Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, grinder_ είπε

Μπήκα για να γράψω γι αυτό ακριβώς το θέμα.

Αντί να κρατάμε "χαμηλό προφίλ " και να μην προκαλούμε την τύχη μας, εμείς θα κάνουμε κατάχρηση των δικαιωμάτων μας και θα διαπληκτιζόμαστε με υπαλλήλους σε ΕΛΤΑ και τελωνεία και ας έχουμε άδικο.

Γιατί εάν τους "τρίξουμε τα δόντια" (από το τηλέφωνο πάντα) το δέμα μας θα έρθει πιο γρήγορα.

Βέβαια αφού έμαθε και η κουτσή Μαρία το priority direct mail, θέμα χρόνου ήταν.

Η "γραμμή" ήταν θέλω το δέμα μου, και το θέλω ΤΩΡΑ aka δημόσιοι υπάλληλοι - καρκίνος, "σχιστομάτηδες" - pp dispute.

Πάντα οι κοινωνίες πλήρωναν τα λάθη μερικών ηλιθίων.

Περαστικά μας λοιπόν,  και ας τα λουστούμε όλοι μας τώρα.

Ίσως είναι προσωρινό το θέμα και επανέλθει στο bg αλλά δεν το βλέπω.

Δυο σχόλια στα πεταχτα:

  • Πρωτον το bangood θα επαναφέρει το priority line σε 4-5 ημερες. Μελος επικοινωνησε με BG και του το ειπανε. Δεν εχω λογο να το αμφισβητήσω, δεδομενου οτι το bg εχει αποδειχτει σοβαρό
  • Δευτερον αν ζητήσεις να δεις τρόπους αποστολής σε άλλες ευρωπαικές και μη χώρες, θα δεις οτι ΟΥΤΕ και εκει βγάζει priority line (ενω το είχε), άρα δεν ειναι μονο Ελλαδισταν. Η μονη που πετυχα να εχει priority line (και κοιταξα 6-7) ειναι UK. 

Με βαση λοιπον τα δυο παραπάνω, αυτά που έγραψες δεν ισχύουν

Edit: Για αλλη μια φορα παρατηρείται οτι κάποιοι δεν διαβάζουν πριν σχολιάσουν κάτι. Στο παρόν νήμα, σχολίασα πριν 6 ώρες για την αλλγη, μετα απο 2-3 μηνύματα ο Eyedentify εδωσε μια πολύ χρησιμη πληροφορία απο απο τότε και παρακάτω εμφανίστηκαν τρία μηνύματα "καταστροφής".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή εσύ ήθελες ενα "priority direct mail" personal, μόνο για σένα και οι υπόλοιποι ειναι  "Κουτσή Μαρία" 

Μάλιστα

Όχι, απλά "οι κουτσές και μή Μαρίες", να μπουν "στον κόπο" να αντιληφθούν τους παράγοντες που εμπλέκονται σε μια αγορά από την άλλη άκρη του κόσμου!

Μια απλή παραλλαγή του NL Post είναι το priority direct mail. ΚΙΝΑ δηλαδή και όχι αγορά από Ευρώπη.

Άρα αν λάβεις υπόψιν New Year's Eve, κακοκαιρία, αυξημένη κίνηση κ.α για ποια καθυστέρηση μιλάμε που οι τελευταίες παραλαβές με priority έφτασαν σε 30 ημέρες αντί τις 15 που είχαμε "συνηθίσει"; (βλέπε μερικές σελίδες πίσω)

Αλλά όταν ένα ενεργό μέλος, όπως εσύ καλή ώρα, δεν μπορεί να καταλάβει τι λέω, μάλλον έχω πολλές απαιτήσεις απο τον μέσο "κινεζοαγοραστη"...:-)

 

EDIT @isay

Ας απαντήσω και γώ "πεταχτά" λοιπόν.

  • Συμφωνώ ότι έχει αποδειχθεί σοβαρό το bg, αλλά εντελώς αναξιόπιστο στο live chat.
  • Το δεύτερο πραγματικά δεν κατάλαβα τι εννοείς, δεν είπα ποτέ ότι είναι ελληνικό φαινόμενο.

Άρα με βάση τα παραπάνω δεν βλέπω πως αναιρούν την κατάσταση που παρέθεσα.

Γενικά συμφωνώ μαζί σου και δεν καταλαβαίνω προς τι η διαφωνία σου, το έγραψα μάλιστα μακάρι να επανέλθει.

Η "τοξική" μας πάντως συμπεριφορά δεν θα σταματήσει.

 

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Όχι, απλά "οι κουτσές και μή Μαρίες", να μπουν "στον κόπο" να αντιληφθούν τους παράγοντες που εμπλέκονται σε μια αγορά από την άλλη άκρη του κόσμου!

Μια απλή παραλλαγή του NL Post είναι το priority direct mail. ΚΙΝΑ δηλαδή και όχι αγορά από Ευρώπη.

Άρα αν λάβεις υπόψιν New Year's Eve, κακοκαιρία, αυξημένη κίνηση κ.α για ποια καθυστέρηση μιλάμε που οι τελευταίες παραλαβές με priority έφτασαν σε 30 ημέρες αντί τις 15 που είχαμε "συνηθίσει"; (βλέπε μερικές σελίδες πίσω)

Αλλά όταν ένα ενεργό μέλος, όπως εσύ καλή ώρα, δεν μπορεί να καταλάβει τι λέω, μάλλον έχω πολλές απαιτήσεις απο τον μέσο "κινεζοαγοραστη"...:-)

Ξεχασες να αναφερεις οτι φταίει ο ΟΤΕ. 

Καλά λες (ΓΕΝΙΚΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ) οτι πρεπει να κάνουμε λίγο υπομονη αλλά πάντα κρίνουμε κατα περιπτωση. Από την άλλη τα εχω γραψει και αλλου, οτι το μαγαζι ειναι υποχρεωμένο να γνωρίζει τους μεσους χρόνους παραδοσης και να ενημερωνει τον αγοραστη, αλλιως υπάρχει δόλος. Το μαγαζί ξέρει παρα πολύ καλα τις στατιστικές παραδοσης.

Όσο για το θεμα ΕΛΤΑ-ΠΕΛΑΤΕΣ, το παιχνίδι απαξίωσης μια χαρά δουλευει. Θα πουληθουν τζαμπα τα ελτα και θα δεις μετα πόσο πιο γρηγορα θα γινονται οι εκτελωνισμοι αλλά με άλλα κόστη. Θα αγοράζεις θήκη κινητου για 1 ευρω και θα πληρώνεις τελη διασαφήνισης 15 ευρω (συν φπα).

Τέλος αν κάποιοι δε φώναζαν και δεν "εκαναν" φασαρία, τα πραγματα θα ήταν πολύ χειροτερα. Πρεπει να βαράμε το γάιδαρο, οχι το σαμάρι.

Ανουσια προσθήκη : Θεωρώ παραλογα ακριβη αμοιβη τα 15 ευρω για τελη διασαφήνισης. Για μεσο όρο ουτε δεκα λεπτα δουλειάς, χρεωση 15 ευρω;  Δηλαδη για 6-7 πακέτα ανα ώρα εχουμε 100 ευρω ωροκάμματο! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geoge xperria είπε

το έβαλα στην ενότητα αγορές από εξωτερικό αλλά μπορεί να πρέπει να το βάλω και εδώ...ειναι απο τη σελίδα gearbest...μονο σε μεγάλα αντικείμενα έχει priority line...τωρα στις φωτογράφεις υπάρχει κάποια επιλογή για να μην πληρώσω τελωνείο??

Screenshot_20180115-213253.png

Αν θες σιγουρια οτι δεν θα πληρώσεις τελωνειο η απάντηση είναι ΟΧΙ (*). Το belgium post εχει τις καλυτερες πιθανότητες (υπερ σου) μια και εχουν αναφερθει πολύ λιγες αναλογικά περιπτώσεις που έκατσε τελωνειο με belgium post. 

(*)Νωρίτερα στο http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56224939 εγραψα κάτι για μερική επαναφορα του priority line απο gearbest. Αν θες να παρεις το ρισκο, κανε το (αν βεβαια το εχει στα προιοντα που θες), εγω θα περιμενω να δω τια θα γινει με τους βιαστικους και μετα θα σκεφτω αν αξιζει τον κόπο. Τέλος δες αν τα προιοντα που θες τα εχει το banggood και αν ναι περιμενε 4-5 ημερες να επαναφερει το δικοτου priority line γιατι μεχρι τωρα ειναι η μονη μεθοδος που δεν εχει τελωνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 11:51 ΜΜ, tlww1 είπε

Παιδια εχω αγορασει απο taobao κατι ρουχα με συνολικη αξια 80 ευρω. Εχω χρησιμοποιησει agent to superbuy (αποθηκεύει ολα τα ρουχα, τα συσκευαζει και τα στελνει μαζί), επισης εχω την δυνατοτηα να βαλω οποια τιμη θελω. Σκεφτομαι να βαλω 15δολλαρια μπας και αποφύγω τους φορούς. Να το δοκίμασω και ο,τι γινει ? θα τα στειλώ με EMS.

Πολυ σημαντικό το feedback σου στο θρεντ με τον συγκεκριμένο agent εάν σου προχωρήσει, βαλτο κι εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Αν θες σιγουρια οτι δεν θα πληρώσεις τελωνειο η απάντηση είναι ΟΧΙ (*). Το belgium post εχει τις καλυτερες πιθανότητες (υπερ σου) μια και εχουν αναφερθει πολύ λιγες αναλογικά περιπτώσεις που έκατσε τελωνειο με belgium post. 

(*)Νωρίτερα στο http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56224939 εγραψα κάτι για μερική επαναφορα του priority line απο gearbest. Αν θες να παρεις το ρισκο, κανε το (αν βεβαια το εχει στα προιοντα που θες), εγω θα περιμενω να δω τια θα γινει με τους βιαστικους και μετα θα σκεφτω αν αξιζει τον κόπο. Τέλος δες αν τα προιοντα που θες τα εχει το banggood και αν ναι περιμενε 4-5 ημερες να επαναφερει το δικοτου priority line γιατι μεχρι τωρα ειναι η μονη μεθοδος που δεν εχει τελωνειο. 

διάβασα προηγουμένως το μυνημα σου...ηθελα να ρωτήσω...να εμπιστεύομαι την PayPal σαν εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geoge xperria είπε

διάβασα προηγουμένως το μυνημα σου...ηθελα να ρωτήσω...να εμπιστεύομαι την PayPal σαν εταιρεία?

Εισαι σιγουρος οτι ήθελες να γράψεις Paypal και οχι κάτι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, isay είπε

Εισαι σιγουρος οτι ήθελες να γράψεις Paypal και οχι κάτι αλλο;

ναι απλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτή την εταιρεία...και λέω μήπως εσείς που κάνετε ποιο πολλές αγορες ξέρετε να μου λύσετε και να μου πειτε τα καλά και τα κακα της...οπως έχω διαβάσει για το dispute..πως λειτουργεί κάτω από ποιες προυποθεσεις??για όλες της αγορές από εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

ναι απλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτή την εταιρεία...και λέω μήπως εσείς που κάνετε ποιο πολλές αγορες ξέρετε να μου λύσετε και να μου πειτε τα καλά και τα κακα της...οπως έχω διαβάσει για το dispute..πως λειτουργεί κάτω από ποιες προυποθεσεις??για όλες της αγορές από εξωτερικό?

http://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56226155

που ρωτας τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, isay είπε

το ειχα γραψει και στο πρώτο μυνημα μου ότι το έγραψα και στης δύο ενότητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται, λίγο τα φώτα σας παιδιά. Επειδή έχω πάνω από ένα χρόνο να κάνω αγορά από eBay, ήθελα να ρωτήσω όταν κατά την διάρκεια της αγοράς πληρώσεις υποχρεωτικά τα Import Charges και το προϊόν σταλεί (στη συγκεκριμένη περίπτωση από Αμερική), μέσω Global Shipping Program είναι 100% σίγουρο πως όταν φτάσει Ελλάδα δεν θα επιβαρυνθώ με επιπλέον φόρους και εκτελωνισμούς; Στην περίπτωσή μου η αγορά που θέλω να κάνω αγγίζει περί τα 400€ μαζί με τα μεταφορικά και άλλα περίπου 120€ είναι τα Import Changes. Επειδή το έψαξα πολύ παρόλο τα Import με συμφέρει να το αγοράσω από eBay απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δε θα πληρώσω επιπλέον δασμούς και φόρους γιατί αλλιώς μετά δεν αξίζει τον κόπο. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dimcop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2017 στις 4:50 ΜΜ, marmagia είπε

Ουσιαστικά με το global shipping program γίνονται δυο αποστολές: από τη μια ο πωλητής στέλνει συστημένο το προϊόν σε μια τοπική αποθήκη της pitney bowes και από εκεί το παίρνουν το επανασυσκευαζουν, ετοιμάζουν την χαρτουρα και το προωθούν στην Ελλάδα με κούριερ. Κάποιες φορές μου ερχόταν με ups κάποιες άλλες με dhl. Δεν ξέρω με βάση ποιο κριτήριο το αποφασίζουν αυτό. Πάντως όχι δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω

Έχω πάρει και γω κάτι μέσω global shipping program και το περίεργο είναι ότι από την Παρασκευή το δέμα μου είναι Αθήνα Κορωπί και γράφει ότι έγινε δύο φορές προσπάθεια για παραδωση ενώ εγώ μένω σε άλλη πόλη. Φυσικά δεν είναι η πρώτη παραγγελία, αλλά παρόλα αυτά έλεγξα την διεύθυνση μου και είναι σωστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία μέσω Gearbest Sweden Post είναι στο τελωνείο και αναγράφει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ". Το προϊόν είναι android box αξίας 29€. Τι ενέργειες ακολουθώ και πόσο περίπου θα πληρώσω;

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...