Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

Ειλικρινά και βαση απλης λογικης οταν γράφει πανω 280 δολλαρια πως γινετε να ειναι δωρο??? Στο στελνουν δωρο ενω το πληρωσες????

Στην ευρωπαική τελωνειακή νομοθεσία δεν υφίσταται η έννοια δώρο, οποτε και να το γραφει απλα αγνοείται. Οτιδήποτε εισαγεται πρεπει να αναγραφει τα ειδη και την αξία, ώστε να φορολογηθεί. Αν δε το γραφει αυτό ΤΥΠΙΚΑ πρεπει να γίνει έλεγχος ή μπορει να αποσταλεί πίσω ή (σε πολύ τραβηγμένη περιπτωση) ο παραλήπτης να διωχθεί για λαθρεμποριο.

Η πραγματικότητα τώρα : Αν ο αδερφός του το έστελνε αχταρμα, ίσως να ειχαν τρεξίματα για να παραλάβουν ή να μην το παραλάμβαναν. Τις πιο πολλές φορες τετοια πακέτα περνάνε αερα (και οι δημοσιοι τελωνειακοί ειναι άνθρωποι, ενω οι ιδιωτικοί δεν παιρνανε τιποτα για να μη χασουν τη δουλεια τους) αλλα ειναι αρκετά συχνό να σταματάνε και να φορολογούνται. Ο nteminio εκνευρίστηκε (δικαιολογημενα ή οχι δεν εχει σημασία) γιατί μεχρι πρόσφατα ειχε συνηθίσει στο δωρεαν, ενω τώρα που εφαρμόστηκε (η παλια προυπάρχουσα νομοθεσία) και βγήκε ταρίφα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ".

Οι Κινέζοι στην απόδειξη αγορας έχουν διαφορετική τιμή  με αυτήν του PayPal. Ποια πρέπει να στείλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Ειλικρινά και βαση απλης λογικης οταν γράφει πανω 280 δολλαρια πως γινετε να ειναι δωρο??? Στο στελνουν δωρο ενω το πληρωσες????

280 δολλαρια ειναι η αναγραφομενη απο τον αποστολεα αξία των αντικειμενων που μου σταλθηκαν σαν δωρο. Προφανως του ζητηθηκε απο το ταχυδρομειο της Αμερικης να συμπληρωσει την αξια των προιοντων που μας εστειλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Στην ευρωπαική τελωνειακή νομοθεσία δεν υφίσταται η έννοια δώρο, οποτε και να το γραφει απλα αγνοείται. Οτιδήποτε εισαγεται πρεπει να αναγραφει τα ειδη και την αξία, ώστε να φορολογηθεί. Αν δε το γραφει αυτό ΤΥΠΙΚΑ πρεπει να γίνει έλεγχος ή μπορει να αποσταλεί πίσω ή (σε πολύ τραβηγμένη περιπτωση) ο παραλήπτης να διωχθεί για λαθρεμποριο.

Η πραγματικότητα τώρα : Αν ο αδερφός του το έστελνε αχταρμα, ίσως να ειχαν τρεξίματα για να παραλάβουν ή να μην το παραλάμβαναν. Τις πιο πολλές φορες τετοια πακέτα περνάνε αερα (και οι δημοσιοι τελωνειακοί ειναι άνθρωποι, ενω οι ιδιωτικοί δεν παιρνανε τιποτα για να μη χασουν τη δουλεια τους) αλλα ειναι αρκετά συχνό να σταματάνε και να φορολογούνται. Ο nteminio εκνευρίστηκε (δικαιολογημενα ή οχι δεν εχει σημασία) γιατί μεχρι πρόσφατα ειχε συνηθίσει στο δωρεαν, ενω τώρα που εφαρμόστηκε (η παλια προυπάρχουσα νομοθεσία) και βγήκε ταρίφα.

Μαλλον αυτο που λες ειναι πιο κοντα στην αληθεια. Αν και απο οτι γνωριζω, αν ηταν κατι δωρο τοτε δεν το φορολογουσαν στο τελωνειο.

 Παρολα αυτα εστω οτι ειναι ετσι τα πραγματα, και τα δωρα φορολογουνται, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για αξια προιοντων 280 δολλαριων δηλαδη 229 ευρω ηταν σωστο να πληρωσουμε 100 ευρω τελωνειο δηλαδη το 44% της αξιας αυτων.

Την Δευτερα παντως θα απευθυνθουμε σε καποιο αρμοδιο τμημα να μας δωσουν διευκρινησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nteminio είπε

Μαλλον αυτο που λες ειναι πιο κοντα στην αληθεια. Αν και απο οτι γνωριζω, αν ηταν κατι δωρο τοτε δεν το φορολογουσαν στο τελωνειο.

 Παρολα αυτα εστω οτι ειναι ετσι τα πραγματα, και τα δωρα φορολογουνται, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για αξια προιοντων 280 δολλαριων δηλαδη 229 ευρω ηταν σωστο να πληρωσουμε 100 ευρω τελωνειο δηλαδη το 44% της αξιας αυτων.

Την Δευτερα παντως θα απευθυνθουμε σε καποιο αρμοδιο τμημα να μας δωσουν διευκρινησεις.

με ποια μεθοδο εγινε η αποστολη; Ποια μεταφορική και επισης (σημαντικο) πόσο ήταν τα μεταφορικα; Στα 280 ήταν μεσα και τα μεταφορικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

με ποια μεθοδο εγινε η αποστολη; Ποια μεταφορική και επισης (σημαντικο) πόσο ήταν τα μεταφορικα; Στα 280 ήταν μεσα και τα μεταφορικα;

Απο οτι μου εχει πει η αδερφη μου γιατι ακομα δεν εχω ο ιδιος εικονα, με απλο ταχυδρομειο εγινε η αποστολη και μας ηρθε ειδοποιηση να παραλαβουμε απο καταστημα ΕΛΤΑ , τα 280 δολλαρια ηταν συμπληρωμενα σε ενα χαρτι και ΜΑΛΛΟΝ αφορουσαν μονο την αξια των προιοντων χωρις μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή των τελωνειου βγαινει με βάση την αξία cif, δηλαδη άθροισμα κόστος και μεταφορικα. Για ποσα πάνω απο 150 ευρω η χρεωση βγαίνει ως παρακατω

  • 24% φπα
  • 20 ευρω η χρέωση της διαδικασίας
  • Δασμος (παει αναλογα με τα ειδη και το ποσό)

Διάβασε τον παρακάτω οδηγό για να ξερεις τι παιζει. Ζήτα απο την αδερφή σου να σου στειλει φωτογραφία απο το χαρτί με τις χρεώσεις και δες τι έγινε. Βασικό να επιβεβαιωσεις ποσο κόστισαν τα μεταφορικά. Πάντως με χοντρικους υπολογισμους μαζί με πιθανα μεταφορικά βγαζω τη χρεωση κάπου 85-90 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, isay είπε

Η τιμή των τελωνειου βγαινει με βάση την αξία cif, δηλαδη άθροισμα κόστος και μεταφορικα. Για ποσα πάνω απο 150 ευρω η χρεωση βγαίνει ως παρακατω

  • 24% φπα
  • 20 ευρω η χρέωση της διαδικασίας
  • Δασμος (παει αναλογα με τα ειδη και το ποσό)

Διάβασε τον παρακάτω οδηγό για να ξερεις τι παιζει. Ζήτα απο την αδερφή σου να σου στειλει φωτογραφία απο το χαρτί με τις χρεώσεις και δες τι έγινε. Βασικό να επιβεβαιωσεις ποσο κόστισαν τα μεταφορικά. Πάντως με χοντρικους υπολογισμους μαζί με πιθανα μεταφορικά βγαζω τη χρεωση κάπου 85-90 ευρω

Θα τα τσεκαρω απο κοντα τα εγγραφα φιλε μου και θα επανελθω,  ευχαριστω για τις απαντησεις σου. 

 

Τον παρακατω οδηγο που αναφερεις δεν τον βλεπω καπου ή ειμαι τοσο θολωμενος ή δεν εβαλες λινκ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, divo είπε

Του paypal. και το invoice της παραγγελιας αν  εχεις

Αυτό λεω και εγώ. Το invoice της παραγγαλίας έχει πολύ χαμηλότερη τιμή από του paypal. Ποιο να στείλω;

Αν στείλω το paypal που αναγράφει την σωστή τιμή ίσως δημιουργηθεί πρόβλημα γιατί θα έχει διαφορετική τιμή από αυτή του δέματος.

Αν βάλω την τιμή του comercial invoice είναι εξωφρενικά μικρότερη της παραγματικής τιμής και μη πιστευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το paypal τελειώνεις το θέμα σου.

Μην μπλέξεις με ψεύτικα "τιμολόγια" γιατί δεν θα το δεχτούν.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω μια διευκρίνιση. Εαν παραγγείλω απο aliexpress προϊόν κάτω των 22 ευρώ ΜΕ Registered περνάει σίγουρα απο τελωνείο αλλα θα το περάσουν ως τελωνειακώς ελεύθερο έτσι? Τελωνείο όμως σημαίνει ομως και ότι θα αργήσει να μου έρθει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία απο Banggod προιοντα αξιας 17 ευρω. Έβαλα priority direct mail.
Μου ήρθε τώρα email οτι στάλθηκαν και γράφει μέθοδο αποστολής Priority Air Mail.
Είναι ο τρόπος που επέλεξα ή τον άλλαξαν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...