Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Πάντως έβγαλαν το priority μόλις ήμουν έτοιμος να κάνω παραγγελία.. Το είχα βάλει στο καλάθι και μετά βγήκε ξαφνικά.. Ατυχία.

Μεχρι την Πέμπτη θα είναι πάλι ενεργό,γιατί σταμάτησε προσωρινά λόγω διαπραγματεύσεων για καλύτερες τιμές κτλπ

Επίσης παίζει και το gearbest να το βάλει τo priority σαν το banggood και αυτό είναι καλό γιατί θα υπάρχει ανταγωνισμός σε τιμές κτλπ.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επειδη τωρα τελευταια βλεπω υπερβολικα μεγαλους χρονους απο ebay σε μικροπραγματα που ξεκαθαρα δεν περνανε τελωνειο 

ποια ειναι αποψη σας για ebay vs aliexpress

εννοω χρονους παραδοσης ,χαμενα πακετα ,κοστοι ,διαδικασιες refund κλπ

θα μπορουσε καποιος που εχει χρησιμοποιησει πολυ κ τα δυο να μας γραψει πεντε λογια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, what_if είπε

επειδη τωρα τελευταια βλεπω υπερβολικα μεγαλους χρονους απο ebay σε μικροπραγματα που ξεκαθαρα δεν περνανε τελωνειο 

ποια ειναι αποψη σας για ebay vs aliexpress

εννοω χρονους παραδοσης ,χαμενα πακετα ,κοστοι ,διαδικασιες refund κλπ

θα μπορουσε καποιος που εχει χρησιμοποιησει πολυ κ τα δυο να μας γραψει πεντε λογια;

Δεν έχει να κάνει ο χρόνο παράδοσης με ebay vs aliexpress, αλλά με τα ¨ΕΛΤΑ¨

Πχ σε λίγες μέρες έρχονται από την άλλη άκρη στην Ελλάδα, αλλά μέχρι να σου έρθουν σπίτι είναι το πρόβλημα

Και στα 2 ebay & aliexpress είχα χαμένα πακέτα και στα 2 είχα εύκολο refund.

Άποψη μου αγόρασε ότι είναι πιο οικονιμικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προ μηνός αγόρασα έναν φακό για φωτογραφική μηχανή απο Ιαπωνία. Κόστιζε 378ευρώ, και στο τελεωνείο έδωσα 136ευρώ, εκ των οποίων τα 103 ήταν το ΦΠΑ. ΠΟΛΎ παραπάνω απο τα 25 ευρώ που λένε οτι θα πλήρωνα για αντικείμενο 150-500ευρώ.
Τώρα λοιπόν, αφότου πλήρωσα τα κερατιάτικα, έστειλα πίσω τον φακό επειδή δεν μου έκανε. Ο Ιάπωνας λέει κανονικά οτι θα με αποζημιώσει όταν φτάσει εκεί ο φακός (έχει τράκινγκ νάμ'μπερ, οπότε ξέρω πότε θα έχει φτάσει). Ωστόσο, τα τελωνεία μου είπαν οτι δεν θα πάρω πίσω το ΦΠΑ. Αυτό είναι απαράδεκτο. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Επεξ/σία από PONDIAK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Παραγγελία μέσω Gearbest Sweden Post είναι στο τελωνείο και αναγράφει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ". Το προϊόν είναι android box αξίας 29€. Τι ενέργειες ακολουθώ και πόσο περίπου θα πληρώσω;

Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις πολλές απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, PONDIAK είπε

Εγώ προ μηνός αγόρασα έναν φακό για φωτογραφική μηχανή απο Ιαπωνία. Κόστιζε 378ευρώ, και στο τελεωνείο έδωσα 136ευρώ, εκ των οποίων τα 103 ήταν το ΦΠΑ. ΠΟΛΎ παραπάνω απο τα 25 ευρώ που λένε οτι θα πλήρωνα για αντικείμενο 150-500ευρώ.
Τώρα λοιπόν, αφότου πλήρωσα τα κερατιάτικα, έστειλα πίσω τον φακό επειδή δεν μου έκανε. Ο Ιάπωνας λέει κανονικά οτι θα με αποζημιώσει όταν φτάσει εκεί ο φακός (έχει τράκινγκ νάμ'μπερ, οπότε ξέρω πότε θα έχει φτάσει). Ωστόσο, τα τελωνεία μου είπαν οτι δεν θα πάρω πίσω το ΦΠΑ. Αυτό είναι απαράδεκτο. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

1. Εάν πλήρωσες 103€ ΦΠΑ, όρισαν την αξία CIF 429 (ίσως δεν υπολόγισες και τα μεταφορικά), το τέλος ΕΛΤΑ είναι 20€ και μπήκε δασμός επειδή η αξία είναι πάνω από 150€.

2. Δεν γίνεται να σου επιστραφεί ο ΦΠΑ και τα υπόλοιπα έξοδα, αφού πληρώθηκαν για την εισαγωγή του στην Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimcop είπε

Χαίρεται, λίγο τα φώτα σας παιδιά. Επειδή έχω πάνω από ένα χρόνο να κάνω αγορά από eBay, ήθελα να ρωτήσω όταν κατά την διάρκεια της αγοράς πληρώσεις υποχρεωτικά τα Import Charges και το προϊόν σταλεί (στη συγκεκριμένη περίπτωση από Αμερική), μέσω Global Shipping Program είναι 100% σίγουρο πως όταν φτάσει Ελλάδα δεν θα επιβαρυνθώ με επιπλέον φόρους και εκτελωνισμούς; Στην περίπτωσή μου η αγορά που θέλω να κάνω αγγίζει περί τα 400€ μαζί με τα μεταφορικά και άλλα περίπου 120€ είναι τα Import Changes. Επειδή το έψαξα πολύ παρόλο τα Import με συμφέρει να το αγοράσω από eBay απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δε θα πληρώσω επιπλέον δασμούς και φόρους γιατί αλλιώς μετά δεν αξίζει τον κόπο. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ.

κανείς βρε παιδιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει αναφερθεί περιστατικό πληρωμής και άλλων εξόδων, εκτός από τα προπληρωμένα.

Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει στην απαίτησή σου για 100% σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Παραγγελία μέσω Gearbest Sweden Post είναι στο τελωνείο και αναγράφει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ". Το προϊόν είναι android box αξίας 29€. Τι ενέργειες ακολουθώ και πόσο περίπου θα πληρώσω;

[email protected]    Να γραψεις και τον κωδικο αντικειμενου,περιπου 22 ευρω θα πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vicky_g είπε

Μου έτυχε το εξής κουλό.

Παραγγέλνω χαζόπραγμα από ali αξίας 2 ευρώ αλλά επειδή θέλω να ξέρω που και πότε βρίσκεται επιλέγω αποστολή με China Post Air Mail (+1ευρώ κόστος). Δε δίνω σημασία στις λεπτομέρειες και μετά από μέρες μπαίνω να δω αν ενεργοποιήθηκε το tracking. Αντ'αυτού βλέπω ότι η αποστολή έχει γίνει με China Post Ordinary Small Packet Plus, το οποίο το έχει ως δωρεάν τρόπο αποστολής και φυσικά δε δίνει tracking που να αναγνωρίζουν τα ΕΛΤΑ. Ρωτάω τον Κινέζο και αυτός είτε δεν καταλαβαίνει, είτε κάνει τον πιο Κινέζο από ότι είναι. Έτσι και περάσει το expiry date θα του κάνω dispute εννοείται.

α)μήπως πρέπει να κάνω dispute τα μεταφορικά από τώρα;

β)έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κανέναν άλλο;

My AliExpress Manage Orders.png

Για αυτό έχετε καμία άποψη; Ο Κινέζος εξακολουθεί να μου απαντάει να μην ανησυχώ, λόγω αυστηρών ελέγχων στο τελωνείο αργεί η παράδοση και ότι θα παραλάβω το προϊον σύντομα. Άλλο τον ρωτάω εγώ, άλλο μου απαντάει. Ξέρετε αν μπορεί να γίνει dispute μονο για τα μεταφορικά και αν τελικά δεν παραλάβω για ολόκληρο το ποσό; Ή να περιμένω και αν δεν παραλάβω να κάνω μια και καλή για το σύνολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Soprano13 είπε

[email protected]    Να γραψεις και τον κωδικο αντικειμενου,περιπου 22 ευρω θα πληρωσεις.

Για προϊόν αξίας 29 ευρώ θα πληρώσω 22; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thephotoshoped είπε

Για προϊόν αξίας 29 ευρώ θα πληρώσω 22; 

15 ευρω ειναι τα τελη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμο+24% ΦΠΑ στα 29 ευρω που κανει το προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...