Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, isay είπε

Εχε κατα νου οτι άμα κάτσει ταρίφα θα ειναι 22-25 ευρω.  Κάνε τα μαθηματικά και δες αν σε συμφερει να το αγοράσεις απο πιο σιγουρες πηγες. 

Το γνωριζω και αυτο. Αλλα και παλι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει priority direct mail το πηρα τωρα αυτο που ηθελα και κανω το σταυρο μου :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, airboy είπε

Ώπα ρε παιδιά μην παρεξηγηθούμε! Μία περίπτωση είπε ο άνθρωπος! Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις γνωστό στην άλλη χώρα να σου κόψει μικρό τιμολόγιο κλπ κλπ... που να το βρείς να το κάνεις αυτό? και να θες δηλαδη.... Δεν γίνονται αυτά! Εγώ κατευθείαν απο την ίδια την εταιρεία ήθελα να αγοράσω... λέτε να κάτσουν να ασχοληθούν μαζί μου να μου εκδόσουν μικρότερο τιμολόγιο? Χέστηκαν! και δίκιο έχουν εδώ που τα λέμε...

Ο makfil εννοεί ότι όταν πληρώνεις κάτι τόσο ακριβά δε σε συμφέρει να το στείλεις ως δέμα μικρότερης αξίας γιατί σε περίπτωση που "χαθεί", σπάσει, καταστραφεί ή εξαφανιστεί, η αποζημίωση που θα πάρεις θα είναι το μικρότερο ποσό που δήλωσες (αν έχεις βάλει shipping insurance φυσικά, που δεν διανοούμαι να μη βάλεις σε τέτοιο ποσό)

Τον οδηγό του makfil τον διάβασες;

http://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα άλλα τρία δέματα από Bangood με PL τα οποία είχαν μπει παραγγελία στις 25/12. Περιμένω άλλο ένα αλλά το βλέπω να καθυστερεί ελαφρώς. Δεν πλήρωσα τίποτα.

Γενικά, επιβεβαιώνω για ακόμα μια φορά στον εαυτό μου ότι τα δέματα από Banggood κάνουν το πολύ 2, βαριά 3 εβδομάδες να έρθουν στην πόρτα μου και ότι το PL εξακολουθεί να είναι η ασφαλέστερη μέθοδος αποστολής από Κίνα. Δεν πληρώνω καν το 3ευρω με αυτό τον τρόπο.

Πραγματικά απορώ πως το κάνουν. Από αυτά που γράφει το δέμα επάνω είναι λες και διατηρούν αποθήκη στην Ολλανδία και τα στέλνουν από εκεί, πράγμα απίθανο.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

 

Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, παρέλαβα δέμα από Αμερική, ύστερα από σχετικό διαγωνισμό, το οποίο όμως εκτελωνιστηκε σε πολύ υψηλότερη τιμή από το κόστος του. 

 Το ανέφερα σήμερα στα ΕΛΤΑ και πήγα ζητώντας αναδασμολογηση. Αφού εκτύπωσα τις συνομιλίες και την τιμή του προϊόντος στην Ελλάδα, μου είπαν ότι δεν μπορούν να τα δεχτούν καθώς για να γίνει δεκτή η αίτηση μου θα πρέπει να εχω την απόδειξη αγοράς. 

Το θέμα είναι ότι ούτε εγώ έχω κάποια απόδειξη αγοράς, αλλά ούτε και αυτοί που μου το έστειλαν,  καθώς τους παραχωρήθηκε από την εταιρεία δωρεάν. Το αναφέρω ξανά στα ΕΛΤΑ αλλά μου απάντησαν ότι αυτά ζητάνε από όλους αλλιώς δεν γίνεται δεκτή η αίτηση μου. 

Τέλος έχω προθεσμία 30 ημερών αλλιώς θα σταλεί πίσω. 

Έκανα κάτι λάθος εγώ ή αυτοί από τα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν κάτι; Ούτε η αναδασμολογηση είναι πλέον εφικτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλησπέρα...

...ερώτηξις : η υπηρεσία Amazon Global Shipping γιά αγορές από Η.Π.Α είναι απόλυτα εγγυημένη γιά αποφυγή εμπλοκής στο τελωνείο και πληρωμής επιπλέον ποσών από αυτά που έχουν προυπολογίσει κατά την παραγγελία ;;

...υπάρχουν πραγματικές πρόσφατες περιπτώσεις αγορών, όπου ολοκληρώθηκε η παράδοση χωρίς μπλεξίματα με τελωνεία ;;

...από πλευράς χρόνου παράδοσης, ισχύουν όσα υπόσχονται κατά την παραγγελία ;;

...thnx in advance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω ότι από 11 Σεπτεμβρίου 2017, έγινε δεκτή η αναδρομολόγηση μου με κόστος τελικό 0€. Η αρχική τοποθέτηση των ΓΕΤΑ Αθήνας ήταν ότι είχα αγοράσει ACTION CAMERA, όπου ο τιμοκατάλογος τους, έχει την τιμή των 70€, άρα μου ζήτησαν κάπου 32€ τέλη.

 

Έκανα την αίτηση και το προιόν μου ήταν από 11 Σεπτ 2017 στο τελωνείο, όπου μαζί με την αίτηση είχα εκτυπώσει το αποδεικτικό συναλλαγής PayPal. Στο μεσοδιάστημα είχα επικοινωνία με την ΕΕΤΤ, όπου έκανα καταγγελία. Μου απάντησαν γραπτώς και με αριθμο πρωτοκόλλου ότι δεν είναι αρμόδιοι και με παρέπεμψαν στον Συνήγορο Καταναλωτή,όπου και του κοινοποίησαν την απόφαση και το συμβάν. Έπειτα ο Συνήγορος του Καταναλωτή, ακόμα και μετά από e-mail μου, δεν απάντησε ποτέ.

 

Στη συνέχεια έστειλα e-mail στα ΕΛΤΑ όπου τους ζητούσα το κόστος του προϊόντος μου πίσω, με το σκεπτικό ότι 4 μήνες δεν είχαν σηκώσει τηλέφωνο και ούτε είχα κάποια επικοινωνία, άρα το έχασαν. Μου αποκριθήκαν πως μόλις έγινε η αναδρομολόγηση και ήταν δεκτή και ότι σε λίγες ημέρες θα παραλάβω το προϊόν μου. Όπως και έγινε.

 

Το αφήνω εδώ για κάποιον που είναι σε παρόμοια κατάσταση.

 

Φιλικά Άλκης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nick64 είπε

Καλημέρα, 

Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, παρέλαβα δέμα από Αμερική, ύστερα από σχετικό διαγωνισμό, το οποίο όμως εκτελωνιστηκε σε πολύ υψηλότερη τιμή από το κόστος του. 

 Το ανέφερα σήμερα στα ΕΛΤΑ και πήγα ζητώντας αναδασμολογηση. Αφού εκτύπωσα τις συνομιλίες και την τιμή του προϊόντος στην Ελλάδα, μου είπαν ότι δεν μπορούν να τα δεχτούν καθώς για να γίνει δεκτή η αίτηση μου θα πρέπει να εχω την απόδειξη αγοράς. 

Το θέμα είναι ότι ούτε εγώ έχω κάποια απόδειξη αγοράς, αλλά ούτε και αυτοί που μου το έστειλαν,  καθώς τους παραχωρήθηκε από την εταιρεία δωρεάν. Το αναφέρω ξανά στα ΕΛΤΑ αλλά μου απάντησαν ότι αυτά ζητάνε από όλους αλλιώς δεν γίνεται δεκτή η αίτηση μου. 

Τέλος έχω προθεσμία 30 ημερών αλλιώς θα σταλεί πίσω. 

Έκανα κάτι λάθος εγώ ή αυτοί από τα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν κάτι; Ούτε η αναδασμολογηση είναι πλέον εφικτή; 

Σου είχαν ζητήσει να προσκομίσεις αποδεικτικά αγοράς πριν τον εκτελωνισμό τα ΕΛΤΑ;

Υποθέτω οτι το δέμα κατά την είσοδο στην χώρα έφερε όλα τα απαραίτητα έγγραφα συμπεριλαμβανομένης της δηλωσης αξίας.

Χωρίς κάποιο αποδεικτικό πως να αμφισβητίσεις την αξία;

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Να ενημερώσω ότι από 11 Σεπτεμβρίου 2017, έγινε δεκτή η αναδρομολόγηση μου με κόστος τελικό 0€. Η αρχική τοποθέτηση των ΓΕΤΑ Αθήνας ήταν ότι είχα αγοράσει ACTION CAMERA, όπου ο τιμοκατάλογος τους, έχει την τιμή των 70€, άρα μου ζήτησαν κάπου 32€ τέλη.

Έκανα την αίτηση και το προιόν μου ήταν από 11 Σεπτ 2017 στο τελωνείο, όπου μαζί με την αίτηση είχα εκτυπώσει το αποδεικτικό συναλλαγής PayPal. Στο μεσοδιάστημα είχα επικοινωνία με την ΕΕΤΤ, όπου έκανα καταγγελία. Μου απάντησαν γραπτώς και με αριθμο πρωτοκόλλου ότι δεν είναι αρμόδιοι και με παρέπεμψαν στον Συνήγορο Καταναλωτή,όπου και του κοινοποίησαν την απόφαση και το συμβάν. Έπειτα ο Συνήγορος του Καταναλωτή, ακόμα και μετά από e-mail μου, δεν απάντησε ποτέ.

Στη συνέχεια έστειλα e-mail στα ΕΛΤΑ όπου τους ζητούσα το κόστος του προϊόντος μου πίσω, με το σκεπτικό ότι 4 μήνες δεν είχαν σηκώσει τηλέφωνο και ούτε είχα κάποια επικοινωνία, άρα το έχασαν. Μου αποκριθήκαν πως μόλις έγινε η αναδρομολόγηση και ήταν δεκτή και ότι σε λίγες ημέρες θα παραλάβω το προϊόν μου. Όπως και έγινε.

Το αφήνω εδώ για κάποιον που είναι σε παρόμοια κατάσταση.

Φιλικά Άλκης

Πανομοιότυπη η δική μου περίπτωση. Έκανα καταγγελία στην EETT όχι για την χρέωση αλλά για την αργοπορία και την έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με την πορεία της αναδασμολόγης, μου απάντησαν ότι αρμόδια είναι η ΑΑΔΕ και ότι το προωθούν στον Συνήγορο. Έλαβα όμως και από τον συνήγορο απάντηση και πάλι ότι οι χρεώσεις αφορούν την ΑΑΔΕ (άσχετως που εγώ δε ρώταγα αυτό. Καπάκι τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ όπου δια μαγείας η αναδασμολόγηση είχε ολοκλήρωθεί και οι όποιες χρεώσεις είχαν μηδενιστεί. 12,7 πραγματικό ποσο πληρωμής, 50ευρώ βάσει τελωνείου! Τουλάχιστον λειτούργησε η αναδασμολόγηση.

 

@Nick64 τα όποια δικαιολογητικά δεν τα εγκρίνουν/αξιολογούν τα ΕΛΤΑ αλλά οι τελωνειακές αρχές οι οποίες θα κάνουν και την αναδασμολόγηση. Ο ΕΛΤΑ απλά τα προωθεί μαζί με το δέμα σου. Κοινώς, το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ είναι υποχρεωμένο να δεχτεί το αίτημά σου. Η ίδια η αίτηση που κάνεις λέει να προσκομίσεις συνοδευτικά αλλά δε λέει συγκεκριμένα απόδειξη αγοράς http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Πανομοιότυπη η δική μου περίπτωση. Έκανα καταγγελία στην EETT όχι για την χρέωση αλλά για την αργοπορία και την έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με την πορεία της αναδασμολόγης, μου απάντησαν ότι αρμόδια είναι η ΑΑΔΕ και ότι το προωθούν στον Συνήγορο. Έλαβα όμως και από τον συνήγορο απάντηση και πάλι ότι οι χρεώσεις αφορούν την ΑΑΔΕ (άσχετως που εγώ δε ρώταγα αυτό. Καπάκι τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ όπου δια μαγείας η αναδασμολόγηση είχε ολοκλήρωθεί και οι όποιες χρεώσεις είχαν μηδενιστεί. 12,7 πραγματικό ποσο πληρωμής, 50ευρώ βάσει τελωνείου! Τουλάχιστον λειτούργησε η αναδασμολόγηση.

@Nick64 τα όποια δικαιολογητικά δεν τα εγκρίνουν/αξιολογούν τα ΕΛΤΑ αλλά οι τελωνειακές αρχές οι οποίες θα κάνουν και την αναδασμολόγηση. Ο ΕΛΤΑ απλά τα προωθεί μαζί με το δέμα σου. Κοινώς, το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ είναι υποχρεωμένο να δεχτεί το αίτημά σου. Η ίδια η αίτηση που κάνεις λέει να προσκομίσεις συνοδευτικά αλλά δε λέει συγκεκριμένα απόδειξη αγοράς http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf.

Όταν λές τηλέφωνο στα ελτα εννοείς την εξυπηρέτηση πελατών τους;

Καταγγελία προφανώς έκανα για την αργοπορία. Μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΑΑΔΕ για την αργοπορία; Έχεις κάποια τέτοια πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Όταν λές τηλέφωνο στα ελτα εννοείς την εξυπηρέτηση πελατών τους;

Καταγγελία προφανώς έκανα για την αργοπορία. Μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΑΑΔΕ για την αργοπορία; Έχεις κάποια τέτοια πληροφορία;

Μίλησα με το Γ.Ε.Τ.Α. https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΠΙΝΑΚΑΣ Γ.Ε.Τ.Α..pdf

Εκεί μου είπαν να πάρω από την ΑΑΔΕ (τους τάραξα και αυτούς στα τηλέφωνα αφού δική τους επιτροπή κάνει τις αναδασμολογήσεις βλ. ΠΕΤΑ Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων). Για καταγγελία δεν το έψαξα να σου είμαι ειλικρινής, αρκέστηκα στο ότι επιτέλους Δεκέμβρη μήνα πήρα αυτό που είχα παραγγείλει από Αύγουστο :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dexterios είπε

Σου είχαν ζητήσει να προσκομίσεις αποδεικτικά αγοράς πριν τον εκτελωνισμό τα ΕΛΤΑ;

Υποθέτω οτι το δέμα κατά την είσοδο στην χώρα έφερε όλα τα απαραίτητα έγγραφα συμπεριλαμβανομένης της δηλωσης αξίας.

Χωρίς κάποιο αποδεικτικό πως να αμφισβητίσεις την αξία;

Τα ΕΛΤΑ ουδέποτε μου ζήτησαν αποδεικτικό αγοράς πριν τον εκτελωνισμό.

Το δέμα δεν γνωρίζω τι έγγραφα έφερε πριν την είσοδό του στην χώρα. Θεωρώ ότι δηλώθηκε σαν δώρο, με αποτέλεσμα ο τελωνειακός να το εκτιμήσει με τιμή υψηλότερη της αξίας του.

Σαν αποδεικτικά προσκόμισα τις συνομιλίες μαζί τους ότι το προϊόν στάλθηκε μετά από διαγωνισμό, άρα δεν υπάρχει κάποια απόδειξη αγοράς, ενώ και την τιμή του στα υπάρχοντα καταστήματα της Ελλάδας. Αυτοί στα ΕΛΤΑ επέμεναν όμως ότι θέλουν μονάχα απόδειξη αγοράς και τίποτα άλλο κάτι που είναι αδύνατο να τους παρέχω, αφού δεν αγοράστηκε.

17 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Πανομοιότυπη η δική μου περίπτωση. Έκανα καταγγελία στην EETT όχι για την χρέωση αλλά για την αργοπορία και την έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με την πορεία της αναδασμολόγης, μου απάντησαν ότι αρμόδια είναι η ΑΑΔΕ και ότι το προωθούν στον Συνήγορο. Έλαβα όμως και από τον συνήγορο απάντηση και πάλι ότι οι χρεώσεις αφορούν την ΑΑΔΕ (άσχετως που εγώ δε ρώταγα αυτό. Καπάκι τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ όπου δια μαγείας η αναδασμολόγηση είχε ολοκλήρωθεί και οι όποιες χρεώσεις είχαν μηδενιστεί. 12,7 πραγματικό ποσο πληρωμής, 50ευρώ βάσει τελωνείου! Τουλάχιστον λειτούργησε η αναδασμολόγηση.

@Nick64 τα όποια δικαιολογητικά δεν τα εγκρίνουν/αξιολογούν τα ΕΛΤΑ αλλά οι τελωνειακές αρχές οι οποίες θα κάνουν και την αναδασμολόγηση. Ο ΕΛΤΑ απλά τα προωθεί μαζί με το δέμα σου. Κοινώς, το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ είναι υποχρεωμένο να δεχτεί το αίτημά σου. Η ίδια η αίτηση που κάνεις λέει να προσκομίσεις συνοδευτικά αλλά δε λέει συγκεκριμένα απόδειξη αγοράς http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf.

Σε ευχαριστώ. Θα εκτυπώσω το pdf, θα ξανά προσκομίσω τα δικαιολογητικά και θα ζητήσω να σταλεί πίσω για αναδασμολόγηση. Μου φάνηκε πολύ περίεργο που μου τα αρνήθηκαν και μου ζητούσαν με τόσο επιμονή αποδεικτικό αγοράς.

Επεξ/σία από Nick64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Σε ευχαριστώ. Θα εκτυπώσω το pdf, θα ξανά προσκομίσω τα δικαιολογητικά και θα ζητήσω να σταλεί πίσω για αναδασμολόγηση. Μου φάνηκε πολύ περίεργο που μου τα αρνήθηκαν και μου ζητήσουν με τόσο επιμονή αποδεικτικό αγοράς.

Αν επιμένουν στο γραφείο των ΕΛΤΑ, ζήτα τους επιτόπου να πάρουν τηλέφωνο στο ΓΕΤΑ και να σου πουν ποιος ακριβώς κανονισμός λέει ότι πρέπει να προσκομίσεις αποδειξη αγοράς. Ότι θα πληρώσεις έτσι και αλλιώς είναι το μόνο σίγουρο γιατί όπως σου εξήγησαν, η έννοια δώρο από το εξωτερικό άνω των 45ευρω, δεν υφίσταται. Ωστόσο άλλο 46,2 ευρώ (υπολογίζω χρεώσεις με συνολική αξία 130 ευρώ δηλαδή +15ευρώ εκτελωνισμός + 31,2ευρώ ΦΠΑ) και άλλο τα 80 ευρώ που ζητάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Αν επιμένουν στο γραφείο των ΕΛΤΑ, ζήτα τους επιτόπου να πάρουν τηλέφωνο στο ΓΕΤΑ και να σου πουν ποιος ακριβώς κανονισμός λέει ότι πρέπει να προσκομίσεις αποδειξη αγοράς. Ότι θα πληρώσεις έτσι και αλλιώς είναι το μόνο σίγουρο γιατί όπως σου εξήγησαν, η έννοια δώρο από το εξωτερικό άνω των 45ευρω, δεν υφίσταται. Ωστόσο άλλο 46,2 ευρώ (υπολογίζω χρεώσεις με συνολική αξία 130 ευρώ δηλαδή +15ευρώ εκτελωνισμός + 31,2ευρώ ΦΠΑ) και άλλο τα 80 ευρώ που ζητάνε. 

Ακριβώς αυτό. Ξέρω ότι θα πληρώσω για να το παραλάβω. Αλλά όχι και να μου ζητάνε τα 2/3 της αξίας του προϊόντος. Το θεωρώ υπερβολικό και άδικο. Από ότι φαίνεται θα ξανά πάω εκεί για ακόμα μία εποικοδομητική συνομιλία μαζί τους. 

Ελπίζω μόνο να δεχτούν ότι το κόστος του είναι 130€ ακόμα και χωρίς αποδεικτικό αγοράς.

Επεξ/σία από Nick64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω που εχω παρει απο Κινα ενα κινητακι των 50 $ και δεν το χω πληρωσει(μου το στειλε τσαμπα το κινεζομαγαζο) και μαλιστα εχω και invoice που λεει 0.00$ χρεωση,παλι θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο?Και ποια η αξια του δεματος?Οσο θελει ο τελωνης?και γιατι στο tracking των ελτα μου λεει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ"  ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexpatras είπε

Ρε παιδια εγω που εχω παρει απο Κινα ενα κινητακι των 50 $ και δεν το χω πληρωσει(μου το στειλε τσαμπα το κινεζομαγαζο) και μαλιστα εχω και invoice που λεει 0.00$ χρεωση,παλι θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο?Και ποια η αξια του δεματος?Οσο θελει ο τελωνης?και γιατι στο tracking των ελτα μου λεει "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ"  ?

Αν στο έστειλε σαν δώρο, με την έννοια free giveway/κερδισμενο διαγωνισμο, κλπ ναι θα πληρώσεις τελωνειο 27 ευρω. Το ίδιο αν στο έστειλε σαν επαναποστολή χαμένης αποστολής

Αν στο έστειλε σαν αντικατάσταση κάποιας επισκευής ίσως το γλυτώσεις. Αν ειχες κάνει χαρτιά στα ΕΛΤΑ για την αποστολή για επισκευή, προσκομίζεις αυτα και ειναι πολύ πιο πιθανό να βγει τελωνειακό ελευθερο. 

Σε κάθε περιπτωση πρέπει να στείλεις χαρτουρα και αντιγραφα αλληλογραφίας, αλλά να ξερεις οτι οι πιθανότητες ειναι εναντίον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...