Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Το gearbest παντως μια χαρα μικροτερο τιμολογιο κοβει και δεν καταλαβαινω γιατι δεν τους κυνηγανε.. Ασε που μπορει να μπλεξουμε και εμεις με το τελωνειο..

Καλα και εσυ αντι να μοιραστειτε τα εξοδα, του τα φορτωσες ολα πανω του; Φιλος ηταν ή απλος γνωστος;

τα μοιραστήκαμε , ειναι καλός φίλος δεν θα τον άφηνα , 100Ε το κινητό συν 40Ε τελωνείο μεσω ελτά ενω στα σκρουτζομάγαζα εκανε 160, μικρη διαφορά για να το πάρεις απο κινα

Επεξ/σία από Oulianov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν σώζεται η κατάσταση γιατί τα έχω πάρει κρανίο.

Έστειλε ο αδερφός μου Χριστουγεννιατικο δεμα απο Αμερικη (εκει μενει μονιμα)  με γραμματα φωτογραφιες και διαφορα δωρα το οποιο το περιμεναμε εδω και καιρο. Με ενημερωσε η μητερα μου πριν λιγο  οτι πηγε και το παρελαβε σημερα μετα απο ειδοποιηση που αφησε ο ταχυδρομος το πρωι, αλλα πληρωσε 120 ευρω για να το παρει!! 

Δυστυχως δεν ενημερωσε ουτε εμενα ουτε την αδερφη μου και τα πληρωσε, λάθος της από την μία αλλά συγχωρείται από την άλλη αφου ηρθε δεμα απο τον γιο της ετρεξε γρηγορα να παει να το παρει .

Δεν εχω δει ακομα το δεμα ουτε τα δωρα που εχει στειλει ουτε τα εγγραφα τα συνοδευτικα αλλα ρε παιδια συγνωμη ειναι λογικο πραγμα αυτο? Σε δεμα με δωρα απο τον αδερφο μου απο Αμερικη είμαι υποχρεωμένος να πληρωσω 120 ευρω που η αξια των αντικειμενων που συνηθως στελνει αποκλειεται να ειναι πανω απο 100 ευρω? Θα σας ενημερώσω για το περιεχόμενο.

 

Έχει στείλει τόσες πολλές φορές δέμα και πρώτη φορά συμβαίνει αυτό!

 

Δεν ξερω αν αδικως η δικαιως εγινε αυτο αλλα εγω νιωθω πολυ εκνευρισμενος.

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nteminio είπε

παιδιά αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν σώζεται η κατάσταση γιατί τα έχω πάρει κρανίο.

Έστειλε ο αδερφός μου Χριστουγεννιατικο δεμα απο Αμερικη (εκει μενει μονιμα)  με γραμματα φωτογραφιες και διαφορα δωρα το οποιο το περιμεναμε εδω και καιρο. Με ενημερωσε η μητερα μου πριν λιγο  οτι πηγε και το παρελαβε σημερα μετα απο ειδοποιηση που αφησε ο ταχυδρομος το πρωι, αλλα πληρωσε 120 ευρω για να το παρει!! 

Δυστυχως δεν ενημερωσε ουτε εμενα ουτε την αδερφη μου και τα πληρωσε, λάθος της από την μία αλλά συγχωρείται από την άλλη αφου ηρθε δεμα απο τον γιο της ετρεξε γρηγορα να παει να το παρει .

Δεν εχω δει ακομα το δεμα ουτε τα δωρα που εχει στειλει ουτε τα εγγραφα τα συνοδευτικα αλλα ρε παιδια συγνωμη ειναι λογικο πραγμα αυτο? Σε δεμα με δωρα απο τον αδερφο μου απο Αμερικη είμαι υποχρεωμένος να πληρωσω 120 ευρω που η αξια των αντικειμενων που συνηθως στελνει αποκλειεται να ειναι πανω απο 100 ευρω? Θα σας ενημερώσω για το περιεχόμενο.

Έχει στείλει τόσες πολλές φορές δέμα και πρώτη φορά συμβαίνει αυτό!

Δεν ξερω αν αδικως η δικαιως εγινε αυτο αλλα εγω νιωθω πολυ εκνευρισμενος.

Λογικός ο εκνευρισμός αλλά για να δούμε εάν έγινε σωστά ο εκτελωνισμός πρέπει μας πεις την αξία του δέματος σύμφωνα με τον εκτελωνισμό, εάν είχε δηλωθεί από τον αποστολέα κάποια αξία και περιγραφή , την πραγματική αξία των αντικειμένων σύμφωνα με εσένα και εάν ήρθε με απλό ΕΛΤΑ ή courier

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η αδελφη μου που πηρε κινητο αξιας 90€ απο Alliexpress της ηρθε πριν 2 ημερες να πληρωσει τελωνειο 38€, 15 οι δασμοι και τα υπολοιπα ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xristos_01 είπε

Παντως η αδελφη μου που πηρε κινητο αξιας 90€ απο Alliexpress της ηρθε πριν 2 ημερες να πληρωσει τελωνειο 38€, 15 οι δασμοι και τα υπολοιπα ΦΠΑ. 

15€ το τέλος ΕΛΤΑ και τα υπόλοιπα (23€) ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2013 στις 8:29 ΠΜ, makfil είπε

1. Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εισάγεται από 3ες χώρες (χώρες δηλαδή εκτός ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ) περνάει από τελωνείο για να εισέλθει στη χώρα. Τα τελωνεία είναι τριών ειδών: Αεροδρόμιο, Λιμάνι, Σύνορα.
Είτε με απλό ταχυδρομείο έρχεται (ΕΛΤΑ, USPS, Royal Mail, κτλ) είτε μέσω courier (ΤΝΤ, FEDEX, UPS, κτλ) θα περάσει από το τελωνείο και ΠΡΕΠΕΙ να εκτελωνιστεί.

Εκτελωνισμός σημαίνει: ΦΠΑ στο τιμολόγιο (αξία & μεταφορικά) + αμοιβή τελώνη + handling αεροδρομίου (GoldAir) + Δασμοί/ΔΕΤΕ/κτλ + αποθήκευτρα (αν το δέμα μείνει πάνω από 2 μέρες νομίζω από την ενημέρωση).
Αυτό ισχύει είτε το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο είτε με courier.
 

Με τον Κανονισμό 918/83 της ΕΕ, άρθρο 27 "Αποστολές Ασήμαντης Αξίας", καθορίστηκε ατέλεια 22 ευρώ για εμπορεύματα αμελητέας αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες και αυτός τροποποιήθηκε με τον κανονισμό 274/2008,

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0274:EL:HTML

ο οποίος έγινε αποδεκτός από την Ελλάδα στις 15.1.2009

Η τροποποίηση που ενδιαφέρει αναφέρεται στην τροποποίηση του άρθρου 27 του προηγούμενου Κανονισμού και η ατέλεια των 22 ECU αντικαταστάθηκε από το ποσόν των 150 ευρώ.

Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.

Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

και στην παρ. 2 ότι:

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€  και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

Άλλωστε, στον Κανονισμό 1186/2009 της ΕΕ της 16.11.2009, για τη θέσπιση κοινοτικού καθεστώτος τελωνειακών ατελειών και ειδικά στο κεφάλαιο  V "Αποστολές αμελητέας αξίας", άρθρο 23 παρ. 2 αναφέρεται ότι:

1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.
2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως «εμπορεύματα αμελητέας αξίας» νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.

Σημαντικές διατάξεις για την έννοια των αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα και της ατέλειας αναφέρονται και στα άρθρα 25-27

Οι τελώνες όμως, επειδή α) η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα αυτό και β) δεν χάνουν το χρόνο τους για δέματα μικρής αξίας, ΣΥΝΗΘΩΣ δεν τους δίνουν σημασία, με αποτέλεσμα αφενός στα δέματα αξίας μέχρι 150€ να μην επιβάλλεται ΦΠΑ αφετέρου να περνάνε και δέματα περιεχομένου μεγαλύτερης αξίας αλλά μικρότερου όγκου, όπως πχ ρολόγια, χωρίς να επιβάλλονται δασμοί.

Έχουν, όμως, το δικαίωμα να ανοίξουν ένα δέμα, στο οποίο η περιγραφή του περιεχομένου δεν αντιστοιχεί, κατά την κρίση τους, με την αναγραφόμενη αξία και να κοστολογήσουν το περιεχόμενο με βάση των στοιχείων και των δεδομένων που έχουν. Σπάνιο αλλά συμβαίνει.

Το ότι εμείς οι παραλήπτες/πελάτες έχουμε βρει διάφορα "tricks" για να μειώνουμε τις πιθανότητες εκτελωνισμού, αυτό είναι άλλη ιστορία και όχι ο κανόνας.
 

2. Σίγουρα υπάρχει διαφορά στον τρόπο αποστολής ενός δέματος από Αμερική, δεδομένου ότι όλα τα δέματα που έρχονται με courier θα περάσουν υποχρεωτικά από τελωνείο στο αεροδρόμιο εισόδου, ενώ τα δέματα που στέλνονται με USPS (τα ΕΛΤΑ της Αμερικής) δεν ακολουθούν την ίδια διαδικασία.

ΥΓ1 Στο θέμα αυτό είχα αναρτήσει στις 13.3.2012 μερικά από τα παραπάνω στοιχεία και σχετικές πληροφορίες.

ΥΓ2. Θέλοντας να ολοκληρώσω συνολικά την εικόνα του θέματος, συμπληρώνω συνεχώς το κείμενο με παραπομπές σε Κανονισμούς και άλλες πληροφορίες, ώστε αφενός να μην υπάρχουν κενα και αμφισβητήσεις, αφετέρου να αποτελέσει και ένα οδηγό για τις αγορές που κάνουμε από τρίτες χώρες.

Το μόνο που θέλω να προσθέω - προς κάθε ενδιαφερόμενο (διατύπωση στα παραπάνω)

Για όσου εισαγωγείς δεν έχουν διαπιστεύσεις (πέραν του ΕΟΡΙ - το οποίο για μεγάλες αξίες είναι υποχρεωτικό για να γίνει εισαγωγή ΚΑΙ στον ιδιώτη) - υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνει δειγματοληπτικά κάποιος έλεγχος. Δεν υπάρχει "δεν σταματάει στο τελωνείο", ούτε υπάρχει κανόνας πως ένα πακέτο με χαμηλή αξία ΔΕΝ περνάει και από τελωνείο. Αυτό συμβαίνει γιατί πέραν του "εισαγωγέα" / παραλήπτη, έλεγχο περνάνε ΚΑΙ οι μεταφορείς / διαμεταφορείς (η DHL έχει δικό της terminal στο Ελ. Βενιζέλος που έχει μέσα τελώνη)!

Το ποσοστό των δειγματοληπτικών ελέγχων είναι περίπου 11%. Όποια ιστοσελίδα σας πουλάει βεβαιωμένο μπάσιμο στο τελωνείο είναι κατά 90% τυχερό γεγονός πως θα πετύχει (όποιος κάνει την αφαίρεση).

Επίσης, χρήστες που παραγγέλνουν συχνά από το εξωτερικό, δημιουργούν παράλληλα και "ιστορικό" στα μάτια κάποιου τελωνειακού υπαλλήλου.
Αν κάνετε συχνές αγορές και κάποιος γνωστός σας, συναινεί - ας βάλει το όνομα του σαν παραλήπτης (γιατί την περίπτωση που σταματήσει στο τελωνείο θα φωνάξουν αυτόν / -ή) και μειώνετε την πιθανότητα να σας θυμούνται όταν φτάνει ένα δέμα με το όνομα σας και να βάλετε υποψίες σε κάποιον οτί αυτό συμβαίνει κατ' εξακολούθηση και να θεωρηθείτε πιθανός για "λαθρεμπόριο" (όταν προσπαθείς να αποφύγεις ΦΠΑ / Δασμούς κατ' εξακολούθηση).

Τέλος, μια γενική ιδέα του τι εστί Τελωνείο - για να καταλάβετε γιατί "σταματάει" κάτι. Το τελωνείο, είναι το εργαλείο του κράτους (κάθε κράτους) για τον έλεγχο και τη ρύθμιση του εμπορίου, να εξασφαλίσει οτι δεν υπάρχει λαθρεμπόριο κτλ. Σε αυτή το πλαίσιο, δεν κάνει τα "στραβά μάτια" και εξαίρεση, σε οτιδήποτε εισέρχεται της χώρας (από χώμα και βίδα, μέχρι δορυφόρο για το διάστημα). Στον τελωνειακό κώδικα που στη συντρηπτική πλειοψηφία των κρατών είναι και κοινός, υπάρχει πρόβλεψη δασμολογικής κλάσης για ΤΑ ΠΑΝΤΑ (έστω γενική περιγραφή - μέχρι να φτιαχτεί υποκατηγορία κτλ).

Τέλος, ο ΦΠΑ (είναι ένας συμψηφιστικός φόρος) και οι ΔΑΣΜΟΙ είναι ότι εισπράττει το κράτος για να εξασφαλίζει την εύρυθμη λειτουργία του εμπορίου και να προστατεύει τον  Έλληνα παραγωγό (στη θεωρία).  Όταν ένας έμπορος κάνει μια εισαγωγή / πληρώνει δασμούς και ΦΠΑ στο κράτος βάση της αξίας του εμπορεύματος + των εξόδων μεταφοράς. Αν αυτά που εισήγαγε τα πουλήσε σε κάποιον ντόπιο, ο ΦΠΑ παραμένει στο κράτος. Αν γίνει εξαγωγή σε 3η χώρα, στη μηνίαια δήλωση προς την εφορία δηλώνει την αξία της πώλησης ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ (και έτσι δεν συνυπολογίζεται σαν έσοδο / γι'αυτό είναι συμψηφιστικός φόρος) και τέλος αν πωληθεί κάτι εντός της ΕΕ, ο ΦΠΑ συμψηφίζεται μέσω του συστήματος VIES. Οι δασμοί μπαίνουν για να ρυθμίσουν τις τιμές του εμπορίου (προστατεύοντας κατά ένα τρόπο τον έλληνα παραγωγό). Αναλόγως τη χώρα εισαγωγής του εμπορεύματος στην ΕΕ, υπάρχει μικρή διαφοροποίηση στον ΦΠΑ (19-24%) και στους δασμούς (αναλόγως την κλάση).

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω παραγγειλει μια καμερα απο κινα απο τις 6/12/17 προχθες με το τρακινκ ειδα ατι ειναι στο τελωνειο και ζητουσαν αποδειξη, τους εστειλα το paypal οπου φαινεται οτι

στοιχισε 94ευρο με free μεταφορικα.Μηπως ξερετε ποσο θα πληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dexterios είπε

Λογικός ο εκνευρισμός αλλά για να δούμε εάν έγινε σωστά ο εκτελωνισμός πρέπει μας πεις την αξία του δέματος σύμφωνα με τον εκτελωνισμό, εάν είχε δηλωθεί από τον αποστολέα κάποια αξία και περιγραφή , την πραγματική αξία των αντικειμένων σύμφωνα με εσένα και εάν ήρθε με απλό ΕΛΤΑ ή courier

ο αποστολεας εχει δηλωσει 280 δολλαρια αξια , που ειναι και η πραγματικη  και το δεμα ηρθε με ΕΛΤΑ

και πληρωσαμε 100,22 ευρω τελωνειο

 

Edit: ηταν δηλωμενο απο τον αποστολεα οτι ειναι δωρο

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ένα μικρό πακέτο των 10 ευρω που περιμένω από ali πως γίνετε να εμφανίστηκε στην Πάτρα;στο αεροδρόμιο δεν θα έπρεπε να καταφθάσει;

1203C2E8-ACFA-4077-AC70-4F7B0B82787C.png

Επεξ/σία από karlito13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα επιτέλους το δέμα μου (tablet touch) αξίας 8€ το όποιο το είχα στείλει πίσω στο τελωνείο για αναδασμολόγηση με μηδενική χρέωση αυτή την φορά.

Η αγορά είχε γίνει στις 19/7/17 απο aliexpress και έφτασε στο ταχυδρομείο μου στις 18/10/17 με δασμούς 22,20€ τους οποίους φυσικά δεν αποδέχτηκα, οπότε μερικές μέρες μετά και κατόπιν συμβουλών που έδιναν οι φίλοι εδώ  έκανα αίτηση αναδασμολόγησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alexpatras είπε

Εν τέλει τους έστειλα σε ένα mail την απόδειξη αγοράς και τις συνομιλίες μου με το κατάστημα και το άφησαν να περάσει με την αιτιολογία χαμηλής τιμής.Τωρα εννοούν τα 0,00 ευρώ ή ότι κοστίζει μόνο ένα 50αρι?Γιατί για ένα φακό κάμερας αξίας 40 ευρώ μου κόψαν κανονικά ΦΠΑ+15ευρω.

τελος καλο ολα καλα για εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alexpatras είπε

Εν τέλει τους έστειλα σε ένα mail την απόδειξη αγοράς και τις συνομιλίες μου με το κατάστημα και το άφησαν να περάσει με την αιτιολογία χαμηλής τιμής.Τωρα εννοούν τα 0,00 ευρώ ή ότι κοστίζει μόνο ένα 50αρι?Γιατί για ένα φακό κάμερας αξίας 40 ευρώ μου κόψαν κανονικά ΦΠΑ+15ευρω.

Μια χαρα. Να λέμε την αλήθεια, μπορεί να παραπονιόμαστε και να βρίζουμε, αλλά αν κινηθούμε με διακριτικό και "λογικό" τρόπο μπορεί να εχουμε θετικό αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nteminio είπε

ο αποστολεας εχει δηλωσει 280 δολλαρια αξια , που ειναι και η πραγματικη  και το δεμα ηρθε με ΕΛΤΑ

και πληρωσαμε 100,22 ευρω τελωνειο

Edit: ηταν δηλωμενο απο τον αποστολεα οτι ειναι δωρο

Ειλικρινά και βαση απλης λογικης οταν γράφει πανω 280 δολλαρια πως γινετε να ειναι δωρο??? Στο στελνουν δωρο ενω το πληρωσες????

Επεξ/σία από vaggos_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...