Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, isay είπε

Επειδή εχουμε τη μαγική σφαίρα για service δεν μπορουμε να ξέρουμε αν θα περασει τελωνειο. Πες μας εσυ καλυτερα 2-3 ακομα σημαντικες λεπτομέριες, πχ κόστος CIF (κόστος + μεταφορικα), είδος, μαγαζί και μέθοδος αποστολής (εταιρεία και αν ειναι tracked ή untracked).

Ετσι ίσως μπορουμε να μαντέψουμε

patpat site απο αμερικη ειχε δωρεαν εξοδα αποστολης ειναι ρουχα.πληρωσα 40.46ευρώ.μου εστειλαν mail οτι εκαναν αποστολη κ στο tracking number με βγαζει σε αυτη τη σελιδα που σας εκανα copy paste..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, isay είπε

Μπήκα να δω το μαγαζί και επειδή εχει κάτω απο 10 feedbacks δεν εχει βαθμολογία. Δεν ξέρω ποιος ειναι ο δικός σου τρόπος σκέψης αλλά απο εγω δε ψωνίζω απο μη δοκιμασμένα μαγαζια. 

ΑΑ συγγνώμη ντάξει, αλλού κοιτούσα. Με μπέρδεψαν τα ratings από το προιον. Nevermind

 

p.s Προσωπικά αν τύχει ψωνίζω από ''μη δοκιμασμένα'' μέ ο,τι συνεπάγεται αυτό και σε ρίσκο. Θέμα γούστου.

Επεξ/σία από Greg9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Θα σου προτεινα να κοιτάξεις παλι τι εγραψα και μετα να Lolαρεις.

Εγραψα ξεκάθαρα για τις κριτικες του μαγαζιου (του πωλητη) και οχι του προϊόντος. 

+1 @ divo

 

3 ώρες πριν, divo είπε

για τον πωλητη λεει παρολο που ειναι απο το 2015 στο Ali

Χωρίς τίτλο.jpg

Μάλλον θα επιμείνω στο ''LOL'' τελικά. Σε όποιο μαγαζί και να πας, όχι για το εν λόγω προιόν αλλά για οποιδήποτε, αναγράφει αυτό που ανέβασε ο συμφορουμίτης προς τα πάνω.  Tα feedback όμως στο/στα μαγαζι(α) ισχύουν ( τα feedback στα order εννοώ) . Άρα μάλλον το ''LOL'' πάει στο aliexpress αυτό καθαυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουν θέμα στο aliexpress... Ο μόνος τρόπος για να δείτε το % των feedbacks των πωλητών είναι να μπείτε στο λογαριασμό τους πατώντας πάνω στο όνομα του και μετά στην αντίστοιχη καρτέλα.

Τυχαία βέβαια κάποιες στιγμές το αναγράφει και όταν μπαίνεις στο προϊόν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω μια ερωτηση... αν εχει ηδη απαντηθει παρομοια μη με λιθοβολησετε δεν διαβασα τις 681 σελιδες...

θελω να κανω μια αγορα απο Amazon Αμερικης, ενα Nintendo switch γιατι εχει πανω κατω 100 ευρω λιγοτερο.. Μπορω να υπολογισω καπως αν θα πρεπει να πουλησω το νεφρο μου (χαχα..) για να περασει τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αμερικάνικη αμαζόνα βρίσκεις φτηνές τιμές αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι τα μεταφορικά είναι ακριβά και θα πληρώσεις προκαταβολικά τα έξοδα εκτελεωνισμού.

Εάν προχωρήσεις την παραγγελία μέχρι ένα βήμα πριν την ολοκλήρωση θα έχεις μια πλήρη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Harleen said:

 

θελω να κανω μια αγορα απο Amazon Αμερικης, ενα Nintendo switch γιατι εχει πανω κατω 100 ευρω λιγοτερο.. Μπορω να υπολογισω καπως αν θα πρεπει να πουλησω το νεφρο μου (χαχα..) για να περασει τελωνειο;

Θα αγοράσεις NSw χωρίς ευρωπαϊκό φορτιστή και χωρίς εγγύηση με μεταφορικά που θα αντισταθμίσουν το πόσο που θα γλυτώσεις από την διαφορά και με το τελωνείο στο τσεπάκι σου. 

Πολύ καλή ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ποσό καιρό κάνει από το ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΚΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ,μεχρη να φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Καλησπέρα,ποσό καιρό κάνει από το ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΚΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ,μεχρη να φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο ;

Ανάλογα με το που μένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα κάτι στο tomtop.com και παρατήρησα ότι σε κάποια είδη υπάρχει διαθέσιμος ο τρόπος αποστολής "Duty Free Shipping". 

Έχει κανείς εμπειρία από το κατάστημα και το συγκεκριμένο τρόπο αποστολής; Διασφαλίζει ότι γλυτώνεις το ελληνικό τελωνείο;

Στην προκειμένη περίπτωση αυτό έχει νόημα ως αποφυγή της χρονοβόρας διαδικασίας. Υπόσχεται μεν αποστολή σε 7-12 εργάσιμες ημέρες αλλά δεν είναι καθόλου φτηνό. Σε είδος με αξία 40 δολάρια, το κόστος αποστολής ήταν ακόμα 43 δολάρια.

Πάντως, στους όρους τους λένε ξεκάθαρα ότι το τελωνείο αποτελεί ευθύνη του αγοραστή. Είναι διαθέσιμοι να αναγράψουν μικρότερη αξία στο τιμολόγιο αλλά αυτό δε προσφέρει όφελος στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, imvrios είπε

Εβλεπα κάτι στο tomtop.com και παρατήρησα ότι σε κάποια είδη υπάρχει διαθέσιμος ο τρόπος αποστολής "Duty Free Shipping". 

Έχει κανείς εμπειρία από το κατάστημα και το συγκεκριμένο τρόπο αποστολής; Διασφαλίζει ότι γλυτώνεις το ελληνικό τελωνείο;

Στην προκειμένη περίπτωση αυτό έχει νόημα ως αποφυγή της χρονοβόρας διαδικασίας. Υπόσχεται μεν αποστολή σε 7-12 εργάσιμες ημέρες αλλά δεν είναι καθόλου φτηνό. Σε είδος με αξία 40 δολάρια, το κόστος αποστολής ήταν ακόμα 43 δολάρια.

Πάντως, στους όρους τους λένε ξεκάθαρα ότι το τελωνείο αποτελεί ευθύνη του αγοραστή. Είναι διαθέσιμοι να αναγράψουν μικρότερη αξία στο τιμολόγιο αλλά αυτό δε προσφέρει όφελος στην πράξη. 

Έχεις σκεφτεί ότι το ποσό που σου ζητάει για τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ 24% +15€) που, ενδεχομένως, θα πληρώσεις αν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gabvill είπε

εγω παλι λεω αναλογα το προσωπικο που εχουν τα ελτα ! εχω παραλαβει σε 3 σε 10 και σε 15 μερες !

Σωστό κι αυτό.Εγω για παράδειγμα που μένω επαρχία οπου  δεν υπάρχει μεγάλος  όγκος  δεμάτων σε 3 εργασιμες συνήθως παραλαμβάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, makfil είπε

Έχεις σκεφτεί ότι το ποσό που σου ζητάει για τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ 24% +15€) που, ενδεχομένως, θα πληρώσεις αν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο;

Το γνωρίζω και προφανώς στην περίπτωση που ανέφερα δε συμφέρει.

Αυτό που θέλω να ξέρω καταρχήν είναι αν με βάση εμπειρία από ικανό αριθμό αγορών, είναι μια μέθοδος που παρακάμπτει το ελληνικό τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...