Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Maximvs είπε

Kαλησπερα , αγορα απο GearBest αλλα και EBAY.CO.UK (Κινεζος πωλητης) με κοστος 5 - 15 ευρω βαζουν τελωνειο αν ξερει κανεις?

Επισης το ενα δεμα ειναι αυτο και βρισκεται σε αυτη τη κατασταση.Παιρνει πολυ καιρο για να το παραλαβω?

 

Λογικά δεν θα πάρει πολύ καιρό όλο το θέμα είναι να περάσει απο το τελωνείο απο κει και πέρα τα πράγματα πάνε ομαλά σε κανά δεκαήμερο υπολόγισε.

Τωρα για το αν βαζουν τελωνειο εξαρταται τι αγόρασες, και ποια ειναι η τελικη αξια μαζι με τα μεταφορικα.

Ειχα αγορασει τροφοδοτικο το οποιο το τσιμπησαν οι τελωνειακοι και με φεσωσαν μια "χαρα". Παρολο που εκανε λιγοτερο απο 20 ευρω, ειναι προιον αναγνωρισιμο.

(απο τους τελωνειακους) και κινησαν κανονικα τις διαδικασιες οποτε πληρωσα καμια 20αρα ακομη δασμους και ΦΠΑ. Αλλα προιοντα πολυ πιο ακριβα που δεν τα ξερανε τα περασανε

χωρις προβλημα.

Στα γκατζετακια παντως εχουν "μαυρη ζωνη" στο να τα αναγνωριζουν και να τα φεσωνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, kioann είπε

Ρε παιδιά μια βοήθεια θέλω , όποιος ξέρει αν μπορεί να μου απαντήσει ..

Υπάρχει όριο (ποσοτικό ή οικονομικό) εάν θέλω να εισάγω από την Αμερική κάτι σαν ιδιώτης ?

Όχι δεν υπάρχει κανένα όριο . Μπορείς να εισάγεις ότι θέλεις εφόσον έχεις τα ανάλογα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mrkra είπε

Λογικά δεν θα πάρει πολύ καιρό όλο το θέμα είναι να περάσει απο το τελωνείο απο κει και πέρα τα πράγματα πάνε ομαλά σε κανά δεκαήμερο υπολόγισε.

Τωρα για το αν βαζουν τελωνειο εξαρταται τι αγόρασες, και ποια ειναι η τελικη αξια μαζι με τα μεταφορικα.

Ειχα αγορασει τροφοδοτικο το οποιο το τσιμπησαν οι τελωνειακοι και με φεσωσαν μια "χαρα". Παρολο που εκανε λιγοτερο απο 20 ευρω, ειναι προιον αναγνωρισιμο.

(απο τους τελωνειακους) και κινησαν κανονικα τις διαδικασιες οποτε πληρωσα καμια 20αρα ακομη δασμους και ΦΠΑ. Αλλα προιοντα πολυ πιο ακριβα που δεν τα ξερανε τα περασανε

χωρις προβλημα.

Στα γκατζετακια παντως εχουν "μαυρη ζωνη" στο να τα αναγνωριζουν και να τα φεσωνουν.

το ενα πακετο εχει ενα USB Stick programmer και το αλλο εχει ενα USB Mini Hub μονο πλακετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Όχι δεν υπάρχει κανένα όριο . Μπορείς να εισάγεις ότι θέλεις εφόσον έχεις τα ανάλογα χρήματα. 

Είσαι 100% σίγουρος ??

Μου ζήτησαν απο την DHL να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να μου εκτελωνίσουν 40 φωτ.φιλμάκια αξιας 855€ ή να προσθέσω στο ΑΦΜ μου (ιδιώτης) δραστηριότητα που να δικαιολογεί την αγορά τους γιατί τους φαίνονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα , αγορα απο GearBest αλλα και EBAY.CO.UK (Κινεζος πωλητης) με κοστος 5 - 15 ευρω βαζουν τελωνειο αν ξερει κανεις?

Επισης το ενα δεμα ειναι αυτο και βρισκεται σε αυτη τη κατασταση.Παιρνει πολυ καιρο για να το παραλαβω?

Untitled-1.jpg.489d111ded6c4fbfb6bc0a6b49379b96.jpg

καλησπερα
το πολυ μεχρι την αλλη παρασκευη θα το εχεις λαβει και χωρις επιπλεον χρεωση !

Επεξ/σία από gabvill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex52 είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Θέλω να αγοράσω το xiaomi mi 5x από geekbuying το έχει 195€ από αποθήκη στην Ιταλία και στην αποθήκη του Χονγκ Κονγκ 165€.

Και θέλω να μάθω εάν το αγοράσω από την Ιταλία θα έχω θέμα με τελωνείο; 

Εάν το στέλνει πράγματι από Ιταλία (να βεβαιωθείς γι' αυτό με αλληλογραφία), δεν έχεις έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πακετακια απο banggood εφυγαν 6/12 και παρελαβα 29/12 με priority shipping. ηρθαν με post nl και δε περασαν τελωνειο

ενα πακετακι απλο απο τελη Οκτωβριου ακομα αγνοειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lnk Hlk είπε

Εφόσον η Ιταλία είναι εντός ΕΕ, τι πρόβλημα να έχεις με το τελωνείο??

Γιατί είχα αγοράσει από lighitinthebox και έλεγε ότι θα το στελναν από  Ολλανδία  και με έπιασε το τελωνείο 40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kioann είπε

Είσαι 100% σίγουρος ??

Μου ζήτησαν απο την DHL να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να μου εκτελωνίσουν 40 φωτ.φιλμάκια αξιας 855€ ή να προσθέσω στο ΑΦΜ μου (ιδιώτης) δραστηριότητα που να δικαιολογεί την αγορά τους γιατί τους φαίνονται πολλά.

Έμπλεξες με courier και θέλησαν να σου κάνουν μάθημα και υποδείξεις για το τι και πως θα αγοράζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, duende είπε

2 πακετακια απο banggood εφυγαν 6/12 και παρελαβα 29/12 με priority shipping. ηρθαν με post nl και δε περασαν τελωνειο

ενα πακετακι απλο απο τελη Οκτωβριου ακομα αγνοειται...

Εαν κανω και εγώ την αγόρασα μου απτο ό banggood το xiaomi mi 5x με priority shipping τι λέτε θα περάσει τελωνείο; Το θέμα είναι ότι αργούν πολύ πλέον τα δέματα με το τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία με μικροπραγματα από gearbest (αξιας περίπου 15€) από 10/12 με unregistered ήρθε την παρασκευή 5/12. Ενα router που παρηγγειλα 21/12 μαζί με καποια αλλα μικροπράγματα (αξιας 50€ περίπου) με belgium registered, εφτασε σήμερα ελλαδα και από όσο καταλαβαίνω δεν θα περασει τελωνείο. Για να δουμε

 

1 ώρα πριν, Maximvs είπε

Kαλησπερα , αγορα απο GearBest αλλα και EBAY.CO.UK (Κινεζος πωλητης) με κοστος 5 - 15 ευρω βαζουν τελωνειο αν ξερει κανεις?

Επισης το ενα δεμα ειναι αυτο και βρισκεται σε αυτη τη κατασταση.Παιρνει πολυ καιρο για να το παραλαβω?

Untitled-1.jpg.489d111ded6c4fbfb6bc0a6b49379b96.jpg

Σε εμένα όταν ήταν σε αυτή την κατασταση το παρέλαβα 3 μερες αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6 δεματακια απο banggood ηρθαν με priority, ολα μια χαρα. Τα 2 τα εφερε ο ταχυδρομος, τα αλλα πηγα στα ΕΛΤΑ και τα πηρα. Τωρα περιμενω 2 ακομα απο banggood με unregistered. Λογικα αυτα αργουν περισσοτερο.

Παντως τα ΕΛΤΑ αργουν και αυτα ορισμενες φορες. Μου ηρθαν 2 ειδοποιησεις και οταν πηγα να τα παραλαβω, πηρα συνολικα 4 δεματα. Μου ειπαν οταν ερθουν οι αλλες 2 ειδοποιησεις να τις αγνοησω. Τωρα βεβαια πως βρηκαν οτι εχω 4 δεματα δε το ξερω.. Τοσα λιγα ατομα ειμαστε εκει στο Βυρωνα και μας θυμουνται;

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex52 είπε

Εαν κανω και εγώ την αγόρασα μου απτο ό banggood το xiaomi mi 5x με priority shipping τι λέτε θα περάσει τελωνείο; Το θέμα είναι ότι αργούν πολύ πλέον τα δέματα με το τελωνείο 

Με Priority Direct mail θέλεις να πεις, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί μέχρι πότε θα μπορεί να λειτουργεί και αυτός ο τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω 9 πακέτα unregistered απο 24 Νοεμβριου και δεν μου εχει ερθει κανενα ποσο μαλλον τα 20 που εχω παραγγειλει το Δεκεμβρη (αυτα δε τα περιμενω να ερθουν ακομα ειναι καπως νωρις). Υπαρχει κανενας αλλος που περιμενει ακομα πακετα του Νοεμβρη η εγω ειμαι ο ατυχος? Οσο να ναι ειναι δυσκολο να εχουν χαθει και τα 9 απο την αλλη δε μπορεις να εμπιστευεσαι δημοσια υπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Καλησπερα, εχω 9 πακέτα unregistered απο 24 Νοεμβριου και δεν μου εχει ερθει κανενα ποσο μαλλον τα 20 που εχω παραγγειλει το Δεκεμβρη (αυτα δε τα περιμενω να ερθουν ακομα ειναι καπως νωρις). Υπαρχει κανενας αλλος που περιμενει ακομα πακετα του Νοεμβρη η εγω ειμαι ο ατυχος? Οσο να ναι ειναι δυσκολο να εχουν χαθει και τα 9 απο την αλλη δε μπορεις να εμπιστευεσαι δημοσια υπηρεσια.

Περιμένω και εγω πακέτα απο Νοέμβρη και μάλιστα 2 από τις 12/11....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...