Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, jazzu4ia said:

...καλησπέρα...

...ερώτηξις : η υπηρεσία Amazon Global Shipping γιά αγορές από Η.Π.Α είναι απόλυτα εγγυημένη γιά αποφυγή εμπλοκής στο τελωνείο και πληρωμής επιπλέον ποσών από αυτά που έχουν προυπολογίσει κατά την παραγγελία ;;

...υπάρχουν πραγματικές πρόσφατες περιπτώσεις αγορών, όπου ολοκληρώθηκε η παράδοση χωρίς μπλεξίματα με τελωνεία ;;

...από πλευράς χρόνου παράδοσης, ισχύουν όσα υπόσχονται κατά την παραγγελία ;;

...thnx in advance...

...κανείς ;;

...κανένας δεν έχει ψωνίσει από Αμαζον Αμερικής να μας μεταφέρει την εμπειρία του ;;

...είμαι καχύποπτος με το amazon global διότι το ποσό γιά  φόρους εισαγωγής-τελωνείων που μου προυπολογίζουν να πληρώσω, μου φαίνεται μικρό...

Επεξ/σία από jazzu4ia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, burnin είπε

ο πωλητης δεν το εστειλε σε χαλια κατασταση καθως ακομα το χαρτονι το εξωτερικο και το εσωτερικο, ειναι νωπα... εχεις δικιο ομως σε οσα λες. αρα ακρη δε θα βγαλω ε? δυστυχως μου το αφησε ο ταχυδρομος στο κουτι το πρωι οποτε δε μπορουσα να κανω κατι....

Τωρα εχουν αλλο συστημα τα Ελτα

Το βαζουν το βρεγμενο αντικείμενο σε σακούλα

IMG_1382.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με το GEEKBUYING σχετικά με το Xiaomi mi5x από την  αποθηκη στην Ιταλία και την γίνετε με χρεώσεις και αποστολή τους δέματος και η απάντηση τους είναι η εξής. Δεν ξέρω όμως τι παίζει με αυτή την μεταφορική. 

Hi,dear sir
Our IT stock is included taxes.
And we will send by Italy-DHL.
Sue
Customer Service Representative
Geekbuying 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Πάντως εμένα τα PL του Banggood με PostNL μου έρχονται και δεν περνάνε ποτέ τελωνείο. Δεν ξέρω τι βύσμα έχει το Banggood στο PostNL και δεν με ενδιαφέρει να μάθω από τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου, απλά λέω, δεν μπορεί και κάποιος άλλος εκτός του BG να έχει αντίστοιχο τρόπο;

Ισχύει γιατί εχουν ειδική συμφωνία που τα εκτελωνίζουν μαζικά μολις μπουν ΕΕ. Το πως το κάνουν προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθολου γιατί σαν τελικός καταναλωτής εχω καλή εξυπηρέτηση με κάποια λογική προσαύξηση στην τιμή αγορας. Δεν μπλέκω με τελωνεία, tickets,fake promotions, κλπ

Προσοχή για αυτους που μπορεί να παρερμηνευσουν και βγαζουν αυθαίρετα συμπεράσματα: Μπορει το priority line του banggood να ερχεται με postNL και χωρίς τελωνειο αλλά αυτό ΔΕΝ ισοδυναμεί οτι οποιαδήποτε αποστολής από εκτός ΕΕ που έρχεται με postNL δε θα σταματήσει τελωνειο. Για την ακρίβεια αν επιλεξετε postNL ΕΚΤΟΣ banggood, το τελωνειο το εχετε στο τσεπάκι. 

1 ώρα πριν, jazzu4ia είπε

...κανείς ;;

...κανένας δεν έχει ψωνίσει από Αμαζον Αμερικής να μας μεταφέρει την εμπειρία του ;;

...είμαι καχύποπτος με το amazon global διότι το ποσό γιά  φόρους εισαγωγής-τελωνείων που μου προυπολογίζουν να πληρώσω, μου φαίνεται μικρό...

Αφου νοιώθεις καχυποπτος ... μην ψωνισεις. Όσες και προσωπικές επιβεβαιώσεις σου δωθούν, πάλι θα εχεις αμφιβολία. 

http://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση σε όσους μπορεί να γνωρίζουν.

Έχω παραγγείλει έναν Xeon 7ετιας αξίας 90 ευρώ απο Κίνα. 

Έχει σταλεί με DHL eCommerce Asia.

Έχει από χθες στην κατάσταση: 

Arrival at Destination CountryDHL eCommerce Asia

ATHENS AMU, Greece

Δεν ξέρω αν αναγράφεται κόστος στην συσκευασία. 

Υπάρχει περίπτωση να περάσει ατελως λόγω μικρου όγκου/βάρους.

Αν όχι, τι τσεκούρι θα πρέπει να περιμένω, διότι διάβασα πως αν έρχεται με DHL θα πρέπει να το θεωρώ δεδομένο...

 

Ευχαριστώ πολυ

Επεξ/σία από apostolosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Πάντως εμένα τα PL του Banggood με PostNL μου έρχονται και δεν περνάνε ποτέ τελωνείο. Δεν ξέρω τι βύσμα έχει το Banggood στο PostNL και δεν με ενδιαφέρει να μάθω από τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου, απλά λέω, δεν μπορεί και κάποιος άλλος εκτός του BG να έχει αντίστοιχο τρόπο;

Πήρα πρόσφατα δύο ίδια Xiaomi απο gearbest (το δεύτερο για φίλο) με post NL , το δικό μου πέρασε αέρα αλλά του φίλου έφαγε εκτελωνισμο από τα ΕΛΤΑ, ντάξ τελικά ήταν σαν να το πήρε σε τιμή Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Oulianov είπε

Πήρα πρόσφατα δύο ίδια Xiaomi απο gearbest (το δεύτερο για φίλο) με post NL , το δικό μου πέρασε αέρα αλλά του φίλου έφαγε εκτελωνισμο από τα ΕΛΤΑ, ντάξ τελικά ήταν σαν να το πήρε σε τιμή Ελλάδας.

Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω νωρίτερα. 

ΑΛΛΟ το postNL απο το briority line του banggood και ΑΛΛΟ το postNL απο gearbest και αλλου. Πήρατε ένα ρίσκο και εσύ που ήσουν πολυ τυχερός σου βγήκε το ρισκο. Ο φιλος σου πλήρωσε τιμή Ελλάδας και δεν εχει ουτε καν εγγύηση στην Ελλάδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, apostolosman είπε

Μια ερώτηση σε όσους μπορεί να γνωρίζουν.

Έχω παραγγείλει έναν Xeon 7ετιας αξίας 90 ευρώ απο Κίνα. 

Έχει σταλεί με DHL eCommerce Asia.

Έχει από χθες στην κατάσταση: 

Arrival at Destination CountryDHL eCommerce Asia

ATHENS AMU, Greece

Δεν ξέρω αν αναγράφεται κόστος στην συσκευασία. 

Υπάρχει περίπτωση να περάσει ατελως λόγω μικρου όγκου/βάρους.

Αν όχι, τι τσεκούρι θα πρέπει να περιμένω, διότι διάβασα πως αν έρχεται με DHL θα πρέπει να το θεωρώ δεδομένο...

Ευχαριστώ πολυ

Η DHL δεδομένου οτι ειναι ιδιωτική, δεν αφήνει να περάσει ουτε καρφίτσα.

Ξεκινάς απο 70 ευρω και ανεβαίνεις. Το ποσό εκτελωνισμου βγαινει με βάση την τιμή CIF, δηλαδή κόστος ΣΥΝ μεταφορικά.

Σκέψου και το άλλο ενδεχόμενο αν δεν βιάζεσαι και δεν ξέρω πόσα πλήρωσες μεταφορικά. Να μην το παραλάβεις, να το στειλεις πίσω, και να στο στείλει με China register. Θα πληρώσεις τα επιπλεον μεταφορικά στον πωλητη (τα μεταφορικά απο dhl τα χανεις ετσι κι αλλιως), θα ερθει σε 2+ μήνες και το τελωνείο θα ειναι το πολύ 40 ευρω. Ζυγίζεις εσένα τι σε εξυπηρετεί και συμφέρει και αυτό μπορει να γίνει μονο σε συννενόηση με τον πωλητη (ΑΝ θέλει να το κανει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, isay said:

 

Αφου νοιώθεις καχυποπτος ... μην ψωνισεις. Όσες και προσωπικές επιβεβαιώσεις σου δωθούν, πάλι θα εχεις αμφιβολία. 

http://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

...ήμουνα σαφής...

...απευθύνθηκα σε αυτούς που έχουν προσωπική εμπειρία και εσύ προφανώς δεν ανήκεις σε αυτούς...

...άρα δεν έχεις λόγους να απαντήσεις και να κάνεις το μάντη με αυθαίρετα συμπεράσματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτον δεν ξέρεις αν έχω εμπειρία (την οποία εχω πριν απο 2 μήνες για λογαριασμο φίλου) 

Δευτερον τον οδηγό που σε παρέπεμψα, ουτε καν να τον δεις. Γραφει και εκεί απαντηση.

Τρίτον το ιδιο ερώτημα εχει απαντηθει αρκετές φορές και πρόσφατα (οχι μήνες πριν), άρα ειτε δε θες να διαβάσεις ή δεν θές να πειστείς

Άρα που καταλήγουμε με βάση τα παραπάνω; Μην ψωνίσεις για να εχεις την ψυχική σου ηρεμία.

Τέλος, το αν έχω λόγο ή οχι να απαντήσω και αν είμαι γνώστης ή μάντης ... δεν μπορεις να το κρίνεις εσύ,

Edit : Δεν στέλνουν όλοι οι πωλητες απο amazon στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, isay είπε

Η DHL δεδομένου οτι ειναι ιδιωτική, δεν αφήνει να περάσει ουτε καρφίτσα.

Ξεκινάς απο 70 ευρω και ανεβαίνεις. Το ποσό εκτελωνισμου βγαινει με βάση την τιμή CIF, δηλαδή κόστος ΣΥΝ μεταφορικά.

Σκέψου και το άλλο ενδεχόμενο αν δεν βιάζεσαι και δεν ξέρω πόσα πλήρωσες μεταφορικά. Να μην το παραλάβεις, να το στειλεις πίσω, και να στο στείλει με China register. Θα πληρώσεις τα επιπλεον μεταφορικά στον πωλητη (τα μεταφορικά απο dhl τα χανεις ετσι κι αλλιως), θα ερθει σε 2+ μήνες και το τελωνείο θα ειναι το πολύ 40 ευρω. Ζυγίζεις εσένα τι σε εξυπηρετεί και συμφέρει και αυτό μπορει να γίνει μονο σε συννενόηση με τον πωλητη (ΑΝ θέλει να το κανει)

Μάλιστα, δηλαδή την Κίνα την ξεχνάμε από αγορά καθώς από υπερβολικά ανταγωνιστικη λόγω έλλειψης φορολογίας περνάει στο άλλο άκρο με επιβαρύνσεις σχεδόν  στο 70%-80% της τιμής αγοράς. 

Δεν θα ταν προτιμότερο να χρεωνομαστε ένα φιξ 24% ΦΠΑ για να αποφύγουμε τις στρεβλώσεις είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση; Διότι με 80% καπέλο δεν μιλάμε για ελεύθερο εμπόριο. Κ υπάρχουν προϊόντα που απλά δεν βρίσκονται στην τοπική αγορά για να τους θεωρήσουμε ανταγωνιστές.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση απάντηση. Μήπως γνωρίζεις κ το πόσο μπορει να διαρκέσει η διαδικασία του εκτελωνισμού από τη στιγμή που θα φτάσει Ελλάδα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, apostolosman είπε

Μάλιστα, δηλαδή την Κίνα την ξεχνάμε από αγορά καθώς από υπερβολικά ανταγωνιστικη λόγω έλλειψης φορολογίας περνάει στο άλλο άκρο με επιβαρύνσεις σχεδόν  στο 70%-80% της τιμής αγοράς. 

Δεν θα ταν προτιμότερο να χρεωνομαστε ένα φιξ 24% ΦΠΑ για να αποφύγουμε τις στρεβλώσεις είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση; Διότι με 80% καπέλο δεν μιλάμε για ελεύθερο εμπόριο. Κ υπάρχουν προϊόντα που απλά δεν βρίσκονται στην τοπική αγορά για να τους θεωρήσουμε ανταγωνιστές.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση απάντηση. Μήπως γνωρίζεις κ το πόσο μπορει να διαρκέσει η διαδικασία του εκτελωνισμού από τη στιγμή που θα φτάσει Ελλάδα; 

Είναι λάθος το συμπέρασμα που κατέληξες στην 1η παράγραφο.

Εάν είτε ο πωλητής είτε εσύ επιλέγετε την αποστολή με courier, με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν σημαίνει ότι ξεχνάμε την αγορά από Κίνα.

Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι γρήγορη γιατί όλοι την εταιρεία ενδιαφέρονται να εισπράξουν ζεστό χρήμα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, apostolosman είπε

Μάλιστα, δηλαδή την Κίνα την ξεχνάμε από αγορά καθώς από υπερβολικά ανταγωνιστικη λόγω έλλειψης φορολογίας περνάει στο άλλο άκρο με επιβαρύνσεις σχεδόν  στο 70%-80% της τιμής αγοράς. 

Δεν θα ταν προτιμότερο να χρεωνομαστε ένα φιξ 24% ΦΠΑ για να αποφύγουμε τις στρεβλώσεις είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση; Διότι με 80% καπέλο δεν μιλάμε για ελεύθερο εμπόριο. Κ υπάρχουν προϊόντα που απλά δεν βρίσκονται στην τοπική αγορά για να τους θεωρήσουμε ανταγωνιστές.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση απάντηση. Μήπως γνωρίζεις κ το πόσο μπορει να διαρκέσει η διαδικασία του εκτελωνισμού από τη στιγμή που θα φτάσει Ελλάδα; 

Δεν ειναι 70-80%. Ετσι φαίνεται στη δική σου περιπτωση με το συγκεκριμένο τρόπο αποστολής

Ο γενικός τρόπος υπολογισμου ειναι ΤιμηCIF + 24%ΦΠΑ(επι του cif) + πάγιο κόστος (διαφέρει ανα εταιρεία) + δασμους (κλιμακωτή χρεωση)

Πχ για 100 ευρω cif  υπολογίζεις με dhl κάπου 70 ευρω, με ελτα κάπου 40, με fedex κάπου 100

Θα σου προτεινα να ρίξεις μια ματιά στον παρακάτω οδηγό για να ξέρεις τι παιζει απο αγορρές εξωτερικου και τι συμφέρει κατά περιπτωση. Γενικά πάντως συμφέρει η αγορά απο Κίνα, λόγω χαμηλότερης τιμής και λόγω φθηνών μεταφορικών

http://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Για το χρόνο εκτελωνισμου, η dhl ειναι γενικά γρήγορη. Σε 3-4 ημέρες θα φεύγουν για την πόρτα σου

Edit : Γράφαμε μαζί με τον makfil

.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο Priority Line Gearbest. 

09/01/2018 12:25 Sofia (BG)
In transit.
08/01/2018 08:50 Budapest (HU)
In transit.
05/01/2018 02:08 Hinckley, Le ...
In transit.
04/01/2018 22:08 Hinckley, Le ...
In transit.
04/01/2018 22:03 Middlesex (GB)
In transit.
05/12/2017 10:59 DPD data centre
Order information has been transmitted to DPD.

 

Τι πορεία ακολουθεί στην Ελλάδα; Μένω Θεσσαλονίκη, μπορεί να παραλάβω αύριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, apostolosman said:

Μια ερώτηση σε όσους μπορεί να γνωρίζουν.

Έχω παραγγείλει έναν Xeon 7ετιας αξίας 90 ευρώ απο Κίνα. 

Έχει σταλεί με DHL eCommerce Asia.

Έχει από χθες στην κατάσταση: 

Arrival at Destination CountryDHL eCommerce Asia

ATHENS AMU, Greece

Δεν ξέρω αν αναγράφεται κόστος στην συσκευασία. 

Υπάρχει περίπτωση να περάσει ατελως λόγω μικρου όγκου/βάρους.

Αν όχι, τι τσεκούρι θα πρέπει να περιμένω, διότι διάβασα πως αν έρχεται με DHL θα πρέπει να το θεωρώ δεδομένο...

Ευχαριστώ πολυ

O αριθμός αποστολής έχει και γράμματα ή μόνο νούμερα? 

Εάν έχει και γράμματα δεν περνάει τελωνείο και σου έρχεται με elta courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...