Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραγγείλει από play-asia.com με προπληρωμένα import fees και το tracking number που μου έδωσαν είναι της μορφής ABC-123-AB123456789012. Το 17track δεν αναγνωρίζει τη μορφή του tracking.

Η παραγγελία έχει σταλεί από 8/1, άρα θα έπρεπε να έχει μπει το tracking number στο σύστημα λογικά.

Να ανησυχήσω πολύ;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mandata είπε

Καλα σου λεει ρε jazzu4ia τι σε νοιάζει εσένα, εσύ ρώτησες ??

χαχαχα οτι νανε. Πουσε δε μετρανε τα ποστ εδω... 

"Πούσε", γνωρίζω πολύ καλα οτι δεν παιζει post count, ουτε kudos και απλά εχω το φετίχ να βοηθάω τον κόσμο και ειδικά αυτους που δε θέλουν έτοιμη μασημένη τροφή. Γουστάρω insomnia γιατί έμαθα και μαθαίνω πάρα πολλά πραγματα. Τέλος αν σκαλίσεις το profile μου θα δεις οτι δεν έχω αγγελίες, οποτε δε χρειάζεται να φτιάχνω fake insomnia λογαριασμούς και να γράφω ανουσια post counts, ώστε να φαίνομαι πιο "έμπιστος". 

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχω παραγγείλει από play-asia.com με προπληρωμένα import fees και το tracking number που μου έδωσαν είναι της μορφής ABC-123-AB123456789012. Το 17track δεν αναγνωρίζει τη μορφή του tracking.

Η παραγγελία έχει σταλεί από 8/1, άρα θα έπρεπε να έχει μπει το tracking number στο σύστημα λογικά.

Να ανησυχήσω πολύ;

Malth δεν ξέρω να σ σου απαντησω, αλλά γενικά δώσε feedback απο την όλη διαδικασία γιατί αν παιζει προπληερωμένο import fee (στυλ global amazon) ειναι καλή εναλλακτική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, isay είπε

Το οτι κάποιος ειναι στο ebay αγγλίας και κάτοικος αγγλίας δε σημαίνει οτι δεν στέλνει dropship απο αλλες χώρες. 

Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά πριν βάλεις την παραγγελία, θα κοιτάς διεξοδικά την αγγελία/μαγαζι του αν στελνει απο ΕΕ και αν δεν γράφει ρωτάς με μήνυμα τον πωλητη αν στέλνει το είδος απο Αγγλία (γενικά απο χώρα της ΕΕ). Αυτό γιατί παρατηρουνται συχνά πωλητες που δηλώνουν fake item locaton, κάνουν dropship απο χωρες εκτός ΕΕ και οι πελάτες μεγαλες καθυστερήσεις και τελωνειο. Αν μιλάμε για παραγγελίες 5-10 ευρω δεν ειναι αξιο έρευνας αλλά για πάνω απο 22ευρω cif χρήζει γιατί καραδοκεί το τελωνειο. Αν τώρα εχεις μήνυμα απο τον πωλητη και εχει δηλωσει και fake item location τοτε μια χαρα δικαιώνεσαι απο το ebay/paypal αλλιώς ... καλοφάγοτο το τελωνειο. 

αν και διαλεγω item location να ειναι αγγλια σχεδον παντα, πρεπει πλεον να ρωταω και τον πωλητη να μου απαντηση στα σιγουρα αν ειναι απο αγγλια. εχεις δικιο σε αυτο.

παντως και στο αγγλικο ebay βρησκω σχεδον τα παντα και εκει. ευτυχως γιατι πλεον θα γινει μονοδρομος οι αγορες μου απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνίζω τακτικά απο εκει και εχω πετυχει αρκετά fake location που τα τσίμπησα απο το μήνυμα. Σε αλλους αγορασα και σε άλλους οχι. Πριν ένα μηνα πέτυχα και fake (hidden για την ακρίβεια) location και στο amazon.de. Για να αποφυγουμε τα κερατιάτικα εχουμε καταντησει να γράφουμε ανουσια μηνυματα. Shit happens στο κυνήγι χαμηλότερης τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, isay said:

Malth δεν ξέρω να σ σου απαντησω, αλλά γενικά δώσε feedback απο την όλη διαδικασία γιατί αν παιζει προπληερωμένο import fee (στυλ global amazon) ειναι καλή εναλλακτική. 

Έτσι ακριβώς είναι, τύπου global amazon. Αυτό το game παράγγειλα, το σκέτο economy βγαίνει στα 4,99 ευρώ, ενώ το economy με air mail και καθαρισμένα τα import fees στα 5,83 ευρώ.

Μολις μου έρθει το δέμα θα ενημερώσω κατά πόσο δούλεψε και πόσο έκανε να φτάσει εδώ. Αν φτάσει ποτέ, γιατί το tracking είναι ελαφρώς μυστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/9/2018 at 9:46 PM, airboy said:

Ώπα ρε παιδιά μην παρεξηγηθούμε! Μία περίπτωση είπε ο άνθρωπος! Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις γνωστό στην άλλη χώρα να σου κόψει μικρό τιμολόγιο κλπ κλπ... που να το βρείς να το κάνεις αυτό? και να θες δηλαδη.... Δεν γίνονται αυτά! Εγώ κατευθείαν απο την ίδια την εταιρεία ήθελα να αγοράσω... λέτε να κάτσουν να ασχοληθούν μαζί μου να μου εκδόσουν μικρότερο τιμολόγιο? Χέστηκαν! και δίκιο έχουν εδώ που τα λέμε...

Το gearbest παντως μια χαρα μικροτερο τιμολογιο κοβει και δεν καταλαβαινω γιατι δεν τους κυνηγανε.. Ασε που μπορει να μπλεξουμε και εμεις με το τελωνειο..

12 hours ago, Oulianov said:

Πήρα πρόσφατα δύο ίδια Xiaomi απο gearbest (το δεύτερο για φίλο) με post NL , το δικό μου πέρασε αέρα αλλά του φίλου έφαγε εκτελωνισμο από τα ΕΛΤΑ, ντάξ τελικά ήταν σαν να το πήρε σε τιμή Ελλάδας.

Καλα και εσυ αντι να μοιραστειτε τα εξοδα, του τα φορτωσες ολα πανω του; Φιλος ηταν ή απλος γνωστος;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Πολύ καλή η συνεισφορά γνώσης απο hapatingo. Apostole τυχερός μεσα στην ατυχία σου γιατί έτσι το τελωνειο θα ειναι αρκετά χαμηλότερο. Μονο μειονεκτημα η μεγαλυτερη καθυστέρηση, 

Παιδιά τον επεξεργαστή τον παρήγγειλα παραμονή πρωτοχρονιάς. Κ χθες μου γράφει πως έφτασε Ελλάδα. Δε μου φαίνεται να καθυστέρησε κ πολύ...

Επίσης  δεν γράφει στους σταθμούς να πέρασε από Γερμανία.

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω για την εξέλιξη προς πληροφόρηση των μελών. 

Ελπίζω κ γω να μην χρειαστεί να πληρώσω τα κέρατα μου για μια αγορά used cpu επειδή έτυχε κ την έδωσε με courier ο πωλητής...

Ευχαριστώ κ πάλι για το ενδιαφέρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Στα ΕΛΤΑ είδες αν έχει περαστεί ο αριθμός αποστολής?

Δεν έχει περαστει ακόμα όχι. Αν κ στο 17track μου λέει αυτό :

 

 

New Doc 2018-01-12_1.jpg

Επεξ/σία από apostolosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή απο 3η χώρα με επώνυμο αποστολέα ίδιο με του παραλήπτη υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί εκτελωνισμό σε περίπτωση που δε γράφεται η αξία του αντικειμένου ?

Θεωρείται συναλλαγή εμπορική ή αποστολή απο ιδιώτη - ιδιώτη (και μάλιστα συγγενή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, apostolosman είπε

Δεν έχει περαστει ακόμα όχι. Αν κ στο 17track μου λέει αυτό :

 

Ερχεται σίγουρα με ΕΛΤΑ. Βολικό για σενα.Αν είσαι λιγο τυχερός ίσως το περάσουν και αέρα. Λιγες πιθανότητες βέβαια, αλλα παιζει, ενω με dhl ... με τιποτα δεν έπαιζε.

Κοίταζε το απο εδω και πέρα στο site των elta. Αν για αρκετές μερες δεν εμφανιστει, πάρε ένα τηλεφωνο στα elta (δες το τηλεφωνο στο site) και ρωτησε τους αν άλλαξε το tracking number εντος Ελλαδας και να σου δώσουν το καινουργιο. Αν δεν άλλαξε, υπομονη

9 λεπτά πριν, zx-spectrum είπε

Αποστολή απο 3η χώρα με επώνυμο αποστολέα ίδιο με του παραλήπτη υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί εκτελωνισμό σε περίπτωση που δε γράφεται η αξία του αντικειμένου ?

Θεωρείται συναλλαγή εμπορική ή αποστολή απο ιδιώτη - ιδιώτη (και μάλιστα συγγενή).

Ναι υπάρχει περιπτωση. Μη εμπορική χαρακτηρίζεται υπο προυποθέσεις και έως 45 ευρω. Δεν τους ενδιαφέρει ποιος ειναι ο αποστολέας και ο παραλήπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Ναι υπάρχει περιπτωση. Μη εμπορική χαρακτηρίζεται υπο προυποθέσεις και έως 45 ευρω. Δεν τους ενδιαφέρει ποιος ειναι ο αποστολέας και ο παραλήπτης.

Μικρή αλλά ουσιαστική συμπλήρωση:

Δεν τους ενδιαφέρει ο αποστολέας και ο παραλήπτης, αρκεί να μην πληρώθηκαν χρήματα για την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2018 στις 9:16 ΜΜ, isay είπε

Αν στο έστειλε σαν δώρο, με την έννοια free giveway/κερδισμενο διαγωνισμο, κλπ ναι θα πληρώσεις τελωνειο 27 ευρω. Το ίδιο αν στο έστειλε σαν επαναποστολή χαμένης αποστολής

Αν στο έστειλε σαν αντικατάσταση κάποιας επισκευής ίσως το γλυτώσεις. Αν ειχες κάνει χαρτιά στα ΕΛΤΑ για την αποστολή για επισκευή, προσκομίζεις αυτα και ειναι πολύ πιο πιθανό να βγει τελωνειακό ελευθερο. 

Σε κάθε περιπτωση πρέπει να στείλεις χαρτουρα και αντιγραφα αλληλογραφίας, αλλά να ξερεις οτι οι πιθανότητες ειναι εναντίον.

Εν τέλει τους έστειλα σε ένα mail την απόδειξη αγοράς και τις συνομιλίες μου με το κατάστημα και το άφησαν να περάσει με την αιτιολογία χαμηλής τιμής.Τωρα εννοούν τα 0,00 ευρώ ή ότι κοστίζει μόνο ένα 50αρι?Γιατί για ένα φακό κάμερας αξίας 40 ευρώ μου κόψαν κανονικά ΦΠΑ+15ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...