Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καλή χρονιά σε όλους,παιδιά παρέλαβα ένα ταμπλέτα από gearbest και έχει πρόβλημα έγιναν όλες οι διαδικασίες βίντεο κλπ και εντέλει μου είπαν να το στείλω πίσω με αποζημίωση μεταφορικά και πλήρη αξία του ταμπλετ ,έχει κανείς εμπειρία πως πρέπει να το στείλω ? Δηλαδή με ελτα? Courier ? για να μπορώ να το ελεγχω με tracking  κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, airboy είπε

Αυτό είναι το θέμα μου... να το κάνω νόμιμα δεν έχω αντίρρηση... αλλά μπορεί να μου πει κάποιος οτι "μεγάλε θα σου βγεί 100,200, 500€ " να ξέρω τι να κάνω, να ξέρω αν αξίζει!!

Πως μπορώ να το μάθω αυτό?

Αν τους πάρω τηλέφωνο και αν το σηκώσουν θα ξέρει κανείς να μου πει ή θα ψάχνω ποιος μιλάει Ελληνικά εκεί μέσα???

τα εχουν γραψει αρκετες φορες καποια παιδια απο εδω πως γινεται η διαδικασια και τι πληρωνεις...θα πω ενα μυστικο..υπαρχει μια μικρη περιπτωση αλλα υπαρχει, εχει γινει αυτο, να βαλεις μεσα το πραγματικο τιμολογιο να εχεις παρει κατι πχ 150 ευρω,να στειλεις την αποδειξη απτον τραπεζικο λογαριασμο σου οτι τοσο το πληρωσες ,και να σου λενε:το τελωνειο δεν δεχετε το ποσο που το αγορασες, γιατι στο ιντερνετ βλεπουμε οτι κοστιζει 400 ευρω παραδειγμα εαν θελεις να στο περασουμε θα το εκτελωνισουμε ως 400 ευρω διαφορετικα ζητα επιστροφη...αυτο που γραφω τωρα εχει γινει..απλα ενημερωτικα το λεω.χωρις να θελω να τρομοκρατησω κανεναν.

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, airboy είπε

ναι ναι εννοώ πόσα θα μου βγούν να πληρώσω για το λατρεμένο μου κράτος!!!

Τι εννοείς δεν χρεώνεται στους υπολογιστές?

Απάντησα στο προηγούμενο.

Βάλε την αξία που νομίζεις, πολλαπλασίασε και βγάλε το αποτέλεσμα.

Σε ότι αφορά στο δασμό, εξήγησα ότι αυτό που εννοείς είναι λάθος. Τα έξοδα εκτελωνισμού είναι το άθροισμα του ΦΠΑ, του δασμού και του τέλους ΕΛΤΑ. Δασμός στην περίπτωση του υπολογιστή δεν χρεώνεται, αν εξακολουθεί να ισχύει αυτό που γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filos00 είπε

τα εχουν γραψει αρκετες φορες καποια παιδια απο εδω πως γινεται η διαδικασια και τι πληρωνεις

Είμαι σίγουρος οτι έχει προαναφερθεί αλλά είναι και 670 σελίδες... πόσο πίσω να πάω!!!???!!!

 

7 λεπτά πριν, filos00 είπε

θα πω ενα μυστικο..υπαρχει μια μικρη περιπτωση αλλα υπαρχει, εχει γινει αυτο, να βαλεις μεσα το πραγματικο τιμολογιο να εχεις παρει κατι πχ 150 ευρω,να στειλεις την αποδειξη απτον τραπεζικο λογαριασμο σου οτι τοσο το πληρωσες ,και να σου λενε:το τελωνειο δεν δεχετε το ποσο που το αγορασες, γιατι στο ιντερνετ βλεπουμε οτι κοστιζει 400 ευρω παραδειγμα εαν θελεις να στο περασουμε θα το εκτελωνισουμε ως 400 ευρω διαφορετικα ζητα επιστροφη...αυτο που γραφω τωρα εχει γινει..απλα ενημερωτικα το λεω.χωρις να θελω να τρομοκρατησω κανεναν.

Σίγουρα όλα αυτά μπορούν να γίνουν!!! Δεν παραξενεύομαι!!! Το θέμα είναι οτι αν θέλει να στο στείλει ένας συγγενής σου και δεν έχει μέσα τιμολόγιο? ή ακόμα καλύτερα αν θέλεις να το πάρεις και καλά μεταχειρισμένο με 100€???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airboy είπε

Να κάνω και εγώ μιά ερώτηση? Δεν πάω να το παίξω έξυπνος, αυτό που θα πω ισχύει. Έχω μία θεία στην Αμερική που μπορεί να μου στείλει έναν υπολογιστή. Αυτό πάλι έχει τελωνείο? Δηλαδή αν το στείλει ως δώρο, χωρίς τιμολόγιο, χωρίς αξία... πήγε το αγόρασε και μου το έστειλε... θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο? Με ενδιαφέρει γιατί έχω δεί ένα laptop απο hp που δεν υπάρχει στην ευρώπη και κάνει κάπου στα 1.500€...

Υπάρχει τρόπος να το στείλει χωρίς να πληρώσουμε τελωνεία?

Μονο αν το φέρει μαζί της, χωρίς συσκευασίες κτλ. Με ταχυδρομείο πιθανότατα θα τη φάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airboy είπε

Είμαι σίγουρος οτι έχει προαναφερθεί αλλά είναι και 670 σελίδες... πόσο πίσω να πάω!!!???!!!

Σίγουρα όλα αυτά μπορούν να γίνουν!!! Δεν παραξενεύομαι!!! Το θέμα είναι οτι αν θέλει να στο στείλει ένας συγγενής σου και δεν έχει μέσα τιμολόγιο? ή ακόμα καλύτερα αν θέλεις να το πάρεις και καλά μεταχειρισμένο με 100€???

για μεταχειρισμενο δεν το γνωριζο να σου απαντησω  ισως σου ζητησουν τιμολογιο του συγκεκριμενου προιοντος?..δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filos00 είπε

τα εχουν γραψει αρκετες φορες καποια παιδια απο εδω πως γινεται η διαδικασια και τι πληρωνεις...θα πω ενα μυστικο..υπαρχει μια μικρη περιπτωση αλλα υπαρχει, εχει γινει αυτο, να βαλεις μεσα το πραγματικο τιμολογιο να εχεις παρει κατι πχ 150 ευρω,να στειλεις την αποδειξη απτον τραπεζικο λογαριασμο σου οτι τοσο το πληρωσες ,και να σου λενε:το τελωνειο δεν δεχετε το ποσο που το αγορασες, γιατι στο ιντερνετ βλεπουμε οτι κοστιζει 400 ευρω παραδειγμα εαν θελεις να στο περασουμε θα το εκτελωνισουμε ως 400 ευρω διαφορετικα ζητα επιστροφη...αυτο που γραφω τωρα εχει γινει..απλα ενημερωτικα το λεω.χωρις να θελω να τρομοκρατησω κανεναν.

Μια απλή απορία.

Θα έκανες αυτή τη διαδικασία, που προτείνεις δημόσια, αν ήθελες να αγοράσεις ένα υπολογιστή αξίας 1700€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filos00 είπε

για μεταχειρισμενο δεν το γνωριζο να σου απαντησω  ισως σου ζητησουν τιμολογιο του συγκεκριμενου προιοντος?..δεν ξερω.

Δεν ξέρω κ εγώ... Θα μπορούσα να πω ψεύτικη πώληση ebay αλλά δεν μπορώ να το πάω με την παρανομία όπως έχουμε συνηθήσει... Θα τη φάω το ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, makfil είπε

 

Θα έκανες αυτή τη διαδικασία, που προτείνεις δημόσι

η απαντηση ειναι οχι στην απορια σου,και δεν προτεινα κατι τετοιο δημοσια για ενα προιον 1700 ευρω..προτεινα να βαζει το πραγματικο τιμολογιο ανω των 22 ευρω....τωρα απο κει και περα εαν θεωρεις εσυ οτι προτεινω κατι αλο  δημοσια ειναι δικαιωμα σου..δεν εχω καμια διαθεση να τσακωθο μαζι σου απο εδω οπως και με κανεναν και δεν θα γινει αυτο απο εμενα.

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε παιδιά μην παρεξηγηθούμε! Μία περίπτωση είπε ο άνθρωπος! Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις γνωστό στην άλλη χώρα να σου κόψει μικρό τιμολόγιο κλπ κλπ... που να το βρείς να το κάνεις αυτό? και να θες δηλαδη.... Δεν γίνονται αυτά! Εγώ κατευθείαν απο την ίδια την εταιρεία ήθελα να αγοράσω... λέτε να κάτσουν να ασχοληθούν μαζί μου να μου εκδόσουν μικρότερο τιμολόγιο? Χέστηκαν! και δίκιο έχουν εδώ που τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, airboy είπε

Ώπα ρε παιδιά μην παρεξηγηθούμε! Μία περίπτωση είπε ο άνθρωπος! Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις γνωστό στην άλλη χώρα να σου κόψει μικρό τιμολόγιο κλπ κλπ... που να το βρείς να το κάνεις αυτό? και να θες δηλαδη.... Δεν γίνονται αυτά! Εγώ κατευθείαν απο την ίδια την εταιρεία ήθελα να αγοράσω... λέτε να κάτσουν να ασχοληθούν μαζί μου να μου εκδόσουν μικρότερο τιμολόγιο? Χέστηκαν! και δίκιο έχουν εδώ που τα λέμε...

φιλε μου καμια παρεξηγηση απο εμενα και ειδικα με συγκεκριμενα ατομα που βλεπω αρκετο καιρο που γραφουν, και πως μιλανε και με τι υφος σε καποια αλλα ατομα..εγω ειπα την αποψη μου και οτι εχω ακουσει οτι εχει συμβει.σε καμια περιπτωση δεν λεω να πληρωσεις παραπανω απτο ποσο που αγορασες.αλα εχει γινει να θελουν να θελουν σε ατομο να του το χρεωσουν σε αλη τιμη.

Επεξ/σία από filos00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, παιδια απο gearbest το πιο safe ειναι uregistered η registered με Belgium post ? Ξερω οτι και τα 2 εχουν κινδυνο αλλα λιγοτερο μηπως γνωριζετε πιο απο τα 2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, darkrider93 είπε

Καλησπερα, παιδια απο gearbest το πιο safe ειναι uregistered η registered με Belgium post ? Ξερω οτι και τα 2 εχουν κινδυνο αλλα λιγοτερο μηπως γνωριζετε πιο απο τα 2 ?

Κανενα απο τα δυο δεν πλησιάζει κάν την έννοια safe. Λιγότερες πιθανότητες να περάσει τελωνειο εχει το belgium post. Δες αν υπάρχει στο banggood και πάρε το με priority line

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, isay είπε

Κανενα απο τα δυο δεν πλησιάζει κάν την έννοια safe. Λιγότερες πιθανότητες να περάσει τελωνειο εχει το belgium post. Δες αν υπάρχει στο banggood και πάρε το με priority line

Αυτο ηθελα ευχαριστω. Δεν υπαρχει το εχω ηδη κοιταξει γι αυτο και το ρισκαρω εξαλλου μιλαμε για ποσο της ταξης 30-35 ευρω οποτε δεν ειναι και τεραστιο το ρισκο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, darkrider93 είπε

Αυτο ηθελα ευχαριστω. Δεν υπαρχει το εχω ηδη κοιταξει γι αυτο και το ρισκαρω εξαλλου μιλαμε για ποσο της ταξης 30-35 ευρω οποτε δεν ειναι και τεραστιο το ρισκο

Εχε κατα νου οτι άμα κάτσει ταρίφα θα ειναι 22-25 ευρω.  Κάνε τα μαθηματικά και δες αν σε συμφερει να το αγοράσεις απο πιο σιγουρες πηγες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...