Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, GiorgarasG είπε

Παραγγελία απο Priority Line Gearbest. 

09/01/2018 12:25 Sofia (BG)
In transit.
08/01/2018 08:50 Budapest (HU)
In transit.
05/01/2018 02:08 Hinckley, Le ...
In transit.
04/01/2018 22:08 Hinckley, Le ...
In transit.
04/01/2018 22:03 Middlesex (GB)
In transit.
05/12/2017 10:59 DPD data centre
Order information has been transmitted to DPD.

Τι πορεία ακολουθεί στην Ελλάδα; Μένω Θεσσαλονίκη, μπορεί να παραλάβω αύριο;

Το ειχες παραγγειλει   στο gearbest με  PRIORITY LINE/EU Express   ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, isay είπε

Αφου επιμένεις να πάρεις τοσο μεγάλο ρίσκο ... σιγουρα ΟΧΙ postNL, ειναι σαν κόκκινη σημαία για τους "εκτελωνιστές". Το China ειναι προς το ροζουλί

Απο Βελγιο με Bpost international  σε τι κατηγορια μπαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolosman είπε

Μάλιστα, δηλαδή την Κίνα την ξεχνάμε από αγορά καθώς από υπερβολικά ανταγωνιστικη λόγω έλλειψης φορολογίας περνάει στο άλλο άκρο με επιβαρύνσεις σχεδόν  στο 70%-80% της τιμής αγοράς. 

Δεν θα ταν προτιμότερο να χρεωνομαστε ένα φιξ 24% ΦΠΑ για να αποφύγουμε τις στρεβλώσεις είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση; Διότι με 80% καπέλο δεν μιλάμε για ελεύθερο εμπόριο. Κ υπάρχουν προϊόντα που απλά δεν βρίσκονται στην τοπική αγορά για να τους θεωρήσουμε ανταγωνιστές.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση απάντηση. Μήπως γνωρίζεις κ το πόσο μπορει να διαρκέσει η διαδικασία του εκτελωνισμού από τη στιγμή που θα φτάσει Ελλάδα; 

δεν την ξεχνας αν σε συμφερει να φερεις ενα προιον και αν οι τελωνειακοι κανουν σωστα την δουλεια τους και δεχτουν το ποσο που εχεις πληρωσει και δεν σου λενε αλλα οτι δεν δεχομαστε το ποσο αυτο,που θεωρο κατεμε οτι ειναι παρανομο γιατι δεν γινεται να εχεις αποδειξεις για κατι και να σου λενε θα βαλουμε αλο ποσο ταριφα,ετσι νομιζω...επισης καλο θα ηταν απο την στιγμη που πηρε αποφασεις το υπουργειο οικονομικων για να εισπρατει φανατικα απο εμας να βαλει προσωπικο(προτεινω να μας βαλει και φπα που αναπνεουμε) να γινεται η διαδικασια γρηγορα να παιρνουν και αυτοι τα χρηματα που ζητανε (δεν μαρεσει ενοειται καθολου αλλα δεν υπαρχει επιλογη σε αυτην τη φτωχη χωρα που βρισκομαι) και εμεις να παραλαμβανουμε το προιον μας.φυσικα να σηκωνουν τα τηλεφωνα και να μπορουν υπευθυνα να απαντανε σε ερωτησεις και οχι να ριχνουν το μπαλακι στο πουθενα..ειναι αδικο να θελεις να πληρωσεις τα νομιμα?? συμφωνα παντα με αυτο το συστημα και να μην σε αφηνουν...τωρα για να μην περασει τελωνειο ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο κατι το οποιο ειναι μεγαλουτσικο δεμα...πρεπει οπωσδηποτε κατι να τους δωσεις...πρεπει οπωσδηποτε κατι να παρουν απο αυτο...τα δωρα απαγορευονται στην ελλαδα,απο τριτες χωρες,γιατι ετσι γουσταρουν γιατι αυτοι ειναι ο νομος και αυτοι εχουν εξουσια πανω μας,,τα μεταχειρισμενα,δεν το γνωριζο αλλα λογικα κατι πρεπει να τους δωσεις και για αυτο..

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

O αριθμός αποστολής έχει και γράμματα ή μόνο νούμερα? 

Εάν έχει και γράμματα δεν περνάει τελωνείο και σου έρχεται με elta courier.

Έχει και γράμματα, αλλά τι σημαίνει ακριβώς αυτό; 

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο; 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι σχετικό;

Επεξ/σία από apostolosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, apostolosman said:

Έχει και γράμματα, αλλά τι σημαίνει ακριβώς αυτό; 

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο; 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι σχετικό;

Αυτές οι αποστολές στέλνονται με την dhl απλό ταχυδρομείο, δεν είναι δηλαδή courier. Το πακέτο σου θα πάει στην αποθήκη της dhl στην Γερμανία και από εκεί θα σταλεί Ελλάδα, σαν ευρωπαϊκή αποστολή. Με τον ίδιο αριθμό θα το ψάξεις και στα ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isay είπε

Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω νωρίτερα. 

ΑΛΛΟ το postNL απο το briority line του banggood και ΑΛΛΟ το postNL απο gearbest και αλλου. Πήρατε ένα ρίσκο και εσύ που ήσουν πολυ τυχερός σου βγήκε το ρισκο. Ο φιλος σου πλήρωσε τιμή Ελλάδας και δεν εχει ουτε καν εγγύηση στην Ελλάδα.  

αυτο το ξερεις βεβαια απο την αρχη , θα σε γελάσω παντως νομιζω οτι ηταν το σκετο postnl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gusdevelopers είπε

Ναι το έχει παραγγειλει με prioty line αφού φαίνετε 

ναι το διαβασα

Δεν ξερω αν ειχε επιλογες παρα μονο priority Line /EU Express..   Εκει ζητησες κατι άλλο όπως  DPD

η επελεξες απλα  priority Line /EU Express

 

Τελικα το priority Line /EU Express  από Gearbest  υφισταται για χωρις τελωνειο  αγορες η είναι ρισκο  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο tracking number έχω ενημέρωση ότι έφτασε Θεσσαλονίκη..

Ήταν η δεύτερη καλύτερη επιλογή μετά από Priority Direct Mail της Banggood. Σε συνδυασμό με την καλή τιμή από το Gearbest, πραγματοποίησα την αγορά.

Δεν είναι πλέον διαθέσιμη ως επιλογή για αγορά με κινητά, επειδή το βάρος της αποστολής πρέπει να ξεπερνά τα 2 κιλά. Ένα διάστημα αν έβαζες στο καλάθι και κάποια άλλα προϊόντα (χωρίς να περάσεις τα 2 κιλά) μπορούσες να επιλέξεις priority line.    (EU Express)

**

Υπήρχαν 2 priority line. Ένα EU Express και ένα Europe Express. Στο δεύτερο είχε διαφορετική πορεία το δέμα και πρόκειται για άλλη διαδικασία.Αν δεν κάνω λάθος υπήρχαν περιπτώσεις τελωνείου σε αυτή.

 

Εγώ παρήγγειλα με EU Express(DPD) και όπως ανέφερα μόλις σήμερα έφτασε Ελλάδα. 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν ξερω αν ειχε επιλογες παρα μονο priority Line /EU Express..   Εκει ζητησες κατι άλλο όπως  DPD

η επελεξες απλα  priority Line /EU Express

Τελικα το priority Line /EU Express  από Gearbest  υφισταται για χωρις τελωνειο  αγορες η είναι ρισκο  ?

Δεν επέλεξα κάτι άλλο.Μόνο EU Express.

Επεξ/σία από GiorgarasG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αλλα μελη που δεν είχαν πρόβλημα με priority Line /EU Express  από Gearbest  με το τελωνείο ?

Και εγώ εχω διαβάσει ότι το με το Europe Express του Gearbest  υπαρχει πρόβλημα ενώ με το EU Express  δεν εχω βρει μέχρι στιγμής πρόβλημα

Eκτος αν κατι μου διαφευγει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

Πρώτον δεν ξέρεις αν έχω εμπειρία (την οποία εχω πριν απο 2 μήνες για λογαριασμο φίλου) 

Δευτερον τον οδηγό που σε παρέπεμψα, ουτε καν να τον δεις. Γραφει και εκεί απαντηση.

Τρίτον το ιδιο ερώτημα εχει απαντηθει αρκετές φορές και πρόσφατα (οχι μήνες πριν), άρα ειτε δε θες να διαβάσεις ή δεν θές να πειστείς

Άρα που καταλήγουμε με βάση τα παραπάνω; Μην ψωνίσεις για να εχεις την ψυχική σου ηρεμία.

Τέλος, το αν έχω λόγο ή οχι να απαντήσω και αν είμαι γνώστης ή μάντης ... δεν μπορεις να το κρίνεις εσύ,

Edit : Δεν στέλνουν όλοι οι πωλητες απο amazon στην Ελλάδα.

Καλα σου λεει ρε jazzu4ia τι σε νοιάζει εσένα, εσύ ρώτησες ??

χαχαχα οτι νανε. Πουσε δε μετρανε τα ποστ εδω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, apostolosman είπε

Έχει και γράμματα, αλλά τι σημαίνει ακριβώς αυτό; 

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο; 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι σχετικό;

 

6 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Αυτές οι αποστολές στέλνονται με την dhl απλό ταχυδρομείο, δεν είναι δηλαδή courier. Το πακέτο σου θα πάει στην αποθήκη της dhl στην Γερμανία και από εκεί θα σταλεί Ελλάδα, σαν ευρωπαϊκή αποστολή. Με τον ίδιο αριθμό θα το ψάξεις και στα ελτα.

Πολύ καλή η συνεισφορά γνώσης απο hapatingo. Apostole τυχερός μεσα στην ατυχία σου γιατί έτσι το τελωνειο θα ειναι αρκετά χαμηλότερο. Μονο μειονεκτημα η μεγαλυτερη καθυστέρηση, 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που παραγγελνω απο ebay αξιζει να μπαινω στο ebay της αγγλιας και να διαλεγω πωλητη απο αγγλια. ετσι δεν θα περναει τελωνειο και γρηγορα θα μου ερθει. σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nmamag είπε

Υπάρχουν και αλλα μελη που δεν είχαν πρόβλημα με priority Line /EU Express  από Gearbest  με το τελωνείο ?

Και εγώ εχω διαβάσει ότι το με το Europe Express του Gearbest  υπαρχει πρόβλημα ενώ με το EU Express  δεν εχω βρει μέχρι στιγμής πρόβλημα

Eκτος αν κατι μου διαφευγει ?

Το priority line / eu express που είχε το gearbest ήταν αποστολές με dpduk και όσες έγιναν έτσι (με dpduk) δεν είχαν προβλημα με το τελωνειο,. Αν και ακριβή μέθοδος ήταν γρήγορη και ασφαλής μέθοδος. Προέκυψαν 'ομως άλλα προβλήματα και το gearbest αναγκαστηκε απο τις 7 Δεκεμβρίου να σταματησει προσωρινά να το παρέχει (ή μονιμα, θα δείξει). Αρχικά μπούκωσαν οι αποθήκες της dpd και σε συνδυασμους με κάτι ελεγχους που τους επεβαλαν στην Αγγλία, αρχισαν μεγαλες καθυστερήσεις και χαμένα δεματα. Αυτοι που παραλαμβάνουν τωρα, ειχαν κανει παραγγελίες κάπου στα μέσα Νοέμβρη. Πέρα απο αυτό απο τον Οκτώβρη, το gearbest εβλεπε το "μπουκωμα", αυθαιρετα (χωρίς να ρωτήσουν τους πελάτες) άλλαζε τον τρόπο αποστολής και αντί για dpduk, τα εστελνε με postNL/sweden/belgium, οποτε μάντεψε ... πολύ συχνά ταρίφα απο τελωνειο. Δηλαδη οι αγοραστές πλήρωναν ακριβά ταχυδρομικα για να παραλάβουν γρήγορα και χωρίς τελωνειο και αντί αυτου ειχαν μεγάλες καθυστερήσεις 'η/και τελωνειο. Το κερασάκι ήταν οτι στην πλειοψηφία αυτών που ζήτησαν αποζημίωση (καρα-δικαιολογημένη) τους έδωσαν πίσω "τις συγνώμες τους" και σε αρκετούς το πολύ το μισο τελωνειο. Σε κάποιους το έδωαν ολοκληρο αλλά ήταν μεγάλη μειοψηφία. Ολα τα παραπάνω μπορεις να τα διαβάσεις σε προηγουμενες σελίδες ή σε γειτονικά fora με αντιστοιχες συζητησεις.

Με δυο λογια. Το priority/EU express του gearbest με αποστολή dpduk πλέον δεν υφίσταται σαν παροχή (εκτός πολύ λίγων ειδικών περιπτώσεων). Προέκυψαν πολλά προβλήματα με τους πελάτες και η gearbest δεν τους τίμησε. Αντίθετα το αντίστοιχο priority line του banggood, το οποίο στέλνεται με postnl (αλλά σε άλλους σάκους), μεχρι τώρα δουλευει τελεια και δεν εχουν παρατηρηθεί προβλήματα, πέρα απο κατασχέσεις καπνικών προϊόντων (λογικό) ή αυξηση του μεσου χρόνο παραδοσης στις 30-35 ημέρες λόγω όγκου εργασιών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnfree είπε

εγω που παραγγελνω απο ebay αξιζει να μπαινω στο ebay της αγγλιας και να διαλεγω πωλητη απο αγγλια. ετσι δεν θα περναει τελωνειο και γρηγορα θα μου ερθει. σωστα?

Το οτι κάποιος ειναι στο ebay αγγλίας και κάτοικος αγγλίας δε σημαίνει οτι δεν στέλνει dropship απο αλλες χώρες. 

Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά πριν βάλεις την παραγγελία, θα κοιτάς διεξοδικά την αγγελία/μαγαζι του αν στελνει απο ΕΕ και αν δεν γράφει ρωτάς με μήνυμα τον πωλητη αν στέλνει το είδος απο Αγγλία (γενικά απο χώρα της ΕΕ). Αυτό γιατί παρατηρουνται συχνά πωλητες που δηλώνουν fake item locaton, κάνουν dropship απο χωρες εκτός ΕΕ και οι πελάτες μεγαλες καθυστερήσεις και τελωνειο. Αν μιλάμε για παραγγελίες 5-10 ευρω δεν ειναι αξιο έρευνας αλλά για πάνω απο 22ευρω cif χρήζει γιατί καραδοκεί το τελωνειο. Αν τώρα εχεις μήνυμα απο τον πωλητη και εχει δηλωσει και fake item location τοτε μια χαρα δικαιώνεσαι απο το ebay/paypal αλλιώς ... καλοφάγοτο το τελωνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...