Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα τα δέματα σε εμένα δεν προχωράνε ποιο γρήγορα εχω δέματα μη συστημένα με ευτελή αντικείμενα που καθυστερούν από 29-11 έως 30-11 εχω 4-5 δεματάκια και κανένα δεν έχει εμφανιστεί όλα απλό ταχυδρομείο αξίας έως 5 max   όλα με ξεχωριστές αποστολές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GiorgarasG είπε

Έκανα παραγγελία απο Banggod προιοντα αξιας 17 ευρω. Έβαλα priority direct mail.
Μου ήρθε τώρα email οτι στάλθηκαν και γράφει μέθοδο αποστολής Priority Air Mail.
Είναι ο τρόπος που επέλεξα ή τον άλλαξαν αυτοί;

Είσαι κομπλέ. 'Ετσι είθισται γενικά, Και εγώ περιμένω την επόμενη βδομάδα ενα mi band 2, όμοια μέθοδος, τα ίδια ακριβώς μου αναγράφει.

Το banggood έχει είτε αποθήκη στην Ολλανδία είτε τακτοποιεί το φόρο εκεί και επαναπροωθεί τα προιόντα, εν μέσω ΕΕ πλέον και με τακτοποιημένο φόρο

 

 

Επεξ/σία από Greg9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που θέλω να χτυπήσω αυτό από aliexpress: Original Xiaomi Power Bank 20000mAh 2C Portable Charger Support QC3.0  (23+ 1.78 μεταφορικα =24.78 ):

Θα περάσει από το τελωνείο ή θα κατασχεθεί? Λογικά πληρώνω και φόρο. Αν περάσει πάντως, πάλι κερδισμένος νιώθω (!), γιατί Ελλάδα έχει ~60 (μεταφορικά περιλαμβανόμενα) και αυτό θα βγεί 25+15+ 6~46. Εγγύηση προσωπικά αδιάφορη

 

Ή να πάρω έστω  2 δεκαράκια στα 10κατι να τελειώνουμε. Αλλά θα περάσουν? Τα μεγάλα κινεζομάγαζα δεν στέλνουν ακόμα...

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Greg9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω πνιγεί από την Παρασκευή που με πήραν με μία άνεση για ένα δέμα αξίας 70 ευρώ κόστους (και μεταφορικά 35) να μου ζητήσουν άλλα τόσα για να το εκτελωνίσουν.

 

Παρόλα αυτά προσπαθώ να γλυτώσω τα χειρότερα και να το εκτελωνίσω μόνος μου καθώς δεν μπορώ να θεωρήσω λογικό να δώσω για 10 λεπτά δουλειά σε ένα υπάλληλο (ούτε 10) 50 ευρώ (2 ημερομίσθια μου).

Ξέρει κανείς πληροφορίες είτε κάποιο site Που να δίνει πιο αναλυτικές οδηγίες, στο πως συμπληρώνεις το "ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής" ηλεκτρονικά; έψαξα να βρω κάποιο θέμα σχετικό αλλά δεν βρήκα να υπάρχει κάτι.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thermomangr είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω πνιγεί από την Παρασκευή που με πήραν με μία άνεση για ένα δέμα αξίας 70 ευρώ κόστους (και μεταφορικά 35) να μου ζητήσουν άλλα τόσα για να το εκτελωνίσουν.

Παρόλα αυτά προσπαθώ να γλυτώσω τα χειρότερα και να το εκτελωνίσω μόνος μου καθώς δεν μπορώ να θεωρήσω λογικό να δώσω για 10 λεπτά δουλειά σε ένα υπάλληλο (ούτε 10) 50 ευρώ (2 ημερομίσθια μου).

Ξέρει κανείς πληροφορίες είτε κάποιο site Που να δίνει πιο αναλυτικές οδηγίες, στο πως συμπληρώνεις το "ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής" ηλεκτρονικά; έψαξα να βρω κάποιο θέμα σχετικό αλλά δεν βρήκα να υπάρχει κάτι.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ

Για να λές ότι σου ζητάνε "άλλα τόσα" για τον εκτελωνισμό, προφανώς, εννοείς ότι το δέμα σου ήρθε με courier, αν και δεν γράφεις με ποια.

Πριν ψάξεις για τον τρόπο εκτελωνισμού, καλό είναι να γνωρίζεις ότι θα πληρώσεις στην εταιρεία ένα ποσό για να σου δώσει τη διασάφηση, που είναι λίγο πιο χαμηλότερο από την αμοιβή του εκτελωνιστή τους.

Λεπτομέρειες για τη διαδικασία θα διαβάσεις στο τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Thermomangr είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω πνιγεί από την Παρασκευή που με πήραν με μία άνεση για ένα δέμα αξίας 70 ευρώ κόστους (και μεταφορικά 35) να μου ζητήσουν άλλα τόσα για να το εκτελωνίσουν.

Παρόλα αυτά προσπαθώ να γλυτώσω τα χειρότερα και να το εκτελωνίσω μόνος μου καθώς δεν μπορώ να θεωρήσω λογικό να δώσω για 10 λεπτά δουλειά σε ένα υπάλληλο (ούτε 10) 50 ευρώ (2 ημερομίσθια μου).

Ξέρει κανείς πληροφορίες είτε κάποιο site Που να δίνει πιο αναλυτικές οδηγίες, στο πως συμπληρώνεις το "ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής" ηλεκτρονικά; έψαξα να βρω κάποιο θέμα σχετικό αλλά δεν βρήκα να υπάρχει κάτι.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ

Απο τα γραφόμενα σου, υποθέτω μεθοδο αποστολής DHL/FEDEX (ή κατι αναλογο σε courier), οποτε δυσκολα τα πραματα. Δυστυχώς ψώνισες αδάβαστος και τώρα θα τρέξεις να γλυτώσεις κάποια λιγα ή δε θα τρέξεις και θα πληρώσεις αδρα (όπως τα λεει ο makfil). Επίσης οσο καθυστερείς χρεώνουν αποθήκευτρα. Υπάρχει ένας άλλος τρόπος αλλα δεν είναι πάντα εφικτός. Να συνεννοηθείς με τον πωλητή, να μην το παραλαβεις, να πάει πίσω (ειναι μεσα στην τιμή έτσι κι αλλιως) και ο πωλητής να στο στειλει πάλι με ταχυδρομείο, οποτε το τελωνειο θα ειναι 30-35 ευρω.

Βεβαια δεν το δέχονται ολοι οι πωλητές, θα εχεις μεγαλη καθυστερηση (οποτε αν βιάζεσαι δεν σου κάνει) και θα πληρώσεις επιπλεον τα νεα μεταφορικά. Την αμοιβή του εκτελωνιστη  μπορεις να τη γλυτώσεις, οχι όμως τη διασαφήνιση.

Για επομενες αγορες σου, θα θυμασαι τωρα οτι εκτος ΕΕ δεν ψωνίζουμε με courier.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Greg9 είπε

Εγώ που θέλω να χτυπήσω αυτό από aliexpress: Original Xiaomi Power Bank 20000mAh 2C Portable Charger Support QC3.0  (23+ 1.78 μεταφορικα =24.78 ):

Θα περάσει από το τελωνείο ή θα κατασχεθεί? Λογικά πληρώνω και φόρο. Αν περάσει πάντως, πάλι κερδισμένος νιώθω (!), γιατί Ελλάδα έχει ~60 (μεταφορικά περιλαμβανόμενα) και αυτό θα βγεί 25+15+ 6~46. Εγγύηση προσωπικά αδιάφορη

Ή να πάρω έστω  2 δεκαράκια στα 10κατι να τελειώνουμε. Αλλά θα περάσουν? Τα μεγάλα κινεζομάγαζα δεν στέλνουν ακόμα...

Οτιδήποτε πάνω απο 22ε cif εχει μεγαλες πιθανοτητες να πάρει επιπλεον χρεωση απο τελωνειο. Το βασικό σου προβλημα ειναι η αποστολή γιατί μπαταρίες δεν στέλνονται (λογω ασφάλειας). Ο πωλητης είτε δεν το ξέρει ή ρισκάρει και αν κάτσει. Αν σκαλώσει, θα σκαλώσει στην Κινα, πριν γινει η αποστολή και οχι στο εδω τελωνειο. Κανεις λοιπον δεν θα σου πει με βεβαιότητα οτι θα παραλάβεις.

Οσον αφορα το προιίον. Πρόσεχε τον αγοραστη και το μαγαζί σου γιατί κυκλοφορουν παρα πολλα πολλα powerbank μαιμου. Δες τα σχόλια στο μαγαζί σου. Επισης το 20αρι ειναι γενικά γκουμουτσα (γνώμη μου) οποτε αν το θες για συνεχες κουβάλημα, ειναι λίγο δύσχρηστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, isay είπε

Απο τα γραφόμενα σου, υποθέτω μεθοδο αποστολής DHL/FEDEX (ή κατι αναλογο σε courier), οποτε δυσκολα τα πραματα. Δυστυχώς ψώνισες αδάβαστος και τώρα θα τρέξεις να γλυτώσεις κάποια λιγα ή δε θα τρέξεις και θα πληρώσεις αδρα (όπως τα λεει ο makfil). Επίσης οσο καθυστερείς χρεώνουν αποθήκευτρα. Υπάρχει ένας άλλος τρόπος αλλα δεν είναι πάντα εφικτός. Να συνεννοηθείς με τον πωλητή, να μην το παραλαβεις, να πάει πίσω (ειναι μεσα στην τιμή έτσι κι αλλιως) και ο πωλητής να στο στειλει πάλι με ταχυδρομείο, οποτε το τελωνειο θα ειναι 30-35 ευρω.

Βεβαια δεν το δέχονται ολοι οι πωλητές, θα εχεις μεγαλη καθυστερηση (οποτε αν βιάζεσαι δεν σου κάνει) και θα πληρώσεις επιπλεον τα νεα μεταφορικά. Την αμοιβή του εκτελωνιστη  μπορεις να τη γλυτώσεις, οχι όμως τη διασαφήνιση.

Για επομενες αγορες σου, θα θυμασαι τωρα οτι εκτος ΕΕ δεν ψωνίζουμε με courier.

Από ups.

Δυστυχώς μυριζομαι ότι θα τα πληρώσω όλα όπως τα ζητάνε για πρώτη και τελευταία φορά. Θα κλάψω λίγο... αλλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, isay είπε

Οτιδήποτε πάνω απο 22ε cif εχει μεγαλες πιθανοτητες να πάρει επιπλεον χρεωση απο τελωνειο. Το βασικό σου προβλημα ειναι η αποστολή γιατί μπαταρίες δεν στέλνονται (λογω ασφάλειας). Ο πωλητης είτε δεν το ξέρει ή ρισκάρει και αν κάτσει. Αν σκαλώσει, θα σκαλώσει στην Κινα, πριν γινει η αποστολή και οχι στο εδω τελωνειο. Κανεις λοιπον δεν θα σου πει με βεβαιότητα οτι θα παραλάβεις.

Οσον αφορα το προιίον. Πρόσεχε τον αγοραστη και το μαγαζί σου γιατί κυκλοφορουν παρα πολλα πολλα powerbank μαιμου. Δες τα σχόλια στο μαγαζί σου. Επισης το 20αρι ειναι γενικά γκουμουτσα (γνώμη μου) οποτε αν το θες για συνεχες κουβάλημα, ειναι λίγο δύσχρηστο. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. To εν λόγω PB είναι τούτο: Original Xiaomi Power Bank 20000mAh 2CΤο ψήνω μάλλον για τα 2 δεκαράκια, έτσι ώστε να μην ξεμείνω και ποτέ από 1 όταν το χρειάζομαι. Το θέμα είναι αν στέλνουν μόνο. Θα ρωτήσω τότε.

Αλλιώς για Ευρώπη ή κάπου αλλού υπάρχει πρόταση? Που να στέλνει έστω εννοώ

Επεξ/σία από Greg9
προσθήκη λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Greg9 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. To εν λόγω PB είναι τούτο: Original Xiaomi Power Bank 20000mAh 2CΤο ψήνω μάλλον για τα 2 δεκαράκια, έτσι ώστε να μην ξεμείνω και ποτέ από 1 όταν το χρειάζομαι. Το θέμα είναι αν στέλνουν μόνο. Θα ρωτήσω τότε.

 

Μπήκα να δω το μαγαζί και επειδή εχει κάτω απο 10 feedbacks δεν εχει βαθμολογία. Δεν ξέρω ποιος ειναι ο δικός σου τρόπος σκέψης αλλά απο εγω δε ψωνίζω απο μη δοκιμασμένα μαγαζια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα το tracking number μου ειναι 959677496361.μου δειχνει αυτο.ξερει κανεις να μου πει αν εχει περασει τελωνειο η οχι..γτ δ καταλαβαινω γτ εχει καθυστερησει τοσο.μαλιστα εβαλα κ fast delivery 7-15 μερες.ευχαριστω

 

2018-01-02
23:25:00
 
The item has arrived in the country of destination,shipment in transit,GREECE
 
2017-12-23
16:56:00
 
The item is at the Europe Distribution Center,item arrived at facility,GREECE
 
2017-12-12
01:49:00
 
The item is ready for shipment ,shipment in transit,GREECE
 
2017-12-11
09:35:00
 
The item is pre-advised,item was picked up/posted,GREECE
 
2017-12-10
23:21:37
 
The item has been departure the transport center of SF.,item departed from facility,CHINA
 
2017-12-10
22:36:20
 
The item has been arrival the transport center of SF.,item arrived at facility,CHINA
 
2017-12-10
15:30:03
 
Electronic information has been received,item was picked up/posted,CHINA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fwfwka είπε

καλησπερα το tracking number μου ειναι 959677496361.μου δειχνει αυτο.ξερει κανεις να μου πει αν εχει περασει τελωνειο η οχι..γτ δ καταλαβαινω γτ εχει καθυστερησει τοσο.μαλιστα εβαλα κ fast delivery 7-15 μερες.ευχαριστω

 
The item has arrived in the country of destination,s
15:30:03
 
Electronic information has been received,item was picked up/posted,CHINA
23:25:00

Επειδή εχουμε τη μαγική σφαίρα για service δεν μπορουμε να ξέρουμε αν θα περασει τελωνειο. Πες μας εσυ καλυτερα 2-3 ακομα σημαντικες λεπτομέριες, πχ κόστος CIF (κόστος + μεταφορικα), είδος, μαγαζί και μέθοδος αποστολής (εταιρεία και αν ειναι tracked ή untracked).

Ετσι ίσως μπορουμε να μαντέψουμε

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποιο θα εχει λιγοτερη πιθανοτητα για τελωνειο;  Αντικειμενο <20$.

Screenshot_2018-01-14.png

Επεξ/σία από gothic_waver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isay είπε

Μπήκα να δω το μαγαζί και επειδή εχει κάτω απο 10 feedbacks δεν εχει βαθμολογία. Δεν ξέρω ποιος ειναι ο δικός σου τρόπος σκέψης αλλά απο εγω δε ψωνίζω απο μη δοκιμασμένα μαγαζια. 

Είσαι σίγουρος ότι το είδες καλά? Το πρώτο σε πωλήσεις είναι απο xiaomi 20000 mAh!!!!! Lol

Επεξ/σία από Greg9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Greg9 είπε

Είσαι σίγουρος ότι το είδες καλά? Το πρώτο σε πωλήσεις είναι απο xiaomi 20000 mAh!!!!! Lol

Θα σου προτεινα να κοιτάξεις παλι τι εγραψα και μετα να Lolαρεις.

Εγραψα ξεκάθαρα για τις κριτικες του μαγαζιου (του πωλητη) και οχι του προϊόντος. 

+1 @ divo

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...