Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tolias77 είπε

καλημερα κι απο μενα. εχω 2 δεματα σε αυτη την κατασταση. ποτε θα κινηθουν ξανα; παρηγγειλα απο banggood με priority 

6/1/2018, 13:04:40 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Μην αγχώνεσαι, θα παραλάβεις, αλλά δεν λες και που βρίσκεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, tolias77 είπε

καλημερα κι απο μενα. εχω 2 δεματα σε αυτη την κατασταση. ποτε θα κινηθουν ξανα; παρηγγειλα απο banggood με priority 

6/1/2018, 13:04:40 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 εμενα ειναι κδ αεροδρομιου απο τις 31/12 (bangood priority)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolias77 είπε

γιαννενα

Έχει διαδρομή μέχρι να φτάσει στα ωραία Γιάννενα, αν και έχει συντομευθεί αρκετά η απόσταση με την Ιονία (δεν ξέρω, όμως, ποια διαδρομή ακολουθεί η διανομή των ΕΛΤΑ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αθηνα απευθειας γιαννενα ερχονται. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εχει μεινει ακινητο δευτερη εργασιμη εκει. δεν μου εχει ξανατυχει. και ειναι κινητο του γιου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimos15 είπε

 εμενα ειναι κδ αεροδρομιου απο τις 31/12 (bangood priority)...

Το ίδιο ακριβώς και σε εμένα. Περιμένω ένα ταμπλετ (banggood priority) και φαίνεται κολλημέο από 31/12 σε "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔ ΑΕΡΟΔΟΡΟΜΙΟΥ". Τι διάολο γίνεται επιτέλους; Βρήκαν τρόπο να βάζουν χέρι και σε αυτά; Η καρακαλτάκα που μίλησα στα ΕΛΤΑ μου είπε "Κινεζοκατάσταση περιμένει για έλεγχο στο αεροδρόμιο" (ενώ φαίνεται "ΚΛΕΙΣΙΜΟ") της απάντησα "δε με ενδιαφέρει η γνώμη σου πες μου τι ακριβώς βλέπεις" και συνέχιζε το ίδιο βιολί "Κινεζοκατάσταση".

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theopan είπε

Το ίδιο ακριβώς και σε εμένα. Περιμένω ένα ταμπλετ (banggood priority) και φαίνεται κολλημέο από 31/12 σε "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔ ΑΕΡΟΔΟΡΟΜΙΟΥ". Τι διάολο γίνεται επιτέλους; Βρήκαν τρόπο να βάζουν χέρι και σε αυτά; Η καρακαλτάκα που μίλησα στα ΕΛΤΑ μου είπε "Κινεζοκατάσταση περιμένει για έλεγχο στο αεροδρόμιο" (ενώ φαίνεται "ΚΛΕΙΣΙΜΟ") της απάντησα "δε με ενδιαφέρει η γνώμη σου πες μου τι ακριβώς βλέπεις" και συνέχιζε το ίδιο βιολί "Κινεζοκατάσταση".

Παιδιά λιγο υπομονη δε βλάπτει. Μην σας πιάνει πανικός χωρις ουσιαστικό λόγο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Παιδιά λιγο υπομονη δε βλάπτει. Μην σας πιάνει πανικός χωρις ουσιαστικό λόγο. 

Παιδί δεν με πιάνει πανικός. Χέρι δεν μπορούν να βάλουν. ΝΕΥΡΑ έχω γιατί έχει παραγίνει το κακό με την καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tolias77 είπε
9/1/2018, 15:27:33 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)

Αυτο σημαίνει ότι έφυγε από Αθήνα προς Γιάννενα; 

Ναι αυτό σημαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theopan είπε

Παιδί δεν με πιάνει πανικός. Χέρι δεν μπορούν να βάλουν. ΝΕΥΡΑ έχω γιατί έχει παραγίνει το κακό με την καθυστέρηση.

φιλαρακο μην σε πιανει πανικος...ειμαστε ολοι ετσι δεν εισαι ο μονος και δεν υπαρχει λογος να εχεις πανικο..σε καποια πραγματα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αυτη ειναι η πραγματικοτητα...συμβιβασου  με τα νεα δεδομενα..ισως θα μπορουσαμε να κανουμε κατι ολοι μαζι..δεν ξερω τι ομως..αν δεν γινει κατι τετοιο θα συνεχιστει ολο αυτο ητε μας αρεσει ητε δεν μας αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Καλησπερα, εχω 9 πακέτα unregistered απο 24 Νοεμβριου και δεν μου εχει ερθει κανενα ποσο μαλλον τα 20 που εχω παραγγειλει το Δεκεμβρη (αυτα δε τα περιμενω να ερθουν ακομα ειναι καπως νωρις). Υπαρχει κανενας αλλος που περιμενει ακομα πακετα του Νοεμβρη η εγω ειμαι ο ατυχος? Οσο να ναι ειναι δυσκολο να εχουν χαθει και τα 9 απο την αλλη δε μπορεις να εμπιστευεσαι δημοσια υπηρεσια.

Έχω υπάρχουν (και εγώ μαζί) άτομα που περιμένουμε ακόμα παραγγελίες από τον Οκτώβρη και θεωρείς άτυχο τον εαυτό σου που δεν έχεις παραλάβει από το Νοέμβρη?

:D :P

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω μια ερώτηση. Έχω κερδίσει σε έναν διαγωνισμό στο κανάλι των videomakers που έχουν έδρα στην Αμερική. Το δώρο έχει αποσταλεί και σήμερα που πήγα να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ τι γίνεται, μου δώσανε ένα χαρτί ότι το δέμα πέρασε από τελωνείο και πρέπει να πληρώσω 80+€ (49€ΦΠΑ + 20€ εκτελωνισμό + 8€ δασμούς). Το δέμα έχει αγοραστική αξία περίπου στα 180-200€ εδώ στην Ελλάδα. 

Μπορώ να τους δείξω ότι  το συγκεκριμένο δέμα ήταν όντως δώρο από κάποιο διαγωνισμό; Ή πρέπει να πληρώσω το ποσό ότι και να γίνει; 

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με καθοδηγήσετε γιατί αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο να πληρώσω 80€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω μια ερώτηση. Έχω κερδίσει σε έναν διαγωνισμό στο κανάλι των videomakers που έχουν έδρα στην Αμερική. Το δώρο έχει αποσταλεί και σήμερα που πήγα να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ τι γίνεται, μου δώσανε ένα χαρτί ότι το δέμα πέρασε από τελωνείο και πρέπει να πληρώσω 80+€ (49€ΦΠΑ + 20€ εκτελωνισμό + 8€ δασμούς). Το δέμα έχει αγοραστική αξία περίπου στα 180-200€ εδώ στην Ελλάδα. 

Μπορώ να τους δείξω ότι  το συγκεκριμένο δέμα ήταν όντως δώρο από κάποιο διαγωνισμό; Ή πρέπει να πληρώσω το ποσό ότι και να γίνει; 

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με καθοδηγήσετε γιατί αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο να πληρώσω 80€.

Δεν γίνεται να θεωρηθεί δώρο , έχει συγκεκριμένες προϋποθέσεις και μια από αυτές είναι η αξία να μην υπερβαίνει τα 45 ευρώ για να μην έχεις δασμούς και επιβαρύνσεις

Οπότε πρέπει να τα πληρώσεις ή να το στείλεις πίσω

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dexterios είπε

Δεν γίνεται να θεωρηθεί δώρο , έχει συγκεκριμένες προϋποθέσεις και μια από αυτές είναι η αξία να μην υπερβαίνει τα 45 ευρώ για να μην έχεις δασμούς και επιβαρύνσεις

Οπότε πρέπει να τα πληρώσεις ή να το στείλεις πίσω

Δηλαδή θα πρέπει να αποφεύγουμε και τους διαγωνισμούς από εδώ και πέρα. 

Πάντως προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είναι αποστολή δέματος το οποίο αγοράστηκε και στάλθηκε ως "gift" για να γλυτώσω το τελωνείο. Είναι όντως δώρο. 

Γνωρίζουμε κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας μήπως βρεθεί κάποια άλλη λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...