Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Δηλαδή θα πρέπει να αποφεύγουμε και τους διαγωνισμούς από εδώ και πέρα. 

Πάντως προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είναι αποστολή δέματος το οποίο αγοράστηκε και στάλθηκε ως "gift" για να γλυτώσω το τελωνείο. Είναι όντως δώρο. 

Γνωρίζουμε κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας μήπως βρεθεί κάποια άλλη λύση; 

Εδώ έχει επίσημα στην σελίδα των τελωνείων τι ισχύει για εισαγωγή μη εμπορικού χαρακτήρα από τρίτη χώρα εκτός ΕΕ

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

Τηλέφωνο επικοινωνίας για που;

Αφού ήδη εκτελωνίστηκε ,το δέμα σου το έχουν τα ΕΛΤΑ.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην παραλάβεις και να αιτηθείς αναδασμολόγηση αλλά αφού δεν αμφισβητείς την αξία του δεν θα αλλάξει κάτι

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω μια ερώτηση. Έχω κερδίσει σε έναν διαγωνισμό στο κανάλι των videomakers που έχουν έδρα στην Αμερική. Το δώρο έχει αποσταλεί και σήμερα που πήγα να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ τι γίνεται, μου δώσανε ένα χαρτί ότι το δέμα πέρασε από τελωνείο και πρέπει να πληρώσω 80+€ (49€ΦΠΑ + 20€ εκτελωνισμό + 8€ δασμούς). Το δέμα έχει αγοραστική αξία περίπου στα 180-200€ εδώ στην Ελλάδα. 

Μπορώ να τους δείξω ότι  το συγκεκριμένο δέμα ήταν όντως δώρο από κάποιο διαγωνισμό; Ή πρέπει να πληρώσω το ποσό ότι και να γίνει; 

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με καθοδηγήσετε γιατί αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο να πληρώσω 80€.

Είχαμε ξανασυζητήσει παρόμοιο θέμα προ καιρού, αλλά δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ εκείνος που ρωτούσε.

Είχαμε πει ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτη χώρα χρεώνεται με έξοδα εκτελωνισμού, ανεξάρτητα αν είναι δώρο ή όχι, αφού η έννοια του δώρου δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία. Αλλά και η ατέλεια των 45€, σε μη εμπορικού χαρακτήρα αποστολές, χρειάζεται 3 σωρευτικές προυποθέσεις για να εφαρμοστεί.

Επομένως, είτε θα πληρώσεις για να το παραλάβεις είτε δεν θα το παραλάβεις.

Εάν είναι σωστός ο ΦΠΑ που έγραψες, θεώρησαν την αξία με τα μεταφορικά 205€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Από ότι φαίνεται μάλλον θα πρέπει να το πληρώσω.

Το ίδιο θα ίσχυε σε περίπτωση που το δέμα το έστελνε κάποιος συγγενής σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Από ότι φαίνεται μάλλον θα πρέπει να το πληρώσω.

Το ίδιο θα ίσχυε σε περίπτωση που το δέμα το έστελνε κάποιος συγγενής σωστά; 

Σωστά, αν είχε την ίδια αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μιά ερώτηση? Δεν πάω να το παίξω έξυπνος, αυτό που θα πω ισχύει. Έχω μία θεία στην Αμερική που μπορεί να μου στείλει έναν υπολογιστή. Αυτό πάλι έχει τελωνείο? Δηλαδή αν το στείλει ως δώρο, χωρίς τιμολόγιο, χωρίς αξία... πήγε το αγόρασε και μου το έστειλε... θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο? Με ενδιαφέρει γιατί έχω δεί ένα laptop απο hp που δεν υπάρχει στην ευρώπη και κάνει κάπου στα 1.500€...

Υπάρχει τρόπος να το στείλει χωρίς να πληρώσουμε τελωνεία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανά κοίταξα το προϊόν που μου στάλθηκε και η τιμή που εμφανίζεται εάν το ψάξει κάποιος στο διαδίκτυο είναι αυτή των 130€. Το τελωνείο ζητάει 85€, δηλαδή τα 2/3 της αξίας του προϊόντος. Το θεωρώ υπερβολικό. Ούτε σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αμφισβητήσω κάπως το τελωνείο;

Επεξ/σία από Nick64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airboy είπε

Να κάνω και εγώ μιά ερώτηση? Δεν πάω να το παίξω έξυπνος, αυτό που θα πω ισχύει. Έχω μία θεία στην Αμερική που μπορεί να μου στείλει έναν υπολογιστή. Αυτό πάλι έχει τελωνείο? Δηλαδή αν το στείλει ως δώρο, χωρίς τιμολόγιο, χωρίς αξία... πήγε το αγόρασε και μου το έστειλε... θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο? Με ενδιαφέρει γιατί έχω δεί ένα laptop απο hp που δεν υπάρχει στην ευρώπη και κάνει κάπου στα 1.500€...

Υπάρχει τρόπος να το στείλει χωρίς να πληρώσουμε τελωνεία?

Έχουμε γράψει κατ' επανάληψη ότι αφενός η έννοια του δώρου δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία αφετέρου η ατέλεια για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή δεν πλήρωσες για την αγορά, είναι 45€.

Επομένως, αφού ένας υπολογιστής κοστίζει πάνω από 45€ με τα μεταφορικά, σίγουρα θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού.

4 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Ξανά κοίταξα το προϊόν που μου στάλθηκε και η τιμή που εμφανίζεται εάν το ψάξει κάποιος στο διαδίκτυο είναι αυτή των 130€. Το τελωνείο ζητάει 85€, δηλαδή τα 2/3 της αξίας του προϊόντος. Το θεωρώ υπερβολικό. Ούτε σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αμφισβητήσω κάπως το τελωνείο;

Απάντησα στα σχετικά πμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Έχουμε γράψει κατ' επανάληψη ότι αφενός η έννοια του δώρου δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία αφετέρου η ατέλεια για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή δεν πλήρωσες για την αγορά, είναι 45€.

Επομένως, αφού ένας υπολογιστής κοστίζει πάνω από 45€ με τα μεταφορικά, σίγουρα θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού.

Ουσιαστικά ανοίγουν το δέμα και βλέπουν την αξία με κάποιον τρόπο?

Και πόσο τελωνείο πληρώνω όταν το αντικείμενο αξίζει 1.700€ για παράδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, airboy είπε

Ουσιαστικά ανοίγουν το δέμα και βλέπουν την αξία με κάποιον τρόπο?

Και πόσο τελωνείο πληρώνω όταν το αντικείμενο αξίζει 1.700€ για παράδειγμα?

Συνήθως, δεν ανοίγουν αλλά διαβάζουν την περιγραφή και τα στοιχεία στο αυτοκόλλητο.

Εάν αυτά δεν αρκούν, μπορεί να το ανοίξουν.

Τα έξοδα εξαρτώνται από τον τρόπο αποστολής. Εάν το στείλει με ταχυδρομείο χρεώνεσαι ΦΠΑ 24% στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) συν τέλος ΕΛΤΑ 50€.

Εάν το στείλει με courier, τα βάφεις μαύρα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Συνήθως, δεν ανοίγουν αλλά διαβάζουν την περιγραφή και τα στοιχεία στο αυτοκόλλητο.

Εάν αυτά δεν αρκούν, μπορεί να το ανοίξουν.

Και αν υποθέσουμε οτι το ανοίγουν και βλέπουν αξία 1.700€ ξέρεις με ποιό τρόπο βγαίνει ο δασμός? (Μου φαίνεσαι διαβασμένος γιαυτό σε ρωτάω... χεχε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airboy είπε

Και αν υποθέσουμε οτι το ανοίγουν και βλέπουν αξία 1.700€ ξέρεις με ποιό τρόπο βγαίνει ο δασμός? (Μου φαίνεσαι διαβασμένος γιαυτό σε ρωτάω... χεχε)

Με τη λέξη "δασμό" εννοείς, προφανώς, το σύνολο των εξόδων εκτελωνισμού τα οποία έγραψα παραπάνω.

Δεν ανέφερα το δασμό που επιβάλλεται σε αντικείμενα αξίας πάνω από 150€ γιατί, αν θυμάμαι καλά, δεν χρεώνεται στους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Με τη λέξη "δασμό" εννοείς, προφανώς, το σύνολο των εξόδων εκτελωνισμού τα οποία έγραψα παραπάνω.

Δεν ανέφερα το δασμό που επιβάλλεται σε αντικείμενα αξίας πάνω από 150€ γιατί, αν θυμάμαι καλά, δεν χρεώνεται στους υπολογιστές.

ναι ναι εννοώ πόσα θα μου βγούν να πληρώσω για το λατρεμένο μου κράτος!!!

Τι εννοείς δεν χρεώνεται στους υπολογιστές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filos00 είπε

φιλαρακο μην σε πιανει πανικος...ειμαστε ολοι ετσι δεν εισαι ο μονος και δεν υπαρχει λογος να εχεις πανικο..σε καποια πραγματα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αυτη ειναι η πραγματικοτητα...συμβιβασου  με τα νεα δεδομενα..ισως θα μπορουσαμε να κανουμε κατι ολοι μαζι..δεν ξερω τι ομως..αν δεν γινει κατι τετοιο θα συνεχιστει ολο αυτο ητε μας αρεσει ητε δεν μας αρεσει.

ΝΕΥΡΑ έχω λέμε! Τι δεν κατάλαβες από την απάντηση που έδωσα στον προηγούμενο και παραθέτεις μάλιστα; Έχω σοβαρότερα πράγματα στη ζωή μου για να πανικοβληθώ.

Τελικά όπως φαίνεται στο elta.gr ξεκόλλησε σήμερα και έφυγε για Μ.Δ. παρά το "κύρηγμα" και τις μπούρδες που μου αράδιασε και το πρωί η τεμπέλα 60άρα στα ΕΛΤΑ που δεν έχει δουλέψει ούτε μια ώρα ολόκληρη και συνεχή σε ολόκληρη τη ζωή της. 9 (ολογράφως "εννιά") μέρες περίμενε δέμα από Ε.Ε. το φορτηγό για να φορτωθεί για Κ.Δ. Αττικής. Εδώ είναι ορίστε: RU149755194NL

Θέλουν ή δεν θέλουν κυνήγι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, airboy είπε

Ουσιαστικά ανοίγουν το δέμα και βλέπουν την αξία με κάποιον τρόπο?

Και πόσο τελωνείο πληρώνω όταν το αντικείμενο αξίζει 1.700€ για παράδειγμα?

ουσιαστικα κανουν οτι θελουν...ειναι τα αφεντικα ακολουθουν συγκεκριμενες εντολες απο το υπουργειο οικονομικων και παιζουν με τα νευρα μας και την υπομονη μας..φυσικα οποιος τολμησει να αντιδρασει απαντανε:αγαπητε δεν κανουμε τιποτα παρανομο  εφαρμοζουμε τον νομο!!!!ειμαστε στην ευρωπαικη ενωση,,ειμαστε ευρωπεη,φυσικα ξεχναμε να πουμε οτι ειμαστε ενας πολυ φτωχος λαος ο φτωχοτερος μαζι με ρουμανια και βουλγαρια στην ευρωπη αλλα αυτο δεν ενδιαφερει κανεναν,οποτε ειναι ολα πιθανα το πιθανοτερο ειναι να πληρωσεις εχουν ανακαλυψη πηγη εσοδων, ειναι πολλα τα λεφτα πατριωτη...το καλυτερο ειναι να βαλουν τιμολογιο μεσα στο δεμα εαν το δεμα ειναι ανω των 22 ευρω με την πραγματικη αξια γιατι αν δεν το κανουν αυτο και ανοιξουν το δεμα και ασχοληθουν,θα φας τετοια ταλαιπωρια με αυτους τους τυπους που θα τραβας τα μαλλακια σου και θα μετανειωσεις που μπηκες στην διαδικασια..με ποιο τροπο??θα περνεις τηλεφωνα και δεν θα το σηκωνει κανενας,θα στελνεις email και θα παρακαλας,θα ζητανε τιμολογιο η αποδειξη απο τον τραπεζικο λογαριασμο και τετοια ωραια..παντως τους παραδεχομαι...μας εχουνε φερει εκει που θελουν αυτοι..

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filos00 είπε

ουσιαστικα κανουν οτι θελουν...ειναι τα αφεντικα ακολουθουν συγκεκριμενες εντολες απο το υπουργειο οικονομικων και παιζουν με τα νευρα μας και την υπομονη μας..φυσικα οποιος τολμησει να αντιδρασει απαντανε:αγαπητε δεν κανουμε τιποτα παρανομο  εφαρμοζουμε τον νομο!!!!ειμαστε στην ευρωπαικη ενωση,,ειμαστε ευρωπεη,φυσικα ξεχναμε να πουμε οτι ειμαστε ενας πολυ φτωχος λαος ο φτωχοτερος μαζι με ρουμανια και βουλγαρια στην ευρωπη αλλα αυτο δεν ενδιαφερει κανεναν,οποτε ειναι ολα πιθανα το πιθανοτερο ειναι να πληρωσεις εχουν ανακαλυψη πηγη εσοδων, ειναι πολλα τα λεφτα πατριωτη...το καλυτερο ειναι να βαλουν τιμολογιο μεσα στο δεμα εαν το δεμα ειναι ανω των 22 ευρω με την πραγματικη αξια γιατι αν δεν το κανουν αυτο και ανοιξουν το δεμα και ασχοληθουν,θα φας τετοια ταλαιπωρια με αυτους τους τυπους που θα τραβας τα μαλλακια σου και θα μετανειωσεις που μπηκες στην διαδικασια..

Αυτό είναι το θέμα μου... να το κάνω νόμιμα δεν έχω αντίρρηση... αλλά μπορεί να μου πει κάποιος οτι "μεγάλε θα σου βγεί 100,200, 500€ " να ξέρω τι να κάνω, να ξέρω αν αξίζει!!

Πως μπορώ να το μάθω αυτό?

Αν τους πάρω τηλέφωνο και αν το σηκώσουν θα ξέρει κανείς να μου πει ή θα ψάχνω ποιος μιλάει Ελληνικά εκεί μέσα???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...