Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Questioner είπε

Απ' ότι διαβάζω θα ξαναμπει σήμερα ή αύριο. Ίσως με άλλες χρεώσεις (πιθανότατα αυξημένες).

Να μπει αλλά όχι με αυξημένες χρεώσεις:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

 

    Σκέφτομαι να παραγγείλω το συγκεκριμένο IPTV Box (https://www.aliexpress.com/store/product/Boom-IPTV-IUDTV-2000-Channels-and-VOD-2-16GB-Android-TV-Europe-Arabia-Italy-UK-DE/2816092_32798467847.html) το οποίο το κόστος δεν ξεπερνά τα 80 ευρώ ή κάποιο παρόμοιο με μέγιστο όριο τα 110 ευρώ. Τι πρόβλημα θα έχω στο τελωνείο? Επίσης μπορεί να αποφευχθεί εφόσον δηλώσω ολόκληρο το ποσό? Ρωτάω γιατί α) το όριο για αποφυγή δασμών είναι 120 ευρώ σωστά? και β) ένα tablet που πήρα οι ******** στο τελωνείο το "βάφτισαν" Huawei κινητό (!!!!) και με χρέωσαν παραπάνω. 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, raven_g20 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

    Σκέφτομαι να παραγγείλω το συγκεκριμένο IPTV Box (https://www.aliexpress.com/store/product/Boom-IPTV-IUDTV-2000-Channels-and-VOD-2-16GB-Android-TV-Europe-Arabia-Italy-UK-DE/2816092_32798467847.html) το οποίο το κόστος δεν ξεπερνά τα 80 ευρώ ή κάποιο παρόμοιο με μέγιστο όριο τα 110 ευρώ. Τι πρόβλημα θα έχω στο τελωνείο? Επίσης μπορεί να αποφευχθεί εφόσον δηλώσω ολόκληρο το ποσό? Ρωτάω γιατί α) το όριο για αποφυγή δασμών είναι 120 ευρώ σωστά? και β) ένα tablet που πήρα οι ******** στο τελωνείο το "βάφτισαν" Huawei κινητό (!!!!) και με χρέωσαν παραπάνω. 

Ευχαριστώ!

Δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας για το τελώνειο.μπορεί να περάσει..μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raven_g20 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

    Σκέφτομαι να παραγγείλω το συγκεκριμένο IPTV Box (https://www.aliexpress.com/store/product/Boom-IPTV-IUDTV-2000-Channels-and-VOD-2-16GB-Android-TV-Europe-Arabia-Italy-UK-DE/2816092_32798467847.html) το οποίο το κόστος δεν ξεπερνά τα 80 ευρώ ή κάποιο παρόμοιο με μέγιστο όριο τα 110 ευρώ. Τι πρόβλημα θα έχω στο τελωνείο? Επίσης μπορεί να αποφευχθεί εφόσον δηλώσω ολόκληρο το ποσό? Ρωτάω γιατί α) το όριο για αποφυγή δασμών είναι 120 ευρώ σωστά? και β) ένα tablet που πήρα οι ******** στο τελωνείο το "βάφτισαν" Huawei κινητό (!!!!) και με χρέωσαν παραπάνω. 

Ευχαριστώ!

Είσαι λίγο αδιάβαστος σχετικά με τις αγορές από το εξωτερικό και τις ατέλειες.

Ρίξε μια ματιά στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, για να μάθεις τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raven_g20 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

    Σκέφτομαι να παραγγείλω το συγκεκριμένο IPTV Box (https://www.aliexpress.com/store/product/Boom-IPTV-IUDTV-2000-Channels-and-VOD-2-16GB-Android-TV-Europe-Arabia-Italy-UK-DE/2816092_32798467847.html) το οποίο το κόστος δεν ξεπερνά τα 80 ευρώ ή κάποιο παρόμοιο με μέγιστο όριο τα 110 ευρώ. Τι πρόβλημα θα έχω στο τελωνείο? Επίσης μπορεί να αποφευχθεί εφόσον δηλώσω ολόκληρο το ποσό? Ρωτάω γιατί α) το όριο για αποφυγή δασμών είναι 120 ευρώ σωστά? και β) ένα tablet που πήρα οι ******** στο τελωνείο το "βάφτισαν" Huawei κινητό (!!!!) και με χρέωσαν παραπάνω. 

Ευχαριστώ!

 

47 λεπτά πριν, makfil είπε

Είσαι λίγο αδιάβαστος σχετικά με τις αγορές από το εξωτερικό και τις ατέλειες.

Ρίξε μια ματιά στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, για να μάθεις τα βασικά.

Και να προσθέσω οτι ακριβοπληρώνεις και για ενα boxaki με πολύ χαμηλά χαρακτηριστικά. IPTV μπορεις να δεις και απο τον υπολογιστή σου ή (κατα περιπτωση) απο τη smart tv. Αν εχεις τετοιο εξοπλισμο αγόρασε μονο συνδρομή ή αν δεν εχεις αγορασσε μονο συνδρομη και ενα καλυτερο boxaki που θα κανεις και αλλα πραγματα ΣΥΝ οτι αμα κλεισουν την υπηρεσία iptv δε θα κλαις συνδρομη και boxaki. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Composer είπε

Το είχα ξαναρωτήσει αυτό.

Έχει τύχει ποτέ να πάρει κανείς από amazon.com με standard international shipping, σύνολο κάτω από 22 € και να του το υπερκοστολογίσουν;

έχω ψωνίσει εγώ. Κανένα πρόβλημα. (όταν πωλείται από amazon λέμε. όχι από τρίτους πωλητές)

χρησιμοποιούσα το amazonglobal expedited.

Νομίζω σε 10 μέρες ήταν εδώ.

Απο πωλητές του Amazon.com δηλαδή αφού κλείσω λογαριασμό πληρώσω.... υπάρχει περίπτωση όταν έρθει εδώ με το καλό να μου που είναι συν τοσο?? Η στο αμαζον.com οτι πληρώσεις στο checkout αυτό είναι και τέλος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρηγορη ερωτηση εαν γνωριζει καποιος......Αγορα απο ebay και Αμερικα κοντα στα 300ευρω, εχει να πληρωσω και import charges κοντα στα 75ευρω (global shipping program),,,,Αυτο σημαινει πως τελωνειο δεν πληρωνω εδω τιποτα; ή παιζει να ερθει και καπελο επιπλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zeke είπε

Μια γρηγορη ερωτηση εαν γνωριζει καποιος......Αγορα απο ebay και Αμερικα κοντα στα 300ευρω, εχει να πληρωσω και import charges κοντα στα 75ευρω (global shipping program),,,,Αυτο σημαινει πως τελωνειο δεν πληρωνω εδω τιποτα; ή παιζει να ερθει και καπελο επιπλεον;

Το πιθανότερο είναι ότι δεν πληρώνεις τίποτα άλλο εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Απο πωλητές του Amazon.com δηλαδή αφού κλείσω λογαριασμό πληρώσω.... υπάρχει περίπτωση όταν έρθει εδώ με το καλό να μου που είναι συν τοσο?? Η στο αμαζον.com οτι πληρώσεις στο checkout αυτό είναι και τέλος??

Φίλε αλήθεια έχεις τελειώσει το δημοτικό; Δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις.

Επεξ/σία από GeorgeAl92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Και να προσθέσω οτι ακριβοπληρώνεις και για ενα boxaki με πολύ χαμηλά χαρακτηριστικά. IPTV μπορεις να δεις και απο τον υπολογιστή σου ή (κατα περιπτωση) απο τη smart tv. Αν εχεις τετοιο εξοπλισμο αγόρασε μονο συνδρομή ή αν δεν εχεις αγορασσε μονο συνδρομη και ενα καλυτερο boxaki που θα κανεις και αλλα πραγματα ΣΥΝ οτι αμα κλεισουν την υπηρεσία iptv δε θα κλαις συνδρομη και boxaki. 

Ευχαριστώ για την ιδέα. Αν θες δώσε κανα λίνκ (μέσω πμ να μην βγούμε οφ τοπικ εδώ) γιατί η τηλεόραση δεν είναι smart οπότε θα χρειαστώ σίγουρα box. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Φίλε αλήθεια έχεις τελειώσει το δημοτικό; Δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις.

Εσυ μάλλον έχεις προβλήματα νοητικά και αντίληψης.. Νταξ η προσπάθεια μετράει... Δε σε κατακρινει κανείς......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω από gearbest ένα ζευγάρι ακουστικά..16 ευρώ σε προσφορά..μου εμφάνιζε να επιλέξω μεταφορικές...ειχα γράφει ξανά σε αυτό θέμα και μου είχαν προτείνει το Belgium post...εχει και priority line αλλά έχει κόστος +27 ευρώ...η πληρωμή με πιστωτικη κάρτα είναι ασφαλές???τι σημαίνει το add shipping insurance to your order??

Screenshot_20180117-171158.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω από gearbest ένα ζευγάρι ακουστικά..16 ευρώ σε προσφορά..μου εμφάνιζε να επιλέξω μεταφορικές...ειχα γράφει ξανά σε αυτό θέμα και μου είχαν προτείνει το Belgium post...εχει και priority line αλλά έχει κόστος +27 ευρώ...η πληρωμή με πιστωτικη κάρτα είναι ασφαλές???τι σημαίνει το add shipping insurance to your order??

 

Εάν πληρώσεις με Paypal δεν χρειάζεται η ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Εάν πληρώσεις με Paypal δεν χρειάζεται η ασφάλεια.

ναι επειδή όμως έχω πρόβλημα με το όνομα στο PayPal και θέλω να το αλλάξω αλλά τα προβλήματα γίνονται όλο και περισσότερα..μου ζητάει κάποιο λογαριασμό στο όνομα μου δεν έχω...τι μπορώ να τους στείλω??περιμένω απάντηση τους...και έλεγα αν πλήρωνα με την κάρτα και τελείωνα πιο γρήγορα...και τη σημαίνει το add shipping insurance to your order??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...