Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο άλλη συζητηση με συμφορουμίτη, είδα οτι το gearbest επανεφερε την επιλογη priority Line Eu express. 

  • Δεν ξέρω ποια εταιρεία χρησιμοποιεί οποτε δεν ξέρω αν ειναι τελωνειο-free ή αν παιζει κάποια άλλη (συνηθες για το gearbest) παγίδα
  • Η τιμή είναι πάλι πανακριβη (20αρια) οποτε για μικρά δε συμφερει.

Τα γραφω αυτά, γιατί οι κουπονάδες του gearbest θα το κάνουν σημαια και θα γράφουν όπου βρουν "Γυρισε το priority line, αρα γρηγορες παραλαβές και χωρίς τελωνεια, πάρε, πάρε, πάρε". Η δική μου συμβουλή ειναι ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ και ΥΠΟΜΟΝΗ εκτός αν σας αρέσουν τα ρίσκα.

Δεν εχουν περασει 3 μήνες που το gearbest αντι για priority line dpduk εστελνε με postnl και swedenpost οποτε τελωνείο στο τσεπάκι και επισης παραγγελίες νοεμβρίου με priority line αρχισαν πριν 15 ημερες να παραδίδονται (αυτο το shouthall το εχουν μισήσει πολλοί). 

Αν σας αρέσουν τα ρίσκα, πάρτε τα και δώστε μας και feedback, αλλά αν δεν ειστε βιαστικοι ή παρορμητικοί, υπομονη και θα φανει αν εστρωσε η gearbest ή έκανε αλλη μια πατατα (εις βαρος της τσέπης και των νευρων μας)

1 ώρα πριν, themis_81 είπε

Για σκληρο δισκο απο Αμερικη που κανει κατι λιγοτερο απο 400 ( used ) με 20 μεταφορικα τι τελωνειο να περιμενω ? 

Μαγαζί;

Μέθοδος αποστολής;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα bangood να κάνω 2 αγορες και ειδα οτι εξαφανίστηκε απο παντού το priority line. Το εχει ακομα στη σελίδα με τους τρόπους αποστολής (ειτε ξεχασμένο ή κάποια αλλαγή παιζει) https://www.banggood.com/Shipping-methods_hl70_at321

Κάτι μου λεει οτι κάτι επαιξε με το priority line του bangood (θα μάθουμε που θα πάει) και το gearbest βρήκε ευκαιρία να χωθεί για να παρει παραγγελίες. 

ΚΡΑΤΕΙ λοιπον και στις παραγγελίες απο banggood μεχρι να δουμε τι γίνεται

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχε το εξής κουλό.

Παραγγέλνω χαζόπραγμα από ali αξίας 2 ευρώ αλλά επειδή θέλω να ξέρω που και πότε βρίσκεται επιλέγω αποστολή με China Post Air Mail (+1ευρώ κόστος). Δε δίνω σημασία στις λεπτομέρειες και μετά από μέρες μπαίνω να δω αν ενεργοποιήθηκε το tracking. Αντ'αυτού βλέπω ότι η αποστολή έχει γίνει με China Post Ordinary Small Packet Plus, το οποίο το έχει ως δωρεάν τρόπο αποστολής και φυσικά δε δίνει tracking που να αναγνωρίζουν τα ΕΛΤΑ. Ρωτάω τον Κινέζο και αυτός είτε δεν καταλαβαίνει, είτε κάνει τον πιο Κινέζο από ότι είναι. Έτσι και περάσει το expiry date θα του κάνω dispute εννοείται.

α)μήπως πρέπει να κάνω dispute τα μεταφορικά από τώρα;

β)έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κανέναν άλλο;

My AliExpress Manage Orders.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, isay είπε

Μπήκα bangood να κάνω 2 αγορες και ειδα οτι εξαφανίστηκε απο παντού το priority line. Το εχει ακομα στη σελίδα με τους τρόπους αποστολής (ειτε ξεχασμένο ή κάποια αλλαγή παιζει) https://www.banggood.com/Shipping-methods_hl70_at321

Κάτι μου λεει οτι κάτι επαιξε με το priority line του bangood (θα μάθουμε που θα πάει) και το gearbest βρήκε ευκαιρία να χωθεί για να παρει παραγγελίες. 

ΚΡΑΤΕΙ λοιπον και στις παραγγελίες απο banggood μεχρι να δουμε τι γίνεται

κριμα και εγω το τσεκαρα τωρα... ευχομαι να ειναι προσωρινη αυτη η αλλαγη

 

Επεξ/σία από gusdevelopers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gusdevelopers είπε

κριμα και εγω το τσεκαρα τωρα... ευχομαι να ειναι προσωρινη αυτη η αλλαγη

 Μίλησα στο live chat του BG πριν λίγο, και μου είπαν ότι είναι προσωρινό, και οτι θα ενεργοποιηθεί και πάλι η επιλογή αυτή μετά απο 4 ημέρες.

Πάλι καλά!

Επεξ/σία από Eyedentify
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, isay είπε

Απο άλλη συζητηση με συμφορουμίτη, είδα οτι το gearbest επανεφερε την επιλογη priority Line Eu express. 

  • Δεν ξέρω ποια εταιρεία χρησιμοποιεί οποτε δεν ξέρω αν ειναι τελωνειο-free ή αν παιζει κάποια άλλη (συνηθες για το gearbest) παγίδα
  • Η τιμή είναι πάλι πανακριβη (20αρια) οποτε για μικρά δε συμφερει.

Τα γραφω αυτά, γιατί οι κουπονάδες του gearbest θα το κάνουν σημαια και θα γράφουν όπου βρουν "Γυρισε το priority line, αρα γρηγορες παραλαβές και χωρίς τελωνεια, πάρε, πάρε, πάρε". Η δική μου συμβουλή ειναι ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ και ΥΠΟΜΟΝΗ εκτός αν σας αρέσουν τα ρίσκα.

Δεν εχουν περασει 3 μήνες που το gearbest αντι για priority line dpduk εστελνε με postnl και swedenpost οποτε τελωνείο στο τσεπάκι και επισης παραγγελίες νοεμβρίου με priority line αρχισαν πριν 15 ημερες να παραδίδονται (αυτο το shouthall το εχουν μισήσει πολλοί). 

Αν σας αρέσουν τα ρίσκα, πάρτε τα και δώστε μας και feedback, αλλά αν δεν ειστε βιαστικοι ή παρορμητικοί, υπομονη και θα φανει αν εστρωσε η gearbest ή έκανε αλλη μια πατατα (εις βαρος της τσέπης και των νευρων μας)

Μαγαζί;

Μέθοδος αποστολής;

Ιδιωτης με καλες κριτικες και μεγεθος 

7.7 lb (3.50 kg)  

Width 108.60 mm

Height : 147.80 mm

Length: 216.10 mm  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Necronymous είπε

Εγω που πηρα κινητο απο BG με priority να αρχισω να μαζευω λεφτα καλου κακου δηλαδη;

καμια σχέση. Τώρα δεν το παρεχει. Εσυ ειχες παραγγείλει και εχει σταλεί. 

5 λεπτά πριν, themis_81 είπε

Ιδιωτης με καλες κριτικες και μεγεθος 

7.7 lb (3.50 kg)  

Width 108.60 mm

Height : 147.80 mm

Length: 216.10 mm  

μην το κάνουμε chat αν θες σοβαρή προβλεψη.

Μέθοδος αποστολής;

Οταν λες ιδιώτης εννοείς θα στο στείλει σαν να στο εστελνα ο οποιοσδήποτε γνωστός ή στυλ ιδιώτης απο ebay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, isay είπε

καμια σχέση. Τώρα δεν το παρεχει. Εσυ ειχες παραγγείλει και εχει σταλεί. 

μην το κάνουμε chat αν θες σοβαρή προβλεψη.

Μέθοδος αποστολής;

Οταν λες ιδιώτης εννοείς θα στο στείλει σαν να στο εστελνα ο οποιοσδήποτε γνωστός ή στυλ ιδιώτης απο ebay;

Πωλητης απο ebay , με UPS Worldwide Saver λεει αλλα θα προτεινω USPS 

Δεν τιθεται θεμα chat , αν καποιος γνωριζει και εχει ορεξη να απαντησει καλοδεχουμενες ολες οι απαντησεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ηρθε ενα μικρο δεματακι (με επιστολικο) απο Ασια..με απλο ταχυδρομειο εκανε 1μιση μηνα (χαμηλης πραγματικης αξιας και φυσικα χωρις εξτρα χρεωσεις)

3 ώρες πριν, isay είπε

Μπήκα bangood να κάνω 2 αγορες και ειδα οτι εξαφανίστηκε απο παντού το priority line. Το εχει ακομα στη σελίδα με τους τρόπους αποστολής (ειτε ξεχασμένο ή κάποια αλλαγή παιζει) https://www.banggood.com/Shipping-methods_hl70_at321

Κάτι μου λεει οτι κάτι επαιξε με το priority line του bangood (θα μάθουμε που θα πάει) και το gearbest βρήκε ευκαιρία να χωθεί για να παρει παραγγελίες. 

ΚΡΑΤΕΙ λοιπον και στις παραγγελίες απο banggood μεχρι να δουμε τι γίνεται

Tο ειδα και εγω μολις τωρα.... μακαρι να το ξαναδωσουν σαν επιλογη το priority....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έβαλα στην ενότητα αγορές από εξωτερικό αλλά μπορεί να πρέπει να το βάλω και εδώ...ειναι απο τη σελίδα gearbest...μονο σε μεγάλα αντικείμενα έχει priority line...τωρα στις φωτογράφεις υπάρχει κάποια επιλογή για να μην πληρώσω τελωνείο??Screenshot_20180115-213233.png.4931ddad458e9873d381fc7618c7789c.png

Screenshot_20180115-213253.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isay είπε

Μπήκα bangood να κάνω 2 αγορες και ειδα οτι εξαφανίστηκε απο παντού το priority line. Το εχει ακομα στη σελίδα με τους τρόπους αποστολής (ειτε ξεχασμένο ή κάποια αλλαγή παιζει) https://www.banggood.com/Shipping-methods_hl70_at321

Κάτι μου λεει οτι κάτι επαιξε με το priority line του bangood (θα μάθουμε που θα πάει) και το gearbest βρήκε ευκαιρία να χωθεί για να παρει παραγγελίες. 

ΚΡΑΤΕΙ λοιπον και στις παραγγελίες απο banggood μεχρι να δουμε τι γίνεται

μαλλον ειναι κατι προσωρινο,θα εχει γινει και παλαιοτερα.Παντως αν  κλεισει και αυτο για αρκετο καιρο σαν το eu express, τη βαψαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isay είπε

Μπήκα bangood να κάνω 2 αγορες και ειδα οτι εξαφανίστηκε απο παντού το priority line. Το εχει ακομα στη σελίδα με τους τρόπους αποστολής (ειτε ξεχασμένο ή κάποια αλλαγή παιζει) https://www.banggood.com/Shipping-methods_hl70_at321

Κάτι μου λεει οτι κάτι επαιξε με το priority line του bangood (θα μάθουμε που θα πάει) και το gearbest βρήκε ευκαιρία να χωθεί για να παρει παραγγελίες. 

ΚΡΑΤΕΙ λοιπον και στις παραγγελίες απο banggood μεχρι να δουμε τι γίνεται

Μπήκα για να γράψω γι αυτό ακριβώς το θέμα.

Αντί να κρατάμε "χαμηλό προφίλ " και να μην προκαλούμε την τύχη μας, εμείς θα κάνουμε κατάχρηση των δικαιωμάτων μας και θα διαπληκτιζόμαστε με υπαλλήλους σε ΕΛΤΑ και τελωνεία και ας έχουμε άδικο.

Γιατί εάν τους "τρίξουμε τα δόντια" (από το τηλέφωνο πάντα) το δέμα μας θα έρθει πιο γρήγορα.

Βέβαια αφού έμαθε και η κουτσή Μαρία το priority direct mail, θέμα χρόνου ήταν.

Η "γραμμή" ήταν θέλω το δέμα μου, και το θέλω ΤΩΡΑ aka δημόσιοι υπάλληλοι - καρκίνος, "σχιστομάτηδες" - pp dispute.

Πάντα οι κοινωνίες πλήρωναν τα λάθη μερικών ηλιθίων.

Περαστικά μας λοιπόν,  και ας τα λουστούμε όλοι μας τώρα.

Ίσως είναι προσωρινό το θέμα και επανέλθει στο bg αλλά δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Μπήκα για να γράψω γι αυτό ακριβώς το θέμα.

Αντί να κρατάμε "χαμηλό προφίλ " και να μην προκαλούμε την τύχη μας, εμείς θα κάνουμε κατάχρηση των δικαιωμάτων μας και θα διαπληκτιζόμαστε με υπαλλήλους σε ΕΛΤΑ και τελωνεία και ας έχουμε άδικο.

Γιατί εάν τους "τρίξουμε τα δόντια" (από το τηλέφωνο πάντα) το δέμα μας θα έρθει πιο γρήγορα.

Βέβαια αφού έμαθε και η κουτσή Μαρία το priority direct mail, θέμα χρόνου ήταν.

Η "γραμμή" ήταν θέλω το δέμα μου, και το θέλω ΤΩΡΑ aka δημόσιοι υπάλληλοι - καρκίνος, "σχιστομάτηδες" - pp dispute.

Πάντα οι κοινωνίες πλήρωναν τα λάθη μερικών ηλιθίων.

Περαστικά μας λοιπόν,  και ας τα λουστούμε όλοι μας τώρα.

Ίσως είναι προσωρινό το θέμα και επανέλθει στο bg αλλά δεν το βλέπω.

Δηλαδή εσύ ήθελες ενα "priority direct mail" personal, μόνο για σένα και οι υπόλοιποι ειναι  "Κουτσή Μαρία" 

Μάλιστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...