν αρχισε τις μαλακιες και σας εστελνα στο Banggood και αν χαλασουν αυτα εχω αλλα 10 καταστηματα να σας στειλω.

TL;DR
Τα Customer Services του Gearbest δεν γνωριζουν παντα το Special Treatment που προσφερουν οι Managers της καθε περιοχης και λενε τα δικα τους.
Αν καποιος αρχισει τα Fake news οπως ψευτικες διαθεσιμοτητες σε κουπονια,ψευτικο special treatment για να παραγγειλει ο κοσμος,θα μαυριστει απο αυτον και θα χασει την αξιοπιστια του και τις πωλησεις του,υπαρχει κινητρο οπως λεω και στο αυτοματο μηνυμα να ψωνιζεις μεσω proxy περα απο τα κουπονια που προσφερει και λυνονται τα θεματα που μπορει να προκειψουν πολυ πιο ευκολα σε απευθειας επικοινωνια ανωτερα στην ιεραρχια και δεν θα πεσεις στο κινεζορομποτ CS με τα σπαστα αγγλικα και την κασσετα που βαζει (πχ δεν πληρωσες insurance μισο Refund και αλλα ωραια που εχω βρει λυση σε εκατονταδες ατομα)'

 

Στις 7/1/2018 στις 11:23 ΜΜ, cineaste είπε

Ορίστε τι διάβασα στο Facebook:
'Ειμαι πολλα χρονια μελος στο Insomnia και ειχα τα ιδια οταν ειχα μιλησει για το Priority Line Eu Express με ωραιες βρισιες προς το μερος μου,για το Priority Direct Mail του Banggood,για την καλυψη του τελωνειου οταν εκαναν τις αποστολες με postnl αντι Priority Line κλπ.

Στον προηγουμενο συμβουλο ειχα αναφερει και τον τρελαρα απο το myphone που ουρλιαζε "θα μου πληρωσετε εσεις το τελωνειο;" και 30 ατομα με επιβεβαιωμενες παραγγελιες δεν μπορουσαν να κανουν καλα εναν τρελο  

Καλα τα Forums αλλα απο την στιγμη που δεν μπορεις να φιλτραρεις ποιος ειναι απο πισω και τι συμφεροντα εχει (οπως χτες κιολας σκρουτζομαγαζατορας σε Unboxing Video φιλου αρχισε να πεταει " εθνοπροδοτες" και αλλα ομορφα) δεν δινω σημασια.

Εχω αποδειξει οτι δεν ειμαι απλα ενας κλοουν κουπονοσπρωχτης και οτι η συνεργασια μου με τα καταστηματα ειναι ανωτερη απο μια επικοινωνια με τον καθε Evan σε σπαστα αγγλικα.

Το οτι δεν μπορει να βγει ανοιχτα το Gearbest να μιλησει για καποια θεματα σας το ανελυσα και στις Lucky Bags με την Mirrorless που επειδη εσπασε το MAP (minimum advertised price) το καμουφλαρισε με ενα τετοιο τεχνασμα.

Το οτι το κανουν αλλοι δεν παιζει ρολο γιατι το κινεζικο κρατος προωθει το ecommercing αλλα εχει θεσει κανονες στα καταστηματα και βαζει υπο επιτηρηση οποιο θελει 1f609.png;)

Και ξαναλεω απο την στιγμη που δεν ειμαι one trick pony/υπαλληλος καποιου καταστηματος δεν θα ρισκαρω το καναλι μου για να μου στειλουν ενα κινητο και ενα bluetooth speaker.

Ειμαι ο πρωτος που εκραξα το Gearbest οταν αρχισε τις μαλακιες και σας εστελνα στο Banggood και αν χαλασουν αυτα εχω αλλα 10 καταστηματα να σας στειλω.

TL;DR
Τα Customer Services του Gearbest δεν γνωριζουν παντα το Special Treatment που προσφερουν οι Managers της καθε περιοχης και λενε τα δικα τους.
Αν καποιος αρχισει τα Fake news οπως ψευτικες διαθεσιμοτητες σε κουπονια,ψευτικο special treatment για να παραγγειλει ο κοσμος,θα μαυριστει απο αυτον και θα χασει την αξιοπιστια του και τις πωλησεις του,υπαρχει κινητρο οπως λεω και στο αυτοματο μηνυμα να ψωνιζεις μεσω proxy περα απο τα κουπονια που προσφερει και λυνονται τα θεματα που μπορει να προκειψουν πολυ πιο ευκολα σε απευθειας επικοινωνια ανωτερα στην ιεραρχια και δεν θα πεσεις στο κινεζορομποτ CS με τα σπαστα αγγλικα και την κασσετα που βαζει (πχ δεν πληρωσες insurance μισο Refund και αλλα ωραια που εχω βρει λυση σε εκατονταδες ατομα)'

σε forum του banggood ακουγεται πολυ το european direct mail και καλα για πιο μεγαλα δεματα.Αλλα λενε οτι ειναι σε δοκιμαστικο σταδιο.Ξερει κανεις κατι?

Επεξ/σία από kasp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi mi notebook pro παίρνουμε απο bangood η gearbest?!! Και με ποια επιλογή αποστολής?!! 

Αυτό ισχύει?!! Η όχι??

https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/αγορές-από-gearbest-χωρίς-τελωνείο/

Μη μας βγει το χιλιάρικο στο τέλος συν αλλα τόσα.... Κάθε βοήθεια δεκτή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cineaste είπε

Δουλευει για Γαλλια και αλλες χωρες ηδη αλλα για εμας οχι ακομα.

δουλευει οντως γα ογκωση δεματα?? ή ειναι σαν το priority??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Απο πωλητές του Amazon.com δηλαδή αφού κλείσω λογαριασμό πληρώσω.... υπάρχει περίπτωση όταν έρθει εδώ με το καλό να μου που είναι συν τοσο?? Η στο αμαζον.com οτι πληρώσεις στο checkout αυτό είναι και τέλος??

όταν πάρεις προϊόντα που πωλούνται από το amazon το ίδιο (ή που λέει fulfilled από amazon) και διαλέξεις μια από τις 2 amazonglobal επιλογές για shipping, σου βγάζει στο checkout και το import fees deposit.

Ναι, είναι όλα πληρωμένα και δε θα σου πουν τίποτα εδώ.

 

Όπως είπα, πρόσεξε όμως μήπως το προϊόν πουλιέται από άλλον πωλητή και όχι από το amazon.

Αλλά , αρκεί να σου βγάζει στο τέλος στην τιμή import fees deposit.

Τότε, είσαι εντάξει. 'ολα είναι πληρωμένα.

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από Composer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Xiaomi mi notebook pro παίρνουμε απο bangood η gearbest?!! Και με ποια επιλογή αποστολής?!! 

Αυτό ισχύει?!! Η όχι??

https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/αγορές-από-gearbest-χωρίς-τελωνείο/

Μη μας βγει το χιλιάρικο στο τέλος συν αλλα τόσα.... Κάθε βοήθεια δεκτή!!

ΟΧΙ και σε προηγουμενες σελιδες εχω τεκμηριώσει υπερβολικά γιατί οχι. Είναι μεγαλο το ρισκο.

Οταν επιστρέψει το priority line απο banggood ειναι η μονη σοβαρή και αξιοπιστη (μέχρι τώρα λύση)

Απο gearbest, όντως το belgium post εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες τελωνειου αλλά ΟΧΙ μηδενικές και για τετοια αγορα αν σταμήτησει τελωνειο, ετοιμάζεις να πουλήσεις νεφρό.

Δες αν το gearbest (ρωτησε τους με email,  οχι chat) αν παρεχουν για το συγκεκριμένο ειδος επιλογη priorily line EU express και αποστολή με dpduk. Αν σου απαντησουν ναι ειναι η μονη μέθοδος που δεν σταματά τελωνειο (αλλο θέμα οι καθυστερήσεις). Βέβαια εσυ μπορει να πληρώσεις dpduk και αυτοι να το στειλουν με κάτι αλλο (το εχουν κάνει πολλές φορες) αλλά αυτή την περιοδο δε νομιζω να το κανουν.

Τέλος υπάρχουν και οι ευρωπαικές αποθήκες πολλών μαγαζιών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geoge xperria είπε

δεν εχει το συγκεκριμενο αντικειμενο...εκτος απο αυτο εγω θα ηθελα μια απλη απαντηση...αν ειναι ασφαλη αγορα με την καρτα?

ΜΗΝ αγοράσεις απο gearbest με απευθειας χρήση κάρτας (και μη ρωτήσεις γιατί). 

Αν δεν μπορείς να εχεις paypal, βρες κάποιον δικό σου που εχει, δώσε του τα χρήματα που θα χρεωθεί και ζητα του να βαλει παραγγελια για σενα (με τα δικά του στοιχεία όμως, γιατί αν κάτσει το τελωνειο θα ζητάνε στοιχεια απο το δικο του paypal). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, isay είπε

ΟΧΙ και σε προηγουμενες σελιδες εχω τεκμηριώσει υπερβολικά γιατί οχι. Είναι μεγαλο το ρισκο.

Οταν επιστρέψει το priority line απο banggood ειναι η μονη σοβαρή και αξιοπιστη (μέχρι τώρα λύση)

Απο gearbest, όντως το belgium post εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες τελωνειου αλλά ΟΧΙ μηδενικές και για τετοια αγορα αν σταμήτησει τελωνειο, ετοιμάζεις να πουλήσεις νεφρό.

Δες αν το gearbest (ρωτησε τους με email,  οχι chat) αν παρεχουν για το συγκεκριμένο ειδος επιλογη priorily line EU express και αποστολή με dpduk. Αν σου απαντησουν ναι ειναι η μονη μέθοδος που δεν σταματά τελωνειο (αλλο θέμα οι καθυστερήσεις). Βέβαια εσυ μπορει να πληρώσεις dpduk και αυτοι να το στειλουν με κάτι αλλο (το εχουν κάνει πολλές φορες) αλλά αυτή την περιοδο δε νομιζω να το κανουν.

Τέλος υπάρχουν και οι ευρωπαικές αποθήκες πολλών μαγαζιών

Κατάλαβα απόλυτα.. Ρώτησα αυτό που είπες και αναμένω απάντηση τους!! Απο ευρωπαϊκή αποθήκη δεν το βρίσκω το συγκεκριμένο λαπτοπ (δεν το έχει επιλογή) και από όσο γνωρίζω μόνο σε Bangood και Gearbest υπάρχει..

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Little feedback απο απο αποστολές-παραδόσεις.

Χτες και σήμερα ο ταχυδρόμος έφερε 4 φακελάκια, όλα φθηνοπαραγγελίες απο zapals, 3 frebies και μια κανονική. Ολες πολύ παρακάτω απο 10 ευρω και δωρεαν μεταφορικά. Δυο ήρθανε με sing post και δυο με HK Post. Ολες χωρίς επιπλεον χρεώσεις. 

Ημερομηνίες (αποστολή - παραλαβή)

  • 18/12-18/1
  • 20/11-18/1
  • 12/12-18/1
  • 14/11-17/1

Κοιτώντας το αρχείο παραγγελιων, δεν εχουν καμια σειρα. Εκκρεμουν αρκετές που εστάλησαν πριν απο αυτες τις ημερομηνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...